
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/683/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Негабарит-Сервіс” до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Негабарит-Сервіс” (далі – ТзОВ “Негабарит-Сервіс”, позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.12.2018 року №0015211409 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 302,35 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акта перевірки від 21.11.2018 року №24438/14-09/37707423 “Про результати позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Негабарит-Сервіс”, код за ЄДРПОУ 37707423, з питань дотримання вимог валютного законодавства по контракту від 28.04.2016 року №2-01 за період з 28.04.2016 року по 14.11.2018 року” відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 11.12.2018 року №0015211409. Товариство вказує на те, що не погодилося з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням та оскаржило його в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України, однак скаргу підприємства залишено без задоволення. Позивач не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 302,35 грн.
Позивач вважає, що контролюючим органом в зазначеному акті перевірки зроблено хибний розрахунок нарахування штрафних (фінансових) санкцій за день фактичного виконання зовнішньоекономічного контракту №2-01 від 28 квітня 2016 року, укладеного з фірмою “RS SHIPPING L.P” (Шотландія). Вказує на те, що кінцева оплата за надані послуги була проведена 27 червня 2018 року, а тому розрахунок штрафної (фінансової) санкції здійснений відповідачем невірно, оскільки останній протиправно нарахував розмір пені за день фактичного виконання зовнішньоекономічного договору. Таким чином, на думку позивача, день фактичної поставки товару не включається до періоду часу, за який може здійснюватися стягнення пені.
З вищенаведених підстав просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 18.03.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву на позов (а.с.1).
В поданому до суду відзиві від 28.03.2019 року вх. №4787/19 (а.с.62-63) представник відповідача позов не визнає та просить відмовити в його задоволенні з наступних підстав. На підставі акта перевірки від 21.11.2018 року №24438/14-09/37707423 контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.12.2018 року №0015211409 про застосування 1754,11 грн. штрафних санкцій за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. За період з 28.04.2018 року по 14.11.2018 року ТзОВ “Негабарит-Сервіс” було надано послуги з перевезення вантажів на загальну суму 98846,49 євро, що засвідчено актами виконаних робіт (послуг). Вказує на те, що граничний строк контролюючим органом було визначено відповідно до статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”. Валютна виручка від нерезидента в сумі 94746,49 євро надійшла в адресу скаржника без порушення граничних термінів сплати, а валютна виручка в сумі 4100,00 євро з порушенням граничних термінів. Оплата надійшла згідно меморіального ордеру від 27.06.2018 року №3084166401 на суму 17390,00 євро/568726,70 грн. (з яких валютні кошти в сумі 9400,00 євро зараховано по контракту №2-01 від 28.04.2016 року). На думку відповідача, необґрунтованим є твердження позивача про те, що 27.06.2018 року (кінцева оплата послуг) не повинно включатися в період заборгованості. Експортна операція резидента знімається банком з контролю лише після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок резидента, у свою чергу день зарахування виручки на поточний рахунок резидента є днем прострочення розрахунків. З огляду на вищевикладене, відповідач вважає, що нарахування пені закінчується у день зарахування виручки на поточний рахунок резидента, а тому пеня нараховуються і за день зарахування виручки на поточний рахунок резидента.
На підставі вищенаведеного просить в задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засідання проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що ГУ ДФС у Волинській області проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ “Негабарит-Сервіс” з питань дотримання вимог валютного законодавства по контракту від 28.04.2016 року №2-01 за період з 28.04.2016 року по 14.11.2018 року, за результатами якої складено акт від 21.11.2018 року №24438/14-09/37707423 (а.с.9-13).
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” від 23.09.1994 року №185/94-ВР (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) в частині несвоєчасного надходження валютної виручки по контракту №2-01 від 28.04.2016 року, укладеного з нерезидентом “RS SHIPPING L.P” (Шотландія).
Позивач не погодився з висновками зазначеного акта перевірки від 21.11.2018 року №24438/14-09/37707423 та подав до ГУ ДФС у Волинській області заперечення від 26.11.2018 року вих. №1364 (а.с.22), однак контролюючий орган листом від 07.12.2018 року №22183/10/03-20-14-09-13 відхилив такі заперечення, а висновки визнав правомірними та такими, що відповідають нормам діючого законодавства (а.с.23-27).
На підставі акта перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.12.2018 року №0015211409 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1754,11 грн. за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності (а.с.7).
ТзОВ “Негабарит-Сервіс” не погодилося з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням та подало скаргу до Державної фіскальної служби України від 19 грудня 2018 року вих. №1443 (а.с.32-33), яка рішенням від 18.02.2019 року №7868/6/99-99-11-04-02-25 про результати розгляду скарги залишила останню без задоволення, а податкове повідомлення-рішення – без змін (а.с.28-30).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до підпункту 191-1.1.4 пункту 191-1.1 статті 191-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів.
Частиною 6 статті 4 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” передбачено, що органи доходів і зборів вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.
Як слідує з акта перевірки від 21.11.2018 року №24438/14-09/37707423, ТзОВ “Негабарит-Сервіс” укладено експортний контракт №2-01 від 28.04.2016 року з фірмою “RS SHIPPING L.P” (Шотландія) з надання послуг по перевезенню експедиторських, імпортних, транзитних та інших вантажів по дорученню експедитора. Згідно доповнення від 21.05.2018 року до контракту №2-01 від 28.04.2016 року “На перевезення вантажів автомобільним транспортом” платником зазначено нерезидента "TransInterService Frankfurt GmbH" (Німеччина).
За період з 28.04.2018 року по 14.11.2018 року ТзОВ “Негабарит-Сервіс” відповідно до контракту №2-01 від 28.04.2018 року надано послуги по перевезенню вантажів на загальну суму 98846,49 євро, що еквівалентно 3016991,40 грн.
Акти виконаних робіт-послуг наведено в додатку до акта перевірки „Дані про виконання експортного контракту ТзОВ “Негабарит-Сервіс” станом на 14.11.2018 року.
Як зазначено в акті перевірки від 21.11.2018 року №24438/14-09/37707423, за період з 28.04.2018 року по 14.11.2018 року валютна виручка в адресу ТзОВ “Негабарит-Сервіс” по контракту №2-01 від 28.04.2018 року надійшла в загальній сумі 98846,49 євро. При цьому, валютна виручка від нерезидента в сумі 94746,49 євро надійшла на адресу позивача без порушення граничних термінів сплати, а валютна виручка в сумі 4100,00 євро надійшла з порушенням граничних термінів, а саме: відповідно до актів надання послуг від 22.12.2017 року №1475 на суму 700,00 євро/23446,80 грн., - граничний термін надходження валютної виручки 20.06.2018 року; від 22.12.2017 року №1476 на суму 700,00 євро/23446,80 грн.,- граничний термін надходження валютної виручки 20.06.2018 року; від 25.12.2017 року №1484 на суму 700,00 євро/23446,80 грн., - граничний термін надходження валютної виручки 23.06.2018 року; від 25.12.2017 року №1485 на суму 500,00 євро/16747,71 грн., - граничний термін надходження валютної виручки 23.06.2018 року; від 25.12.2017 року №1486 на суму 500,00 євро/16747,71 грн., - граничний термін надходження валютної виручки 23.06.2018 року; від 26.12.2017 року №1492 на суму 500,00 євро/16747,71 грн., - граничний термін надходження валютної виручки 24.06.2018 року; від 27.12.2017 року №1500 на суму 500,00 євро/16747,71 грн., - граничний термін надходження валютної виручки 25.06.2018 року (а.с.34-54).
Оплата надійшла відповідно до меморіального ордеру від 27.06.2018 року №3084166401 на суму 17390,00 євро/568726,70 грн., з яких валютні кошти в сумі 9400,00 євро зараховано по контракту №2-01 від 28.04.2016 року (а.с.55).
На підставі наведеного перевіркою встановлено порушення вимог статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, що також підтверджується листом-інформацією від 02.08.2018 року №15-09-72/71615/2018-02/ВНХ філії - Волинського обласного управління ПАТ “Державний ощадний банк України” про порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків за експортними операціями резидента – клієнта Ковельського ТВБВ №10002/0119 філії – Волинське обласне управління АТ “Ощадбанк” за липень місяць 2018 року (а.с.64).
Встановлення факту порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків за експортними операціями не заперечується позивачем.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банківський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.
Відповідно до положень статті 4 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” порушення резидентами, крім суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
У разі якщо резидент звертається до Експортно-кредитного агентства із заявою про невиконання або неналежне виконання нерезидентом його грошових зобов'язань за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом), що стало причиною порушення резидентом строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, зазначені строки призупиняються та пеня в період такого призупинення не стягується. У разі якщо невиконання грошового зобов'язання нерезидентом не підлягає врегулюванню Експортно-кредитним агентством відповідно до законодавства, перебіг зазначених строків поновлюється і пеня нараховується на загальних підставах (у тому числі пеня за період призупинення).
У разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується.
У разі прийняття судом рішення про відмову в позові повністю або частково або припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено.
У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом.
Органи доходів і зборів вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.
Перевіркою встановлено, що висновки Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про продовження термінів розрахунків по контракту №2-01 від 28.04.2018 року, укладеному між ТзОВ “Негабарит-Сервіс” та фірмою “RS SHIPPING L.P” (Шотландія), не видавались. За період з 28.04.2018 року по 14.11.2018 року до ТзОВ “Негабарит-Сервіс” спеціальні санкції за порушення валютного законодавства, передбачених статтею 37 Закону України від 16 квітня 1991 року №959-ХІІ “Про зовнішньоекономічну діяльність” не застосувались. ТзОВ “Негабарит-Сервіс” з позовними заявами про стягнення простроченої дебіторської заборгованості по контракту №2-01 від 28.04.2018 року до судових органів не зверталось.
З матеріалів справи слідує, що при здійсненні зовнішньоекономічних операцій встановлено прострочення оплати по вищенаведеному контракту №2-01 від 28.04.2016 року, за що відповідачем нараховано позивачу пеню. Так, відповідно до додатку до акта перевірки “Розрахунок пені за порушення термінів розрахунків від здійснення зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ “Негабарит-Сервіс” до акту перевірки від 21.11.2018 року №24438/14-09/37707423” позивачу нараховано пеню в загальній сумі 1754,11 грн. (а.с.20), на підставі якого контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 11.12.2018 року №0015211409.
Позивач не погоджується з вищенаведеними розрахунком пені та податковим повідомленням-рішенням в частині нарахування пені в сумі 302,35 грн. за 27.06.2018 року, тобто за день кінцевої оплати за надані послуги, посилаючись на норми Цивільного кодексу України.
Однак з такими твердженнями позивача суд не погоджується, оскільки даний спір врегульований нормами валютного та податкового законодавства. За своєю суттю в межах спірних правовідносин має місце валютне правопорушення, яке підпадає під регулювання в частині контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті податковим органом відповідно до пп. 19-1.1.4 п. 19-1.1 ст. 19 Податкового кодексу України. Застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності здійснює цей орган відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу.
Згідно з пунктами 2.2, 2.3 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Національного банку України від 24.03.1999 року №136 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.05.1999 №338/3631 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин), відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня оформлення МД або підписання акта (іншого документа). Банк знімає експортну операцію резидента з контролю після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок останнього.
Таким чином, експортна операція резидента знімається банком з контролю лише після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок резидента, у свою чергу день зарахування виручки на поточний рахунок резидента є днем прострочення розрахунків.
З огляду на вищевикладене нарахування пені закінчується у день зарахування виручки на поточний рахунок резидента, а тому пеня нараховуються і за день зарахування виручки на поточний рахунок резидента.
Вищенаведене узгоджується з правовою позицією, відображеною в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 12 травня 2015 року у справі №816/2079/14.
Відтак, оскільки остаточне зарахування виручки на поточний рахунок резидента – позивача за зовнішньоекономічним контрактом №2-01 від 28.04.2016 року відбулося 27.06.2018 року, що підтверджується меморіальним ордером від 27.06.2018 року №3084166401, тому за цей день також здійснюється нарахування пені за порушення вимог статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”.
У зв'язку із цим суд дійшов висновку, що розрахунок пені за порушення термінів розрахунків від здійснення зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ “Негабарит-Сервіс” до акту перевірки від 21.11.2018 року №24438/14-09/37707423 здійснений відповідачем вірно, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 11.12.2018 року №0015211409 є правомірним.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, позивач не надав суду належних доказів на підтвердження обставин, викладених у позовній заяві, в той час як відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення, а тому суд у задоволенні позову відмовляє повністю.
Оскільки позов задоволенню не підлягає, тому судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Негабарит-Сервіс” (45034, Волинська область, Ковельський район, смт. Люблинець, вул. Заводська, 7А, код ЄДРПОУ 37707423) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 11.12.2018 року №0015211409 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 302,35 грн. (триста дві гривні 35 коп.) відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду буде складено 26 квітня 2019 року.
Суддя В.Д. Ковальчук