
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2019 року Чернігів Справа № 620/262/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про:
визнання бездіяльності відповідача щодо надання неповної інформації протиправною;
зобов’язання ГУНП в Чернігівській області надати запитувану публічну інформацію відповідно до запиту від 27.11.2018.
В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що відповідь відповідача за № Н/М-323 від 30.11.2018 року на його інформаційний запит не містить повного обсягу запитуваної інформації та зводиться лише до даних щодо розміру посадового окладу дільничного офіцера поліції, що вказує на намагання останнього уникнути виконання обов’язку покладеного законодавцем на розпорядника інформації.
Ухвалою судді від 04.03.2019 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що сам по собі факт розгляду Головним управлінням Національної поліції в Чернігівській області запиту ОСОБА_1 від 27.11.2018 та надання останньому письмової відповіді вже свідчить про виконання ГУНП в Чернігівській області активних дій, виконання розпорядником інформації покладених на нього законом обов’язків в частині надання запитувачу такої інформації, а отже, за даних обставин відсутня бездіяльності ГУНП в Чернігівській області.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій останній вказує, що твердження відповідача на увагу не заслуговують та наголошує на наявності у нього права на отримання запитуваної інформації.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
27.11.2018 року позивач звернувся до ГУНП в Чернігівській області з запитом на отримання публічної інформації щодо змін розміру середньомісячного забезпечення дільничного офіцера поліції Чернігівського відділу поліції, які відбувалися з 01 січня 2016 року по 01 січня 2018 року, яке складається з: посадового окладу; окладу за спеціальним званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премій; одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Листом № Н/М-323 від 30.11.2018 року ГУ НП в Чернігівській області позивача було повідомлено про те, що розмір посадового окладу за посадою дільничний офіцер поліції станом на 01.01.2016 року та на 01.01.2018 року встановлений 2400 грн. Розмір окладу за спеціальне звання, додаткові видів грошового забезпечення та премії встановлюється індивідуально по кожному поліцейському ГУНП в Чернігівській області в залежності від стажу служби в поліції, з урахуванням специфіки і особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби (а.с. 8).
Вважаючи, що вказана відповідь не містить повного обсягу запитуваної інформації на його запит, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд враховує наступне.
Статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року № 2939-VІ визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь - яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах:
1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень;
2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом;
3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Пунктом 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Приписами статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані:
- оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;
- вести облік запитів на інформацію;
- надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об’єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Пунктом 1 частини 1 статті 15 визначено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо).
Пунктом 4 частини 2 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що запитувач має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації.
Як вбачається з матеріалів справи, у запиті про надання публічної інформації ОСОБА_1 зазначив вихідні відомості виключно щодо займаної поліцейським посади та періоду, що становить його інтерес як запитувача.
Будь-які інші вихідні дані, які надали б ГУНП в Чернігівській області можливість здійснити будь-які інші розрахунки середньомісячного розміру грошового забезпечення дільничного офіцера поліції Чернігівського відділу поліції - у запиті відсутні.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про те, що надана відповідь ГУ НП у Чернігівській області на запит позивача не містить повного обсягу запитуваної інформації, а отже відповідачем не виконано покладеного законодавцем обов’язку, що у свою чергу кваліфікується як протиправна бездіяльність, яка є необґрунтованою, протиправною та такою, що не відповідає вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року № 2939-VІ.
Пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Пунктом 7 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про те, що позов ОСОБА_1 належить задовольнити повністю.
Згідно з частиною п’ятою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В даному випадку позивач в силу норм Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений, відомості щодо понесених відповідачем судових витрат відсутні, а тому судові витрати за рахунок відповідача на користь позивача не стягуються.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо надання неповної інформації за запит ОСОБА_1 протиправною.
Зобов’язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області надати ОСОБА_1 запитувану публічну інформацію відповідно до його запиту від 27.11.2018.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14029, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (просп. Перемоги, буд. 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40108651).
Повний текст рішення виготовлено 24 квітня 2019 року.
Суддя О.В. Кашпур