Рішення № 81362545, 23.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2019
Номер справи
420/1100/19
Номер документу
81362545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1100/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни від 30.01.2019 року ВП№58232106 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та від 30.01.2019 року ВП№58232106 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16 692,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2018р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 27.12.2018р. ОСОБА_2 27.12.2018р. проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3260 (вх. № 2 від 17.05.2017р.)

Позивач вказує, що внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_2 становить 4542,3 грн., а до перерахунку становив 4624,2 грн., оскільки розмір грошового забезпечення у довідці №3260 наданої у 2017 році є нижчим, ніж наданої у 2018 році, тому і розмір пенсії є нижчим, у зв'язку з чим, позивачем збережено розмір раніше призначеної пенсії, а тому доплат пенсії немає та виконано рішення суду. Однак, виконавче провадження з виконання рішення по справі №815/2464/18 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ Одеській області Коренюк О.В. відкрито постановою від 30.01.2019 року та відповідно, постановою від 30.01.2019 року стягнуто виконавчий збір. Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виконано рішення суду до відкриття виконавчого провадження, то оскаржувана постанова підлягає скасуванню. На переконання позивача, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2018р. по справі №815/2464/18 може бути виконане лише боржником, державний виконавець взагалі не взмозі без участі боржника в примусовому порядку виконати дане рішення, а отже й відсутні підстави для стягнення виконавчого збору.

Ухвалою суду від 25.03.2019р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи призначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду окремих категорій термінових справ. Призначено судове засідання 01.04.2019р. на 10:30 год.

01.04.2019р. від позивача надійшло (за вхід. №11712/19) клопотання про розгляд справи без участі представника.

У відзиві на позовну заяву (03.04.2019р. за вхід. №ЕП/2512/19) представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, вказавши, що державний виконавець приймаючи оскаржувану постанову про стягнення з ГУПФУ в Одеській області виконавчого збору у розмірі 16 692,00 грн. за виконавчим провадженням №58232106 від 30.01.2019р. діяв на підставі Закону України «Про виконавче провадження» та у межах повноважень.

Судові засідання, які були призначені на 01.04.2019р. та 04.04.2019р. не відбулися, у зв'язку із знаходженням судді Аракелян М.М. на лікарняному.

Розгляд справи призначено на 09.04.2019р. о 09:20 год.

Представник відповідача про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Враховуючи неявку сторін, відсутність потреби щодо заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, судом ухвалено про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2018р. у справі №815/2464/18 позов ОСОБА_2 - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3260 (вх. № 2 від 17.05.2017р.) з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3260 (вх. № 2 від 17.05.2017р.) з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. (а.с. 18-39).

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018р. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року залишено без змін. (а.с. 36-41).

18.01.2019р.Одеським окружним адміністративним судом був виданий виконавчий лист №815/2464/18 на виконання рішення суду про зобов'язання ГУПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Відповідно до Перерахунку пенсії від 27.12.2018р., ОСОБА_2 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено з 01.01.2016р. перерахунок пенсії, яка становить 4 542,3 грн. (а.с. 43) на підставі рішення суду.

ОСОБА_2 звернувся до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області із заявою про примусове виконання рішення суду по справі №815/2464/18.

30.01.2019р. старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Коренюк О.В., прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №58232106 з виконання виконавчого листа по справі №815/2464/18, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3260 (вх. № 2 від 17.05.2017р.) з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, пунктом 3 якої з боржника стягується виконавчий збір 16692грн.

Також 30.01.2019р. держвиконавцем винесено постанову про стягнення з ГУПФУ в Одеській області виконавчого збору у сумі 16692грн. на підставі ст.ст.3,27 ЗУ «Про виконавче провадження», яка є виконавчим документом, стягувачем за якою вказаний Відділ примусового в виконання рішень управління ДВС ГТУЮ Одеській області.

Позивач вважає постанову Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ Одеській області від 30.01.2019 року ВП№58232106 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та від 30.01.2019 року ВП№58232106 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16 692,00 грн. такими, що підлягають скасуванню як протиправні.

Відповідно до ч .2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 1, 3, 5 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов'язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об'єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів, постанов судів у адміністративних справах, постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, тощо (п. 1, 2 ч. 1 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження").

Примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).

Відповідно до ч.5 та ч.6 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Отже, з аналізу вищезазначеного вбачається, що обов'язком держаного виконавця при відкритті виконавчого провадження є зазначення стягнення з боржника суми виконавчого збору в розмірі встановленому ст.27 цього Закону.

Тобто, зазначення про стягнення виконавчого збору є обов`язком державного виконавця при відкритті виконавчого провадження згідно ст.26 Закону.

Крім того, на момент відкриття виконавчого провадження виконавець не володіє будь-якою інформацією від боржника щодо виконання судового рішення, оскільки вчинення будь-яких дій до відкриття виконавчого провадження Законом №1404-VІІІ не передбачено.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 07.03.2018 року по справі №750/7624/17, отже підстави для скасування постанови від 30.01.2019р. про відкриття виконавчого провадження в частині пункту 3 постанови відсутні.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Згідно ч.ч.2-8 ст.27 Закону виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів). За виконавчими документами про стягнення аліментів за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців, державний виконавець нараховує виконавчий збір із заборгованості зі сплати аліментів. У подальшому державний виконавець зобов'язаний нараховувати виконавчий збір щомісяця у розмірі, визначеному частиною другою цієї статті, залежно від розміру простроченого щомісячного аліментного платежу. Постанова про стягнення виконавчого збору за виконавчими документами про стягнення аліментів виноситься державним виконавцем після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі або у разі повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження на підставі розрахунку про його нарахування. Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби. Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом. У разі наступних пред'явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання. У разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню. Під час передачі виконавчого документа від органу державної виконавчої служби приватному виконавцю виконавчий збір не стягується, якщо він не був стягнутий на момент передачі. У разі стягнення частини виконавчого збору на момент передачі виконавчого документа приватному виконавцю стягнута частина виконавчого збору поверненню не підлягає.

Водночас, ч.9 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

При цьому, п.9 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 27.12.2018р. ОСОБА_2 здійснено з 01.01.2016р. перерахунок пенсії, яка становить 4542,3 грн. та фактично виконане рішення суду зобов'язального характеру в частині перерахунку пенсії, а також складено доручення на проведення відповідних виплат.

Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виконано рішення суду до відкриття виконавчого провадження, тому виконавчий збір не підлягав стягненню.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ Одеській області Коренюк О.В., від 30.01.2019 року у виконавчому провадженні №58232106, якою стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконавчий збір розмірі 16692 грн., підлягає скасуванню як необґрунтована та протиправна.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених судом фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно платіжного доручення №5462 від 18.03.2019р. позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (а.с.51)

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у сумі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 260-262, 268, 269, 271, 272, 287, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 34929741, адреса: вул.Розумовська, 37, м. Одеса, 65091) про визнання протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни від 30.01.2019 року ВП№58232106 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та від 30.01.2019 року ВП№58232106 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн. - задовольнити частково.

Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Олени Володимирівни від 30.01.2019 року ВП№58232106 про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн. з ГУПФУ в Одеській області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 34929741, адреса: вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65091) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921(одна тисяча дев'ятсот двадцять одна)грн. 00коп.

Роз'яснити учасникам справи, що судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення згідно ч.6 ст.287 КАС України.

Справу розглянуто в письмовому провадженні та рішення підписане 23.04.2019р. у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді з 26.03.2019р. по 08.04.2019р. та з 11.04.2019р. по 22.04.2019р.

Суддя М.М. Аракелян