Рішення № 81361813, 14.03.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2019
Номер справи
280/423/19
Номер документу
81361813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 березня 2019 року 14 год 15 хв.Справа № 280/423/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя

про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, якими порушено право позивача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 з 22.12.2018; зобов’язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 з урахуванням стажу роботи з 22.12.1995 по 15.06.2004, що дає право на пільгову пенсію.

Обґрунтовуючи заявлений позов, ОСОБА_1 зазначає, що Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя відмовило йому в призначенні пенсії за віком по Списку № 1, посилаючись на те, шо наказ № 73А про атестацію робочих місць на підприємстві видано 20.03.1995, а наступний наказ про атестацію видано 04.01.2001 №2, тобто між наказами пройшло більш ніж 5 років, встановлених п. 4 Порядку, затвердженого Постановою КМ України від 01.08.1992 №442. Посилається на те, що протягом восьми з половиною років працював електромонтером з ремонту та обслуговування електроустаткування, був зайнятий ремонтом устаткування в місцях його установки на ділянках діючого виробництва, на протязі всієї його роботи умови праці не змінювались, що підтверджується результатами атестації робочих місць та висновками Державної експертизи умов праці. З огляду на викладене, вважає, що має право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 20.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/423/19. Призначено судове засідання на 14.03.2019.

Представник відповідача позов не визнав. У письмовому відзиві на позовну заяву від 11.03.2019 вх. № 9529 посилається на те, що оскільки, за період з 20.03.2000 по 03.01.2001 на АТ «Запорізький завод феросплавів» атестація робочих місць не проводилася, тому відсутні підстави для зарахування вказаного періоду до пільгового стажу позивача. Стверджує, що без урахування вказаного періоду пільговий стаж позивача становить лише 7 років 8 місяців 10 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком по Списку №1 з 52 років. Між тим вказав, що у разі, якщо суд зобов'яже об'єднане управління зарахувати спірний період до стажу по Списку №1, то право на призначення пенсії за віком у позивача виникає лише з 23.12.2018 , а не з 22.12.2018 як зазначає позивач. Просить у позові відмовити.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

09.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду м. Запоріжжя із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі довідки АТ «Запорізький завод феросплавів» від 18.10.2018 № 201 за період роботи на посаді електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування з 22.12.1995 по 15.06.2004.

Рішенням Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя №1 від 14.01.2019 позивачу було відмовлено у призначенні пільгової пенсії за Списком № 1, оскільки стаж по Списку № 1 зараховано з 22.12.1995 по 19.03.2000 та з 04.01.2001 по 15.06.2004 з урахуванням п’ятирічного терміну дії атестацій № 73А, що становить 07 років 08 місяців 10 днів, при необхідних 8 років.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у призначенні пільгової пенсії та з вимогою зобов’язати відповідача вчинити певні дії, позивач звернувся до суду із вказаним позовом за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі змінами, внесеними ст. 114 Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з яких не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема, з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно із абз. 1 п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, яка підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в поряду встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок №383), визначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи.

Згідно з пунктом 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.

Як встановлено з трудової книжки позивача, пільговий стаж позивач здобув працюючи, зокрема, у період з 22.12.1995 по 15.06.2004 на посаді електромонтера по ремонту та обслуговуванню електрообладнання.

Також, позивачем як до суду, так і до відповідача було подано довідку ПАТ "Запорізький завод феросплавів" про підтвердження трудового стажу №201 від 18.10.2018, яка підтверджує зайнятість повний робочий день у період з 22.12.1995 по 15.06.2004 на посаді електромонтера по ремонту та обслуговуванню електрообладнання, яка передбачена списком №1, розділ III. підрозділ 2"а", код 1030200а-1753а, Постанови КМУ від 11.03.1994 №162.

Натомість, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, відповідач посилається на те, що позивач не має необхідних 8 років стажу на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах без урахування періоду роботи з 20.03.2000 по 03.01.2001, оскільки у цей період на АТ «Запорізький завод феросплавів не проводилась атестація робочих місць.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, з огляду на наступне.

Так, комплексний аналіз норм Закону України № 1058-IV та Порядку №383 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до п.4 Порядку № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на п'ять років.

Також, згідно із п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Відповідно до п.10 Порядку застосування Списків №1 та №2….. для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.

У пункті 4.2 Порядку №383 йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку №442 строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Разом з цим, якщо чергова атестація проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку №442 строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має зараховуватись до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 10.07.2018 по справі №227/545/17.

В даному випадку, чергову атестацію робочих місць на підприємстві проведено 04.01.2001 (наказ №2), а попередню - 20.03.1995 (наказ №73А).

При цьому, матеріалами справи підтверджується та не спростовано відповідачем, що ОСОБА_1 до чергової атестації, проведеної з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку №442 строків виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, а відтак період його роботи з 20.03.2000 по 03.01.2001 має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної 20.03.1995 та атестації, проведеної 04.01.2001.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи те, що позивач на момент звернення до органу Пенсійного фонду досяг віку 52 років; має загальний стаж роботи більше 30 років, має більше 8 років стажу роботи за Списком №1, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Між тим, заперечуючи проти позову, відповідачем не надано доказів правомірності своїх дій щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах позивачу.

Згідно з частинами 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За приписами ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачу, а вказана відмова викладена у рішенні № 1 від 14.01.2019, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та захистити порушене право позивача шляхом скасування рішення Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя № 1 від 14.01.2019.

З метою відновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 20.03.2000 по 03.01.2001 до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, у зв'язку із чим призначити та виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 23.12.2018.

При цьому, оскільки, періоди роботи позивача з 22.12.1995 по 19.03.2000 та з 04.01.2001 по 15.06.2004 вже зараховані відповідачем до пільгового стажу, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Тож, враховуючи вищенаведені норми законодавства та встановлені з матеріалів справи обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Згідно із ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, судові витрати на оплату судового збору у розмірі 384,20 грн. підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (69096, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25-А, код ЄДРПОУ 41248943) про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя № 1 від 14.01.2019.

Зобов'язати Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 20.03.2000 по 03.01.2001 до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, у зв'язку із чим призначити та виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 23.12.2018.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 19.03.2019

Суддя Л.Я. Максименко