
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2019 р. Справа № 480/4559/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника третьої особи на стороні відповідача - В.В. Веремієнко,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4559/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа на стороні відповідача - Сумський обласний військовий комісаріат, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправним рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні йому, як батьку померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 військовослужбовця Збройних Сил України сержанта ОСОБА_4, одноразової грошової допомоги, оформлену протоколом від 26.10.2018 № 105, пункт 12;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву позивача та вчинити дії, пов'язані з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги позивачу - батьку померлого військовослужбовця сержанта ОСОБА_4 в розмірі і порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 2 статті 16 та пункту "а" частини 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (750 прожиткових мінімумів).
Ухвалою суду від 11.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом осіб, які беруть участь у справі. Вказаною ухвалою також було задоволено клопотання позивача та звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору.
31.01.2019 протокольною ухвалою заяву представника Міністерства оборони України від 17.01.2019 задоволено та залучено Сумський ОВК до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 27.02.2019 клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі 480/4559/18 задоволено та зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі № 480/3690/18 за позовом ОСОБА_1 до військової частини № А2980 про визнання бездіяльності протиправною, скасування наказів та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 20.03.2019 поновлено провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що 06.08.2018 позивач звернувся до Сумського обласним військовим комісаріатом (далі по тексту - Сумський ОВК) із заявою про виплату одноразової грошової допомоги як батьку загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 та надав пакет відповідних документів передбачених Порядком, затвердженим Постановою КМУ № 975.
21.08.2018 Сумським ОВК зазначений пакет документів направлено до Міністерства оборони України на розгляд відповідної комісії для вирішення питання про виплату вказаної допомоги. При цьому, 10.09.2018 ОСОБА_1 до Міністерства оборони України надіслано додаткові судово-медичні документи, а також висновок ЦВКЛ № 2004 від 18.07.2018 про те, що захворювання та причини смерті військовослужбовця ОСОБА_4 пов'язані з проходженням військової служби. 26.10.2018 питання щодо виплати одноразової грошової допомоги було розглянуто на засіданні комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та відмовлено позивачу у такій виплаті. При цьому відповідач посилався на постанову про закриття кримінального провадження Подільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області від 27.02.2018, у якій зазначено, що причиною смерті ОСОБА_4 є токсична дія етанолу, випадкове отруєння, двостороння вогнищева зливна бронхопневмонія, яка ускладнилася вираженими ознаками інтоксикації. Крім того, зазначено, що на думку комісії в діях ОСОБА_4 вбачається адміністративне правопорушення за ст. 172-11 КУпАП та кримінальне правопорушення за ст. 407 ч. 4 КК України.
ОСОБА_1 вважає вказане рішення відповідача неправомірним, прийнятим всупереч діючому законодавству і таким, що порушує його права та свободи.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився, 27.02.2019 надійшов до суду відзив відповідача на позовну заяву, у якому у задоволенні позовних вимог просив відмовити та зазначив, що розпорядник бюджетних коштів - Міноборони, в особі комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги виключно на підставі документів, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Таким чином, оскаржуване рішення було прийнято комісією саме на підставі документів, що надійшли до Міноборони від Сумського ОВК. Пояснив, що позивач не позбавлений права повторного звернення до Міноборони через Сумський ОВК з новими документами щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги батьку померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 військовослужбовця сержанта ОСОБА_4
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, у їх задоволенні просив відмовити та зазначив, що Сумський ОВК, як уповноважений орган виконуючи вимоги п. 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження службі військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975), письмово довів позивачу результати розгляду заяви з роз'ясненнями причин відмови, прийняття рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги батьку померлого або відмови у її призначенні не належить до компетенції Сумського ОВК.
Вислухавши позивача, його представника та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що син позивача ОСОБА_1, ОСОБА_4 (а.с. 25) був прийнятий на військову службу до Збройних Сил України за контрактом на особливий період до оголошення демобілізації 13.01.2015.
ОСОБА_4 приймаючи участь в антитерористичній операції, набув статусу учасника бойових дій, що підтверджується копією довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (а.с. 36).
Згідно з копією свідоцтва про смерть від 24.02.2018 серії НОМЕР_1 (а.с. 26), ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у Одеській області, м. Подільськ.
21.02.2018 було складено лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_4 № 37, в якому так було зазначено про хворобу (патологічні стани), що призвела до смерті: "токсична дія етанолу. Випадкове отруєння та дія етанолу" (а.с. 13).
У період з 07.02.2018 по 21.02.2018 було проведено службове розслідування, результати якого викладені в акті службового розслідування від 21.02.2018 (а.с.17-19). В акті розслідування, зокрема, зазначено, що сержант ОСОБА_4 самовільно покинув розташування військової частини № А2980, на телефонні дзвінки не відповідав, місце знаходження не було відоме. По факту самовільного залишення військової частини ОСОБА_4 надавалась доповідь від 07.02.2018 № 219 командиру військової частини А1619 та начальнику Південного територіального управління Військової служби правопорядку. Зроблено висновок, що ОСОБА_4 порушив вимоги статей 11, 12, 16, 17, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 4, 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. ОСОБА_4 був відсутній в військовій частині понад 10 діб, в даному діянні вбачаються ознаки злочину, передбаченого ч. 4 ст. 407 Кримінального кодексу України. Крім того, під час службового розслідування стало відомо, що за фактом смерті ОСОБА_4 порушено кримінальне провадження. Причиною смерті згідно лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_4 від 21.02.2018 № 37 зазначено: "токсична дія етанолу, випадкове отруєння та дія етанолу". Висновком за актом службового розслідування запропоновано факт смерті ОСОБА_4 вважати встановленим згідно лікарського свідоцтва про смерть № 37 від 21.02.2018 (а.с. 17-18).
21.02.2018 відповідачем на адресу Сумського міського військового комісару було направлено сповіщення про смерть № 524 з проханням сповістити позивача про те, що його син, сержант військової служби за контрактом ОСОБА_4, помер від нещасного випадку поза виробництвом. Причина смерті: "токсична дія етанолу, випадкове отруєння та дія етанолу" (а.с. 12).
Сумським міським військовим комісаріатом позивачу було направлено сповіщення сім'ї (близьких родичів) померлого (загиблого) від 22.02.2018, в якому повідомлено позивача про те, що його син, сержант ОСОБА_4, помер від нещасного випадку поза виробництвом, причина смерті: токсична дія етанолу, випадкове отруєння та дія етанолу (а.с. 11).
За результатами службового розслідування наказом командира військової частини № А2980 по стройовій частині № 49 від 26.02.2018, за підписом ОСОБА_5, ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 від "нещасного випадку поза виробництвом", з 26.02.2018 виключено із списків особового складу Збройних Сил України у зв'язку із смертю (а.с. 20).
Наказом по особовому складу № 20-РС від 26.02.2018, за підписом ОСОБА_5, ОСОБА_4 виключено із списків особового складу Збройних сил України у зв'язку із смертю, що настала від "токсичної дії етанолу, випадкового отруєння та дії етанолу. Смерть від нещасного випадку поза виробництвом" (а.с.21).
Разом з тим, 02.04.2018 замість остаточного лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_4 - № 37 було складено лікарське свідоцтво про смерть - №37-А, в якому зазначено іншу хворобу (патологічні стани), що призвела до смерті "інтоксикація, гнійна бронхопневмонія" (а.с. 13).
Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії МО України від 18.07.2018 № 2004 (а.с. 23) було встановлено, що захворювання ОСОБА_4 "двобічна вогнищева зливна гнійна бронхопневмонія. Інтоксикація", яке послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується висновком експерта № 37 від 05.04.2018, свідоцтвом про смерть (а.с.24)" - захворювання та причина смерті, так, пов'язані з проходженням військової служби" (а.с. 14 зв.б.).
Листом військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України на адвокатський запит від 10.07.2018, позивача повідомлено про те, що за фактом смерті військовослужбовця ОСОБА_4 заводилось кримінальне провадження № 12018160180000267, досудове розслідування у якому здійснювалось слідчим СВ Подільського ВП ГУНП в Одеській області, а нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснювався Котовською місцевою прокуратурою. Згідно висновку судово-медичної експертизи (висновок експерта № 37) смерть військовослужбовця ОСОБА_4 настала внаслідок двосторонньої вогнищевої зливної гнійної бронхопневмонії. 27.02.2018 слідчим СВ Подільського ВП ГУНП в Одеській області зазначене кримінальне провадження закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України та в цей день до військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України з військової частини А2980 надійшли матеріали службового розслідування за фактом смерті ОСОБА_4, які прийняті до відома. З Південного територіального управління військової служби правопорядку до військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України повідомлення за фактом самовільного залишення місця служби сержантом ОСОБА_4 та за фактом смерті останнього не надходило, кримінальне провадження за вказаним фактом військовою прокуратурою не реєструвалось (а.с. 28).
Ухвалою Апеляційного суду Одеської області від 07.11.2018 скаргу позивача на ухвалу слідчого судді Котовського міськрайонного суду Одеської області від 26.09.2018, якою відмовлено у задоволенні скарги представника позивача на постанову слідчого про закриття кримінального провадження № 12018160180000267 задоволено. Скасовано вказану постанову і матеріали кримінального провадження направлено до прокурору - процесуальному керівнику для організації досудового розслідування (а.с. 72-73).
01.08.2018 ОСОБА_1, батько загиблого сержанта ОСОБА_4, звернувся до Сумського ОВК із заявою про виплату одноразової допомоги у зв'язку із загибеллю сина (а.с. 30).
21.08.2018 Сумським ОВК, згідно його заяви про виплату одноразової грошової допомоги, зібрано пакет документів та направлено до Міністерства Оборони України на розгляд відповідної комісії для вирішення питання про виплату допомоги.
Позивач та його представник в судовому засіданні пояснили, що 10.09.2018 позивачем до Міністерства Оборони України надіслано додаткові медичні документи та висновок Центральної військово-лікарської комісії МО України від 18.07.2018 № 2004.
26.10.2018 питання щодо виплати одноразової грошової допомоги було розглянуто на засіданні комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та відмовлено у такій виплаті. При цьому відповідач посилався на постанову про закриття кримінального провадження Подільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області від 27.02.2018, у якій зазначено, що причиною смерті ОСОБА_4 є токсична дія етанолу, випадкове отруєння, двостороння вогнищева зливна бронхопневмонія, яка ускладнилася вираженими ознаками інтоксикації. Крім того, зазначено, що на час смерті ОСОБА_4 самовільно залишив частину, про що вказано в акті службового розслідування командира військової частини А 2980 від 21.02.2018 та в послужному списку особової справи, що є адміністративним правопорушенням. За межами військової частини перебував у період з 07.02.2018 по ІНФОРМАЦІЯ_1. На думку комісії - в діях військовослужбовця ОСОБА_4 вбачається адміністративне правопорушення за ст. 172-11 КУпАП та кримінальне правопорушення за ст. 407 ч. 4 КК України (а.с. 29).
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Згідно зі статтею 16-1 цього Закону у випадках, зазначених у п.п.1-3 п. 2 ст. 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до CK України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ці положення кореспондуються з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження службі військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року; у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 6 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та, членів їхніх сімей" та пунктом 12 Порядку № 975 визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
За положеннями пункту 10 Порядку № 975, члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
- заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
- витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
- витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і п. 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
З наведених вище норм, суд вважає, що розпорядник бюджетних коштів - Міністерство оборони України приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги виключно на підставі документів, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Так, з матеріалів справи вбачається, що до Департаменту фінансів Міністерства оборони України керівником уповноваженого органу - військовим комісаром Сумського ОВК на виконання положень п. 13 Порядку № 975 подано висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам військовослужбовця, до якого додано документи, зазначені в п. 10 цього Порядку.
Таким чином, оскаржуване рішення 26 жовтня 2018 року було прийнято комісією саме на підставі документів, що надійшли до Міністерства Оборони України від Сумського ОВК.
В квітні 2019 Сумський ОВК повторно направив до Департаменту фінансів Міністерства оборони України заяву ОСОБА_1 від 01.04.2019 та додані до неї вже нові документи для призначення та виплати одноразової допомоги у зв'язку із загибеллю сина (а.с. 135-137), які були оформлені на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року у справі № 1840/3690/18 за позовом ОСОБА_1 до військової частини № А 2980 про визнання бездіяльності протиправною, скасування наказів та зобов'язання вчинити дії. Саме на підставі цього судового рішення, яким скасовано наказ військової частини № А2980 від 07.02.2018 № 36 в частині визнання самовільного залишення військової частини сержантом ОСОБА_4; скасовано наказ військової частини № А 2980 від 26.02.2018 № 49 про виключення зі списків особового складу Збройних Сил України ОСОБА_4 в частині зазначення причини смерті «від нещасного випадку поза виробництвом»; скасовано наказ військової частини № А 2980 від 26.02.2018 № 20-РС (по особовому складу) про виключення із списків особового складу Збройних Сил України ОСОБА_4 у зв'язку зі смертю в частині зазначення причини смерті «від токсичної дії етанолу, випадкового отруєння та дії етанолу. Смерть від нещасного випадку поза виробництвом», а також зобов'язано військову частину № А 2980 провести повторне службове розслідування за фактом загибелі сержанта ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, в результаті захворювання, з урахуванням висновків Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, викладених у протоколі засідання № 2004 від 18.07.2018, висновку експерта № 37 від 05.04.2018, лікарського свідоцтва про смерть № 37-А від 02.04.2018.
На виконання цього судового рішення 10.03.2019 командиром військової частини А 2980 було затверджено новий акт службового розслідування (копія на а.с. 117), згідно з яким смерть сержанта ОСОБА_4 настала, згідно лікарського свідоцтва про смерть № 37-А від 02.04.2018 та висновку СМЕ № 37 від 05.04.2018, від двобічної вогнищевої гнійної бронхопневмонії, інтоксикації. Причина смерті пов'язана з проходженням військової служби.
Також було 18.03.2019 видано повідомлення про смерть (уточнене), в якому також зазначено, що військовослужбовець ОСОБА_4 помер від двобічної вогнищевої гнійної бронхопневмонії, інтоксикації. Причина смерті пов'язана з проходженням військової служби.
На підставі судового рішення 18.03.2019 наказом № 61 командира військової частини А 2890 було скасовані накази командира цієї ж військової частини від 07.02.2018 року № 36 по стройовій частині, від 19.02.20118 року № 17-РС по особовому складу, від 19.02.2018 року № 44 по стройовій частині стосовно сержанта ОСОБА_4 командира зенітно-артилерійського взводу як помилкові.
Також на підставі вищевказаного судового рішення у справі № 1840/3690/18 командиром військової частини А 2890 було видано 18.03.2019 року наказ № 61 по стройовій частині (а.с. 120), яким скасовано наказ від 26.02.2018 № 49 по стройовій частині і викладеного його в новій редакції: "Відповідно до п. 34 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України нижчепоіменованих осіб сержантського складу виключити зі списків особового складу Збройних Силах України у зв'язку зі смертю:
2.1. Сержанта ОСОБА_4, який проходив військову службу за контрактом у в/ч А2890 і який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 від захворювання під час проходження служби, з 26.02.2018 року виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Захворювання та причина смерті, ТАК, пов'язані з проходженням військової служб".
Також 18.03.2019 було видано на підставі судового рішення у справі № 1840/3690/18 командиром в/ч А2890 наказ по особовому складу (а.с. 121), згідно з яким: "1. у зв'язку з нововиявленими обставинами наказ командира в/ч А 2890 від 26.02.2018 № 20-РС по особовому складу стосовно сержанта ОСОБА_4 скасувати і викласти його в новій редакції.
2. Відповідно Відповідно до п. 34 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України нижчепоіменованих осіб сержантського складу виключити зі списків особового складу Збройних Силах України у зв'язку зі смертю:
сержанта ОСОБА_4, який проходив військову службу за контрактом у в/ч А2890 і який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 від захворювання під час проходження служби.
Помер ІНФОРМАЦІЯ_1 від двобічної вогнищевої гнійної бронхопневмонії, інтоксикації. Захворювання та причина смерті, ТАК, пов'язані з проходженням військової служб".
При цьому предметом оскарження у даній справі є рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом від 26.10.2018 № 105, пункт 12 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги батьку померлого, прийняте за результатом розгляду документів, направлених 21.08.2018.
Позивач і його представник в позовній заяві та в судовому засіданні пояснювали, що відповідачем не було взято до уваги дійсних обставин смерті сержанта ОСОБА_4, але ці обставини були встановлені вже після винесення рішення Міністерством Оборони України, оформленого протоколом від 26.10.2018 № 105, саме на виконання судового рішення від 11 лютого 2019 року було видано нові документи, що разом із заявою ОСОБА_1 Сумським ОВК 12.04.2019 направлені на повторний розгляд до Міністерства Оборони України для призначення та виплати одноразової допомоги у зв'язку із загибеллю сина.
Таким чином позивач повторно реалізував своє право на звернення до розпорядника коштів для призначення грошової допомоги.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа на стороні відповідача - Сумський обласний військовий комісаріат, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 24.04.2019.
Суддя М.М. Шаповал