Рішення № 81396755, 24.04.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
560/613/19
Номер документу
81396755
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/613/19

РІШЕННЯ

іменем України

24 квітня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. представника позивача ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни, зобов'язати відповідача надати йому статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.

Ухвалою від 11.03.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 04.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд призначив судове засідання на 24.04.2019.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1 категорії), інвалідом ІІ групи. Вказав, що звернувся до відповідача з заявою про надання статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-ХІІ) та видачу посвідчення інваліда війни. Відповідач відмовив у наданні статусу інваліда війни та видачі посвідчення, оскільки йому встановлена ІІ група інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки подані документи підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився. У встановлений судом строк відзив на позов не подав.

Заслухавши представника позивача, дослідивши докази, які є у справі, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_2 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради з заявою щодо надання статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни.

Листом від 20.02.2019 №2202/07-40 відповідач відмовив позивачу щодо надання статусу інваліда війни, оскільки йому встановлена ІІ група інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні статусу інваліда війни, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон №3551-XII.

Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-XII до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Отже, обов'язковими умовами, за наявності яких набувається право на отримання статусу інваліда війни згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-XII, є встановлення особі інвалідності, внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та наявність доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони, залучених до ліквідації наслідків аварії.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 №1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 №90, було передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

Позивач надав копії довідки серії МСЕК серії ХМ №247978, згідно якої є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А №434025, експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 29.03.2007 та довідки торгово-виробничої фірми "Експрес" від 15.05.1997 №35, згідно з якої позивач з 20.11.1986 по 21.12.1986 виконував роботу по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Вказана довідка не містить інформацію про наказ, згідно з яким позивач був залучений до складу формувань Цивільної оборони, та наказ, згідно з яким це підприємство входило до формувань Цивільної оборони.

Документи, які позивач додав до своєї заяви, адресованої відповідачу, щодо набуття статусу інваліда війни належним чином підтверджують його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності у зв'язку з тим, що він брав участь у таких заходах.

Участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та встановлення йому у зв'язку з цим групи інвалідності є підставою для надання пільг та компенсацій, передбачених Законом №3551-XII. Водночас, обов'язковою умовою для визнання позивача інвалідом війни є його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формування Цивільної оборони, що поданими позивачем документами не підтверджується.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2018 у справі №377/797/17 висловив правову позицію стосовно того, що при вирішенні подібних спорів обставина щодо безпосередньої участі особи у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в складі формувань Цивільної оборони є істотною, позаяк в протилежному випадку статус інваліда війни на підставі пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-XII поширюватиметься на всіх, хто належить до категорії осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і її наслідків, і відповідно, мають статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно пункту 1 частини 1 статті 9 закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Надана позивачем довідка не може слугувати підставою для надання статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ, оскільки не містять інформації передбаченої цією нормою.

Разом з тим, вирішуючи позовні вимоги позивача, суд враховує, що відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України до суду можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушують права, свободи або законні інтереси особи.

Розглянувши заяву позивача про надання статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ відповідач листом від 20.02.2019 №2202/07-40 надав роз'яснення щодо зміни причини інвалідності.

Тому, у задоволенні вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у встановленні йому статусу інваліда війни, видачі посвідчення інваліда війни та зобов'язання відповідача надати йому статус інваліда війни, видати посвідчення інваліда війни необхідно відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Судовий збір з відповідача не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 24 квітня 2019 року

Позивач:ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32302) Відповідач:Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради (вул. Шевченка, 26, Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 03198570)

Головуючий суддя ОСОБА_3