
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2019 р. Справа №480/717/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якій просить: визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру, викладену в листі від 01.02.2019 № С-61-649/21-19, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області; зобов'язати ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у грудні 2018 позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Не зважаючи на те, що до заяви були додані усі необхідні документи, визначені законом, відповідач дозволу не надав, натомість у листі від 01.02.2019 повідомив, що інша земельна ділянка була зарезервована за позивачем. ОСОБА_1 не погоджується із такими діями відповідача у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
07.03.2019 представник відповідача подав відзив, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначив, що вперше до ГУ Держгеокадастру ОСОБА_1 звернулась із заявою від 19.11.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Гвинтівської сільської ради Буринського району. Листом від 10.01.2019 № С-15882-175/21-19 управління повідомило позивача про те, що з урахуванням рішення Гвинтівської сільської ради від 19.12.2018, зазначена на графічних матеріалах буде включена в перелік земельних ділянок, зарезервованих для подальшої передачі їй у власність.
Однак, позивач повторно звернулась до ГУ Держгеокадастру із заявою від 26.12.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Листом від 01.02.2019 № С-61-649/21-19 позивача повідомлено про те, що 10.01.2019 за нею була зарезервована земельна ділянка по заяві від 19.11.2018 згідно рішення Гвинтівської сільської ради. В ході розгляду поданих документів та графічних матеріалів встановлена розбіжність місця розташування бажаних земельних ділянок відповідно до першої та другої заяв.
Також представник відповідача зазначила, що згідно з інформаційною довідкою від 21.01.2019 № 128/416-19 земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, входить до масиву, який передбачається для створення ландшафтного регіонального парку "Сеймський". Крім того, представник відповідача заперечує проти позовних вимог у формі зобов'язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
Ухвалою від 04.03.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 04.04.2019 по справі призначено судове засідання.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, доводи, наведені сторонами у заявах по суті справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 19.11.2018, яка 11.12.2018 була зареєстрована в ГУ Держгеокадастру за № С-15882/0/94-18, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с. 32).
Листом від 10.01.2019 № С-15882-175/21-19 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що земельна ділянка, зазначена нею на графічних матеріалах, буде включена в перелік земельних ділянок, зарезервованих для подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с. 31).
До отримання вищевказаного листа, ОСОБА_1 звернулась до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 26.12.2018, яка 04.01.2019 була зареєстрована в ГУ Держгеокадастру за № С-61/0/94-19, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с. 23).
Листом від 01.02.2019 № С-61-649/21-19 ГУ Держгеокадастру повідомило позивача про те, що за нею 10.01.2019 зарезервована інша земельна ділянка на території Гвинтівської сільської ради орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Також позивачу запропоновано уточнити бажане місце розташування земельної ділянки та повторно звернутись до управління з відповідним зверненням (а.с. 22).
Суд не погоджується із такими висновками ГУ Держгеокадастру, виходячи із наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Як вбачається з листа від 01.02.2019 № С-61-649/21-19, ГУ Держгеокадастру не прийняв відповідного рішення, натомість повідомив позивача про те, що за нею 10.01.2019 зарезервована інша земельна ділянка на території Гвинтівської сільської ради, а також запропонував уточнити бажане місце розташування земельної ділянки та повторно звернутись до управління з відповідним зверненням.
Суд зазначає, що вказані підставі для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачені статтею 118 Земельного кодексу України. Також слід зазначити те, що ст. 118 Земельного кодексу України не містить положень щодо "резервування" земельної ділянки за особою, яка звернулась із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Крім того, у відзиві, поданому до суду представник відповідача зазначила, що бажана земельна ділянка земельна ділянка входить до масиву, який передбачається для створення ландшафтного регіонального парку "Сеймський". Однак жодних доказів на підтвердження вказаного надано не було, окрім інформаційної довідки від 21.01.2019 № 128/416-19 відділу у Буринському районі, де вказана інформація зазначена до відома (а.с. 25).
Оскільки відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідач посилався на підстави, не передбачені чинним законодавством, а також не обґрунтував причин відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, суд приходить до висновку про те, що така відмова є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідач зобов'язаний або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, або відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підставах та з повним обґрунтуванням підстав такої відмови.
З огляду на викладене, суд визнає протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 01.02.2019 № С-61-649/21-19, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області та вважає за необхідне її скасувати.
З огляду на те, що заява ОСОБА_1 від 26.12.2018 (зареєстрована 04.01.2019 за № С-61/0/94-19) не була розглянута відповідачем належним чином, а саме не було прийнято відповідного рішення згідно з вимогами ст. 118 Земельного кодексу України, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.12.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру судові витрати в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 01.02.2019 № С-61-649/21-19 про відмову у надані ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.12.2018, зареєстровану 04.01.2019 за № С-61/0/94-19 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 768,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 23.04.2019.
Суддя С.М. Гелета