
Справа № 494/1681/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2019 року о 12 год. 15 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання - Закуріної А.М.,
від позивача - Коломійчук Т.І. - за паспортом
від відповідача - не з'явився
від третіх осіб - не з'явився
розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду питання про закриття про провадження по справі за позовом ОСОБА_1 (НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до державного реєстратора Драган Дениса Ігоровича Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» (код ЄДРПОУ 04377960, місцезнаходження: 67330, Одеська обл., Березівський район, с. Новоселівка, вул. Нова, 77-А), за участю третьої особи ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_2) про визнання дій протиправними та скасування внесення запису про державну реєстрацію про інше речове право №23352108 від 08.11.2017 року,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться ця справа.
Судом було поставлено на обговорення питання щодо закриття провадження по справі на підставі п.1 ч.1 ст. 238 КАС України.
Позивач на відкритому підготовчому засіданні не заперечував проти закриття провадження по справі.
Відповідач на відкрите підготовче засідання не з'явився, повідомлений належним чином та завчасно.
Третя особа ОСОБА_3 на відкрите підготовче засідання не з'явилась, повідомлена належним чином та завчасно.
Суд, вислухавши думку позивача, дослідивши наявні матеріали справи, дійшов висновку, що провадження у справі має бути закрито за таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, зокрема, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
З позовних вимог вбачається, що позивачем оскаржуються дії та рішення державного реєстратора Драган Дениса Ігоревича Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Одеської області щодо внесенні запису про інше речове право №23352108 від 08.11.2017 року на підставі рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, індексний номер:38117080 від 14.11.2017 року до Державного реєстру прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об'єкта нерухомого 1407092251235).
В позовній заяві позивач зазначає, що 08.11.2017 року державний реєстратор Драган Денис Ігоревич Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Одеської області зареєстрував право оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі, серія та номер Б\Н виданий 28.07.209 року, видавник: ОСОБА_3.
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному у постанові від 04.09.2018 у справі № 823/2042/16, помилковим є поширення юрисдикції адміністративних судів на усі спори, стороною яких є суб'єкт владних повноважень, оскільки при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин. Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин (п.27 вказаної постанови).
Публічно-правовим, вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо (п.28 вказаної постанови).
У даному випадку спір, що розглядається, не є спором між учасниками публічно-правових відносин, оскільки відповідач, приймаючи оскаржуване рішення про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, не мав публічно-правових відносин саме з позивачем. Прийняте відповідачем оскаржуване рішення про державну реєстрацію стосувалось реєстрації прав іншої особи, а не позивача.
Натомість, приватноправові відносини відрізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасників. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу (п. 32 вказаної постанови).
Таким чином, спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим, а тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін.
Такі правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 823/2042/16.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України, при виборі та застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладенні в постановах Верховного Суду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, враховуючи вищевикладені з'ясовані судом обставини та висновки Верховного Суду, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 823/2042/16, суд дійшов висновку, що провадження у справі належить закриттю.
Відповідно до приписів ч. 1,2 ст. 239 КАС України, роз'яснити позивачу, що розгляд таких справ віднесено до юрисдикції місцевих господарських судів за правилами Господарського процесуального кодексу України та повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись ст.ст. 238,243,256, 294 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Закрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до державного реєстратора Драган Дениса Ігоровича Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» (код ЄДРПОУ 04377960, місцезнаходження: 67330, Одеська обл., Березівський район, с. Новоселівка, вул. Нова, 77-А), за участю третьої особи ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_2) про визнання дій протиправними та скасування внесення запису про державну реєстрацію про інше речове право №23352108 від 08.11.2017 року.
Роз'яснити позивачу, що з даним позовом він може звернутися до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням п.п.15.5. п.15. ч.1 Перехідних положень КАС України.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний « 23» квітня 2019 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко