Рішення № 81361720, 23.04.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2019
Номер справи
260/225/19
Номер документу
81361720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2019 року м. Ужгород№ 260/225/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І

при секретарі судового засідання Міца В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Хустської місцевої прокуратури до Вишківської селищної ради Хустського району про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Хустської місцевої прокуратури звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Вишківської селищної ради Хустського району, яким просить визнати протиправною бездіяльність Вишківської селищної ради Хустського району з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (його частин) - дитячого майданчика, розташованого на території смт. Вишково Хустського району та зобов'язати Вишківську селищну раду Хустського району вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) - дитячого майданчику, який розташований на території смт. Вишково Хустського району та зобов'язати Вишківську селищну раду Хустського району вчинити дії по проведенню технічної інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (його частин), а саме дитячого майданчика який розташований на території смт. Вишково Хустського району.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання вказаних інженерних споруд та може призвести у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків та здоров’я дітей.

Відповідач у заяві від 20.03.2019 року позовні вимоги визнав та просив справу розглядати без участі представника Вишківської селищної ради.

Разом з тим, 21.03.2019 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого, у відповідності до Програми розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів на 2019 рік, затвердженою рішенням сесії Вишківської селищної ради від 21.12.2018 року № 963, та передбаченими коштами Вишківська селищна рада не ставить під загрозу, а забезпечує закріплені ст.ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, діє відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та в межах своєї компетенції. Крім того, на думку Вишківської селищної ради – дане питання можна вирішити в досудовому порядку врегулювання спору. А тому, просить надати строк для врегулювання даного питання у відповідності до діючого законодавства України.

З приводу даного клопотання, суд зазначає, що застосування або незастосування інституту досудового врегулювання спорів є виключним правом особи, за винятком встановлених у законі випадків. У частині четвертій статті 124 Конституції України встановлено, що лише законом може бути визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору. Наведена позиція узгоджується з приписами статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на заявлене клопотання, судом постановлено ухвалу від 26.03.2019 року про розгляд адміністративної справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В той же час, 01.04.2019 року селищним головою смт. Вишково ОСОБА_1 до суду подано заяву від 20.03.2019 року № 02-36/353, згідно якої, ознайомившись з матеріалами позовної заяви, вважає, що позовна заява є підставною, а тому позовні вимоги визнає в повному обсязі, відзив відкликається. Також повідомлено, що участь у справі брати не бажає, а тому просить розглянути справу без участі представника.

При цьому, суд зазначає, що згідно ч. 4 ст. 47 КАС України, відповідач вправі визнати адміністративний позов, та у відповідності до ч. 4 ст. 189 КАС України - у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог, якщо ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації елементів благоустрою, розташованих за адресою: Закарпатська область, Хустський район, смт. Вишково, вул. Центральна площа, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання вказаних інженерних споруд та може призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей. Встановлено, що на території Вишківської селищної ради розміщено спортивний майданчик по вул. Центральна площа.

Згідно інформації Вишківської селищної ради від 22.01.2019 року та 25.01.2019 року, даний дитячий ігровий майданчик знаходяться на балансі Вишківської селищної ради, паспортизація та інвентаризація дитячого майданчика не проводилася, паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єкту благоустрою, а саме – дитячого майданчика, відсутні.

Програмою розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів на 2019 рік, затвердженого рішенням Вишківської селищної ради від 21.12.2018 року № 963, також не передбачено проведення паспортизації, інвентаризації та графіку проведення обстеження технічного стану елементів обладнання дитячих і спортивних майданчиків та інших об'єктів відпочинку дітей.

А тому, заступником керівника Хустської місцевої прокуратури подано до суду даний позов про визнання протиправною бездіяльності Вишківської селищної ради Хустського району з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (його частин) - дитячого майданчика, розташованого на території смт. Вишково Хустського району та зобов'язання Вишківської селищної ради Хустського району вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) - дитячого майданчику, який розташований на території смт. Вишково Хустського району та проведенню його технічної інвентаризації та паспортизації.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі – Закон 2807) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Відповідно до ст. 2 Закону 2807 благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону 2807 організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону 2807 благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону 2807 до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини 1 статті 13 Закону 2807 об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Відповідно до п.8 ч. 1 ст. 21 Закону 2807 елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, зокрема, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону 2807 підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання вищенаведених положень ст. 18 Закону 2807 Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція ).

Відповідно до п. 1.3 Інструкції паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.

Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 27 липня 2016 року у справі № К 800/11809/16.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку про те, що організацію благоустрою повинна забезпечувати селищна рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, Вишківської селищної рада після прийняття на баланс дитячого ігрового майданчику по вул. Центральна площа, розташованого на території смт. Вишково, інвентаризацію та паспортизацію майданчику не здійснила, обстеження та перевірка його технічного стану не проводилася.

Рішенням Вишківської селищної ради від 21 грудня 2018 року № 963 затверджено Програму розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів на 2019 рік. Однак, жодних конкретних заходів, затверджених планів, відповідних коштів даною програмою щодо благоустрою дитячого ігрового майданчику по вул. Центральна площа не передбачено.

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою (дитячого ігрового майданчику по вул. Центральна площа), свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. 77 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на позивача. Хустською місцевою прокуратурою доведено правомірність звернення до суду з позовом та наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Вишківської селищної ради з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (його частин) - дитячого майданчика, розташованого на території смт. Вишково Хустського району, за наведених обставин визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси сторін або інших осіб, оскільки позовні вимоги підтверджені дослідженими судом належними і допустимими доказами, в зв'язку з чим визнання позову приймається судом та позов підлягає до задоволення повністю шляхом визнання протиправною бездіяльності Вишківської селищної ради з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (його частин) - дитячого майданчика, розташованого на території смт. Вишково Хустського району та зобов'язавши Вишківську селищну раду вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об’єкту благоустрою населення (його частин) – дитячого майданчику, розташованого на території Вишківської селищної ради, а також, вчинити дії по проведенню технічної інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (його частини), а саме дитячого майданчика, який розташований на території смт. Вишково Хустського району.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 47, 77, 78, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

1. Позов заступника керівника Хустської місцевої прокуратури (Закарпатська область, вул. м. Хуст, 900-річчя Хуста, буд. 16) до Вишківської селищної ради Хустського району (Закарпатська область, Хустський район, смт. Вишково, Центральна Площа, буд. 1, код ЄДРПОУ 04349113) про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Вишківської селищної ради з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (його частин) - дитячого майданчика, розташованого на території смт. Вишково Хустського району.

3. Зобов'язати Вишківську селищну раду вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об’єкту благоустрою населення (його частин) – дитячого майданчику, розташованого на території Вишківської селищної ради.

4. Зобов'язати Вишківську селищну раду вчинити дії по проведенню технічної інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення (його частини) – дитячого майданчику, розташованого на території Вишківської селищної ради.

5. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_2