
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про відмову у закритті провадження у справі
23 квітня 2019 року м. Київ № 640/3737/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шевченко Н.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін клопотання представника Кабінету Міністрів України про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича, Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича, треті особи: Кабінет Міністрів України, Міністерство внутрішніх справ України, Верховна Рада України, про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовною заявою до Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича (далі по тексту - відповідач 1), Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича (далі по тексту - відповідач 2), треті особи: Кабінет Міністрів України (далі по тексту - третя особа 1, КМУ), Міністерство внутрішніх справ України (далі по тексту - третя особа 2), Верховна Рада України (далі по тексту - третя особа - 3), в якому просила:
- визнати протиправними дії Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича, а саме порушення ст. 7 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 №794-VII;
- визнати протиправною бездіяльність Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича щодо не здійснення контролю за діяльністю члена Кабінету Міністрів України, а саме не здійснення контролю за Міністром внутрішніх справ України Аваковим Арсеном Борисовичем в частині дотримання ним приписів Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 №794-VII;
- визнати протиправною бездіяльність Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича щодо не подання до Верховної Ради України подання про звільнення Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича, у зв'язку із порушенням ним приписів Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 №794-VII;
- зобов'язати Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича щодо не подання до Верховної Ради України подання про звільнення Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича, у зв'язку із порушенням ним приписів Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 №794-VII (за текстом позовної заяви).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
28.03.2019 до відділу документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярії) суду від представника Кабінету Міністрів України надійшло клопотання про закриття провадження у справі.
Вказане клопотання обґрунтовано тим, що в адміністративному позові не наведено доказів та фактів того, що відбулося дійсне порушення прав позивача, з огляду на що розгляд справи в адміністративному суді є неможливим. За твердженням представника третьої особи 1, порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) безпосередніх індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Також КМУ посилається на постанову Палати Верховного Суду від 15.03.2018 у справі №800/414/17, в якій зазначено, що поняття «спір, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в ширшому значенні, тобто поняття стосується як спорів, що не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, так і спорів, які взагалі не підлягають судовому розгляду.
Як убачається з матеріалів справи, позивач звернулась до суду з позовом до Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича, Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича, треті особи: Кабінет Міністрів України, Міністерство внутрішніх справ України, Верховна Рада України.
Свої вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що Міністр внутрішніх справ України Аваков А.Б. не відповідає вимогам до міністрів, які передбачені в частині 1 та 2 статті 7 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 №794-VII, зокрема, як стверджує позивач, відповідач 2 не володіє українською мовою, а також він суміщав посаду в уряді із бізнесом своєї Італійської фірми AvІtalia S.R.L. На переконання позивача, Прем'єр-міністр України Гройсман В.Б. володів інформацією про невідповідність Міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б. вимогам Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 №794-VII, однак не вніс відповідне подання до Верховної Ради України про його звільнення із займаної посади.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши обставини, викладені у клопотанні про закриття провадження у справі, суд вважає що клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Отже, з вищенаведених правових норм убачається, що оскарженню в порядку адміністративного судочинства підлягають рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, при цьому, визначальною підставою при вирішенні питання щодо можливості розгляду справи адміністративним судом є одночасна сукупність наступних умов: 1) відповідачем є суб'єкт владних повноважень або особа, яка діє на виконання делегованих їй владно-розпорядчих повноважень; 2) предметом спору є рішення, дії або бездіяльність суб'єкта влади; 3) підставами звернення до суду стала необхідність перевірки, чи діяв такий суб'єкт при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дії (допущенні бездіяльності) на підставі, у спосіб та в межах наданих йому повноважень.
Виходячи з цього, суд вважає, що позовні вимоги у даній справі заявлені до Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича, Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича щодо визнання їх дій та бездіяльності протиправними, що й є предметом оскарження, а підставами для звернення до суду - необхідність перевірки, чи були вчинені такі дії безпосередньо відповідачами у відповідності до вимог чинного законодавства, тобто чи були дотримані ними вимоги Закону України «Про Кабінет Міністрів України».
З огляду на це, суд зазначає, що дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наданню правової оцінки в даній справі підлягають дії та бездіяльність вчинені Прем'єр-міністром України Гройсманом В.Б., Міністром внутрішніх справ України Аваковим А.Б., з огляду на що, обставини, викладені у клопотанні про закриття провадження у справі, не знайшли свого підтвердження під час їх розгляду, а тому, в задоволенні даного клопотання слід відмовити.
Керуючись статтями 238, 239, 241-243, 248, 256, 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Кабінету Міністрів України про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Прем'єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича, Міністра внутрішніх справ України Авакова Арсена Борисовича, треті особи: Кабінет Міністрів України, Міністерство внутрішніх справ України, Верховна Рада України, про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Шевченко