Рішення № 81362069, 15.04.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
1.380.2019.000513
Номер документу
81362069
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.000513

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2019 року

зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Тронки О.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФ України у Львівській області), в якому позивач просить суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв’язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 363 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268” у відсотковому співвідношенні 62 % від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.12.2018 №8 з 10.05.2018, з підстав протиправного не перерахування такої відповідачем.

Ухвалою від 12.10.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12.10.2015 наказом заступника Міністра оборони України № 43 позивача звільнено з посади міського голови міста Яворова Львівської області. Стверджує, що з 01.12.2015 до теперішнього часу три рази перераховували розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 984, від 12.05.2007 № 700, від 09.12.2015 № 1013. Зазначене підтверджується довідками про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та перерахунком пенсії від 01.05.2016. Стверджує, що постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2015 № 363 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» підвищено посадовий оклад міським головам у містах, населених пунктах об’єднаних територіальних громад із чисельністю (загальною чисельністю) населення до 15 тис. осіб в розмірі 7500 грн. У зв’язку з чим, ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії, однак листом від 28.01.2019 отримав відмову.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що за матеріалами пенсійної справи, ОСОБА_1 01.12.2005 призначена пенсія за вислугу років у розмірі 62 % грошового забезпечення. Підстави та порядок перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону- 2262, визначено ч. 4 ст. 63 Закону-2262, зокрема,усі призначені за вказани Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом-2262, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Зазначає, що на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії, які підлягають перерахунку, станом на сьогодні не надходило. Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 363 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» не є підставою для перерахунку пенсій, в розумінні ч. 4 ст. 63 Закону -2262.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив від 04.03.2019 (вх. № 7127). Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.

Наказом заступника Міністра оборони України від 12.10.2005 № 43 майора ОСОБА_1, міського голову міста Яворова звільнено у запас за підп. “б” п. 67 (за станом здоров’я), з правом носіння військової форми одягу.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.12.2018 № 8, яка видана виконавчим комітетом Яворівської міської ради, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 363 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 10.05.2018 за посадою міського голови становить:

- Посадовий оклад – 5100 грн;

- Підвищення посадового окладу – 2400 грн;

- Оклад за військовим званням (майор) – 1410 грн;

- Надбавка за вислугу років (45 %) – 4009,5 грн;

- Надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) – 6479,75 грн;

- Премія (300 %) – 22500 грн.

ОСОБА_1 23.12.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії з 10.05.2018 відповідно вимог ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.12.2018 № 8, виданої виконавчим комітетом Яворівської міської ради. До заяви долучив довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.12.2018 № 8.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 25.01.2019 № 5361/П-20/07.05-06 повідомлено, що постанова Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 363 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» не є рішенням Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій в розумінні Порядку про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та не є підставою для - перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою. Підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки від 20.12.2018 № 9 немає, тому зазначену довідку - повернуто без виконання.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з вказаним Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 вказаного Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого зазначеною частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

На момент виникнення спірних правовідносин порядок проведення перерахунку пенсій визначався постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за № 393 (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Відповідно до пунктів 1, 2,3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи звільнені із служби, якщо інше не передбачено зазначеним Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

В той же час суд, звертає увагу на те, що відповідно до пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Таким чином, згідно з вказаною нормою підставою для перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до зазначеного Закону може бути як прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та подання органами, передбаченими вказаним Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України, так і заява про перерахунок пенсії, подана пенсіонером особисто. При цьому, наведені дві підстави перерахунку пенсії є самостійними і не суперечать та не виключають одна одну.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 363 внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», які набули чинності 18.05.2018, посадовий оклад міського голови, у містах, населених пунктах об’єднаних територіальних громад із чисельністю (загальною чисельністю) населення до 15 тис. осіб встановлено в розмірі 7500 грн.

Отже, у позивача, у зв’язку із підвищенням грошового забезпечення міського голови міста Яворова Львівської області, виникло право на перерахунок пенсії.

Суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 23.12.2018 про перерахунок пенсії з 10.05.2018 відповідно вимог ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.12.2018 № 8, виданої виконавчим комітетом Яворівської міської ради. До заяви долучив довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.12.2018 № 8.

Таким чином, позивач має законні підстави щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 20.12.2018 № 8 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак, після надходження вказаної заяви, відповідач не вчинив жодних дій щодо перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи те, що відповідач не довів правомірності не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 10.05.2018 на підставі довідки від 20.12.2018 № 8 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виданої виконавчим комітетом Яворівської міської ради, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв’язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 363 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268” у відсотковому співвідношенні 62 % від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.12.2018 № 8 з 10.05.2018 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в сумі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задовольнити повністю.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв’язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 363 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268" у відсотковому співвідношенні 62 % від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.12.2018 № 8 з 10.05.2018.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРГІОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, ОСОБА_3, 10, за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 81000, Львівська область, Яворівський район, м. Яворів, вул. Львівська, 7, судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 22.04.2019.

Суддя А.Г. Гулик