Рішення № 81361780, 25.02.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
280/381/19
Номер документу
81361780
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25 лютого 2019 року 09 год. 25 хв.Справа № 280/381/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (72002, АДРЕСА_1)

до Василівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71601, Запорізька область, м. Василівка, провул. Шкільний, 7)

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся із адміністративним позовом до Василівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Василівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та зобов’язати Василівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок розміру нарахованої позивачу пенсії з включенням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в загальній сумі – 29 672,14 грн. в заробітну плату для призначення позивачу пенсії за весь період нарахування та виплатити пенсію починаючи з 29.11.2011.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що з 29.11.2011 йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Однак, на думку позивача, при призначенні пенсії до розрахунку не включено суми інших виплат на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Зазначає, що 14.12.2018 звернувся до відповідача із заявою провести перерахунок розміру нарахованої пенсії із включенням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в загальній сумі 29 672,14 грн. Проте, відповідачем було відмовлено у такому перерахунку. Вважає, що відповідно до положень ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1. ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» неврахування відповідачем у складових заробітної плати суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань є протиправним. На підставі викладеного, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 04 лютого 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/381/19. Призначено судове засідання на 25 лютого 2019 року без виклику сторін.

18 лютого 2019 року від Василівського об’єднаного управління ПФУ в Запорізькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 6618), в якому зазначає, що згідно заяви від 12.07.2011 позивачу призначено пенсію за віком як службовцю органів місцевого самоврядування в розмірі 90 % заробітної плати згідно довідок, виданих Михайлівською районною радою № 01-4/196 від 12.07.2011 та № 01-4/195 від 12.07.2011. Вказує, що станом на момент звернення позивача до ОСОБА_2 України «Про державну службу» втратив чинність, а ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не передбачає перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим службовцям органів місцевого самоврядування. Також зазначає, що за формами довідки надані на підтвердження позовних вимог, затверджені постановами Правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 та № 15-1 від 04.09.2013, які втратили чинність. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 призначено та виплачується пенсія за віком як службовцю органів місцевого самоврядування згідно заяви від 12.07.2011.

Пенсію ОСОБА_1 призначено на підставі довідок Михайлівської районної ради Запорізької області від 12.07.2011 № 01-4/196 та № 01-4/195 в розмірі 90 % від окладу.

14.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до Василівського об’єднаного правління ПФУ в Запорізькій області із заявою про здійснення перерахунку розміру нарахованої пенсії із включенням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Листом від 29.12.2018 за вих. № 84/Ф-5 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що при обчисленні пенсії не враховані суми індексації прибутку, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань оскільки в довідках від 12.07.2011 № 01-4/196 та № 01-4/195 відсутня інформація про такі виплати. Також зазначено, що згідно чинного законодавства проведення перерахунків пенсій державним службовцям призначених раніше, не передбачено.

Не погоджуючись з діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

У наказі Державного комітету статистики України «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року № 5 визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, зокрема, до додаткової заробітної плати належать: доплати, надбавки, премії, винагороди, виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії ).

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, надбавки, премії, матеріальна допомога та суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, та інші виплати тощо, входять до системи оплати праці державних службовців та мають враховуватись при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна правова позиції висловлена в постановах Верховного суду України від 20.02.2012 у справі № 21-430а11, від 14.05.2013 у справі № 21-125а13, від 28.05.2013 у справі №21-97а13, від 06.11.2013 у справі № 21-350а13 від 03.06.2014 року в справі №21-134а14.

Судом з’ясовано, що пенсія позивачу призначалась згідно долучених до матеріалів справи довідок Михайлівської районної ради Запорізької області від 12.07.2011 № 01-4/196 та № 01-4/195, в яких дійсно відсутня інформація щодо виплачених ОСОБА_1 доходів у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати тощо.

Натомість, позивачем разом із заявою від 14.12.2018 надані дві довідки: про складові заробітної плати , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» згідно якої ОСОБА_1 станом на 27.03.2014 працює на посаді голови районної ради та отримує 3 103,00 грн. посадового окладу, 130,00 грн. надбавки за ранг, 1293,20 грн. надбавки за вислугу років – всього 4526,20 грн.; довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» в якій зазначено про надбавки, премії та інші виплати за період з 01.03.2012 по 01.03.2014.

Тобто, надані довідки жодним чином не підтверджували отримання ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією, яке відбулось у липні 2011 року.

Відтак, не заперечуючи по суті проти права позивача на врахування таких доходів при обрахунку пенсії, суд зазначає про неналежність доказів (довідок), які не підтверджують отримання позивачем таких доходів за попередні 24 місяці до звернення до ОСОБА_2 ПФУ із заявою щодо призначення пенсії.

Щодо здійснення перерахунку слід зазначити наступне.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно п. 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (в редакції до 01.12.2015 року), перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Тобто, положення п.5 Постанови №865 (в редакції до 1 грудня 2015 року) передбачали форму довідки про заробітну плату як для призначення пенсії так і для перерахунку пенсії державного службовця.

Проте Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 1 грудня 2015 року, а саме виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Отже, починаючи з 1 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Постанова КМУ №865 втратила чинність на підставі постанови КМУ №622 від 14.09.2016р. «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян», в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.

Отже, посилання відповідача на положення п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889, відповідно до якого втратив чинність ОСОБА_2 України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723, в тому числі, і ст. 37-1 щодо порядку перерахунку пенсії, крім ст. 37, що застосовується для осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу, та норми ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889 та ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є безпідставними у зв'язку з тим, що вони стосуються осіб, яким здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії.

Відтак, перерахунок з підстав неврахування спірних видів виплат під час призначення пенсії, а не у зв'язку з підвищенням заробітку працюючих державних службовців, може мати місце не дивлячись на зміни у законодавстві, що відбулись.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено та підтверджено належними і допустими доказами відсутність наразі підстав (неподання позивачем належних доказів) отримання ОСОБА_1 матеріальної допомоги та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, які входять до системи оплати праці державних службовців та мають враховуватись при обчисленні розміру його пенсії у періоді, що передував зверненню із заявою про призначення пенсії (за попередні 24 місяці до липня 2011 року).

Тому, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги задоволенню не підлягають.

Відтак, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Враховуючи те, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено повністю, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 241, 243-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (72002, АДРЕСА_1) до Василівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71601, Запорізька область, м. Василівка, провул. Шкільний, 7) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 26 березня 2019 року.

Суддя Л.Я. Максименко