
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2019 року м. Житомир
справа № 240/1424/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання призначити пільгову пенсію,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Бердичівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням положення ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов"язати Бердичівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі пільгових умовах з урахуванням положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 30.05.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв"язку із досягненням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 30 травня 2018 року звернувся до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення та виплату йому пенсії зі зниженням пенсійного віку. Згідно з рішенням №4 від 01.06.2018 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, з тих підстав, що відповідно до поданих документів неможливо визначити право на зниження пенсійного віку, проте позивач вважає, що подані ним документи не викликають сумнівів щодо підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи ( у порядку письмового провадження)
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 26.03.2019, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№8487/19.
Зазначає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 8 років, оскільки на підставі поданих документів неможливо визначити право на зниження пенсійного віку.
Відповідачем також зазначено, що позивач при зверненні до органу Пенсійного фонду Українм із заявою про призначення пенсії, не надав первинних документів, в яких вказано період роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
За таких обставин у відповідача відсутні підстави для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Окрім того, зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки рішення Пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії прийнято відповідачем 01.06.2018, а до суду позивач звернувся в лютому 2019 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України - не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серія А №351319 від 10.08.2006 (а.с.5).
Вказане посвідчення є дійсним, статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється.
30 травня 2018 року по досягненні 52-річного віку, позивач звернувся до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що сторонами не оспорюється.
Судом встановлено, що до заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку позивачем було додано такі документи:
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 2, серія А №351319, видане Житомирською обласною державною адміністрацією 10.08.2006 (а.с.5);
- копія військового квитка НК №5074890 (18-20).
- архівна довідка, видана Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України №179/1/10874 від 14.08.2014 (а.с.17).
За результатами розгляду заяви позивача від 30.05.2018 відповідач прийняв рішення від 01.06.2018 №4 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що у довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 14.08.2014 №179/1/10874 зазначено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 17.05.1987 по 22.07.1987, дні виїзду в зоні не відображені. Також зазначено, що накази командира військової частини 43187 за період з 01.01.1987 по 04.12.1987 в жовтні 1989 року, вилучені працівниками головної військової прокуратури м.Москви, до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України не надходили. Отже на підставі даних документів неможливо визначити право позивача на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку (а.с.25-27).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, зважаючи на наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон).
Згідно ст. 55 Закону особи які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Відповідно до ст. 65 Закону документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи.
Згідно із частиною третьою статті 55 Закону призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно з підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 документами, що підтверджують право особи на призначення пенсії із зниження пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зазначена норма містить вичерпний перелік документів, що додаються особами до заяви про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Суд дійшов до висновку, що законодавець в Порядку №22-1 навів перелік альтернативних документів для підтвердження такого права особи, а не їх обов'язкову сумарну кількість.
Як свідчить архівна довідка, видана Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №179/1/10874, ОСОБА_1 в складі військової частини 43187 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 17.05.1987 (наказ №136) по 22.07.1987 (наказ №31). Дні виїзду в зону на об"єкти, населені пункти не відображено. Накази командира військової частини 41387 по стройовій частині за період з 01.01.1987 по 04.12.1987 вилучені працівниками Головної військової прокуратури м.Москви в жовтні 1989 року і в Галузевий державний архів Міністерств оборони України не надходили.
Також зазначено, що позивач отримав дозу опромінення -10,491 рентген (підстави ф.2507, оп.6568, д.9, л.35; оп.6569, д.3, л.45) (а.с.17).
Відповідно до військового квитка серії НК №5074890 ОСОБА_1, на сторінці 25 внесено запис про те, що позивач в період з 16.05.1987 по 22.07.1987 виконував обов"язки по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні сектору №2 Чорнобильської АЕС (а.с.18-20).
Відповідачем не доведено, що довідка, видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №179/1/10874, містить недостовірну інформацію.
Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі, і призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій також є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048в06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.
Щодо твердження відповідача про відсутність у наданих позивачем первинних документах дати/дні виїзду в зону, суд зазначає наступне.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 визначено перелік альтернативних документів для підтвердження права особи на зниження пенсійного віку, зокрема зазначено, що одним із таких документів може бути довідка архівної установи, або інші первинні документ.
Суд зазначає, що відповідно до змісту положень п.5 п.2.1 Порядку №22-1 передбачено, що в такій довідці архівної установи має бути зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що вказівка у довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 14.08.2014 №179/1/10874 періоду роботи ОСОБА_1 у складі військової частини 43187 під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 17.05.1987 по 22.07.1987, без зазначення днів виїзду в зону, є належним документом, що підтверджує право особи на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Чинними нормами законодавства не передбачено обов"язковості відображення в архівних довідках інформації про дні виїзду в зону, за умови відображення в такій довідці періоду роботи особи під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Щодо твердження відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду за позовом, суд зазначає, що відповідно до ухвали суду від 19.03.2019 при відкритті провадження у справі задоволено заяву позивача про поновлення строку звернення до суду та визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно прийнято рішенням №4 від 01.06.2018, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується зазначеними доказами.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин, враховуючи дату звернення позивача до Бердичівського об"єднаного Пенсійного фонду України в Житомирській області - 30.05.2018 та дату народження позивача - 15.02.2018, пенсія за віком зі зниженням пенсійного віку має бути призначена з 30.05.2018.
З метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача щодо призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та, як наслідок, їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул.Лісова, буд.5а, с.Молочки, Чуднівський район, Житомирська область, 13262, ідн. номер НОМЕР_1) до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Л.Карастоянової, буд.29, м.Бердичів, Житомирська область, 13312, код ЄДРПОУ 37752900) про визнання відмови протиправною, зобов'язання призначити пільгову пенсію, - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Бердичівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлену рішенням №4 від 01.06.2018, у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Бердичівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 30.05.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі 19 квітня 2019 року.
Суддя А.В. Горовенко