Рішення № 81396748, 18.04.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
520/12018/18
Номер документу
81396748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2019 р. № 520/12018/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

за участі:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області, в якому просило суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, експлуатацію будівлі Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області за адресою: м. Харків, пр. Героїв Сталінграда, 152-Б, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв’язку з чим зобов’язати керівництво Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області негайно припинити використання цієї будівлі з метою проведення будь якої діяльності, не пов’язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що за наявності порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, будівля Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області, на думку позивача, не може експлуатуватись.

Відповідач, Харківський приватний навчально-виховний комплекс “Ліцей Шаалавім” Харківської області, надав до суду відзив, в якому зазначив, що порушення встановленні під час перевірки усунуто.

В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.

В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволені.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що контролюючим органом на підставі наказу №98 від 19.10.2018 року та посвідчення №234 від 05.11.2018 року проведена планова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та безпеки у будівлі Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області, за адресою: м. Харків, пр. Героїв Сталінграда, 152-Б.

За результатами перевірки складено акт №221 за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

В ході перевірки будівлі Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області було встановлено, що вона експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме, як зазначено в позові:

1. Будівля УВК “Ліцей Шаалавім” не обладнана автоматичною пожежною сигналізацією (пункт 1.2, глава 1, розділ V, ППБУ).

2. Будівля УВК “Ліцей Шаалавім” не обладнана системою оповіщення про пожежу (пункт 1.2, глава 1, розділ V, ППБУ).

3. Не проведено випробування пожежних гідрантів на тиск та витрату води з оформленням акта (пункт 2.1, глава 2, розділ V, ППБУ).

4. Приміщення електрощитової не відокремленої від інших приміщень протипожежними дверима 2-го типу. (пункт 2.3, глава 2, розділ III, ППБУ).

5. На шляху евакуації з ясельної групи влаштовані пороги. (пункт 2.37, глава 2, розділ ІІІ, ППБУ).

6. Двері на шляхах евакуації з старшої групи не відчиняються в напрямку виходу відповідно до 1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва». (пункт 2.27, глава 2, розділ ІІІ, ППБУ).

7. Евакуаційні виходи з адміністративної будівлі не обладнано системою евакуаційного освітлення. (пункт 2.32, глава 2, розділ ІІІ, ППБУ).

8. Пожежні кран-комплекти не укомплектовані пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля. (пункт 2.2, глава 2, розділ V, ППБУ).

9. Приміщення УВК “Ліцей Шаалавім” не укомплектовано первинними засобами пожежогасіння у повному обсязі. (пункт 3.6, глава 3, розділ V, ППБУ).

10. Не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного oбслуговування пожежних кран-комплектів (розділ V, глава 2, пункт 2.2, ППБУ).

11. Bнутрішній протипожежний водопровід перебуває в несправному стані. (пункт 2.2, глава 2, розділ V, ППБУ).

12. На першому поверсі грати на вікнах де перебувають люди не розкриваються, не розсуваються та не знімаються. (пункт 2.16 глава 2 розділ III, ППБУ).

13. Не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання. (пункт 1.20, глава 1, розділ ІV, ППБУ).

14. З’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у приміщеннях не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. (пункт 1.6, глава 1 розділ ІV, ППБУ).

Суд зазначає, що частиною 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (надалі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 4 статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.

Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є зокрема недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб’єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб’єктів господарювання.

Згідно підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.

Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

В ході перевірки будівлі Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області було встановлено, що вона експлуатується з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Так, на підтвердження усунення порушення щодо того, що будівля УВК “Ліцей Шаалавім” не обладнана автоматичною пожежною сигналізацією та того, що будівля УВК “Ліцей Шаалавім” не обладнана системою оповіщення про пожежу, відповідачем надано до суду копію договору №068 від 22.01.2019 року укладеного між Харківським приватним навчально-виховним комплексом “Ліцей Шаалавім” Харківської області (Замовник) та ФОП ОСОБА_3 (Виконавець), відповідно до якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання надати послуги з розробки проектної документації, стадія «РП», а саме: «Проектування системи пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей», для об'єкту: Харківський приватний навчально-виховний комплекс «Ліцей Шаалавім» Харківської області, який знаходиться за адресою: 61096, м. Харків, просп. Героїв Сталінграда, 152-Б.

На підставі вказаного договору сторонами оформлено акт здачі-прийняття робіт №068 від 27.02.2019 року.

Також, відповідачем надано до суду робочий проект влаштування системи пожежної сигналізації, системи оповіщення та управління евакуюванням людей в приватному навчально-виховному комплексі.

Крім того, до суду надано копію договору №459 ОТС від 04.08.2015 року про спостереження за допомогою пульту централізованого спостереження ТОВ «Інекс-пульт» за станом засобів сигналізації, що встановлені на об’єктах, з виїздом групи реагування при надходженні сигналу «Тривога» та їх технічне обслуговування укладеного між Харківським приватним навчально-виховним комплексом “Ліцей Шаалавім” Харківської області (Замовник) та ТОВ «Інекс-пульт» (Виконавець).

Відповідно до пункту 1.2 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» ці будівельні норми встановлюють вимоги до обладнання об’єктів системами протипожежного захисту під час їх будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту, зміни категорій приміщень і будинків за вибухопожежною і пожежною небезпекою згідно з НАПБ Б.03.002.

Суд зазначає, що будівля Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області, щодо якої позивачем проведено перевірку, не є новобудовою, в ній не проведено реконструкцію, технічне переоснащення, а тому на вказані будівлі не поширюється вимога щодо оснащення пожежною сигналізацією.

Щодо порушень того, що не проведено випробування пожежних гідрантів на тиск та витрату води з оформленням акта, суд зазначає наступне.

Згідно листа головного бухгалтера Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області №07 від 22.01.2019 року на балансі Харківського приватного навчально-виховного комплексу «Ліцей Шаалавім» Харківської області пожежні гідранти не знаходяться.

Харківським приватним навчально-виховним комплексом “Ліцей Шаалавім” Харківської області направлено лист №53 від 14.03.2019 року до КП «Харківводоканал», в якому просило надати інформацію про місцезнаходження пожежного гідранта на території Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області, який знаходиться за адресою м. Харків, просп. Героїв Сталінграда, 152-Б.

Відповідачем надано до суду лист КП «Харківводоканал» №01-01-23/1812-19 від 26.03.2019 року, згідно якого найближчі пожарні гідранти в районі Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області знаходяться за адресою пр. Героїв Сталінграда, 154-А та 156. Вказано, що гідранти знаходяться в робочому стані.

Тобто, на території Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області відсутні пожежні гідранти, випробування яких, на думку позивача, необхідно проводити.

На підтвердження усунення порушень про те, що приміщення електрощитової не відокремлено від інших приміщень протипожежними дверима 2-го типу, відповідачем надано рахунок №05 від 18.01.2019 року складений ФО-П ОСОБА_4, згідно якого ціна за двері металеві EI 30 (620х1840) прав., пофарб. по RAL 7035 склала 8000,00 грн.

Також, до суду надано гарантійний лист складений ФО-П ОСОБА_4 про те, що продукція, яка була сплачена відповідачем згідно рахунку №05 від 18.01.2019 року, а саме двері металеві EI 30 (620х1840) прав., пофарб. по RAL 7035, буде виготовлена та передана в строк 05.02.2019 року.

На підтвердження усунення порушення щодо того, що на шляху евакуації з ясельної групи влаштовані пороги, відповідачем надано до суду наказ «Про здійснення заходів щодо утримання шляхів евакуації» та акт виконаних робіт №5 від 06.12.2018 року, згідно якого шляхи евакуації утримуються вільними, нічим не захаращені, а 06.12.2018 року було проведено роботи по влаштуванню пандуса 1:6 з приміщення ясел.

Також, на підтвердження усунення порушення щодо того, що двері на шляхах евакуації з старшої групи не відчиняються в напрямку виходу відповідно до ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», відповідачем надано до суду наказ «Про здійснення заходів щодо утримання евакуаційних виходів» та акт виконаних робіт №6 від 07.12.2018 року, згідно якого евакуаційні виходи утримуються вільними нічим не захаращені, а 07.12.2018 року було проведено роботи по влаштуванню евакуаційного виходу з старшої групи, двері відчиняються по ходу евакуації.

На підтвердження усунення порушення щодо того, що евакуаційні виходи з адміністративної будівлі не обладнано системою евакуаційного освітлення, відповідачем надано до суду копію договору №068 від 22.01.2019 року укладеного між Харківським приватним навчально-виховним комплексом “Ліцей Шаалавім” Харківської області (Замовник) та ФОП ОСОБА_3 (Виконавець), відповідно до якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання надати послуги з розробки проектної документації, стадія «РП», а саме: «Проектування системи пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей», для об'єкту: Харківський приватний навчально-виховний комплекс «Ліцей Шаалавім» Харківської області, який знаходиться за адресою: 61096, м. Харків, просп. Героїв Сталінграда, 152-Б.

На підставі вказаного договору сторонами оформлено акт здачі-прийняття робіт №068 від 27.02.2019 року.

Крім того, на підтвердження обладнання евакуаційних виходів з адміністративної будівлі системою евакуаційного освітлення до суду надано фотознімки.

На підтвердження усунення порушень щодо того, що пожежні кран-комплекти не укомплектовані пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля, не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного oбслуговування пожежних кран-комплектів, внутрішній протипожежний водопровід перебуває в несправному стані, відповідачем надано до суду наказ «Про здійснення заходів щодо утримання засобів протипожежного водопостачання» та акт виконаних робіт №12/2 від 10.08.2018 року, згідно якого з 06.08.2018 року по 10.08.2018 року було проведено роботи по пристосуванню внутрішнього водопроводу для забору води з системи водопостачання для потреб пожежогасіння шляхом встановлення запірної арматури більшого діаметра на стояках системи водопостачання та перевірено працездатність. Також, в акті вказано, що за результатом проведеного заходу щодо огляду засобів водопостачання з метою виявлення та негайного усунення порушень вимог діючих норм встановлено відповідність експлуатації приміщень діючим нормам.

На підтвердження усунення порушення щодо того, що приміщення УВК “Ліцей Шаалавім” не укомплектовано первинними засобами пожежогасіння у повному обсязі, відповідачем надано до суду фіскальні чеки №0003 від 28.08.2018 року та №0004 від 24.01.2019 року на придбання вогнегасників. Також, надано копії свідоцтв про приймання, пакування і продаж вогнегасників.

На підтвердження усунення порушення щодо того, що на першому поверсі грати на вікнах де перебувають люди не розкриваються, не розсуваються та не знімаються, відповідачем надано до суду наказ «Про здійснення заходів щодо недопущення встановлення грат на першому поверсі з порушенням вимог діючих норм» та акт виконаних робіт №13 від 14.12.2018 року, згідно якого за результатом проведеного заходу встановлено, що у всіх приміщеннях відповідача грати на першому поверсі (в приміщеннях де перебувають учасники навчально-виховного процесу, сходових клітках, у коридорах, холах та вестибюлях грати пристосовані для їх зняття) виконані у відповідності до спеціальних норм. Також, відповідачем надано фотодокази на усунення вказаного порушення.

На підтвердження усунення порушення щодо того, що не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, відповідачем надано до суду технічний звіт №518 від 22.11.2018 року про проведення електричних вимірювань та іспитів опору ізоляції силових кабельних ліній, повного опору петлі «фаза-нуль», характеристик контура заземлення мереж зовнішнього та внутрішнього електропостачання складений ТОВ «Слобода-Буделектромонтаж».

Крім того, на підтвердження усунення порушення щодо того, що з’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у приміщеннях не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, відповідачем надано до суду наказ «Про здійснення заходів щодо недопущення виконання з’єднання, відгалуження та окінцювання проводів з порушенням вимог діючих норм» та акт виконаних робіт №15 від 11.12.2018 року, згідно якого у період з 10.12.2018 року по 11.12.2018 року було проведено заходи щодо огляду з’єднання, відгалуження та окінцювання проводів в усіх приміщеннях відповідача з метою виявлення та негайного усунення порушень вимог діючих норм. Вказано, що за результатами проведеного заходу встановлено що у всіх приміщеннях відповідача з’єднання, відгалуження та окінцювання проводів здійснено за допомогою опресування. Також, зазначено, що 11.12.2018 року було проведено зібрання всіх працівників відповідача, яких ознайомлено з наказом «Про заборону виконання робіт з підвищеною пожежною небезпекою». Також, відповідачем надано фотодокази на усунення вказаного порушення.

З огляду на викладене та те, що відповідачем частково усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей зазначених в описі виявлених порушень зазначеного у позові, суд приходить до висновку про відсутність підстав для такого заходу, як зупинення експлуатації будівлі Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області, шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8) до Харківського приватного навчально-виховного комплексу “Ліцей Шаалавім” Харківської області (61096, м. Харків, пр. Героїв Сталінграда, 152-Б) про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 24.04.2019 року.