Рішення № 81396071, 22.04.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
400/557/19
Номер документу
81396071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 квітня 2019 р. № 400/557/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1 до Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33,Миколаїв,54030 провизнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просив: 1) визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо непроведення йому перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 22.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення за період з січня 2018 по вересень 2018 військової частини А2183 від 17.09.2018 №350/174/308/899/ПС; 2) зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.01.19 про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії, з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення за період з січня 2018 по вересень 2018 військової частини А2183 від 17.09.2018 №350/174/308/899/ПС; 3) зобов'язати відповідача надати інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 для цілей перерахунку призначення йому пенсії з 22.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення за період з січня 2018 по вересень 2018 військової частини А2183 від 17.09.2018 №350/174/308/899/ПС.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України з 01.08.1990 по 21.09.2018 року та був звільнений у запас. 28.01.2019 позивач звернувся до Миколаївського обласного військового комісаріату з заявою, у якій просив провести йому перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 22.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та надати Головному управлінню ПФУ в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення для призначення ОСОБА_1 пенсії з 22.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення за період з січня 2018 по вересень 2018 військової частини А2183 від 17.09.2018 №350/174/308/899/ПС, з яких сплачені страхові внески, однак в порушення вимог Закону України "Про звернення громадян" відповідачем не було надіслано копію довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії з 22.09.2018. При цьому, у задоволенні заяви відповідач протиправно відмовив, спираючись на те, що перелік додаткових видів грошового забезпечення, визначений ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 7 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 є вичерпним.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обгрунтування своєї позиції, відповідач у письмовому відзиві пояснив, що не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень постанови КМУ від 17.07.1992 року та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону. Також, відповідач зазначив, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань не відносяться до щомісячних надбавок, доплат, підвищень. У формі довідки про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпеченя (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону та абз. 8 п. 7 Постанови , грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не передбачена.

В свою чергу позивач, у відповіді на відзив вказав на безпідставність обгрунтувань, наведених у відзиві та просив задовольнити його позов.

В судове засідання 01.04.2019 представники учасників справи не з'явились.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України з 01.08.1990 року по 21.09.2018 та був звільнений у запас. З 22.09.2018 ОСОБА_1 набув права на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

28.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести йому перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 22.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та надати Головному управлінню ПФУ в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення для призначення ОСОБА_1 пенсії з 22.09.2018 з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до витягу з роздавальних відомостей одноразових видів грошового забезпечення за період з січня 2018 по вересень 2018 військової частини А2183 від 17.09.2018 №350/174/308/899/ПС, з яких сплачені страхові внески.

Миколаївський обласний військовий комісаріат листом №12/916 від 13.02.2019 у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовив, посилаючись на відсутність підстав для включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.Також, відповідачем запропоновано позивачу для вирішення порушеного питання звернутися до командування військової частини А2183 та витребувати відповідну довідку.

Так, як вже зазначено вище, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Відтак, відсутні підстави для включення до грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія, отриманих ним матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, виплата яких здійснювалася не щомісячно, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року по справі № 522/2738/17, Постанові Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17.

Також, щодо надання інформації про грошове забезпечення, то відповідно до наказу Міністерства оборони України "Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій ЗСУ" від 22.05.2017 №280, оформлення довідки, то в даному випадку, орган, який здійснював нарахування грошового забезпечення є фінансовий орган військової частини А 2183, про що й звертав увагу відповідач у своєму листі від 13.02.2019.

В задоволені позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України,

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33,Миколаїв,54030 08299180) відмовити.

2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 24.04.19