
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2019 року № 320/967/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернуся ОСОБА_2 з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить:
- визнати неправомірною відмову Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Відкритого акціонерного товариства "Сквирське РТП" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС від 20.01.2003 №5;
- зобов`язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у сумі 425,70 крб на підставі довідки Відкритого акціонерного товариства "Сквирське РТП" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС від 20.01.2003 №5, відповідно до статті 5 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27.08.2018, з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначив, що відповідачем неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 20.01.2003 №5, оскільки вона видана згідно із рішенням суду та відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначив, що відповідно до наявних у ній відомостей, за період з 07.01.1987 по 11.01.1987 позивачу за роботу в зоні відчуження ЧАЕС було нараховано та виплачено 425 крб. 70 коп., які мають бути враховані при перерахунку його пенсії.
Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими. Відповідач вважає, що довідка від 03.07.2002 №33 була видана на підставі рішення Сквирського районного суду Київської області. У той же час, первинних документів, які б підтверджували фактичну виплату сум, позивачем не надано, а тому він не має права на перерахунок пенсії на підставі довідки ВАТ "Сквирське РТП".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання в даній адміністративній справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням від 28.12.2002 категорія 1, серія А №405046 (а.с.9).
У відповідності до виписки з акта огляду МСЕК серії КИО-І №181425, позивач є інвалідом другої групи з 23 жовтня 2002 року, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( а.с. 11).
Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 11.12.2002 у справі №2-1175/2002 встановлено факт перебування позивача з 07.01.1987 по 11.01.1987 у відрядженні в м. Прип'ять. Тривалість його робочого часу щоденно становила 16 годин (а.с. 16).
На виконання вимог вказаного рішення суду, Відкритим акціонерним товариством "Сквирське ремонтно-транспортне підприємство" було видано позивачу довідку про заробітну плату від 20.01.2003 №5, відповідно до якої позивачеві за роботу в зоні відчуження у період з 07.01.1987 по 11.01.1987 було нараховано 425 крб. 70 коп. (а.с.17).
18 січня 2019 року представник позивача письмово звернувся до відповідача із досудовою вимогою про проведення перерахунку та поновлення виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ВАТ "Сквирське РТП" від 20.01.2003 №5 (а.с. 19-20).
Однак, листом від 06.02.2019 №16/84-01 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за заявою його представника, у зв'язку з відсутністю підстав для обчислення пенсії за довідкою ВАТ "Сквирське РТП" від 20.01.2003 №5, оскільки згідно із роз'ясненням Міністерства соціального захисту населення України від 08.08.1996 №02-105-013 рішення судів про встановлення факту перебування на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не дають права на підвищену оплату праці в зоні відчуження та визначення розміру пенсії. Також, зазначено, що рішення суду не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсій, підстав для обчислення пенсії за довідкою про заробітну плату, немає (а.с. 21).
Не погоджуючись з даною відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Частиною четвертою статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно із приписами частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом першим цього Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
При цьому, в силу пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
ОСОБА_3 від 09.06.1995 року № 224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Беручи до уваги вищенаведене, суд зазначає, що головною підставою для здійснення перерахунку пенсії особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, є довідка про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка видається підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Судом встановлено, що така довідка була видана позивачу з врахуванням факту, встановленого рішенням Сквирського районного суду Київської області, та була подана до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області, і протягом тривалого часу позивач отримував пенсію на підставі зазначених у ній відомостей.
Проте, у своїй відмові щодо здійснення перерахунку пенсії позивача, а також у відзиві на позовну заяву, відповідач, посилаючись на те, що рішення суду не дає право на підвищену оплату праці в зоні відчуження та визначення розміру пенсії, відмовив позивачу у врахуванні наданої ним довідки при перерахунку пенсії.
Суд погоджується з тим, що рішення Сквирського районного суду Київської області від 11.12.2002 у справі №2-1175/2002 не є підставою для розрахунку пенсії позивача, оскільки підставою для цього безпосередньо є довідка ВАТ "Сквирське РТП", дані якої, у свою чергу, підтверджуються зазначеним вище рішенням суду.
Одночасно, суд зазначає, що відповідач не має права надавати оцінку рішенню Сквирського районного суду Київської області та змісту довідки, яка видана на його підставі, враховуючи те, що цим рішенням встановлено факт перебування позивача у відрядженні в м. Прип`ять Київської області з 07.01.1987 по 11.01.1987, де тривалість його робочого дня щоденно становила 16 годин.
Аналогічного правового висновку дійшов Шостий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові від 14.02.2019 у справі №320/6717/18.
З огляду на наведені норми права та враховуючи ту обставину, що відповідачем була подана необхідна довідка для перерахунку (розрахунку) пенсії, з якої убачається, що позивачу була виплачена заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС, а також установлений Сквирським районним судом Київської області факт роботи позивача у зоні відчуження та відповідна кількість відпрацьованих щоденно годин, суд дійшов висновку про те, що відповідачем було неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відмова Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області у здійсненні перерахунку пенсії позивача, є протиправною та такою, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Відкритого акціонерного товариства "Сквирське РТП" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС від 20.01.2003 №5.
Зобов`язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249465) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) виходячи з заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у сумі 425 (чотириста двадцять п`ять) крб. 70 коп на підставі довідки Відкритого акціонерного товариства "Сквирське РТП" про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС від 20.01.2003 №5, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27.08.2018, з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.