
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 480/713/19
Провадження 3/480/385/19
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 квітня 2019 року м.Миколаїв
Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Войнарівський М.М., за участю секретаря судового засідання Бойко В.Д., розглянувши матеріали, які надійшли з Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с.Степове Миколаївського району Миколаївської області, громадянку України, паспорт НОМЕР_1 , працюючу медичною сестрою в Миколаївській ЦРЛ , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 за ст.212-10 КУпАП,-
встановив:
На адресу Миколаївського районного суду Миколаївської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.212-10 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 21.04.2019 року о 10 годині 40 хвилин за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_1 . здійснила агітацію в день проведення референдуму, а саме: з ціллю агітації опублікувала заповнений бюлетень на сторінці в соціальній мережі "Фейсбук". Своїми діями ОСОБА_1 порушила обмеження щодо ведення передвиборної агітації; здійснила агітацію в день проведення референдуму.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та дослідивши додані документи, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з положеннями ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
В силу ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно розяснень, які містяться у абз.1 п.2.3 узагальнення судової практики застосування судами України законодавства про відповідальність за адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення (статті 212-7-212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та злочини проти виборчих прав і свобод (статті 157-160 Кримінального кодексу України) Верховного Суду України, для підтвердження такого складу адміністративного правопорушення, як проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом, судам необхідно перевіряти:
1) наявність передвиборної агітації;
2) чи розповсюджуються на місце проведення передвиборної агітації обмеження, встановлені частинами 2,3,5,9,21,22 ст.74 ЗУ "Про вибори народних депутатів України" №№4061-VI від 17.11.2011 року, частинами 2,14,15,20,21 ст.64 ЗУ "Про вибори президента України" №474-XIV від 05.03.1999 року; ч.2, п.п.5,6 ч.9 ст.60 ЗУ "Про місцеві вибори" №595-VIII від 14.07.2015 року;
3) чи є особа, яка проводила передвиборну агітацію, суб`єктом виборчого процесу (представником партії, довіреною особою кандидата, кандидатом у депутати, фізичною особою-виборцем);
4) чи зареєстровано ЦВК або відповідною виборчою комісією суб`єкта, на користь якого проводилася передвиборна агітація;
5) чи не передбачено відповідальність за вчинені дії статтями 212-9, 212-13, 212-14 КУпАП.
Крім того слід зазначити, що норма ст.212-10 КУпАП є бланкетною, тому на підтвердження проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом, у протоколі про адміністративне правопорушення необхідно вказати, по-перше, які конкретно дії вчинені, що були визначені як здійснення передвиборної агітації (у якій формі), навести докази і долучити матеріали на підтвердження вчиненого; по-друге, зазначити місце, що заборонено законом, та зробити посилання на статтю закону, за якими це місце є забороненим для проведення передвиборної агітації та надати докази на підтвердження цього, зокрема, що це місце належить органам державної влади, є об`єктом комунальної власності тощо, - обмеження, передбачені частинами 2, 3, 19, 22 ст.74 Закону України №4061-VI; по-третє, визначити статус особи, яка проводилапередвиборну агітаціюі визначитистатус суб`єкта,на користь якого таку агітацію проведено, тобто необхідно встановити, чи є особа, яка проводила передвиборну агітацію в місцях, що заборонені законом, фізичною особою - громадянином, суб`єктом виборчого процесу, який не зареєстрований як кандидат у депутати, представник партії або громадської організації, або є суб`єктом виборчого процесу, який зареєстрований як кандидат у депутати, представник партії або громадської організації та надати підтверджуючи документи; по-четверте, необхідно встановити статус організатора такої передвиборної агітації; і, по-п`яте, необхідно зазначити, які суб`єкти виборчого процесу є потерпілими від протиправних дій.
З системного аналізу вище зазначених норм чинного законодавства та адміністративного матеріалу, направленого для розгляду суду, вбачаються численні недоліки при складенні протоколу про адміністративне правопорушення та підготовки матеріалів до суду.
Таким чином, враховуючи те, що суд не може взяти на себе функції обвинувачення, оскільки порушить ст.6 Конвенцію в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу, з метою повного та об`єктивного розгляду даної справи, оскільки накласти на правопорушника адміністративне стягнення відповідно до ст.33 КУпАП не має можливості, суд вважає, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.212-10 КУпАП необхідно направити до Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 254, 256, 276, 278 КУпАП, суд, -
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.212-10 КУпАПповернути до Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області, для доопрацювання.
Суддя М.М.Войнарівський
25.04.2019