Рішення № 81362943, 15.04.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
822/1106/18
Номер документу
81362943
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1106/18

РІШЕННЯ

іменем України

15 квітня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Варченко В.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача ОСОБА_2 представника відповідача ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області включити грошову компенсацію за невикористану відпустку за 2017 рік та матеріальну допомогу на оздоровлення за 2016 - 2017 роки в заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця по 2-й групі інвалідності ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу";

- зобов'язати Старокостянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця по 2-й групі інвалідності ОСОБА_1 в розмірі 60 відсотків заробітної плати з врахуванням грошової компенсації за невикористану відпустку за 2017 рік, зазначеної в довідці № 7655/06 від 15 червня 2017 року згідно розрахунку в сумі 818.27 грн., (9000,96 грн. : 11 міс), та матеріальної допомоги на оздоровлення за 2016-2017 роки відповідно до довідок № 7655/06 від 15 червня року, згідно розрахунку в сумі 953, 16 грн., (4077,50 грн. + 6407,31 грн. = 10 481,81 грн. : 11 міс.), без зміни базового місяця з 01.04.2017 року з урахуванням виплачених сум.

Позивач підставою позову вважає порушення відповідачем вимог Закону України "Про державну службу".

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 21 вересня 2017 року по справі № 677/1179/17, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду, зобов'язано Старокостянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та виплачувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до частин 7-12 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в розмірі 60% суми заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням виплачених сум.

Розпорядженням №163093 від 02.02.2018 року відповідач виконав зазначене судове рішення та призначив позивачу пенсію державного службовця по 2-й групі інвалідності, відповідно до довідок №7655/06 від 15.06.2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

На письмове звернення позивача від 08.02.2018 року щодо отримання відомостей про складові заробітної плати, які були включені для обчислення пенсії державного службовця по 2-й групі інвалідності, згідно наданих довідок, відповідач повідомив, що при обчисленні пенсії включено: посадовий оклад - 3200,00 грн., надбавку за ранг - 200,00 грн., надбавку за вислугу років - 1600,00 грн., надбавку за інтенсивність - 1163,25 грн., місячну премію - 3076,15 грн., індексацію - 64,00 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення за 2016 рік - 2718,33 грн. (4077,50:12х8), матеріальну допомогу на оздоровлення за 2017 рік - 1601,83 грн. (6407,31:12х3), що становить 783,96 грн. в середніх розмірах надбавки та премій. Станом на 01.02.2018 року пенсія становить 3470,38 грн.

Позивач вважає, що відповідач невірно здійснив розрахунок матеріальної допомоги на оздоровлення за 2016-2017 роки та не включив в розрахунок пенсії грошову компенсацію за невикористану відпустку за 2017 рік - 9000,96 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними позивач звернулась до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 року вирішено зупинити провадження у адміністративній справі № 822/1106/18 за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/23/18 (822/524/18).

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року вирішено провадження у адміністративній справі № 822/1106/18 за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, поновити, в зв'язку із набранням законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/23/18.

Відповідно до статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України судом за клопотанням представника відповідача допущено процесуальне правонаступництво відповідача у справі і здійснено заміну первісного відповідача - Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення за змістом даного адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно відзиву на даний адміністративний позов.

В обгрунтування відзиву представник відповідача зазначила, що позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, при цьому розрахунок нарахування та врахування складових заробітної плати при проведенні розрахунку, здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" від 14.09.2016 №622, тому у діях пенсійного органу відсутня будь - яка протиправність. За таких обставин просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача та її представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 29.03.2017 року отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Красилівського районного суду від 21.09.2017 року, залишеним без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.12.2017 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною відмову Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ч. 7 ст. 37 Закону України “Про державну службу” (3723-ХІІ). Зобов'язано Старокостянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та виплачувати з 01 квітня 2017 року ОСОБА_1 пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до ч. 7-12 ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 “Про державну службу” в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням виплачених сум.

Для обчислення пенсії державного службовця по 2-й групі інвалідності відповідач надав позивачу довідки про складові заробітної плати, а саме:

- довідку №7655/06 від 15.06.2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період роботи з 01.05.2016 року по 31.12.2016 року, відповідно до якої надбавка за інтенсивність становить - 1163,25 грн., премія місячна - 3076,15 грн., інші виплати - індексація - 64,00 грн. та матеріальна допомога на оздоровлення - 4077,50 грн.;

- довідку №7655/06 від 15.06.2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період роботи з 01.01.2017 року по 30.03.2017 року, відповідно до якої інші виплати становлять - 15408,27 грн., а саме - матеріальна допомога на оздоровлення - 6407,31 грн. та компенсація за невикористану відпустку - 9000,96 грн.

- довідку №7655/06 від 15.06.2017 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) відповідно до якої заробітна плата станом на березень 2017 року становить: посадовий оклад - 3200, грн., надбавка за ранг - 200,00 грн., надбавка за вислугу років - 1600,00 грн, всього 5000,00 грн.

Відповідачем на виконання зазначено судового рішення, яке набрало законної сили 05.12.2017 року, переведено позивача на пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в розмірі 60 % суми заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням виплачених сум, що підтверджується розпорядженням №163093 від 02.02.2018 року.

08.02.2018 року позивач звернулась до відповідача із запитом про надання інформації про складові заробітної плати, які включені для обчислення їй пенсії державного службовця 2-ї групи інвалідності та надання розрахунку пенсії.

Листом від 22.02.2018 року за №19/к-4 відповідач повідомив, що при розрахунку пенсії позивача враховано: посадовий оклад - 3200,00 грн., надбавку за ранг - 200,00 грн., надбавку за вислугу років - 1600,00 грн., надбавку за інтенсивність - 1163,25 грн., місячну премію - 3076,15 грн., індексацію - 64,00 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення за 2016 рік - 2718,33 грн. (4077,50:12х8), матеріальну допомогу на оздоровлення за 2017 рік - 1601,83 грн. (6407,31:12х3), що становить 783,96 грн. в середніх розмірах надбавки та премій. Розмір пенсії станом на 01.02.2018 року становить 3470,38 грн.

Позивач встановила, що в розрахунок пенсії не включено 9000,96 грн. грошової компенсації за невикористану відпустку за 2017 рік, розрахунок матеріальної допомоги на оздоровлення здійснено з врахуванням 12 місяців.

З такою позицією відповідача позивач не погодилась, вважає таку відмову та розрахунок протиправними, а тому звернулась до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 9 статті 37 Закону №3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Судом встановлено, що відповідачем на виконання рішення Красилівського районного суду від 21.09.2017 року по справі № 677/1179/17, розпорядженням №163093 від 02.02.2018 року, призначено позивачу пенсію по інвалідності відповідно до частин 7-12 статті 37 Закону №3723-XII з 01.04.2017 року.

Згідно із частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2-7 статті 33 Закону №3723-XII визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Стаття 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

У разі якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала менший період, ніж передбачено частиною першою цієї статті, середньомісячний заробіток визначається за фактичний період роботи шляхом ділення загальної суми заробітку за цей період на число місяців у ньому.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.

Згідно із пунктом 4 зазначеного порядку пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Отже, згідно із Постановою №622 до розрахунку пенсії державним службовцям включається посадовий оклад, надбавки (за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, надбавки за роботу, що становлять державну таємницю), доплати за додаткове навантаження, премії та матеріальна допомога. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем під час призначення позивачу пенсії державного службовця по інвалідності враховано: посадовий оклад - 3200,00 грн., надбавку за ранг - 200,00 грн., надбавку за вислугу років - 1600,00 грн., надбавку за інтенсивність - 1163,25 грн., місячну премію - 3076,15 грн., індексацію - 64,00 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення за 2016 рік - 2017 роки.

Згідно розрахунку складових заробітної плати, які включені до розрахунку для обчислення пенсії державному службовцю по інвалідності, наданого представником відповідача, розрахунок здійснено наступним чином: 3200.00 грн. (оклад) + 200,00 грн (надбавка за ранг) + 1600,00 грн. (надбавка за вислугу років, 3200,00 грн. х 50%) + 105,75 грн. (середній розмір надбавки за інтенсивність, 1163,25:11) + 279,65 грн. (середній розмір премії, 3076,15 грн.:11) + 5,82 грн. (середній розмір індексації, 64,00 грн.:11) + 247,12 грн. (середній розмір матеріальної допомоги на оздоровлення за 2016 рік, (4077,50 грн.:12) х 8): 11) + 145,65 грн. (середній розмір матеріальної допомоги на оздоровлення за 2017 рік, (6407,31 грн. :12) х 3):11).

Згідно розрахунку позивача розрахунок матеріальної допомоги здійснюється шляхом ділення загальної суми матеріальної допомоги отриманої протягом 2016-2017 років на кількість відпрацьованих місяців (4077,50 грн. + 6407,31 грн.) : 11= 953,16 грн.

Відповідно до Порядку №622 матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховується в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. Згідно довідок №7655/06 від 15.06.2017 року розрахунковий період, за який позивач отримала матеріальну допомогу, складає 11 місяців, а саме з 01.05.2016 року по 31.12.2016 року та з 01.01.2017 року по 30.03.2017 року, при цьому загальний розмір матеріальної допомоги складає 10484,81 грн. (4077,50 грн. + 6407,31 грн.). Середньомісячна сума матеріальної допомоги визначається шляхом ділення загальної суми отриманої матеріальної допомоги на кількість місяців у розрахунковому періоді (4077,50+6407,31) : 11 та складає 953,16 грн.

Визначений таким чином розмір матеріальної допомоги для обчислення пенсії відповідає розрахунку здійсненому позивачем.

Враховуючи наведене, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати розрахунок пенсії державного службовця по другій групі інвалідності ОСОБА_1, згідно розпорядження від 02.02.2018 року № 163093, в частині розрахунку пенсії державного службовця по другій групі інвалідності по матеріальній допомозі на оздоровлення за 2016 -2017 роки відповідно до довідки № 7655/06 від 15.06.2017 року

Зважаючи на те, що суд визнає протиправним та скасовує розрахунок пенсії державного службовця по другій групі інвалідності ОСОБА_1, згідно розпорядження від 02.02.2018 року № 163093, в частині розрахунку пенсії державного службовця по другій групі інвалідності по матеріальній допомозі на оздоровлення за 2016 -2017 роки відповідно до довідки № 7655/06 від 15.06.2017 року, з метою відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату пенсії державного службовця по другій групі інвалідності з врахуванням розрахунку матеріальної допомоги на оздоровлення за 2016 -2017 роки для обчислення пенсії державного службовця по другій групі інвалідності ОСОБА_1, згідно із довідкою № 7655/06 від 15.06.2017 року в сумі 953,16 грн., починаючи з 01.04.2017 року, з врахуванням раніше проведених виплат.

Що стосується неврахування пенсійним органом під час призначення та виплати позивачу пенсії державного службовця по інвалідності суми компенсації за невикористану відпустку, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про відпустки" від 15.11.1996 №504/96-ВР у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Верховний Суд України у постанові від 16 вересня 2014 року (справа 21-314а14) висловив свою правову позицію стосовно того, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Разом з тим, у постанові від 1 березня 2018 року по справі №К/9901/1486/17 Верховний Суд зазначив, що грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців, з якої обраховується пенсія, так як грошова компенсація за невикористані дні відпустки є одноразовою виплатою, яка хоча і включається до фонду заробітної плати (додаткового), проте є виплатою за невідпрацьований час (пункт 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати ), тобто має іншу правову природу - відноситься до разових платежів; не пов'язана з виконанням позивачем своїх обов'язків і має компенсаційний характер, пов'язаний як правило із фактом звільнення працівника.

У постанові Верховного суду по справі №К/9901/3087/17 від 27 березня 2018 року, судом висловлена така ж правова позиція.

Факт того, що сума, яку просить включити позивач до розрахунку для обчислення пенсії по інвалідності державного службовця ОСОБА_1 є грошовою компенсацією за невикористані дні відпустки при її звільненні із державної служби підтверджується копією довідки Старокостянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Хмельницької області від 15.05.2017 року №7655/06 наявної в матеріалах справи.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що відповідачем під час призначення та розрахунку позивачу пенсії державного службовця по інвалідності, правомірно не враховано суму компенсації за невикористану відпустку, нараховану в зв'язку із звільненням позивача з державної служби, оскільки остання не входить до системи оплати праці державних службовців згідно із Законом України "Про державну службу" з якої обраховується пенсія, та має інше цільове призначення.

Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні всі підстави для часткового задоволення адміністративного позову.

Оскільки відповідно до вимог пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнена від сплати судового збору та не сплачувала його, розподіл судових витрат, відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розрахунок пенсії державного службовця по другій групі інвалідності ОСОБА_1, згідно розпорядження від 02.02.2018 року № 163093, в частині розрахунку пенсії державного службовця по другій групі інвалідності по матеріальній допомозі на оздоровлення за 2016 -2017 роки відповідно до довідки № 7655/06 від 15.06.2017 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату пенсії державного службовця по другій групі інвалідності з врахуванням розрахунку матеріальної допомоги на оздоровлення за 2016 -2017 роки для обчислення пенсії державного службовця по другій групі інвалідності ОСОБА_1, згідно із довідкою № 7655/06 від 15.06.2017 року в сумі 953,16 грн., починаючи з 01.04.2017 року, з врахуванням раніше проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 19 квітня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Красилів, Хмельницька область,31000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_4