Рішення № 81394790, 25.03.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2019
Номер справи
120/3964/18-а
Номер документу
81394790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

25 березня 2019 р. Справа № 120/3964/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

секретаря судового засідання: Гродської В.О.,

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

третьої особи: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України,

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Національної поліції України у Вінницькій області

про визнання дій протиправними, визнання незаконним рішення, скачувати його та зобов'язати вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

5 листопада 2018 року ОСОБА_1 (далі-Коваленко О.В., позивач), звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових (далі-УБД) дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі-відомча комісія НП України, відповідач), в якому просив:

-визнати протиправною дії (бездіяльність) відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій;

-визнати незаконним рішення відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 11 липня 2018 року за №5/ІІ/ІІ 12, про відмову у наданні статусу учасника бойових дій, скасувати його та зобов’язати її надати статус учасника бойових дій.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що листом ОСОБА_4 Національної поліції України від 03.08.2017 року та на підставі наказів начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (далі-ГУ НП у Вінницькій обл.) №1327 від 17.08.2017 року, №1381 від 31.08.2017 року, №1846 від 01.12.17 року, позивача було відряджено для проходження стажування з 03 вересня по 04 грудня до ГУ НП у Донецькій області. На підставі наказу ГУ НП у Донецькій області №1627 від 06.09.2017 року та №2317 від 01.12.2017 року «Про організацію та проведення стажування працівників ГУ НП у Вінницькій обл.» було організовано стажування старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді інспектора сектору превенції Мангушського відділення поліції Центрального відділу поліції з 03 вересня 2017 року по 04 грудня 2017 року. За період перебування в Донецькій області неодноразово брав участь у несенні служби на блокпостах, на об’єктах життєзабезпечення, забезпечення публічної безпеки та охорони громадського порядку та під час проведення масових заходів також в розкритті злочинів.

Після закінчення стажування позивач звернувся з заявою до відомчої комісії МВС України з питань визначення учасників бойових дій, щодо надання статусу УБД.

Отримавши рішення про відмову у наданні УБД, позивач звернувся до суду за захистом порушених, на його думку, законних прав, свобод та інтересів.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 12.11.2018 року позовну заяву було залишено без руху.

20.11.2018 року до суду надійшла заява про усунення недоліків.

26.11.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також відповідно до ст. 49 КАС України залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 управління Національної поліції України у Вінницькій області.

13.12.2018 року та 17.12.2018 року на адресу суду надійшло клопотання від представника відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, проведення якого просив доручити Окружному адміністративному суду міста Києва.

19.12.2018 року ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду було відмовлено у задоволенні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

22.12.2018 року на адресу суду надійшла заява ГУ НП у Вінницькій області про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду, мотивуючи це тим, що позивач порушив строк звернення до суду із позовом. Також, 22.12.2018 року до суду надійшло пояснення від ГУ НП у Вінницькій області на позовну заяву ОСОБА_1, в якій відповідач не визнає даної позовної заяви, вважає її безпідставною та необґрунтованою.

26 грудня 2018 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов відзив в якому відповідач не визнає даної позовної заяви, вважає її безпідставною та необґрунтованою. Стверджував, що позивача відряджено до ГУ НП в Донецькій області для проходження стажування, яке не передбачає безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції.

02.01.2019 року до суду надійшло клопотання від Національної поліції України про відкладення розгляду справи.

02.01.2019 року до суду надійшло клопотання від Національної поліції України про здійснення розгляду справи у режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 09.01.2019 року клопотання від Національної поліції України про здійснення розгляду справи у режимі відеоконференції задоволено та призначено судове засідання на 17 січня 2019 року.

Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, викладені у заявах по суті справи, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу на посаді інструктора з режиму секретності Літинського відділення поліції Калинівського відділу поліції ГУ НП у Вінницькій обл.

Як вбачається з матеріалів справи, що листом ОСОБА_4 Національної поліції України від 03.08.2017 року та, на підставі наказів начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (далі - ГУ НП у Вінницькій обл.) №1327 від 17.08.2017 року, №1381 від 31.08.2017 року, №1846 від 01.12.17 року, позивача було відряджено для проходження стажування з 03 вересня по 04 грудня до ГУ НП у Донецькій області (а.с. 27-31).

Після закінчення стажування позивач звернувся з заявою до відомчої комісії МВС України з питань визначення учасників бойових дій, щодо надання статусу УБД.

Рішенням відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України №5/ІІ/ІІ 12 від 11 липня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій.

Приймаючи дане рішення, комісія виходила з наступного (а.с. 191):

1. Пункт 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

2. Абзац 2 пункту 2 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_5 України від 20 серпня 2014 року №413.

3. Абзац 2 пункту 4 розділу II Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 травня 2016 року №405, затвердженим у Міністерстві юстиції України 14 червня 2016 року №857/28987.

Позивач, не погоджуючись із позицією відповідача щодо підстав для відмови у наданні статусу учасника бойових дій, звернувся до суду.

Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як слідує з наказу ГУ НП в Донецькій області №1627 від 06.09.2017 року та №2317 від 01.12.2017 року "Про організацію та проведення стажування окремих працівників поліції" старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 направлено на посаду інспектора сектору превенції Мангушського відділення поліції Центрального відділу поліції (а.с. 34-35).

Розпорядженням Кабінету ОСОБА_5 України від 02 грудня 2015 року №1275-р "Про затвердження Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" (з наступними змінами та доповненнями) встановлено, що до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено, зокрема смт. Мангуш, Першотравневий район Донецької області (а.с. 125).

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно до п. 1 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.08.2014 року №413, цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб.

Пунктом 2 даного Порядку передбачено, що статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно до пункту 4 вказаного вище Порядку, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, зокрема, є витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Відповідно до вимог пункту 6 цього ж Порядку, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Відповідно пункту 8 Порядку №413 у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Судом встановлено, що 21 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відомчої комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни із заявою, в якій просив надати статус учасника бойових дій.

Основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі - Комісія), а також організацію її роботи визначає Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України №405 23 травня 2016 року.

Основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, розгляд питань, пов'язаних з установленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 2, 13 статті 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно до п. 2 розділу ІІІ цього ж Положення, комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій на підставі таких документів, зокрема, витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь поліцейського у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника війни на підставі документів про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України), а також документів про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень) (п. 3 розділу ІІІ цього ж Положення).

Згідно абзацу 2 та 3 пункту 4 розділу II Положення №405 комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни крім іншого у разі відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни.

Як випливає із рішення №5/ІІ/ІІ/12 від 11 липня 2018 року та Протоколу №5 засідання комісії від 11 липня 2018 року – ОСОБА_1 відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю правових підстав (а.с. 23 т.2).

У свою чергу відповідно до пункту 2 розділу II Положення №405 комісія з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань, окрім права вивчати довідки, документи та інші докази, подані особисто, має право у разі потреби заслуховувати пояснення осіб, зазначених у пункті 1 розділу I цього Положення, свідків, представників органів державної влади, громадських організацій, рад ветеранів, а також має право повертати для подальшого доопрацювання відповідним керівникам подані документи.

Згідно п. 9 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Із зазначеного суд прийшов до висновку, що при вирішенні питання про надання статусу учасника бойових дій, комісія у місячний строк приймає рішення щодо надання такого, а за відсутності підстав надання, повертає документи з метою їх подальшого опрацювання. Але суд встановив, що відповідачем не було дотримано даний Порядок і не повернуто документи позивачу, також Комісія порушила Порядок в частині особистої участі позивача у процесі, та не надала суду докази того, що не було потреби потреби заслуховувати пояснення позивача чи свідків, а тому, суд вважає, що всупереч Порядку прийнято передчасне рішення про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що розглядаючи подані позивачем матеріали, комісія Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України передчасно дійшла висновків про відсутність підстав для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та прийняла оскаржуване рішення.

Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірного рішення покладено на відповідача, однак, останнім суду таких доказів не надано.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 11 липня 2017 року №5/ІІ/ІІ/12 про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та зобов'язати комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій.

Щодо вимог зобов'язати комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення та видати посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка, суд вважає їх такими, що задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.

Згідно Рекомендацій Комітету ОСОБА_5 Європи №R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_5 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з декількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає кращим за даних обставин.

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо зобов'язання комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення та видання посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка не підлягають задоволенню, з огляду на втручання в дискреційні повноваження відповідача, виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип верховенства права, який відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.

Іншими словами, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Порядок розгляду документів та надання статусу учасників бойових дій у Національній поліції України віднесено до компетенції відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, а тому суд не може втручатись в дискреційні повноваження відповідача та на власний розсуд давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб’єкта владних повноважень.

Згідно частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Водночас, визначаючись щодо вказаної позовної вимоги, з огляду на те, що рішення відповідачем щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій прийнято з порушенням чинного законодавства, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Надавши правову оцінку всім обставинам справи, суд, з метою захисту прав та інтересів позивача, з урахуванням вимог статті 245 КАС України, а також висновків суду у даній справі щодо протиправних дій відповідача що полягають у прийнятті рішення щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1, вважає за необхідне, вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов шляхом зобов’язання відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 червня 2018 року про надання статусу учасника бойових та прийняти відповідне рішення з дотриманням вимог Положення про відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 травня 2016 року №405, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2016 року за № 857/28987, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи вищевикладене позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії (бездіяльність) відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій.

Визнати протиправним та скасувати рішення відомчої комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 11 липня 2018 року за №5/ІІ/ІІ 12, про відмову у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1.

Зобов'язати відомчу комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 червня 2018 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 21000, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач - відомча комісія Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578)

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 управління Національної поліції України у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, код ЄДРПОУ 40108672) .

Суддя Крапівницька Н. Л.