Рішення № 81381699, 12.04.2019, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
12.04.2019
Номер справи
308/14370/18
Номер документу
81381699
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/14370/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

12 квітня 2019 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області:

в особі: головуючого-судді Деметрадзе Т.Р.,

при секретарі судового засідання Химинець О.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1, про стягнення суми надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із позовом ОСОБА_1, про стягнення суми надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Позовні вимоги мотивує тим, що 14.08.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

У декларації від 14.08.2014 року, відповідачем зазначено трьох неповнолітніх дітей, серед яких - ОСОБА_2. При цьому, доходів ОСОБА_2 в розділі II декларації не зазначено.

На підставі поданих документів позивачем прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

17.02.2015 року ОСОБА_1 повторно звернулася до позивача із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В розділі III декларації відповідача від 17.02.2015 р. зазначено трьох неповнолітніх дітей, серед яких - ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1 Доходів ОСОБА_2 в розділі II декларації не зазначено.

На підставі поданих документів позивачем прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яким відповідачеві призначено соціальну допомогу у розмірі 2933,01 грн. щомісячно на період з 01.02.2015 р. по 04.03.2015 р., у розмірі 3140,27 грн. щомісячно на період з 05.03.2015 р. по 31.07.2015 р.

30.08.2015 року відповідач звернулася до позивача із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В розділі III декларації відповідача від 17.02.2015 р. зазначено трьох неповнолітніх дітей, серед яких - ОСОБА_2. Доходів ОСОБА_2 в розділі II декларації не зазначено.

На підставі поданих документів позивачем прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яким відповідачеві призначено соціальну допомогу у розмірі 2223,71 грн. щомісячно на період з 01.08.2015 р. по 31.01.2016 р.

18.02.2016 року державним соціальним інспектором складено акт вибіркової перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги №109, в якому зазначено, що «донька ОСОБА_3 1999 р.н., перебуває на обліку з 2014 року, як одержувач соціальних допомоги на сина. Рекомендації: допомогу о/м (Відповідача) перерахувати та утримати переплату».

У зв'язку з виявленням порушення позивачем здійснено перерахунок виплаченої раніше відповідачеві допомоги малозабезпеченим сім'ям, внаслідок чого виявлено переплату у розмірі 23236,15 грн. На підставі п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, позивачем проведено щомісячні відрахування при виплаті соціальної допомоги у розмірі 20 відсотків суми, що підлягала виплаті, внаслідок чого погашено 2893,32 грн. переплати.

20.12.2016 року позивачем надіслано відповідачеві повідомлення про відшкодування коштів, яким відповідача зобов'язано повернути переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 20342,83 грн. 30.12.2016 року відповідачка повідомила позивача про добровільну сплату коштів, але взяті на себе зобов'язання відповідачка в повній мірі не виконала, сума самостійного погашення становить 700,00 грн. Залишок переплати складає 19642,83 грн.

З урахуванням наведеного, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги у розмірі 26022,78 грн. та суму понесених судових витрат в розмірі 1841,00 грн.

Представник позивача не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні. Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності, позовну заяву він підтримує, просить суд вимоги такої задовольнити, проти прийняття заочного рішення не заперечує.

Відповідач - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася повторно, про час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила, а тому суд вважає, що у відповідності до ч.1 ст. 280 ЦПК України, справу слід вирішити на підставі наявних у ній доказів та постановити заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступного.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини 1 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, що також встановлено статтею 12 цього Кодексу.

Згідно частини 1 статті 13 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що 14.08.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

В розділі III «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» декларації ОСОБА_1 від 14.08.2014 р. зазначено трьох неповнолітніх дітей, серед яких - ОСОБА_2. При цьому, доходів ОСОБА_2 в розділі II декларації не зазначено.

На підставі поданих документів, позивачем прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яким ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу у розмірі 3430,86 грн. щомісячно, на період з 01.08.2014 р. по 31.01.2015 р.

17.02.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В розділі III декларації ОСОБА_1 від 17.02.2015 р. зазначено трьох неповнолітніх дітей, серед яких - ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_3. Доходів ОСОБА_2 в розділі II декларації не зазначено.

На підставі поданих документів ОСОБА_1 прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яким їй призначено соціальну допомогу у розмірі 2933,01 грн. щомісячно на період з 01.02.2015 р. по 04.03.2015 р., у розмірі 3140,27 грн. щомісячно, на період з 05.03.2015 р. по 31.07.2015 р.

03.08.2015 року ОСОБА_1 знову звернулася до позивача із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В розділі III декларації відповідача від 17.02.2015 р. зазначено трьох неповнолітніх дітей, серед яких - ОСОБА_2. Доходів ОСОБА_2 в розділі II декларації не зазначено.

На підставі поданих документів Департаментом праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яким ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу у розмірі 2223,71 грн. щомісячно, на період з 01.08.2015 р. по 31.01.2016 р.

18.02.2016 року державним соціальним інспектором складено акт вибіркової перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги №109, в якому зазначено, що «донька ОСОБА_3 1999 р.н., перебуває на обліку з 2014 року, як одержувач соціальної допомоги на сина. Рекомендації: допомогу о/м (ОСОБА_3.) перерахувати та утримати переплату».

Позивачем було встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримала допомогу при народженні дитини (01.02.2014 р.-28.02.2014 р.); рішенням позивача від 19.03.2014 р. їй також призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку на період з 12.05.2014 р. по 24.02.2017 р.; рішенням від 19.03.2014 р. ОСОБА_2 призначено соціальну допомогу на дітей одиноким матерям з 01.03.2014 р. по 29.02.2032 р. При цьому, відповідно до абз.2 п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001р. №1751, до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або особами з інвалідністю І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

Рішенням Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради ОСОБА_2 на підставі заяви останньої, також призначено допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.04.2015 р. по 30.09.2015 р. В деклараціях ОСОБА_2 від 15.05.2014 р., від 03.04.2015 р. вказано члена сім'ї ОСОБА_4, сина. Інших членів сім'ї не зазначено.

У зв'язку з виявленням порушення Департаментом праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради здійснено перерахунок виплаченої раніше ОСОБА_1 допомоги малозабезпеченим сім'ям, внаслідок чого виявлено переплату у розмірі 23236,15 грн.

На підставі п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, департаментом праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради проведено щомісячні відрахування при виплаті соціальної допомоги у наступні у розмірі 20 відсотків суми, що підлягала виплаті, внаслідок чого погашено 2893,32 грн. переплати.

20.12.2016 року Департаментом праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради надіслано ОСОБА_1 повідомлення про відшкодування коштів, яким останню зобов'язано повернути переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 20342,83 грн.

30.12.2016 року ОСОБА_1 листом до позивача підтверджено суму заборгованості перед та повідомлено про подальшу самостійну сплату заборгованості щомісячно по 500,00 грн.

Однак, ОСОБА_1 добровільно надміру сплачені кошти у повному обсязі не повернуто. Сума самостійного погашення - 700,00 грн. Залишок переплати складає 19642,83 грн.

Відповідно до абз.2 ст.1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення (абз.6 статті 1 Закону).

Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 безпідставно набула державні кошти передбачені для виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що стало наслідком звернення Департаменту праці та соціального захисту населення до суду за захистом прав та інтересів.

Згідно ч.1, ч.2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що із ОСОБА_1 підлягає стягненню сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 19642,83 грн., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1841,00 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 6, 10, 12, 141, 228, 229, 247, 263, 265, 273 ЦПК України, ст.ст. 1212 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1, про стягнення суми надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 19642 (дев'ятнадцять тисяч шістсот сорок дві) грн. 83 коп. та суму понесених судових витрат в розмірі 1841,00 (одна тисяча вісімсот сорок одна) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Реквізити сторін:

Позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради, код ЄДРПОУ 03192997, адреса: м.Ужгород, пл. Ш.Петефі, 24-26.

Відповідач - ОСОБА_1, іпн- НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1

Суддя Т.Р. Деметрадзе