
Справа № 420/6482/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2019 року м. Одеса
Зала судових засідань №21
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Аракелян М.М.
За участю секретаря - Макаренко А.І.
За участю сторін:
Від позивача: - Терехова В.М.
Від відповідача: - Мунтян Є.О.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративною позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "АВСК" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
12 грудня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "АВСК" до Головного управління ДФС в Одеській області, в якій позивач просить суд:
визнати дії суб'єкта владних повноважень протиправними, а саме встановлення в інформаційній системі органів ДФС ознаки стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 poку додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (АМ), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 90970235 "Історія подання";
визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною, а саме не вчинення, відповідно до звернень позивача, дій зі зміни в інформаційній системі органів ДФС ознаки стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (AM), поданої 18.05.2018р. та прийнятої за реєстраційним номером документу 9097023536 на ознаку стану обробки "Повністю введено";
зобов'язати вчинити певні дії, а саме змінити в інформаційній системі органів ДФС ознаку стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (AM), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 9097023536 на ознаку стану обробки "Повністю введено".
Ухвалою суду від 12.12.2018 року адміністративний позов ТОВ "АВСК" залишено без руху, у зв'язку недодержанням вимог ст. 160, 161 КАС України, та встановлено 7-денний строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаній ухвалі визначено, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання до суду позовної заяви, приведеної у відповідність до ч.5 ст.160 КАС України із зазначенням засобів зв'язку та електронної адреси учасників справи, а також шляхом надання власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав та доказів зарахування сплаченого судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
23 січня 2019 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків з додатками (вх.№2562/19).
Ухвалою суду від 28.01.2019р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін. Призначено підготовче засідання на 25.02.2019 року о 11:00 год.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «АВСК» в електронному вигляді була подана Уточнююча податкова декларація з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: «Різниці» (Р1) та «Інформація щодо нарахування амортизації» (АМ). Позивач вказує, що додаток «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» (ФЗ) до Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року було надано на паперовому носії до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області. Однак, листом ГУ ДФС №9032/10/15-32-12-12-10 від 13.06.2018р. повідомило позивача про невизнання вказаної податкової декларації, з підстав порушення п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України, а саме неподання разом податковою декларацією квартальної або річної фінансової звітності. Позивач вважає, що уточнююча податкова декларація з податку на прибуток, подана 18.05.2018р. та прийнята за реєстраційним номером документу 9097023536 повинна бути визнана 25.05.2018р. навіть якщо в ній дійсно були не зазначені обов'язкові реквізити та не додана фінансова звітність, оскільки жодних повідомлень про невизнання уточнюючої податкової декларації органами ДФСУ надіслано не було.
Згідно до відзиву на позовну заяву (19.02.2019р. за вхід. №6059/19) представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог п.п. п.п. 48.3 та 48.4 ст.48 Податкового кодексу України, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин відмови. Так, ДПІ у Малиновському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області засобами телекомунікаційного зв'язку 18.05.2018р. отримано уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток ТОВ «АВСК» за №9097023536, яка не прийнята податковим органом з підстав невірного зазначення підприємством обов'язкового реквізиту податкової звітності, зокрема, найменування контролюючого органу, до якого подається звітність. (а.с. 50-52)
У підготовчому засіданні, призначеному на 25.02.2019р. оголошено перерву до 18.03.2019р. о 10:00 год. за клопотанням представника позивача.
Ухвалою суду від 18.03.2019р. закрито підготовче провадження у справі № 420/6482/18. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10.04.2019р. на 10 год. 00 год.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
18.05.2018р. ТОВ «АВСК» засобами телекомунікаційного зв'язку в електронному вигляді була подана Уточнююча податкова декларація з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: «Різниці» (Р1) та «Інформація щодо нарахування амортизації» (АМ). (а.с. 7)
Додаток «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» (ФЗ) до Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року було надано на паперовому носії до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, про що свідчить штамп «Отримано» з датою прийняття звіту 18.05.2018р. (а.с.18)
Листом Головного управління ДФС в Одеській області №9032/10/15-32-12-12-10 від 13.06.2018р. повідомило позивача, що відповідно до норм п.48.7 ст. 48 «Складання податкової декларації» Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р., «уточнююча» податкова декларація з податку на прибуток за звітній (податковий) період 1 квартал 2018 року від 18.05.2018р. не визнано як податкову декларацію, у зв'язку з тим, що податкова декларація надана з порушенням вимог п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями). (а.с.19)
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 49.2, 49.3, 49.8, 49.15 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Згідно з п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу.
Фінансова звітність, що складається та подається відповідно до цього пункту платниками податку на прибуток та неприбутковими підприємствами, установами та організаціями, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації) та її невід'ємною частиною.
З матеріалів справи вбачається подання 18.05.2018р. ТОВ «АВСК» засобами телекомунікаційного зв'язку в електронному вигляді Уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: «Різниці» (Р1) та «Інформація щодо нарахування амортизації» (АМ) та додаток «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» (ФЗ) надано 18.05.2018р. на паперовому носії до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, а також прийняття цих документів (квитанція №2 наявна у справі).
Відповідно до п. 2 розділу І, п. 9-14 розділу ІІ «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №557 від 06.06.2017р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827, перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання.
Друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.
Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів.
Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.
Автоматизована перевірка електронного документа включає: перевірку правового статусу ЕЦП шляхом встановлення чинності посиленого сертифіката ключа підписувача на час підписання електронного документа та відповідності особистого ключа підписувача відкритому ключу, зазначеному у посиленому сертифікаті. При цьому дата та час накладення ЕЦП встановлюються за даними позначки часу, отриманої підписувачем від АЦСК в момент підпису, а чинність посиленого сертифіката на цей момент встановлюється за даними відповідного онлайн-сервісу АЦСК (OCSP) та/або даними актуальних списків відкликаних сертифікатів (CRL) зазначеного АЦСК; перевірку обов'язковості та послідовності накладення на електронний документ ЕЦП підписувачів та електронної печатки (за наявності) у встановленому порядку; перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту); перевірку наявності обов'язкових реквізитів; перевірку наявності Заяви про приєднання до Договору; перевірку дії Договору.
Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
На другу квитанцію накладається електронна печатка відповідного контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник другої квитанції зберігається в контролюючому органі.
У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Таким чином, процедура реєстрації податкових документів у базі даних податкових органів має два етапи: перший етап - подання (направлення) платником податку електронного документа, який фіксується першою квитанцією; другий етап - приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді, який фіксується другою квитанцією.
При цьому, під час вирішення питання прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених ПК України, в тому числі і виконання вимог п.46.2 ст.46 ПК України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем засобами електронного зв'язку було подано Уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: «Різниці» (Р1) та «Інформація щодо нарахування амортизації» (АМ), яку було прийнято 18 травня 2018 року о 16:58:09, що підтверджується квитанцією №2. (а.с. 7) Тобто, фактично податковим органом зроблено висновок про відповідність поданої звітності вимогам Податкового кодексу України, у тому числі щодо наявності річної фінансової звітності.
Відповідачем не надано доказів надсилання позивачу квитанції №2 в електронному вигляді про неприйняття податкових документів із зазначенням причин такого не прийняття.
Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача стосовно того, що ТОВ «АВСК» при поданні уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за №9097023536 невірно зазначено обов'язковий реквізит податкової звітності, а саме ДПІ у Малиновському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів, оскільки у квитанції №2 вказано, що документ доставлено до районного рівня 1552 саме до ДПІ у Малиновському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області.
Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №821/578/17 у постанові від 13.02.2018 року, яка у відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України має враховуватися судом, зроблений аналогічний висновок про те, що відсутні підстави для неприйняття податковим органом звітності в разі відсутності квитанції №2 про неприйняття податкової звітності із зазначенням причин такого неприйняття.
З врахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку про визнання протиправними дій Головного управління ДФС в Одеській області із встановлення в інформаційній системі органів ДФС ознаки стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 poку додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (АМ), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 90970235 "Історія подання".
Суд зазначає, що Верховний суду у постанові №1640/2594/18 від 06.03.2019р. вказав, що повноваження державних органів не є дискредиційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити певні конкретні дії, якщо їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього у судовому порядку.
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області змінити в інформаційній системі органів ДФС ознаку стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (AM), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 9097023536 на ознаку стану обробки "Повністю введено".
Однак, суд вважає що позовна вимога про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною, а саме не вчинення, відповідно до звернень позивача, дій зі зміни в інформаційній системі органів ДФС ознаки стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (AM), поданої 18.05.2018р. та прийнятої за реєстраційним номером документу 9097023536 на ознаку стану обробки "Повністю введено" - задоволенню не підлягає, оскільки її задоволення не забезпечує ефективний захист порушеного права; належним способом захисту є визнання протиправності дій Головного управління ДФС в Одеській області із встановлення в інформаційній системі органів ДФС ознаки стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 poку додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (АМ), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 90970235 "Історія подання" та зобов'язання вчинити вищевказані дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АВСК" підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій Головного управління ДФС в Одеській області із встановлення в інформаційній системі органів ДФС ознаки стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 poку додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (АМ), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 90970235 "Історія подання"; зобов'язання Головне управління ДФС в Одеській області змінити в інформаційній системі органів ДФС ознаку стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (AM), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 9097023536 на ознаку стану обробки "Повністю введено".
В іншій частині вимог суд відмовляє виходячи з їх невідповідності способам захисту порушеного права.
Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно квитанції №31-2957к від 12.12.2018р. позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн. (а.с.3)
Суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВСК" 1762,00 грн. судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АВСК" (65031, м. Одеса, вул. Промислова, буд. 28-а) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання дій протиправними, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС в Одеській області із встановлення в інформаційній системі органів ДФС ознаки стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 poку додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (АМ), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 90970235 "Історія подання".
Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області змінити в інформаційній системі органів ДФС ознаку стану обробки Уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2018 року з додатками: "Різниці" (РІ) та "Інформація щодо нарахованої амортизації" (AM), поданої 18.05.2018 року та прийнятої за реєстраційним номером документу 9097023536 на ознаку стану обробки "Повністю введено".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВСК" (65031, м. Одеса, вул. Промислова, буд. 28-а) 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повне рішення складено та підписано 23 квітня 2019 року у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді з 11.04.2019р. по 22.04.2019р.
Суддя М.М. Аракелян