Рішення № 81396293, 24.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
420/623/19
Номер документу
81396293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/623/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого по справі судді: Бжассо Н.В.,

розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будкомплекс-2002» до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про скасування припису від 30.11.2018 року

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Будкомплекс-2002» до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

скасувати припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 30.11.2018 року, який видано директору ТОВ «Будкомплекс-2002» ОСОБА_1 про усунення порушень у сфері містобудівного законодавства.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що за результатами планової перевірки, департаментом ДАБІ в Одеській області 30.11.2018 року відносно ТОВ «Будкомплекс-2002» складений припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил. ТОВ «Будкомплекс-2002» вважає дії відповідача незаконними, прийнятими з грубим порушенням норм законодавства та прав ТОВ «Будкомплекс-2002», а отже, такими, що підлягають визнанню протиправними. Представник позивача зазначає, що у приписів вказана, що директором ТОВ «Будкомплекс-20052» ОСОБА_1 порушено п. 12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466, у зв'язку із відсутністю на об'єкті, де позивачем, як підрядником, проводилися роботи з буріння артезіанської свердловини стенду, передбаченого зазначеним пунктом Порядку. Представник позивача зазначає, що згідно з нормами законодавства, за виконання будівельних робіт та за порушення вимог, зазначених цим Порядком несе відповідальність замовником. Відповідно до акту перевірки, на підставі якого складений припис та договору підряду від 23.12.2016 року № 2068, замовником будівництва є Знам'янська сільська рада. Згідно з договором підряду від 23.12.2016 року, організація майданчика для будівництва артезіанської свердловини, також, покладається на замовника, тобто на Знам'янську сільську раду. Таким чином, представник позивача зазначає, що ТОВ «Будкомплекс-2002» не може нести відповідальність за невиконання приписів законодавства відповідальними за це особами Замовника, а отже, не може виконати вимоги оскаржуваного припису.

Ухвалою суду від 12.02.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04.03.2019 року.

04.03.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який Департамент ДАБІ в Одеській області заперечує проти позову у повному обсязі та вважає його необґрунтованим. Так, у відзиві на адміністративний позов, представник відповідача зазначає, що розділ 6 Державних будівельних норм України «Організація будівельного виробництва» ДБН А.3.1-5:2016 стосується безпосередньо генерального підрядника, підрядника, субпідрядника, як зазначено у п. 3.1.9 наведених ДБН. П 6.2 ДБН А.3.1-5:2016визначає, що підготовка до будівництва передбачає здійснення таких організаційних заходів: і) облаштування будівельного майданчика стендом з інформацією щодо об'єкта будівництва, замовника, проектувальника та виконавців робіт, а також, схемами з позначенням в'їздів, маршрутів проїзду, місць розвороту транспортних засобів, небезпечних зон тощо. Також, представник відповідача звертає увагу, що відповідно до п. 2.2 Договору № 2068 від 26.12.2016 року підрядник ТОВ «Будкомплекс-2002» зобов'язується, зокрема, як зазначено п. 2.2.2 «виконати роботи відповідно до вимог діючих будівельних норм і стандартів України, Водного кодексу, тощо». В свою чергу, замовник зобов'язується надати підряднику майданчик для розміщення проектованої свердловини. Таким чином, замовником Знам'янською сільською радою Іванівського району Одеської області було передано будівельник майданчик підряднику ТОВ «Будкомплекс-2002», а відповідальним за організацію будівельного виробництва є саме підрядник. Отже, твердження позивача в адміністративному позові є безпідставними та такими, що протирічать діючому законодавству у сфері містобудівної діяльності.

11.03.2019 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, з огляду на яку позивач не погоджується з твердженнями відповідача з приводу того, що розділ 6 Державних будівельних норм України «Організація будівельного виробництва» ДБН А.3.1-5:2016 стосується безпосередньо генерального підрядника, підрядника, субпідрядника. Представник позивача вказує, що у жодному документ, за результатами перевірки, не міститься посилань на порушення позивачем вимог ДБН А.3.1-5:2016. Також, підпункт 3.1.9 даних ДБН передбачає, що термін генеральний підрядник, підрядник, субпідрядник у цих нормах вживаються у визначенні, наведено у відповідних документах [6]. Пункт 6.2 Даних ДБН - підготовка до будівництва передбачає здійснення таких організаційних заходів: і) облаштування будівельного майданчика стендом з інформацією щодо об'єкта будівництва, замовника, проектувальника та виконавців робіт, а також схемами з позначенням в'їздів, маршрутів проїзду, місць розвороту транспортних засобів, небезпечних зон тощо [22]. Таким чином, відповідач вважає, що цифри у дужках відносяться до розділів даних ДБН, що не відповідає дійсності, оскільки це не посилання на розділи, а посилання на Додаток П даних ДБН (довідковий) бібліографія. Більш того, що у п. п. 69-75 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою КМУ від 01.08.2015 року № 668, у обов'язках підрядника, також, відсутній обов'язок встановлювати інформаційні стенди, та після закінчення робіт згідно умов договору підряду, продовжувати їх охороняти та зберігати.

Відповідно до ухвали суду від 03.04.2019 року, яка занесена до протоколу підготовчого засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 10.04.2019 року.

09.04.2019 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не з'явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 9 ст. 205 КАС України.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

26.12.2016 року між Знам'янською сільською радою (замовник) та ТОВ «Будкомплекс-2002» (підрядник) укладено договір № 2068, згідно з п. 1.1 якого підрядник бере на себе зобов'язання по виконанню робіт з «Буріння артезіанської свердловини для водопостачання ж/м «ДРП-2», с. Знам'янка, Іванівського р-ну, Одеської обл.», а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи.

Пунктом 2.1 договору визначено обов'язки замовника.

Так, згідно з п.п. 2.1.1 п. 2.1 договору, до початку виконання робіт за цим договором замовник зобов'язується надати підряднику вихідні дані, в тому числі: правовстановлюючі документи на відведення землі, майданчик під розміщення проектованої свердловини.

Відповідно до п.п. 2.1.2 п. 2.1 договору, замовник зобов'язується, до початку виконання робіт з буріння підготувати майданчик для розміщення бурового агрегату і забезпечити електроенергією обладнання (220 і 380В).

Згідно з актом приймання-передачі матеріалів на відповідальне зберігання від 11.01.2018 року, після виконання робіт за вказаним договором, ТОВ «Будкомплекс-2002» передало, а Знам'янська сільська рада прийняла на відповідальне зберігання нижчеперелічені матеріали: насос артезіанський 1 шт., щит управління «Каскад» 1 шт., кабель для насосу артезіанського 60 м, труба поліетиленова діам. 32 мм 60 м, клапан зворотній 1 шт., манометр 1 шт., лічильник холодної води 1 шт.

08.10.2018 року головному інспектору будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Кузьмінській Н.І. видано направлення № 108 для здійснення планової перевірки на об'єктів: буріння артезіанської свердловини для водопостачання ж/м ДРП-2, вулю. Новоселів, с. Знам'янка, Іванівський р-н., Одеська обл.., щодо дотримання суб'єктом містобудування ТОВ «Будкомплекс-2002» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу Держархбудінспекції України від 29.12.2017 року № 1788 «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної архітектурно-будівельної інспекції України за діяльністю суб'єктів господарювання на 2018 рік» та наказу Держархбудінспекції України від 29.12.2017 року № 1943 «Про внесення змін до діючого плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної архітектурно-будівельної інспекції України за діяльністю суб'єктів господарювання на 2018 рік».

Відповідно до акту № 108, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті: буріння артезіанської свердловини для водопостачання ж/м ДРП-2 вул. Новоселів, с. Знам'янка, Іванівський р-н., Одеська обл., замовник - Знам'янська сільська рада, підрядник - ТОВ «Будкомплес-2002», генеральний проектувальник - ТОВ «Будкомплекс-2002», під час перевірки встановлено порушення посадовою особою, директором ТОВ «Будкомплекс-2002» - ОСОБА_1 п. 12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 та постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2018 року № 747.

Так, з огляду на зміст акту перевірки, будівельні роботи з буріння артезіанської свердловини згідно з додатком №с 1 до договору підряду від 26.12.2016 року № 2068 виконано підрядником на суму 198,80 тис. грн. Одночасно Підрядником будівництва, ТОВ «Будкомплекс-2002» передано в Знам'янську сільську раду на зберігання матеріали та устаткування на свердловину, згідно акту-приймання від 11.01.2018 року. На момент перевірки будівельні роботи не виконувалися. Разом з тим у п. 12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 зі змінами зазначено: інформація про документ, що дає право на виконання підготовчих та будівельних робіт (реєстраційний номер, дата видачі, найменування органу державного архітектурно-будівельного контролю, який здійснив дії щодо внесення даних до реєстру і здійснює контроль за будівництвом об'єкта), відомості про найменування, клас наслідків (відповідальності) об'єкта, зображення об'єкта та його основні техніко-економічні показники, замовника, проектувальника, підрядників, осіб, відповідальних за здійснення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт з урахуванням внесених змін розміщуються на стенді завдовжки не менше ніж 1,5 метра і завширшки не менше ніж 1 метр, що встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці (за винятком індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них). На об'єкті вищевказаний стенд відсутній.

На підставі висновків акту перевірки № 108, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Кузьмінською Н.І. винесено припис від 30.11.2018 року з вимогою до ТОВ «Будкомплекс-2002» усунути до 10.12.2018 року порушення у сфері містобудівного законодавства.

Примірник припису 30.11.2018 року отримала представник ТОВ «Будкомплекс-2002» за довіреністю Сенькович А.А.

Відповідно до п. 2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 (далі - Порядок), будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Приписами п. 5 Порядку визначено, що будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) та об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Згідно з п. 11 Порядку, замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні, за виконання будівельних робіт без подання повідомлення та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 12 Порядку, інформація про документ, що дає право на виконання підготовчих та будівельних робіт (реєстраційний номер, дата видачі, найменування органу державного архітектурно-будівельного контролю, який здійснив дії щодо внесення даних до реєстру і здійснює контроль за будівництвом об'єкта), відомості про найменування, клас наслідків (відповідальності) об'єкта, зображення об'єкта та його основні техніко-економічні показники, замовника, проектувальника, підрядників, осіб, відповідальних за здійснення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт з урахуванням внесених змін розміщуються на стенді завдовжки не менше ніж 1,5 метра і завширшки не менше ніж 1 метр, що встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці (за винятком індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них).

Наказом Мінрегіону України від 05.05.2016 р. № 115 затверджені Державні будівельні норми України «Організація будівельного виробництва» ДБН А.3.1-5:2016.

Вказані норми складаються з восьми розділів: 1 - Сфера застосування, 2 - Нормативні посилання, 3 - Терміни та визначення, 4 - Загальні положення, 5 - ПТД з організації та виконання будівельних робіт, 6 - Підготовка до будівництва, 7 - Організація виконання будівельних робіт, 8 - Контроль якості виконання будівельних робіт та Додатків А,Б, В, Г, Д, Е, Ж, К, Л, М, Н, П (Бібліографія).

Так, згідно з п. 3.1 розділу 3 ДБН А.3.1-5:2016, у цих Нормах терміни вживаються у визначенні, наведеному у відповідних документах.

3.1.1 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (будівельний паспорт)-[1].

3.1.2 благоустрій, об'єкти благоустрою - [2].

3.1.3 відходи, виробник відходів, збирання відходів, зберігання відходів, перевезення відходів, поводження з відходами, об'єкти поводження з відходами - [3].

3.1.4 пожежна безпека - [4].

3.1.5 інженерні вишукування для будівництва, навколишнє середовище, навколишнє природне середовище, середовище життєдіяльності людини, навколишнє техногенне середовище, оцінка впливів на навколишнє середовище (ОВНС) - ДБН А.2.2-1.

3.1.6 будівля, будинок, споруда, об'єкт будівництва, комплекс (будова), лінійний об'єкт інженернотранспортної інфраструктури, замовник будівництва, передпроектні роботи, проектна документація, проектні роботи, пусковий комплекс, будівництво, нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення, відокремлена частина, частина, черга будівництва - ДБН А.2.2-3.

3.1.7 комплексна безпека будівництва - ДБН В.1.2-12.

3.1.8 безпечні умови праці (безпека праці), вимоги безпеки (праці), охорона праці, небезпечний (виробничий) чинник, шкідливий (виробничий) чинник, небезпечна зона, робоче місце - [5].

3.1.9 генеральний підрядник, підрядник, субпідрядник - [6]. Тобто, суд зазначає, що п. 3.1 розділу 3 ДБН А.3.1-5:2016 наводить перелік термінів, які вживаються у вказаних нормах, проте їх визначення наведене у інших нормативно-правових актах (документах), які зашифровані у цифрах, що вказані у квадратних дужках.

Розшифровка цифрових визначень таких документів наведена у Додатку П «Бібліографія» до ДБН А.3.1-5:2016:

1. Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 p. № 3038-VI.

2. Закон України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 p. № 2807-IV.

6. Загальні умови укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 р. № 668.

Тобто, визначення терміну «будівельний паспорт забудови земельної ділянки (будівельний паспорт)» наведене у ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", терміну «благоустрій, об'єкти благоустрою» у ЗУ "Про благоустрій населених пунктів", а терміну «генеральний підрядник, підрядник, субпідрядник» у Загальних умовах укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 р. № 668.

При цьому п. п. 6.1, 6.2 розділу 6 ДБН А.3.1-5:2016 визначають, що підготовка до будівництва має сприяти розгортанню і виконанню будівельних робіт у відповідності з проектними рішеннями, створенню об'єкта будівництва з передбаченими проектом експлуатаційними властивостями.

Підготовка до будівництва має бути реалізована як система організаційних заходів і підготовчих робіт.

Підготовка до будівництва передбачає здійснення таких організаційних заходів, у тому числі,: і) облаштування будівельного майданчика стендом з інформацією щодо об'єкта будівництва, замовника,проектувальника та виконавців робіт, а також схемами з позначенням в'їздів, маршрутів проїзду, місць розвороту транспортних засобів, небезпечних зон тощо [22].

В свою чергу пп. «і» п. 6.2 розділу 6 ДБН А.3.1-5:2016, яким передбачено облаштування будівельного майданчика стендом, в свою чергу містить посилання на припису іншого нормативно-правового акту, яку зашифрований під цифрою 22 (Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466 (в редакції постанови КМУ від 21 жовтня 2015 р. № 879).

Таким чином, суд вважає помилковими доводи Депарьтаменту ДАБІ в Одеській області з приводу того, що з огляду на пп. 3.1.9 п. 3.1 розділу 3 ДБН А.3.1-5:2016 розділ 6 вказаних норм стосується саме підрядника будівництва, оскільки, як встановив суд, наявність цифри « 6» є посиланням на додаток П до вказаних норм, а не на певний розділ.

При цьому, суд наголошує, що згідно з п.п. 2.1.2 п. 2.1 договору № 2068 від 26.12.2018 року, саме замовник зобов'язаний, до початку виконання робіт з буріння підготувати майданчик для розміщення бурового агрегату і забезпечити електроенергією обладнання (220 і 380В).

З огляду на встановлені обставини, суд робить висновок, що позовні вимог ТОВ «Будкомплекс-2002» належать до задоволення, оскільки оскаржуваний припис щодо усунення п. 12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 та постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2018 року № 747, прийнятий щодо особи, яка не є відповідальною за дотримання на об'єктів будівництва, що перевірявся вимог щодо розміщення стенду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 257, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Будкомплекс-2002» до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про скасування припису від 30.11.2018 року.

Скасувати припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 30.11.2018 року, який видано директору Товариства з обмеженою відповідальністю «Будкомплекс-2002» ОСОБА_1 про усунення порушень у сфері містобудівного законодавства.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Будкомплекс-2002» (місцезнаходження: вул. Елісаветинська, 9, м. Одеса, 65072, код ЄДРПОУ: 313890646).

Відповідач - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 24.04.2019 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.