
Справа № 234/6049/19
Провадження № 1-кс/234/2905/19
У Х В А Л А
про вирішення клопотання
про тимчасовий доступ до речей і документів
19 квітня 2019 року місто Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Марченко Л.М., за участю секретаря Коваленко Н.Є., ст.слідчого Колікова М.М.,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого з ОВС другого ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_1, погоджене прокурором прокуратури Донецької області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженню №32019050000000004 від 15.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.212 ч.3 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий з ОВС другого ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором прокуратури Донецької області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженню №32019050000000004 від 15.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.212 ч.3 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що службові особи Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» при здійсненні фінансово-господарської діяльності у період часу з 01.04.2015 року по 31.03.2018 року в порушення вимог п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, ст.18, п.164.1 ст.164, п.п.164.2.1 п.164.2 ст.164, п.п.168.1.1, п.п.168.1.4, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, абз.«а» п.п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (із змінами та доповненнями) умисно ухилилися від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених в установленому законом порядку, в особливо великому розмірі на загальну суму 9 657 508,77 грн. Сума несплачених податків підтверджується Актом документальної позапланової виїзної перевірки ГУ ДФС в Донецькій області №1002/05-99-13-33/35397900 від 12.09.2018 року.
Вищевказані дії службових осіб Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» органом досудового розслідування попередньо кваліфіковані за ст.212 ч.3 КК України, а саме умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форм власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах.
В ході досудового розслідування встановлено, що Часовоярське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35397900) є відокремленим структурним підрозділом юридичної особи комунального підприємства «Компанія «Вода Донбаса» (ЄДРПОУ 00191678, юр.адреса: Донецька обл., м.Маріуполь, вул.К.Лібкнехта, 177-а), було зареєстроване в органах державної реєстрації виконавчого комітету Донецької міської ради та стало на облік у Бахмутської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (зараз Бахмутське управління ГУ ДФС у Донецькій області).
Враховуючи те, що документи державної реєстрації Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35397900) містять відомості щодо створення підприємства, видів діяльності, коло засновників, керівництва тощо, які мають суттєве значення у даному кримінальному провадженні, слідчий зазначає у клопотанні про надання тимчасового доступу до відповідних документів з можливістю вилучення їх копій у службових осіб Юридичного департаменту Маріупольської міської ради Донецької області.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити.
У судове засіданні представник володільця речей і документів не з’явився, був повідомлений належним чином, заяв чи заперечень не надав. Відповідно до ч.4 ст.163 КПК України неявка вказаної особи не є перешкодою для розгляду клопотання.
Слідчий суддя, вислухавши слідчого, дослідивши надані матеріали, вважає, що клопотання є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Загальні положення тимчасового доступу до речей і документів, право звернення з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів та його форма, речі і документи, до яких заборонено доступ, або такі, які містять охоронювану законом таємницю, визначені ст.ст.159-162 КПК України.
Порядок розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, зокрема обов’язок сторони кримінального провадження, яка звернулася с клопотанням, довести його обґрунтованість, зазначені у ст.163 КПК України.
Згідно загальним правилам застосування заходів забезпечення кримінального провадження, визначеним ст.132 КПК України, застосування таких заходів не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Одночасно слід враховувати, що відповідно до ст.2 КПК України завданням кримінального провадження є, зокрема, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ст.3 ч.1 п.18 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Так, встановлено, що кримінальне провадження №32019050000000004, внесене до ЄРДР 15.01.2019 року за фактом скоєння службовими особами Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» кримінального правопорушення, передбаченого ст.212 ч.3 КК України, здійснюється слідчим управлінням фінансових ресурсів Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється прокурорами прокуратури Донецької області.
З клопотанням про тимчасовий доступ звернувся слідчий другого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Донецькій області, місцем дислокації якого відповідно до наказу ГУ ДФС у Донецькій області від 13.09.2018 року №1620 визначено зокрема м.Краматорськ, тобто вирішення даного клопотання слідчим суддею Краматорського міського суду відповідає ч.2 ст.132 КПК України.
Підставою внесення відомостей до ЄРДР стало повідомлення начальника другого відділу ОУ ГУ ДФС у Донецькій області від 15.01.2019 року про виявлення кримінального правопорушення за результатами проведеного аналізу Акту документальної позапланової виїзної перевірки Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» Головним управлінням ДФС в Донецькій області №1002/05-99-13-33/35397900 від 12.09.2018 року.
Таким чином, Акт №1002/05-99-13-33/35397900 від 12.09.2018 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», код за ЄДРПОУ 35397900, з питань дотримання правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2015 року по 31.03.2018 року» є приводом даного кримінального провадження.
Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №977-V від 05.04.2007 року (із змінами та доповненнями) визначаються правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст.1 вказаного Закону заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Відповідно до ст.2 вказаного Закону заходи контролю здійснюються, зокрема, органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні).
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VІІ від 02.09.2014 року (із змінами та доповненнями) визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Таким чином, Закон №1669-VІІ є спеціальним законом по відношенню до питань, які ним врегульовані, та його застосування має пріоритет перед іншими нормативно-правовими актами.
Зокрема у ч.3 ст.11 вказаного Закону зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Принцип юридичної визначеності вимагає, щоб у випадку прийняття спеціального закону він не ставився під сумнів (зокрема шляхом його невиконання), а сторони, яких він стосується, були впевнені, що він застосовуватиметься.
Статтею 1 Закону №1669-VІІ визначені терміни, що в ньому застосовуються, а саме:
- період проведення антитерористичної операції – час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України;
- територія проведення антитерористичної операції – територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014.
Статтею 3 Закону №1669-VІІ встановлено мораторій на проведення перевірок органами і посадовими особами, уповноваженими законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, а саме зазначено:
Органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб’єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Статтею 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1669-VІІ встановлено, що
- цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через 6 місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім п.4 ст.11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону ,
- дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на 6 місяців після дня її завершення,
- закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Публікація Закону №1669-VІІ відбулася 14.10.2014 року у газеті «Голос України» №197. Таким чином даний Закон набрав чинності з 15.10.2014 року.
30.04.2018 року Президентом України підписаний Указ №116/2018, яким уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 року «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях», який набрав чинності з 30.04.2018 року (Офіційний вісник Президента України від 30.04.2018 року №10), а також підписаний Наказ Верховного Головнокомандувача ЗСУ «Про початок операції Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей».
Згідно цього Наказу з 14-00 години 30 квітня 2018 року розпочалась операція Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій і Луганській областях, відповідно до плану операції Об’єднаних сил.
З огляду на оголошення антитерористичної операції завершеною 30.04.2018 року, слід вважати, що дія Закону №1669-VІІ, який втрачає чинність через 6 місяців з дня завершення антитерористичної операції, закінчилася 30.10.2018 року.
Разом з тим, статтею 57 Конституції України кожному гарантується право знати свої права і обов’язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Незважаючи на офіційне оголошення завершення АТО у зв’язку з підписанням Президентом України Указу №116/2018 від 30.04.2018 року, сам текст Указу рішення про завершення антитерористичної операції не містить, зміст рішення РНБО не відомий, мається посилання «(додається, для службового користування)», тобто рішення РНБО не опубліковано.
Виходячи з наведених приписів Конституції України, а також того факту, що зміни до Закону №1669-VІІ не внесені та останній на офіційному сайті Верховної Ради України залишається чинним, положення вказаного Закону продовжують свою дію до моменту юридичного закінчення антитерористичної операції.
Місто Часів Яр Донецької області входить до «Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», затвердженого розпорядженням КМУ від 30.10.2014 року №1053-р (втратило чинність 02.12.2015 року), а також чинним розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року №1275-р.
Підсумовуючи вищевказане слід зазначити, що документальна позапланова виїзна перевірка Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу», тобто суб’єкта господарювання, що здійснює свою діяльність у зоні проведення антитерористичної операції та не відноситься до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику (відомостей не надано), проведена ГУ ДФС у Донецькій області у період з 15.08.2018 року по 05.09.2018 року та завершена складанням Акту №1002/05-99-13-33/35397900 від 12.09.2018 року, тобто у період та на території проведення антитерористичної операції, що суперечить ст.3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VІІ від 02.09.2014 року (із змінами та доповненнями).
Враховуючи те, що Акт №1002/05-99-13-33/35397900 від 12.09.2018 року став приводом повідомлення про кримінальне правопорушення та підставою внесення відомостей до ЄРДР за №32019050000000004 від 15.01.2019 року за ст.212 ч.3 КК України, слідчий суддя вважає, що клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів у вказаному кримінальному провадженні задоволенню не підлягає, оскільки не відповідає визначеним ст.2 КПК України завданням кримінального провадження.
Керуючись ст.ст.2, 3, 132, 159-163 КПК України, слідчий суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання старшого слідчого з ОВС другого ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_1 про надання тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженню №32019050000000004 від 15.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.212 ч.3 КК України, - залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені 19.04.2019 року, повний текст ухвали виготовлено 24.04.2019 року.
Слідчий суддя ОСОБА_3