
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2019 р. Справа № 1840/3721/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - позивач, Комісія), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" (далі по тексту - відповідач, ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш»), в якій просить стягнути з Приватного акціонерного товариства ВЕК «Сумигазмаш» штраф у розмірі 17 000,00 грн. до Державного бюджету України, на рахунок НОМЕР_1 відкритий в управлінні Державної казначейської служби України, по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», код отримувача 37970593.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідач не розкрив на фондовому ринку інформацію про зміну складу посадових осіб, протягом строку, встановленого Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, на підставі чого позивачем винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних папері на суму 17 000,00 грн. Штраф станом на момент звернення з позовом до суду в добровільному порядку сплачений не був.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення. Крім того, відповідача попереджено, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішить справу за наявними матеріалами.
Дану ухвалу було направлено судом на адресу ПАТ "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш", зазначену в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 36-40), однак повернуто до суду 12.10.2018 року з відміткою пошти: "інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки з пересилання поштового відправлення" (а.с. 43). Відповідно до ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. 08.10.2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення ( а.с. 33). Відзиву на позов суду надано не було.
В подальшому ухвалою Сумського окружного адміністративного суду зупинено провадження в адміністративній справі №1840/3721/18 за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" про стягнення заборгованості до набрання законної сили рішенням у справі № 1840/2939/18 за позовом приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - публічне акціонерне товариство "Національний депозитарій України" про визнання протиправною та скасування постанови.
Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у справі 1840/3721/18 усунено, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 23.04.2019 року провадження у даній справі поновлено.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що 27.12.2017 року у відношенні ПрАТ "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" була винесена постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 490-СХ-4-Е за неподання особливої інформації до Комісії та застосована санкція у вигляді штрафу у розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 85 гривень (а.с. 10).
В подальшому, як зазначено в позовній заяві, ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш» розкрило на фондовому ринку особливу інформацію про зміну складу посадових осіб, а саме про припинення повноважень та призначення на посаду генерального директора ОСОБА_1, відповідно до рішення Наглядової ради Товариства від 01.03.2018 року, Протокол № 02-18. Ця особлива інформація була розміщена в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів 01.03.2018 року, розміщена на сторінці http://sumygazmash.pat.ua в мережі Інтернет 01.03.2018 року, опублікована в офіційному друкованому виданні «Відомості НКЦПФР» № 47 від 07.03.2018 року та подана до Комісії 13.04.2018 року, ID96782, тобто понад 30 днів після вчинення дії.
26.04.2018 року уповноваженою особою Комісії винесена постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів вих. № 23/07/12759 (а.с. 8) та направлена на адресу відповідача, про що свідчить Реєстр згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів на 27.04.2018 року (а.с. 9).
У зв'язку з наданням відповідачем пояснень щодо причин порушення строку подання особливої інформації до НКЦПФР, а саме через блокування сертифікатів ключів ПАТ "Національний депозитарій України" без відома ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш», 16.05.2018 уповноваженою особою Комісії винесено постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів вих. № 23/07/15255 (а.с. 11).
07.06.2018 уповноваженою особою Комісії винесено постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів вих. № 23/07/18279, у зв'язку зі з'ясуванням обставин, які спричинили зупинення провадження у справі (а.с. 12-13).
25.06.2018 року у відношенні ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш» складено акт № 392-СХ-4-Е про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 15-16). Представник відповідача для підписання акту про правопорушення не з'явився, про що зроблено відповідний запис на примірнику акту про правопорушення.
Також, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 09.07.2018 року, якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш» призначено на 20.07.2018 року о 11-00 год. (а.с. 18).
Вказаний акт та постанову було направлено відповідачу рекомендованим листом, про що свідчить реєстр рекомендованих листів (а.с. 19).
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів директором департаменту НКЦПФР у Східному регіоні ОСОБА_2, винесено постанову від 20.07.2018 року № 392-СХ-4-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш» застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000,00 грн. (а.с. 20-21).
Зазначену постанову позивачем направлено відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується списком № 1 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів (а.с. 23).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
За приписами ч. 10, 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Судом встановлено, що за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, вчинене повторно протягом року, постановою від 20.07.2018 року № 392-СХ-4Е до Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000,00 грн. (а.с. 20-21).
Дану постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідачем було оскаржено до Сумського окружного адміністративного суду. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 року по справі № 1840/2939/18, залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.03.2019 року, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову №392-СХ-4-Е від 20.07.2018, винесену уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, директором департаменту НКЦПФР у Східному регіоні - ОСОБА_2 (а.с. 62-70).
За приписами ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи викладене, та те що рішенням суду визнано протиправною та скасовано постанову №392-СХ-4-Е від 20.07.2018 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, суд дійшов висновку, що підстави для стягнення з Приватного акціонерного товариства ВЕК «Сумигазмаш» штрафу у розмірі 17 000,00 грн. відсутні, а відтак позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" про стягнення з Приватного акціонерного товариства ВЕК «Сумигазмаш» штрафу у розмірі 17 000,00 грн. - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек