Ухвала суду № 81395549, 19.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2019
Номер справи
240/3828/19
Номер документу
81395549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження у справі

19 квітня 2019 року м. Житомир справа № 240/3828/19

категорія 103000000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Капинос О.В., розглянувши позовну заяву Коростенського міського голови ОСОБА_1 до Офіційного представника ініціативної групи зі збору підписів щодо відкликання Коростенського міського голови ОСОБА_2, Коростенської міської виборчої комісії Житомирської області про визнання дій, бездіялності протиправними, скасування протоколів зборів виборців та визнання зборів виборців такими, що не відбулися, прийняти рішення про припинення процедури відкликання міського голови,

встановив:

Коростенський міський голова ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Офіційного представника ініціативної групи зі збору підписів щодо відкликання Коростенського міського голови ОСОБА_2, в якому просить скасувати протокол зборів виборців виборчого округу м.Коростень Житомирської області від 03.02.2019 та визнати збори виборців такими, що не відбулися.

Ухвалою від 26.03.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали, шляхом подання уточненої позовної заяви з урахуванням вказаних в ухвалі недоліків у 2-х прим. та доказу сплати судового збору в розмірі 768,40 грн.

При цьому, в зазначеній ухвалі вказано, що ні позивач чи відповідач у даному випадку та у розумінні ст. 12 Закону України "Про місцеві вибори" не є суб'єктами виборчого процесу. В уточненій позовній заяві позивачу необхідно було обґрунтувати наявність у вказаному спорі ознак публічно-правового.

Копію ухвали позивачем отримано 02.04.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

08.04.2019, на усунення недоліків позовної заяви позивачем надано уточнену позовну заяву з позовними вимогами до Офіційного представника ініціативної групи зі збору підписів щодо відкликання Коростенського міського голови ОСОБА_2 та Коростенської міської виборчої комісії Житомирської області про визнання бездіяльності протиправно, її припинення та зобов"язання вчинити дії.

В прохальній частині позовної заяви позивач просить:

визнати дії Офіційного представника ініціативної групи зі збору підписів щодо відкликання Коростенського міського голови ОСОБА_2 протиправними, скасувати протокол зборів виборців виборчого округу м.Коростень Житомирської області від 03.02.2019 та визнати збори виборців такими, що не відбуливитребувати у Коростенської міської виборчої комісії Житомирської області отримані 05.02.2019 документи від офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_2;

визнати бездіяльність Коростенської міської виборчої комісії протиправною;

зобов"язати Коростенську міську виборчу комісію прийняти рішенням, яким припинити процедуру відкликання міського голови;

витребувати у Коростенської міської виборчої комісії протоколи, пов"язані з процедурою відкликання міського голови.

Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі за даною позовною заявою, зазначаю наступне.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом 1 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Згідно з п. 2 ч.1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Згідно ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

За правилами ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч.1 ст. 7 КАС України встановлено, що ужитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п. 19 ч.1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб’єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій, чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

У прохальній частині позовної заяви позивач, крім іншого, просить визнати дії Офіційного представника ініціативної групи зі збору підписів щодо відкликання Коростенського міського голови ОСОБА_2 протиправними, скасувати протокол зборів виборців виборчого округу м.Коростень Житомирської області від 03.02.2019 та визнати збори виборців такими, що не відбулися.

Разом з тим, визначений позивачем відповідач у справі - Офіційний представник ініціативної групи зі збору підписів щодо відкликання Коростенського міського голови ОСОБА_2, виходячи з положень ст.19 КАСУ, не є суб"єктом владних повноважень, оскільки не здійснював публічно-владні управлінські функції, в розумінні КАС України, а отже не може бути відповідачем у спірних правовідносинах в адміністративному процесі. Крім того, в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України протокол зборів виборців не є рішенням суб"єкта владних повноважень.

Враховуючи, що відповідач не є суб"єктом владних повноважень, а протокол зборів виборців не є рішенням суб"єкта владних повноважень, суд вважає, що даний спір в частині вимог до Офіційного представника ініціативної групи зі збору підписів щодо відкликання Коростенського міського голови ОСОБА_2 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства України.

В силу п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З огляду на викладене та беручи до уваги те, що даний позов не є справою адміністративної юрисдикції, а повинен вирішуватись в порядку цивільного судочинства, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі.

Керуючись статтями 170, 171, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити Коростенському міському голові ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Коростенського міського голови ОСОБА_1 до Офіційного представника ініціативної групи зі збору підписів щодо відкликання Коростенського міського голови ОСОБА_2 про скасування протоколів зборів виборців та визнання зборів виборців такими, що не відбулися.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Капинос