
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2019 р. № 400/388/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 01004 до відповідача:Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5-а, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправним та скасування висновку,ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування Висновку за результатами службового розслідування законності перевірки підстав документування паспортом громадянина ОСОБА_1, що сформований за дорученням ВГІРФО ст. інспектором з особливих доручень відділу майором міліції ОСОБА_2, затверджений начальником ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області 30.12.2009 в частині визнання паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 від 05.12.2008 на ім'я ОСОБА_1 таким, що оформлений з порушенням вимог чинного законодавства України; встановлення відповідних контрольних карток за обліками САДР, всіх СГІРФО, ЄДАПС відносно ОСОБА_1; підготовлення та направлення циркуляру по Україні з метою встановлення та вилучення паспортних документів на ОСОБА_1
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що оформлення та видача позивачу паспорта громадянина України відбулась із повним дотриманням вимог чинного законодавства. Водночас, спірний Висновок за результатами службового розслідування законності оформлення паспорта громадянина України від 30.12.2009 грунтується лише на можливих помилках суб'єкта владних повноважень під час здійснення ним своїх повноважень. Будь-які підстави для припинення громадянства позивача відсутні, позивач є громадянином України.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки паспорт позивачу було видано на підставі підроблених документів, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Після надання пояснень сторонами у судовому засіданні, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач 05.12.2008 року звернувся до СГІРФО Очаківського МВ з питання реєстрації за адресою: м. Очаків, вул. Миру, 88. При зверненні позивач надав документи: тимчасове посвідчення громадянина України № 1271 від 24.06.2008, видане Суворовським РВ ГУМВС України в Одеській області; листки вибуття за адресою: АДРЕСА_2; копію Ф-1 на зазначене тимчасове посвідчення; повідомлення з Суворовського РВ про факт його видачі, яке підписане начальника Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 (а.с. 35); заяву на реєстрацію місця проживання; квитанцію про сплату держмита.
Зазначеним підрозділом надавався запит до ГІРФО Суворівського РВ ММУ безпосередньо заявникові в руки. Повідомлення з підтвердженням видачі тимчасового посвідчення було також передано заявником нарочним.
05.12.2008 року ОСОБА_5 був наданий дозвіл на реєстрацію місця проживання в м. Очакові за адресою: вул. Миру, 88 та позивач отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 на підставі обміну тимчасового посвідчення.
06.12.2008 позивач подав заяву про зняття з реєстрації із зазначенням адреси вибуття - м. Миколаїв (без точної адреси).
29.12.2008 було направлено повідомлення про списання тимчасового посвідчення громадянина України за місцем його видачі - ВГІРФО Суворівського РВ.
Додатковою перевіркою у листопаді 2009 року (запит до ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області від 16.11.2009 року № 6/12261) було отримано відповідь до ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області за вх. № 14295 від 11.12.2009, відповідно до якої позивач за обліками адресно-довідкового сектору ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області зареєстрованим-знятим з реєстраційного обліку не значиться. Згідно рапорту інспектора СГІРФО Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в ході перевірки було встановлено, що: відповідно до журналу обліку заяв про втрату паспортів громадян України позивач з питання щодо відновлення паспорту за останні 3 роки не звертався, у розшуку не перебуває, тимчасове посвідчення СГІРФО Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області за останні п'ять років позивачу не видавалося у зв'язку з відсутністю бланків, будинок № 132 по вул. Ж.Кюрі взагалі відсутній, паспортом ОСОБА_1 не документувався, бланки паспортних документів серії НЕ до ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області не надходили та зазначено, що ОСОБА_3 на посаді начальника Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області за останні 15 років не перебував.
30.12.2009 ст. інспектором з ОД ВГІРФО УМВС України в Миколаївській області було прийнято Висновок щодо перевірки підстав документування паспортом громадянина України ОСОБА_1, яким визнано паспорт громадянина України НОМЕР_2 від 05.12.2008 на ім'я ОСОБА_1 таким, що оформлений з порушенням вимог чинного законодавства, встановлено відповідну контрольну картку за обліками САДР. всіх СГІРФО, ЄДАПС, підготовлено та направлено циркуляр по Україні з метою встановлення та вилучення паспортних документів на вказану особу.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про громадянство", паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Згідно до п. 2 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», затвердженого Наказом МВС України № 600 від 15.06.2006 (чинний на час виникнення спірних правовідносин), паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь (відділів) МВС (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого.
П. 5 Порядку № 600 встановлено, що заяви про видачу паспорта розглядають працівники територіальних підрозділів. Під час їх розгляду в разі необхідності з'ясовується належність особи до громадянства України. За результатами розгляду приймається відповідне рішення, про що робиться запис у відповідній графі заяви.
Відповідно до п. 21 Порядку № 600, для оформлення паспорта замість утраченого або викраденого особа подає: заяву про втрату, викрадення або псування паспорта (далі - заява про втрату паспорта), в якій зазначається місце, час і обставини втрати або викрадення паспорта за зразком, наведеним у додатку 9; заяву; дві (або три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому підрозділі служби) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; свідоцтва про народження, шлюб (розірвання шлюбу) - за наявності; квитанцію про сплату державного мита або оригінал і копію документа про звільнення від сплати державного мита; документи, на підставі яких проставляються відмітки, визначені в пункті 8 Порядку, - за наявності; довідку про порушення або відмову в порушенні кримінальної справи за зверненням особи до органу внутрішніх справ про викрадення паспорта.
Приписами п. 21-23, 26 Порядку передбачено, що заява про втрату паспорта реєструється в журналі реєстрації заяв про втрату або викрадення паспорта (додаток 10), після чого заводиться справа про втрату або викрадення паспорта (далі - справа про втрату паспорта), до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки.
Термін розгляду заяви про втрату паспорта - 1 місяць. У разі необхідності проведення додаткової перевірки за матеріалами справи про втрату паспорта або своєчасного ненадходження відповіді на направлені запити термін розгляду продовжується не більше ніж на 1 місяць.
Працівником територіального підрозділу особа перевіряється за обліками адресно-довідкового бюро, а в разі необхідності здійснюється перевірка її належності до громадянства України.
У разі отримання паспорта в іншому територіальному підрозділі, для підтвердження видачі втраченого паспорта саме тій особі не пізніше наступного дня після надходження заяви про втрату паспорта до цього територіального підрозділу надсилається запит за відповідною формою, наведеною в додатку 11, з долученням фотокартки особи.
Перевірка за запитом здійснюється протягом двох діб після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та долучена до нього фотокартка порівнюються з даними заяви про видачу втраченого паспорта та вклеєною до неї фотокарткою. Одночасно в графі "службові відмітки" оригіналу заяви проставляється відмітка про дату надходження запиту і орган, який оформлює паспорт замість утраченого, після чого заява вміщується до архівної картотеки.
Особа, яка втратила паспорт після зняття з реєстрації попереднього місця проживання до оформлення реєстрації нового місця проживання, подає документи до територіального підрозділу за фактичним або у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці - за останнім місцем проживання.
Після прийняття заяв від осіб, зазначених у пунктах 26 і 27 цього Порядку, у разі необхідності здійснюються додаткові перевірки щодо перебування їх у розшуку, належності до громадянства, документування за місцем реєстрації попереднього місця проживання.
Після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта працівником територіального підрозділу складається висновок за заявою про втрату паспорта (додаток 14), який затверджується керівником цього підрозділу. У цьому висновку зазначаються результати перевірки і приймається рішення про видачу паспорта.
Матеріали справи свідчать, що запити за відповідною формою, передбаченою п. 23 Порядку № 600, працівником СГІРФО Очаківського МВ не робились, оскільки 05.12.2008 року позивач звернувся з заявою про видачу паспорта громадянина та 05.12.2008 року йому видали паспорт.
П. 40 Порядку встановлено, що погашаються, уважаються недійсними та знищуються паспорти, зокрема, оформлені з порушенням законодавства України.
У разі оформлення паспорта з порушенням законодавства керівником територіального органу (підрозділу) проводиться службова перевірка, про що складається висновок у двох примірниках, який затверджується керівником територіального органу (підрозділу) внутрішніх справ. Перший примірник висновку зберігається в територіальному підрозділі, а другий - направляється до Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України.
У спірному висновку зазначено, що паспорт позивачу оформлений з порушенням законодавства, оскільки службовою перевіркою встановлено, що:
- СГІРФО Очаківського МВ запит щодо підтвердження видачі втраченого паспорта саме позивачу не надсилався до ГІРФО Суворівського РВ ММУ відповідно до приписів п. 23 Порядку, а був виданий безпосередньо позивачу;
- Нарочним отримано саме від позивача, а не поштою від ГІРФО Суворівського РВ ММУ повідомлення з підтвердженням видачі тимчасового посвідчення (а.с. 35);
- повідомлення з підтвердженням видачі тимчасового посвідчення ГІРФО Суворівського РВ ММУ не видавалося, що підтверджується листом Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Одеського МУ ГУМВС в Одеській області від 02.12.2009 № 31/20-2324 (а.с. 34);
- будинок № 132 по вул. Ж.Кюрі, який зазначений у заяві про видачу паспорта (а.с.36) взагалі відсутній;
- паспортом ОСОБА_1 ГІРФО Суворівського РВ ММУ не документувався;
- бланки паспортних документів серії НЕ до ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області не надходили;
- ОСОБА_3 (особа, що підписала повідомлення з підтвердженням видачі тимчасового посвідчення - а.с. 35) на посаді начальника Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області за останні 15 років не перебував.
Оскільки при видачі паспорта СГІРФО Очаківським МВ не здійснювалася перевірка видачі тимчасового посвідчення відповідно до вимог Порядку № 600, а отримано підтвердження видачі тимчасового посвідчення від позивача, а не поштою, не здійснювалася перевірка позивача щодо належності до громадянства України, документування за місцем реєстрації попереднього місця проживання, тому відповідачем правомірно прийнято рішення про визнання паспорта, виданого на ім'я позивача таким, що оформлений з порушенням вимог чинного законодавства.
Позивач посилається на те, що навіть якщо працівниками паспортного столу були допущені помилки під час видачі позивачу паспорту громадянина України, перекладати тягар вкрай негативних наслідків такої помилки на позивача є неприпустимим; визнання паспорта громадянина України недійсним несе за собою певні наслідки, а саме позбавлення громадянства, яке він набув за народженням в Україні 02.07.1977 року в місті Мелітополь Запорізької області.
Суд зазначає, що позивач народився у СРСР. У 1993 році позивач у віці 16 років повинен був отримати паспорт громадянина України. Чи виявляв він таке бажання, чи перебував на території України в 1993 році представник позивача суду не пояснив.
Питання громадянства при розгляді цієї справи судом не вирішується.
Відповідно до Закону України "Про громадянство України", громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках, паспорт громадянина України є документом, який підтверджує громадянство України.
Тому позивач не позбавлений права надати відповідні документи на підтвердження громадянства та отримати паспорт громадянина України.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач всупереч ст.77 КАС України не довів суду ті обставини, якими він обґрунтовує позов, тому позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 01004, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5-а, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 37844163) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко