
номер провадження справи 33/50/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
23.04.2019 Справа № 908/506/19
Суддя господарського суду Запорізької області Мірошниченко М.В.
При секретарі судового засідання Хилько Ю.І.
Розглянувши у судовому засіданні матеріали справи № 908/506/19
За позовом Комунального підприємства “Водоканал” Веселівської селищної ради (72202, смт. Веселе Веселівського району Запорізької області, вул. Лісова, 25)
до відповідача-1: Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164)
до відповідача-2: Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 168)
до відповідача-3: Державної казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 6)
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164)
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69006, м. Запоріжжя, пр. Металургів, 6)
про стягнення шкоди
За участю представників учасників справи:
від позивача: ОСОБА_1, ордер серія ЗП № 088717 від 23.04.2019 р.;
від відповідача-1: ОСОБА_2, довіреність № 09-29/49 від 22.12.2018 р.; ОСОБА_3, довіреність № 09-29/5 від 02.01.2019 р.;
від відповідача-2: не з’явився;
від відповідача-3: не з’явився;
від третьої особи-1: не з’явився;
від третьої особи-2: не з’явився;
ВСТАНОВИВ:
В господарський суд Запорізької області надійшла позовна заява (вих. № б/н від 21.02.2019 р.) Комунального підприємства “Водоканал” Веселівської селищної ради до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (відповідача-1) та до Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області (відповідача-2), в якій заявник просить стягнути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області на користь Комунального підприємства “Водоканал” Веселівської селищної ради суму 17284,76 грн. шкоди, завданої незаконними діями та рішеннями відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, який входить в структуру Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.03.2019 р. здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/506/19 та визначено до розгляду судді Мірошниченко М.В.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 05.03.2019 р. вказану позовну заяву залишено без руху, позивачу наданий строк: протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в ухвалі.
21.03.2019 р. до господарського суду від Комунального підприємства “Водоканал” Веселівської селищної ради надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 25.03.2019 р. позовну заяву прийнято до розгляду суддею Мірошниченко М.В. та відкрито провадження у справі № 908/506/19 за правилами спрощеного позовного провадження; справі присвоєно номер провадження 33/50/19; судове засідання призначено на 23.04.2019 р.; на підставі ст. 50 ГПК України до участі у справі залучено Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області та Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів.
В судове засідання 23.04.2019 р. з’явилися представники позивача та відповідача-1. Представники відповідача-2 та третіх осіб-1, 2 у судове засідання не з’явилися, причини неявки суду невідомі, про час та місце судового слухання справи повідомлені відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу: програмно-апаратного комплексу “Оберіг”.
10.04.2019 р. до суду надійшло письмове заперечення (вих. № 4828-1-03/4 від 03.04.2019 р.), згідно якого Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області заперечило проти позовної заяви.
11.04.2019 р. до суду від Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області надійшов письмовий відзив (вих. № 01-12/270 від 09.04.2019 р.) на позовну заяву. Зазначено, що Управління є територіальним органом Державної казначейської служби України, підпорядкованим Державній казначейській службі України та Головному управлінню Державної казначейської служби України у Запорізькій області. Управління здійснює казначейське обслуговування коштів Вознесенівського району міста Запоріжжя. До повноважень Управління не належить відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадових і службових осіб, оскільки у територіальних органах Державної казначейської служби України рахунки щодо відшкодування вищевказаної шкоди не відкриваються і відповідно видатки на ці цілі не передбачені. Пунктом 38 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845, визначено, що безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень, здійснюється Державною казначейською службою України. Таким чином, саме Державною казначейською службою України, а не її територіальними органами здійснюється виконання судових рішень про стягнення з Державного бюджету України шкоди. Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області здійснює лише технічну функцію прийому документів від стягувача для безспірного списання коштів державного бюджету та не має права проводити операції з коштами бюджету для відшкодування шкоди за рішенням суду. Вважає, що Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області є неналежним відповідачем по справі.
22.04.2019 р. від позивача до суду надійшла письмова відповідь на відзив (вих. № б/н від 18.04.2019 р.).
23.04.2019 р. до суду від Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області надійшло письмове пояснення (вих. № 06-18/2833 від 22.04.2019 р.), відповідно до якого Управління вважає себе неналежним відповідачем у справі. Зазначено, що відповідачами можуть бути лише органи державної виконавчої служби: Державна виконавча служба України, до складу якої входить відділ примусового виконання рішень; Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції. Відтак, у даній справі відповідним органом державної виконавчої служби є Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
Представник позивача у судовому засіданні 23.04.2019 р. підтримав письмове клопотання (вих. № б/н від 17.04.2019 р.), яке надійшло до суду 22.01.2019 р., просив залучити до участі у справі Державну казначейську службу України в якості співвідповідача.
Представники відповідача-1 віднесли вирішення даного клопотання на розсуд суду.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 48 Господарського процесуального кодексу України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.
Статтею 25 Бюджетного кодексу України визначено, що казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. Відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників. Цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно пункту 38 даного Порядку для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
Кошти державного бюджету належать на праві власності державі. Отже, боржником у зобов'язанні зі сплати коштів державного бюджету є держава Україна як учасник цивільних відносин (частина друга статті 2 ЦК України). Відповідно до частини першої статті 170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
У господарському процесі відповідно до частини четвертої статті 56 ГПК України держава, територіальна громада бере участь у справі через відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник або представник.
Враховуючи наведене, предмет та підстави заявленого позову, оскільки Державна казначейська служба України є органом державної влади, суд вважає за необхідне клопотання позивача задовольнити, на підставі ст. 48 ГПК України залучити до участі у справі № 908/506/19 Державну казначейську службу України, код ЄДРПОУ 37567646, в якості співвідповідача (відповідача-3).
Пунктом 1 Указу Президента України від 09.12.2010 р. № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну казначейську службу України, з покладенням на цю Службу функції у сфері казначейського обслуговування державного бюджету.
Згідно розділу ІІ даного Указу Державна казначейська служба України є центральним органів виконавчої влади.
У відповідності до п. 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Таким чином, Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади.
Частиною 5 статті 30 Господарського процесуального кодексу України визначено, що спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто ОСОБА_2.
Виключна підсудність – правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що деякі категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності. У цих категоріях справ не допускається також договірна підсудність.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.
Враховуючи вищевикладене, оскільки одним із відповідачем у дійсній справі визначено центральний орган виконавчої влади - Державну казначейську службу України, суд дійшов висновку про передачу справи № 908/506/19 за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 ГПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п’яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п’яти днів після залишення її без задоволення.
Враховуючи викладене, матеріали справи № 908/506/19 слід передати (направити) за встановленою підсудністю до господарського суду м. Києва протягом п’яти днів після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання скарги – не пізніше п’яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст. 48, 30, 31, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Комунального підприємства “Водоканал” Веселівської селищної ради про залучення співвідповідача задовольнити.
2. Залучити Державну казначейську службу України, код ЄДРПОУ 37567646, до участі у справі № 908/506/19 в якості співвідповідача (відповідача-3).
3. Передати справу № 908/506/19 за позовом Комунального підприємства “Водоканал” Веселівської селищної ради до відповідача-1: Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, відповідача-2: Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області, відповідача-3: Державної казначейської служби України, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, про стягнення шкоди за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва.
4. Здійснити передачу матеріалів справи № 908/506/19 до господарського суду міста Києва протягом п’яти днів після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання скарги – не пізніше п’яти днів після залишення її без задоволення.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Відповідно до ст.ст. 235, 255, 256 Господарського процесуального кодексу України ухвала суду набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку. Повний текст ухвали складений та підписаний 24 .04.2019 р.
Ухвала розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя М.В. Мірошниченко