
Справа №265/7891/18
Провадження №1-кс/265/1525/19
У Х В А Л А
22 квітня 2019 року місто Маріуполь
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1., за участю секретаря Гусєвої К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції ОСОБА_2 у кримінальному провадженні №32018050000000008 від 27.03.2018 про призначення експертизи,
В С Т А Н О В И В:
15 квітня 2019 року прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Донецької області молодший радник юстиції ОСОБА_2 звернулась до суду з клопотанням про проведення експертизи за кримінальним провадженням №32018050000000008 від 27.03.2018 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.212, ч.2 ст.205 КК України.
У клопотанні детально викладено встановлені на даний час органом досудового розслідування обставини вчинення кримінальних правопорушень.
Прокурор вказує, що в ході досудового розслідування виникла необхідність у економічному дослідженні та аналізі діяльності ФОП ОСОБА_3 за період з 01.01.2015 по 01.01.2019 з використанням вилучених документів та отриманих відомостей, що зазначені у клопотанні, з використанням баз даних ДФС України з метою встановлення реальних обсягів реалізації підакцизної продукції з урахуванням фактичних обсягів придбання такої продукції, а також встановлення сум завданих державному бюджету збитків у вигляді несплачених ФОП ОСОБА_3 податків, зборів (обов’язкових платежів).
Так прокурор стверджує, що 28 лютого 2019 року постановою слідчого залучено спеціаліста до проведення дослідження фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) за період з 01.01.2015 по 01.01.2019 з метою встановлення факту ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку та встановлення фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів, який склав висновок аналітичного дослідження спеціаліста №15/05-99-16-02-11/НОМЕР_1 від 05.03.2019 «Про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1)».
Крім того, 03 квітня 2019 року постановою слідчого залучено спеціаліста для проведення дослідження фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) за період з 01.01.2015 по 01.01.2019 з урахуванням додатково зібраних доказів, з метою встановлення факту ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку та встановлення фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів, який також склав висновок аналітичного дослідження спеціаліста №32/05-99-16-02-14/НОМЕР_1 від 11.04.2019 «Про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1)».
На підставі наведеного, враховуючи, що по кримінальному провадженню виникла необхідність у встановленні суми завданих збитків, для чого необхідні спеціальні економічні знання, прокурор просить призначити проведення судової економічної експертизи та призначити її проведення експертам Харківського науково-дослідницького інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_4 Міністерства юстиції України.
Прокурор відповідно до ч.3 ст.244 КПК України просив клопотання розглянути без її участі.
Згідно ч.1 ст.242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з’ясування питань права.
Згідно ч.3 ст.242 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Згідно ч.1 ст.244 КПК України у разі якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Слідчим суддею встановлено, що відповідно до витягу з ЄРДР за кримінальним провадження № 32018050000000008 відомості за правовою кваліфікацією ч.2 ст.205, ч.3 ст.212 КК України були внесені 27 березня 2018 року.
Дослідивши матеріали, якими прокурор обґрунтовує клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що прокурором доведено, що для вирішення питань, що мають істотне значення для даного кримінального провадження, необхідне залучення експерта, внаслідок чого задовольняє клопотання про проведення судової економічної експертизи та доручає її проведення експертам Харківського науково-дослідницького інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_4 Міністерства юстиції України. На вирішення експертизи поставити перелік питань, які викладені у клопотанні.
Керуючись ст. ст. 242-244 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 32018050000000008 від 27.03.2018 про призначення судової економічної експертизи – задовольнити.
Доручити експерту/експертам Харківського науково-дослідницького інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_4 Міністерства юстиції України проведення судової економічної експертизи за кримінальним провадженням № 32018050000000008, яке 27 березня 2018 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.205, ч.3 ст. 212 КК України.
Попередити експерта/експертів про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку за ст.ст. 384, 385 КК України.
На вирішення експерта/експертів поставити наступні питання:
1. Чи підтверджується висновок аналітичного дослідження №15/05-99-16-02-11/НОМЕР_1 від 05.03.2019 «Про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1)», яким встановлено:
- порушення ст. п. 180.1 ст. 180, ст. 185, п. 181.1 ст. 181, ст. 187, ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями), заниження податку на додану вартість, що підлягав сплаті до Державного бюджету у сумі 9839600 грн., у т.ч. по періодам (без урахування січня 2015р.): за лютий 2015 р. – 326347 грн., за березень 2015 р. – 517798 грн., за квітень 2015 р. – 629875 грн., за травень 2015 р. – 711048 грн., за червень 2015 р. – 579598 грн., за липень 2015 р. – 459137 грн., за серпень 2015 р. – 436481 грн., за вересень 2015 р. – 348283 грн., за жовтень 2015р. – 29807 грн., за листопад 2015 р. – 101013 грн., за грудень 2015 р. – 391793 грн., за січень 2016р. – 197160 грн., за лютий 2016 р. – 165650 грн., за березень 2016 р. – 439439 грн., за квітень 2016 р. – 387881 грн., за травень 2016 р. – 468806 грн., за червень 2016 р. – 492401 грн., за липень 2016 р. – 469555 грн., за серпень 2016 р. – 547081 грн., за вересень 2016 р. – 447379 грн., за жовтень 2016р. – 307827 грн., за листопад 2016 р. – 240527 грн., за грудень 2016р. - 260608 грн., за січень 2017 р. – 475430 грн., за лютий 2017 р .- 127223 грн., за березень 2017 р. – 123640 грн., за квітень 2017 р. – 1222 грн., за травень 2017 р. – 1411 грн., за червень 2017 р. – 47497 грн., за вересень 2017 р. – 63158 грн., за жовтень 2018 р. – 3684 грн., за листопад 2018 р. – 6330 грн., за грудень 2018 р.- 34511 грн.
- порушення п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), заниження акцизного податку на суму 4 010 696 грн., у тому числі: у січні 2015 р. - 79778 грн., у лютому 2015 р. – 97904 грн., у березні 2015 р. – 150518 грн., у квітні 2015 р. – 188896 грн., у травні 2015 р. – 213257 грн., у червні 2015 р. – 168527 грн., у липні 2015 р. – 137642 грн., у серпні 2015 р. – 129905 грн., у вересні 2015 р. – 98396 грн., у жовтні 2015 р. – 8870 грн., у листопаді 2015 р. – 29279 грн., у грудні 2015 р. – 107019 грн., у січні 2016 р. – 106637 грн., у лютому 2016 р. – 87838 грн., у березні 2016 р. – 230463 грн., у квітні 2016 р. – 218144 грн., у травні 2016 р. – 268647 грн., у червні 2016 р. – 262963 грн., у липні 2016 р. – 270274 грн., у серпні 2016 р. – 315595 грн., у вересні 2016 р. – 226007 грн., у жовні 2016 р. – 169484 грн., у листопаді 2016 р. – 131836 грн., у грудні 2016 р. – 121637 грн., у січні 2017 р. – 140526 грн., у лютому 2017 р. – 36104 грн., у березні 2017 р. – 16519 грн., у квітні 2017 р. – «-403 грн.», у травні 2017 р. – «-329 грн», у вересні 2017 р. – «-662 грн.», у жовтні 2018р. – 37 грн., у листопаді 2018 р. – 302 грн., у грудні 2018 р. – «-914 грн.»?
2. Чи підтверджується висновок аналітичного дослідження №32/05-99-16-02-14/НОМЕР_1 від 11.04.2019 «Про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1)», яким встановлено:
- порушення п. 181.1 ст. 181 ПКУ від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), не зареєстрований платником ПДВ;
- порушення ст. п. 180.1 ст. 180, ст. 185, п. 181.1 ст. 181, ст. 187, ст. 201 від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), занижено податок на додану вартість, що підлягав сплаті до Державного бюджету у сумі 10209575 грн., у т.ч. по періодам (без урахування січня 2015 р.): за лютий 2015 р. – 326347 грн., за березень 2015 р. – 517798 грн., за квітень 2015 р. – 629875 грн., за травень 2015 р. – 711048 грн., за червень 2015 р. – 579598 грн., за липень 2015 р. – 459137 грн., за серпень 2015 р. – 441931 грн., за вересень 2015 р. – 350455 грн., за жовтень 2015 р. – 31693 грн., за листопад 2015 р. – 108685 грн., за грудень 2015 р. – 391793 грн., за січень 2016 р. – 198291 грн., за лютий 2016 р. - 172892 грн., за березень 2016 р. – 439890 грн., за квітень 2016 р. – 387881 грн., за травень 2016 р. – 475314 грн., за червень 2016 р. – 492804 грн., за липень 2016 р. – 471122 грн., за серпень 2016 р. – 569830 грн., за вересень 2016 р. – 449606 грн., за жовтень 2016 р. – 329901 грн., за листопад 2016 р. – 284174 грн., за грудень 2016 р. – 261966 грн., за січень 2017 р. – 477656 грн., за лютий 2017 р. - 134149 грн., за березень 2017 р. – 126880 грн., за квітень 2017 р. – 4587 грн., за травень 2017 р. – 7562 грн., за червень 2017 р. – 47639 грн., за липень 2017 р. – 864 грн., за серпень 2017 р. – 7533 грн., за вересень 2017 р. – 63158 грн., за жовтень 2017 р. – 1480 грн., за листопад 2018 р. – 8688 грн., за грудень 2017 р. - 36196 грн., за січень 2018 р. – 43847 грн., за лютий 2018 р. – 11072 грн., за березень 2018 р. – 3996 грн., за квітень 2018 р. – 37765 грн., за травень 2018 р. – 7543 грн., за червень 2018 р. – 1239 грн., за липень 2018 р. – 23727 грн., за жовтень 2018 р. – 22068 грн., за листопад 2018 р. – 32423 грн., за грудень 2018 р. – 5983 грн.;
- порушення п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 ПКУ від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), занижено акцизний податок на суму в розмірі 2891904 грн., у тому числі: у січні 2015 р. – 79778 грн., у лютому 2015 р. – 97904 грн., у березні 2015 р.- 150518 грн., у квітні 2015 р. – 188896 грн., у травні 2015 р. – 213257 грн., у червні 2015 р. – 168527 грн., у липні 2015 р. – 137642 грн., у серпні 2015 р. – 129905 грн., у вересні 2015 р. – 99048 грн., у жовтні 2015 р. – 9436 грн., у листопаді 2015 р. – 29721 грн., у грудні 2015 р. – 107019 грн., у січні 2016 р. – 58340 грн., у лютому 2016 р. – 46783 грн., у березні 2016 р. – 120902 грн., у квітні 2016 р. – 114332 грн., у травні 2016 р. – 138726 грн., у червні 2016 р. – 134737 грн., у липні 2016 р. – 139316 грн., у серпні 2016 р. – 167456 грн., у вересні 2016 р. – 116888 грн., у жовтні 2016 р. – 96923 грн., у листопаді 2016 р. – 81637 грн., у грудні 2016 р. – 67543 грн., у січні 2017 р. – 141194 грн., у лютому 2017 р. – 36615 грн., у березні 2017 р. – 17491 грн., у квітні 2017 р. – 606 грн., у листопаді 2018 р. – 17 грн., у жовтні 2018 – 238 грн., у листопаді 2018 р. – 509 грн.;
- порушення п.177.1., п. 177.2 ст. 177, п. 161 Підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), не нараховано та несплачено податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 717281,73 грн., у т.ч. у 2015 р. - 79633,68 грн., у 2016 р. – 186559,92 грн., у 2017 р.- 247126,66 грн. та у 2018 р. – 203961,47 грн.; не нараховано та не сплачено суму військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного року у розмірі 61100,69 грн., у т.ч.: у 2015 р. – 7963,37 грн., у 2016 р. – 15546,66 грн., у 2017 р. – 20593,89 грн. та у 2018 р. – 16996,79 грн.?
Судову економічну експертизу провести в обсязі наданих документів.
Під час проведення експертизи необхідно врахувати всі докази, здобуті у кримінальному провадженні та всі матеріали кримінального провадження.
Усі питання щодо клопотань судових експертів вирішувати з прокурорами відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Донецької області, які входять у групу прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні.
Для дослідження експертам направити матеріали кримінального провадження № 32018050000000008.
Доручити Харківському науково-дослідницького інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_4 Міністерства юстиції України надати висновок експерта за кримінальним провадженням внесеним до ЄРДР №32018050000000008 за ч.2 ст.205, ч.3 ст.212 КК України у встановлений законом строк прокурору відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Донецької області молодшому раднику юстиції ОСОБА_2 або уповноваженій нею особі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя : Мельник І.Г.