
Справа № 501/2127/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2019 року м. Одеса
Зала судових засідань №21
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Аракелян М.М.
За участю секретаря - Макаренко А.І.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1,
Від відповідачів: не з'явився,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Чорноморської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Чорноморської міської ради Одеської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 07.08.2018р. відкрито провадження у справі №501/2127/18 за позовною заявою ОСОБА_1, в якій позивач просить суд визнати протиправною відмову Чорноморської ЗОШ-7 щодо надання публічної інформації на його запит від 02.04.2018 року та зобов'язати Чорноморську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №7 Чорноморської міської ради Одеської області надати ОСОБА_1 публічну інформацію, яка визначена у запиті у повному обсязі, за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 18.10.2018р. справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Чорноморської міської ради Одеської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду відповідно до п.3 ч.1 ст. 29 КАС України.
20 листопада 2018 року справа №501/2127/18 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю по справі Аракелян М.М.
Ухвалою суду від 26.11.2018р. адміністративну справу №501/2127/18 прийнято до провадження, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 263 КАС України.
Ухвалою суду від 09.01.2019р. вирішено розглядати справу №501/2127/18 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 07.02.2019р.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що 02.04.2018р. ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надіслав через веб-інтерфейс сайту «Доступ до правди» відповідачу запит на публічну інформацію щодо інформації та документів, які навчальний заклад мав би опублікувати на виконання вимог ст. 30 Закону України «Про освіту». Однак, 27.04.2018р. позивачем було отримано відповідь, згідно якої вбачається, що фактично позивачу відмовлено у отриманні запитуваної інформації і документів, оскільки вимагається сплата 19 136,00 тис.грн. за копіювання та друк документів. Позивач вказує, що запитувана ним інформація відноситься до сфер освіти, тобто спрямована на забезпечення права на отримання освіти та становить суспільний інтерес, її публікацію не було забезпечено, та йому протиправно відмовлено у її наданні на запит.
Згідно відзиву на позовну заяву (25.01.2019р. за вхід.№ЕП/628/19) представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, зазначивши, що Чорноморська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 Чорноморської міської ради Одеської області не є суб'єктом владних повноважень, а лише навчальним закладом І-ІІІ ступенів акредитації, тобто не є розпорядником інформації. Права ОСОБА_1 на доступ до публічної інформації не порушуються та відповідач не відмовив у наданні інформації на його запит від 02.04.2018р., а запропонував один із способів її отримання, який відповідає Закону України «Про доступ до публічної інформації». (Т.1, а.с.74-76)
У підготовчому засіданні, призначеному на 07.02.2019р. оголошено перерву до 21.02.2019р., за клопотанням представника відповідача.
Підготовче засідання, призначене на 21.02.2019 року, відкладено на 04.03.2019 року, за клопотання позивача.
Ухвалою суду від 04.03.2019р. закрито підготовче провадження у даній справі Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 20.03.2019 року о 09:30 год.
У судовому засіданні призначеному на 20.03.2019р., оголошено перерву до 04.04.2019р.
Судове засідання призначене на 04.04.2019р. не відбулося та відкладено на 09.04.2019р., у зв'язку із знаходженням судді Аракелян М.М. на лікарняному.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
01.04.2019р. від відповідача (вхід. №11550/19) надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 02.04.2018р. на підставі статей 1, 6, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» надіслав через веб-інтерфейс сайту «Доступ до правди» Чорноморської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Чорноморської міської ради Одеської області запит з проханням надати інформацію (документи) щодо публікації інформації та документів, які визначені статтею 30 Закону України «Про освіту» та становлять суспільний інтерес, зокрема: інформацію проте, де саме опубліковано вищезазначену інформацію щодо Чорноморської ЗОШ-7 (на власному сайті - із зазначенням адреси такого веб-сайту, чи на веб-сайті замовника - із зазначенням прямого посилання на сайті та сторінку, на якій така інформація і документи опубліковані). Надати наступну інформацію із копіями документів, щодо яких не забезпечено закладом освіти або його засновником виконання вимог ст. 30 Закону України «Про освіту» або пряме посилання на публікація на веб-сайті чи у формі відкритих даних, зокрема: інформацію щодо фінансування Чорноморської ЗОШ-7 на 2018 рік, у тому числі кошторис закладу на 2018 рік; бюджетні запити (потреби) на 2018 рік; інформацію про види, об'єкти, обсяги та вартість та строки проведення запланованих на 2018 рік ремонтних робіт за рахунок бюджетних коштів; інформацію про отриману ліцензію про провадження освітньої діяльності (із наданням копій ліцензії на провадження освітньої діяльності); статут закладу освіти; сетифікати про акридитацію освітніх програм; структура та органи управління закладу освіти (із наданням копій рішень щодо затвердження складу таких органів); кадровий склад закладу освіти згідно із ліцензійними умовами; освітні програми, що реалізуються в закладі освіти та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою; територія обслуговування, закріплена за закладом освіти його засновником; ліцензійний обсяг та фактична кількість осіб, які навчаються у закладі освіти; мова (мови) освітнього процесу; наявність вакантних посад, порядок та умови проведення конкурсу на їх заміщення (у разі його проведення); матеріально-технічне забезпечення закладу освіти (згідно з ліцензійними умовами); результати моніторингу якості освіти; річний звіт про діяльність закладу освіти; правила прийому до закладу освіти; умови доступності закладу освіти для наявчання осіб з особливими освітніми потребами; розмір плати за навчання, підготовки, перепідготовку, підвищення кваліфікації здобувачів освіти; перелік додаткових освітніх та інших послуг, їх вартість, порядок надання та оплати; інша інформація, що оприлюднюється за рішенням закладу освіти або на вимогу законодавства (копії рішень про затвердження складу такої інформації та порядку публікації); інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством протягом попереднього календарного року. (Т. 1, а.с. 5)
Листом Чорноморська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 Чорноморської міської ради Одеської області від 25.04.2018р., на запит ОСОБА_1 від 02.04.2018р. повідомила, що веб-сайт закладу освіти тимчасово не працює (до 01.08.2018р.), у зв'язку із відсутністю коштів на його утримання, тому інформація буде надана згідно ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Зазначено, що відповідно до ч.2 ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк у межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. З урахуванням рішення виконавчого комітету Чорноморської міської ради №81 від 23.02.2017р., оплата витрат за копіювання та друк запитуваних документів складає 19 136 тис.грн. за 5140 сторінок (т.1, а.с. 6) (крім Статуту, безкоштовно).
Позивач оскаржує відмову у задоволенні його запиту на підставі ст.23 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» (надалі - Закон), вважаючи, що підстави для відмови за ст.22 Закону були відсутні, запитувана інформація має суспільний інтерес згідно ст.29 ЗУ «Про інформацію», ст.30 ЗУ «Про освіту», тому відповідно до ст.21 Закону при наданні такої інформації плата за копіювання та друк не стягується.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про доступ до публічної інформації" № 2939-VI від 13.01.2011 року (далі - Закон № 2939-VI).
Відповідно до статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
За загальним правилом, публічна інформація, є відкритою. Виняток становить інформація з обмеженим доступом, яка поділяється на конфіденційну, таємну та службову інформацію.
Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Нормами статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що суб'єктами інформаційних відносин є: фізичні особи; юридичні особи; об'єднання громадян; суб'єкти владних повноважень. Об'єктом інформаційних відносин є інформація.
У відповідності до частини 1 статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Нормами статті 6 Закону № 2939-VI визначено критерії обмеження доступу до публічної інформації. Згідно частини другої цієї статті, обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Таким чином, доступ до інформації може бути обмежено лише за умови додержання сукупності всіх трьох зазначених підстав, які в розглянутому спорі відсутні.
Частиною 2 статті 10-1 Закону № 2939-VI визначено, що будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.
Відповідно до норм ч. 1 стаття 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Аналіз визначення та переліку розпорядників публічної інформації, закріпленого у статті 13 Закону № 2939-VI, свідчить, що публічною інформацією є відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях, у тому числі інформація, пов'язана з виконанням особами делегованих повноважень суб'єктів владних повноважень, згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг.
Чорноморська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 Чорноморської міської ради Одеської області як орган, що виконує делеговані державою повноваження, є розпорядником інформації, пов'язаної з їх виконанням.
Згідно з пунктом 6 статті 14 Закону № 2939-VI розпорядник інформації зобов'язаний, зокрема, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також, у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
При цьому, ч.4 ст. 21 Закону № 2939-VI встановлено, що при наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.04.2018р. ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надіслав відповідачу запит на публічну інформацію щодо інформації та документів, яка становить суспільний інтерес.
Однак, відповідачем листом на запит ОСОБА_1 від 02.04.2018р. про надання інформації та документів, яка становить суспільний інтерес, було відмовлено з підстав необхідності оплати витрат за копіювання та друк копій запитуваних документів (19136 тис.грн.) за 5140 сторінок, у порушення вимог ч.4 ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» № 2939-VI.
Відповідно до ст.29 ЗУ «Про інформацію» інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. Предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов'язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.
Суд погоджується із позицією позивача, що запитувана ним інформація становить суспільний інтерес, адже відповідно до ст.30 ЗУ «Про освіту» заклади освіти формують відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та оприлюднюють таку інформацію. Доступ до такої інформації осіб з порушенням зору може забезпечуватися в різних формах та з урахуванням можливостей закладу освіти. Заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, зобов'язані забезпечувати на своїх веб-сайтах (у разі їх відсутності - на веб-сайтах своїх засновників) відкритий доступ до такої інформації та документів: статут закладу освіти; ліцензії на провадження освітньої діяльності; сертифікати про акредитацію освітніх програм, сертифікат про інституційну акредитацію закладу вищої освіти; структура та органи управління закладу освіти; кадровий склад закладу освіти згідно з ліцензійними умовами; освітні програми, що реалізуються в закладі освіти, та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою; територія обслуговування, закріплена за закладом освіти його засновником (для закладів дошкільної та загальної середньої освіти); ліцензований обсяг та фактична кількість осіб, які навчаються у закладі освіти; мова (мови) освітнього процесу; наявність вакантних посад, порядок і умови проведення конкурсу на їх заміщення (у разі його проведення); матеріально-технічне забезпечення закладу освіти (згідно з ліцензійними умовами); напрями наукової та/або мистецької діяльності (для закладів вищої освіти); наявність гуртожитків та вільних місць у них, розмір плати за проживання; результати моніторингу якості освіти; річний звіт про діяльність закладу освіти; правила прийому до закладу освіти; умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами; розмір плати за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації здобувачів освіти; перелік додаткових освітніх та інших послуг, їх вартість, порядок надання та оплати; правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти; план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти; порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування); інша інформація, що оприлюднюється за рішенням закладу освіти або на вимогу законодавства. Заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їх засновники зобов'язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством. Інформація та документи, передбачені частинами другою і третьою цієї статті, якщо вони не віднесені до категорії інформації з обмеженим доступом, розміщуються для відкритого доступу не пізніше ніж через десять робочих днів з дня їх затвердження чи внесення змін до них, якщо інше не визначено законом. Перелік додаткової інформації, обов'язкової для оприлюднення закладами освіти, може визначатися спеціальними законами.
На доведення своєї позиції позивач також надав роздруківку з сайту місцевих петицій та відповідь Відділу освіти Чорноморської міської ради від 03.04.2019р., чим підтверджується суспільний інтерес щодо запитуваної інформації.
Відповідач не навів аргументів на спростування позиції позивача по суті спору, обмежившись констатацією передчасності позову з огляду того, що позивачу було запропоновано спосіб отримання інформації (отримання копій документів виходячи із відповіді на запит тільки за плату 19136тис.грн.).
Відповідачем не спростовано, що саме він є розпорядником запитуваної інформації, а також не доведено, що ця інформація не є такою, що становить суспільний інтерес.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про визнання протиправною відмову від 25.04.2018р. Чорноморської загальноосвітньої школи I-III ступенів Чорноморської міської ради Одеської області у задоволенні запиту на інформацію ОСОБА_1 від 02.04.2018р. та з метою поновлення порушеного права вважає за необхідне зобов'язати Чорноморську загальноосвітню школу I-III ступенів Чорноморської міської ради Одеської області публічну інформацію, яка визначена у запиті від 02.04.2018р., надати у повному обсязі ОСОБА_1
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими, відповідаючими вимогам законодавства, такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно квитанції від 02.08.2018р. позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. (а.с.1)
За рішенням суду слід стягнути з Чорноморської загальноосвітньої школи I-III ступенів Чорноморської міської ради Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань 704 грн. 80 коп. судового збору на користь ОСОБА_1.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Чорноморської міської ради Одеської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову від 25.04.2018р. Чорноморської загальноосвітньої школи I-III ступенів Чорноморської міської ради Одеської області у задоволенні запиту на інформацію ОСОБА_1 від 02.04.2018р.
Зобов'язати Чорноморську загальноосвітню школу I-III ступенів Чорноморської міської ради Одеської області надати ОСОБА_1 публічну інформацію, яка визначена у запиті від 02.04.2018р., у повному обсязі.
Стягнути з Чорноморської загальноосвітньої школи I-III ступенів Чорноморської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ 25026160, адреса: 68003, Одеська обл., м.Чорноморськ, просп. Миру, буд. 43-А) за рахунок бюджетних асигнувань 704(сімсот чотири)грн. 80коп. судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 68003, АДРЕСА_1).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повне рішення складено та підписано 23 квітня 2019 року у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді з 11.04.2019р. по 22.04.2019р.
Суддя М.М. Аракелян