
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/560/19
15 квітня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Жука А.В.
за участю:
секретаря судового засідання Порплиці Т.В.
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, в інтересах неповнолітньої дочки - ОСОБА_3 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
01 березня 2019 року ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_3 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в якій просить:
- визнати протиправною відмову Кременецького районного відділу Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26 червня 1992 року №2503-XII та
- зобов'язати Кременецький районний відділ Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26 червня 1992 року №2503-XII.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_3 звернулась 25.10.2018 до Кременецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області з заявою, в якій просила оформити та видати її дочці ОСОБА_3 - паспорт громадянина України у вигляді книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВРУ від 26.06.1992 №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ). Однак, листом від 31.10.2018 № 6119-165/6119.3-18 відповідач відмовив у видачі зазначеного паспорта, посилаючись на Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI далі - Закон № 5492-VI), відповідно до якого оформлення і видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДДР у формі книжечки. Однак, позивач вважає таку відмову щодо видачі зазначеного паспорта його дитині протиправною, а тому звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
22 березня 2019 року представник відповідача через відділ документального забезпечення подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_3 звернулась до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області з заявою про оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки вперше не в установленому законодавством порядку та у відповідача не було підстав для видачі паспорта будь - якого зразка, у тому числі і у вигляді книжечки. Окрім того, відповідач звертає увагу на ту обставину, що Порядок оформлення і видачу паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13 квітня 2012 року №320, яким визначена процедура оформлення і видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року з 17.04.2018 року втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України №161 від 01.03.2018. Також представник відповідача звертає увагу на те, що звернення позивача від 25.10.2018 не є належним зверненням з метою отримання паспорта вперше з необхідними документами, які подає особа для оформлення паспорта громадянина України, водночас Законом України "Про звернення громадян" не передбачено оформлення паспорта книжечки, а тому відповідь, яка надана Кременецьким районним відділом управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області за результатами розгляду звернень, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а є роз'ясненням порядку оформлення паспорта громадянина України. Враховуючи вище наведене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
08 квітня 2019 року позивач подала до суду відповідь на відзив, у якому позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити у повному обсязі та розглянути справу без її участі.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог, з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Згідно свідоцтва про народження серії І-ИД №050082 від 01.05.2001, складеного на ОСОБА_3, вбачається, що її батьками є: ОСОБА_2 та ОСОБА_4, дата народження ОСОБА_3 - 06.04.2001 року.
Як слідує з матеріалів справи ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дочки - інваліда ОСОБА_3 звернулась 25.10.2018 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою, в якій просила оформити та видати ОСОБА_3 паспорт громадянина України у вигляді книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ. До заяви було додано копію свідоцтва про народження, оригінал довідки про реєстрацію місця проживання та дві фотокартки для оформлення бланку паспорта.
В даній заяві ОСОБА_2 вказала, що її дочка ОСОБА_5 (16-річного) не має наміру оформляти паспорт у формі пластикової картки типу ID-I, згоди на обробку персональних даних вони з дочкою не надають.
Вказана заява підписана особисто позивачкою ОСОБА_2.
До заяви від 25.10.2018 долучено заяву про видачу паспорта згідно додатку 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, який втратив чинність з 17.04.2018 на підставі наказу МВС від 01.03.2018 за № 161, копію свідоцтва про народження, оригінал довідки про реєстрацію місця проживання та дві фотокартки для оформлення бланку паспорта.
Листом від 31.10.2018 за вих. №6119-165/6119.3-18 ОСОБА_2 надана відповідь про результати розгляду заяви від 25.10.2018, про те, що Кременецьким РВ УДМС України в Тернопільській області здійсняється оформлення і видача паспорта громадянина України у формі ID - картки, що містить безконтактний електронний носій. Відповідно до пункту 3 розділу IV "Прикінцеві положення" Закону, з метою приведення нормативно-правових актів, які регулюють діяльність Державної міграційної служби України, у відповідність до законодавства України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.03.2018 №161 з 17.04.2018 визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства внутрішніх справ України від 13 квітня 2012 року № 320 "Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України", яким була визначена процедура оформлення і видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року. З урахуванням викладеного, Кременецький РВ УДМС України в Тернопільській області повідомив позивачку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень при виконання своїх офіційних повноважень не може діяти всупереч вимогам закону, тобто, правових підстав задоволення заяви, оформлення та видачі дочці позивачки паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, не має.
Не погоджуючись з такою відповіддю ОСОБА_2 оскаржила її до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначені Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус (далі по тексту - Закон №5492).
Відповідно до частини першої статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, одним з яких є паспорт громадянина України.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону №5492 форма кожного документа встановлюється цим Законом.
Згідно вимог частини 2 ст. 15 Закону №5492 бланки документів,якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Зразок і технічний опис бланка паспорта громадянина України затверджено Постановою №302, відповідно до якої з 01.11.2016 паспорт громадянина України виготовляється лише у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою №302.
Статтею 21 Закону №5492 передбачені норми та вимоги щодо оформлення паспорта громадянина України, відповідно до яких кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 1 пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок№302), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Постанова №302) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви - анкети, поданої нею особисто.
Відповідно до п. 26 Порядку №302, після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу. Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу власним підписом (п.27 Порядку №302).
Однак, ОСОБА_2 не подавала до Державної міграційної служби медичний висновок закладу охорони здоров'я, оформлений в установленому порядку, яким би було підтверджено те, що дочка ОСОБА_2 не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи.
Пунктом 35 Порядку №302 визначено перелік документів, які заявник повинен подати для оформлення паспорта, зокрема:
1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);
2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).
У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном);
4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
5) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи -(дяя внутрішньо переміщених осіб);
6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрацій встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його, прийняття.
Вказані вище документи заявниками до Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області не подавалися, а тому відповідачем була надана відповідь на звернення викладене в заяві ОСОБА_2 від 25 жовтня 2018 року, яка, на переконання суду, не може вважатися рішенням відповідача про відмову у видачі паспорта громадянина України, а є розясненням процедури звернення із заявою про отримання паспорта громадянина України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що наданими суду доказами не підтверджується, що ОСОБА_2 та її дочка звернулися в установленому законодавством порядку для оформлення та отримання паспорта громадянина України, подавши всі необхідні документи, визначені Порядком №302.
Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, на який посилається позивач, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ Україні від 13 квітня 2012 року №320, яким була визначена процедура оформлення і видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року з 17.04.2018 року втратив чинність на підставі наказу МВС №161 від 01.03.2018.
За результатами розгляду заяви позивачки від 25.10.2018, відповідач листом від 31.10.2018 №6119-165/6119.3-18 повідомив ОСОБА_2 про результати розгляду її заяви та вказав, що паспортизація громадян України здійснюється відповідно до вимог Закону №5492-VI, яким встановлено форму, зокрема, такого документа, як паспорт громадянина України, та вимоги/умови щодо його отримання.
Звернення ОСОБА_2 та її дочки від 25.10.2018, на думку суду не може вважатись необхідними документами, які подає особа для оформлення паспорта громадянина України, водночас Законом України "Про звернення громадян" не передбачено оформлення паспорта книжечки, а тому відповідь за результатами розгляду звернень, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, у розумінні кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу, що Кременецьким РВ УДМС України в Тернопільській області як суб'єктом владних повноважень своїм листом від 31.10.2018 роз'яснено заявникам, що при виконанні своїх офіційних повноважень не може діяти всупереч вимогам закону, тобто, правових підстав для задоволення заяви про видачу паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, не має.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що посилання позивача на правові висновки викладені в постанові ОСОБА_6 Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 (Пз/9901/18) до даної адміністративної справи не можуть бути застосовані, оскільки судом встановлено, що позивачка у спосіб визначений Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ та не подавала документів, передбачених п. 13 вказаного Положення, а отже дана адміністративна справа не може вважатись типовою до зразкової справи №806/3265/17 (Пз/9901/18).
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд вважає, що звернення у довільній формі ОСОБА_2 із заявою для видачі паспорта у формі книжечки від 25.10.2018 до Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки вперше здійснено не в установленому законодавством порядку та не є підставою для видачі паспорта будь-якого зразка, у тому числі і у вигляді книжечки. Для здійснення оформлення і видачі паспорта громадянина України ОСОБА_3 необхідно пройти процедуру ідентифікації особи та підтвердження належності до громадянства України.
Вказане свідчить про безпідставність та не обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною відмови Кременецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_3, паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 за №2503-ХІІ, оскільки звернення ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу УДМС України в Тернопільській області щодо видачі її дочці ОСОБА_7 паспорта громадянина України у вигляді книжечки у встановленому порядку суд не може вважати належним зверненням про оформлення паспорта громадянина України, а на письмове звернення позивачки від 25.10.2018 було надано відповідь, яка не являється відмовою в оформленні паспорта, суд дійшов висновку про відсутність порушеного права за захистом якого звернувся позивач, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
За наведених обставин, не підлягає також до задоволення і позовна вимога про зобов'язання Кременецького районного відділу Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26 червня 1992 року №2503-XII, оскільки у встановленому порядку позивачка до органу Державної міграційної служби не зверталась, а отже і в цій частині в задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дочки - ОСОБА_3 (місцепроживання: вул. Костишина, 9, с. Ридомиль, Кременецький район, Тернопільська область,47060, ЄДРПОУ / ІПН:НОМЕР_1) до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (місцезнаходження: вул, Драгоманова, 9, м. Кременець, Тернопільська область, 47001, ЄДРПОУ / ІПН:37839038) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20 квітня 2019 року.
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна:
Суддя Жук А.В.