Постанова № 81383241, 24.04.2019, Якимівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
330/814/19
Номер документу
81383241
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

iменем України

3/330/203/2019

Справа № 330/814/19

"24" квітня 2019 р. Якимівський районний суд Запорізької області у складі

Головуючого судді Федорець С.В.,

при секретарі Шеліповій Ю.О.,

за участю правопорушника ОСОБА_1,

розглянув матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли з Якимівського відділення поліції Мелітопольського відділу поліції ГУНП в Запорізькій областіщодо

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серія СА № 574355, виданий Якимівським РВ УМВС України в Запорізькій області 18.10.1997 року, обіймаючої посаду провідного інспектора Якимівської районної державної адміністрації, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-10 КпАП України,

встановив:

Згідно до протоколу серії ГР № 048578, складеного 19.04.2019 року, гр. ОСОБА_1, обіймаючи посаду провідного інспектора Якимівської РДА 08.04.2019 року розмістила на сайті Якимівської РДА статтю за матеріалами офіційного інтернет представництва Президента України, чим здійснила передвиборчу агітацію, заборонену ЗУ «Про вибори Президента України». Своїми діями гр. ОСОБА_1 скоїла порушення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації.

Правопорушник у судовому засіданні провину у вчиненому не визнала повністю, заявила клопотання про закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення з підстав відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Свою позицію правопорушник мотивувала тим, що вважає, що публікації, які розміщувались на веб-сайті Якимівської РДА не закликали голосувати за або проти кожного з кандидатів в Президенти України. Крім того правопорушник зазначила, що оприлюднення вказаної інформації є однією з форм поточної роботи місцевих адміністрації з інформування суспільства про діяльність органів влади і на її думку не містить ознак політичної агітації, передбачених ст. 58 ЗУ «Про вибори президента України». Також правопорушник у своїх поясненнях посилається на постанову Верховного Суду у справі № 855/64/19 від 10.03.2019 року, згідно якої розміщення інформації про діяльність Президента України, яка не містить закликів голосувати за чи проти кандидата в Президенти України і не має ознак спонукання до голосування за конкретного кандидата в президенти, не є передвиборчою агітацією.

Під час розгляду справи було досліджено:

-протокол серії ГР № 048578, складений 19.04.2019 року;

-роздруківку статті від 17.04.2019 року з сайту Громадської мережі «Опора» із заголовком « Запорізька область: ознаки використання адмінресурсу в агітації за ОСОБА_2»;

-роздруківку статті від 08.04.2019 з офіційного веб-сайту Якимівської РДА із заголовком «Верховним Головнокомандувачем не може бути людина, залежна від наркотиків – Президент ОСОБА_2»;

-пояснення керівника апарату Якимівської РДА ОСОБА_3, якими підтверджується факт розмішення на офіційному веб-сайті Якимівської РДА 08.04.2019 року статті із заголовком «Верховним Головнокомандувачем не може бути людина, залежна від наркотиків – Президент ОСОБА_2»;

-пояснення правопорушника ОСОБА_1

Згідно протоколу дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 212-10 КУпАП як здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена законом, проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом чи в місцях, що заборонені законом, здійснення передвиборної агітації у формах і засобами, що суперечать Конституції або законам України, або інше порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації, крім випадків, передбачених статтями 212-9, 212-13 та 212-14 цього Кодексу, а так само агітація в день проведення референдуму.

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про вибори Президента України», передвиборча агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Передвиборча агітація може проводитися, зокрема, у формах оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв`ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відео кліпів, інших публікацій та повідомлень; публічних закликів голосувати за або не голосувати за кандидата на пост Президента України або публічні оцінки діяльності кандидата на пост Президента України.

До передвиборної агітації не відносяться офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів, які можуть мати агітаційний характер, а також відео-, аудіо записів, кінозйомок, фотоілюстрацій) про дії кандидатів на пост Президента України, пов`язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України або законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», інформаційні служби органів державної влади та органів місцевого самоврядування збирають, аналізують, обробляють та оперативно надають інформацію про діяльність державних органів.

Для висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування їх інформаційні служби мають право використовувати, оприлюднювати інформацію, в тому числі шляхом випуску і поширення бюлетенів, прес-релізів, оглядів, інформаційних збірників, експрес-інформації, забезпечення публікацій (виступів) у засобах масової інформації керівників або інших відповідальних працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Обов`язок інформування громадськості про актуальні питання діяльності органів влади та місцевого самоврядування встановлено також Указом Президента України від 01.08.2002 року № 683/2002 «Про додаткові заходи щодо забезпечення відкритості у діяльності органів державної влади», яким передбачено обов`язковість ведення органами державної влади та органами місцевого самоврядування веб-сторінок та оперативного розміщення на них офіційної інформації про діяльність відповідних органів, чинних та скасованих нормативно-правових актів, створення за їх допомогою можливості для оперативного оприлюднення відповідей на набіл поширені звернення та іншої інформації, широкого обговорення актуальних суспільних проблем та вивчення громадської думки про шляхи їх розв`язання.

Враховуючи наведене, в порядку, передбаченому ЗУ «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» та Указом Президента України від 01.08.2002 року № 683/2002 «Про додаткові заходи щодо забезпечення відкритості у діяльності органів державної влади», на веб-сайтах обласної та районних державних адміністрацій поряд з власною інформаціює про поточну діяльність оприлюднюється інформація з офіційних інформаційних ресурсів Президента України та Кабінету Міністрів України, яка стосується актуальних питань суспільно-політичного життя.

Однак, суд критично ставить до доводів правопорушника в частині того, що стаття, розміщена на офіційному веб-сайті Якимівської РДА є офіційним повідомленням в період виборчого процесу, пов`язаним з виконанням Президентом України свої посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України або законами України, оскільки розділом V Конституції України зазначено вичерпний перелік службових повноважень Президента України і до цього списку не можна відносити висвітлення Президентом України своєї позиції з питань виборчого процесу, хочу вони і були розміщені на офіційному інтернет-представництві Президента України.

Щодо посилань правопорушника на те, що на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування необхідно надавати можливість для широкого обговорення актуальних суспільних проблем та вивчення громадської думки про шляхи їх розв`язання, суд приходить до висновку, що тема участі у виборах Президента України особи із можливою наркотичною залежністю, яка розкривається із прямої мови Президента України ОСОБА_2 не є актуальною суспільною проблемою.

Щоб бути кваліфікованими, як передвиборна агітація, публічні виступи або публікації мають містити за мету спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президенту України або ж містити заклики голосувати за або не голосувати за кандидата на пост Президента України або публічні оцінки діяльності кандидата на пост Президента України.

Згідно ч.3 ст. 3 ЗУ «Про вибори Президента України» усі кандидати на пост Президента України мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.

Однак у своєму виступі Президент України посилався на те, кандидатом або навіть Президентом України, Верховним Головнокомандувачем Збройних сил може стати людина, яка не виключено, що має наркотичну залежність.

Враховуючи той факт, що Президент України виступив із прямою мовою вже після оголошення результатів першого туру виборів і залишилось лише два кандидати у Президенти, суд приходить до висновку, що мала місце антиагітація, а тому Якимівська РДА не повинна була розміщувати вищевказану статтю на своєму офіційному веб-сайті.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст. 212-10 КУпАП як порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, а тому суд вважає за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 212-10, 283 КпАП України, ЗУ «Про вибори Президента України», суд,

Постановив:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 212-10 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 гривень (РЕКВІЗИТИ РАХУНКУ ДЛЯ ОПЛАТИ АДМІНІСТРАТИВНОГО ШТРАФУ 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", рахунок 31114106008016, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України, отримувач УК у Якимів.р-ні/Якимів.р-н/21081100, код ЄДРПОУ отримувача 37997243).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 384 грн. 20 копійок (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО): 899998, Рахунок отримувача: 31211256026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний строк постанова буде виконуватися у примусовому порядку. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути винесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, протест прокурора подаються до Запорізького апеляційного суду через Якимівський районний суд Запорізької області.

Суддя :