
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/401/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у невнесені змін до актового запису про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця місто Луцьк Волинської області (зокрема до графи «батько») та зобов'язання внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2, зокрема до графи «батько», замінивши відомості з ОСОБА_3 на ОСОБА_4.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невнесення змін до актового запису про народження її сина ОСОБА_2, а саме відомості про батька з ОСОБА_3 на ОСОБА_4, на підставі рішення Луцького міськрайонного суду від 14.05.2018 року, яким встановлено факт батьківства ОСОБА_4 відносно сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця міста Луцьк Волинської області.
Ухвалою суду від 25.02.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду. відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
11.03.2019 року на адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому останній позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що на заяву позивача щодо внесення змін до актового запису про народження її сина відповідачем роз'яснено порядок звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану із відповідною заявою. Вважає, що рішення Луцького міськрайонного суду від 14.05.2018 року у справі № 161/11058/17 про встановлення факту, що має юридичне значення (факт батьківства ОСОБА_4), яке позивач вважає підставою для внесення змін у актовий запис про народження сина ОСОБА_2, не може бути виконаним, оскільки у вказаному рішенні не вирішено питання про виключення з актового запису про народження відомостей про батька. При цьому, якщо вважати, що ОСОБА_3 є ОСОБА_5 (вказаним судовим рішенням даний факт було встановлено), то визнання батьківства даною фізичною особою щодо сина ОСОБА_2 уже відбулося - 28.07.2005 року. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Від учасників справи інших заяв по суті справи та клопотань про розгляд справи у судовому засіданні не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
При цьому, 28.07.2005 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Луцького міського управління юстиції Волинської області у книзі реєстрації народжень зроблено актовий запис за № 1455 про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у графі «Відомості про батька» зазначено ОСОБА_3, на підставі заяви останнього про визнання батьківства. Вказані обставини підтверджується копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, актового запису про народження № 1455 від 28.07.2005 року, заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_1 про визнання батьківства від 28.07.2018 року.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року у справі № 161/11058/17 заяву ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2, заінтересовані особи - ОСОБА_6 про встановлення факту, що має юридичне значення - задоволено повністю. Встановлено факт батьківства ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, відносно сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Луцька Волинської області.
У мотивувальній частині вказаного рішення суду зазначено, що ОСОБА_1 в період часу з 1998 року по 2008 рік проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3. 11.07.2005 року під час спільного проживання без реєстрації шлюбу в них народився син ОСОБА_2, за спільною їх спільною заявою у Відділі реєстрації актів цивільного стану Луцького міського управління юстиції 28.07.2005 року було видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 28.07.2005 року, в якому батьком був записаний ОСОБА_3.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 помер. Після його смерті ОСОБА_1 стало відомо, що у 2013 році ОСОБА_3 виготовив собі документи на своє справжнє ім'я - ОСОБА_4. Також судом було встановлено, що справжнє прізвище, ім'я, по батькові ОСОБА_3 - ОСОБА_4. Крім того, зазначено, що на сьогоднішній день отримати документи на підтвердження того, що померлий ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_2 немає можливості.
Згідно експертного заключення про біологічну спорідненість від 01.02.018 року за №MG 18-41432/С1DF дитина дідуся ОСОБА_6 (в даному випадку син - ОСОБА_4) може бути біологічним батьком ОСОБА_2 з вірогідністю 99,995621 відсотка.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року у справі № 161/11058/17 набрало законної сили 14.06.2018 року.
08.11.2018 року ОСОБА_1 направила на адресу Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області заяву (вх. від 14.11.2018 року), в якій просила внести зміни до актового запису про народження № 1455 від 28.07.2005 року, зробленого Відділом реєстрації актів цивільного стану Луцького міського управління юстиції, зокрема до графи «Батько» замість ОСОБА_3 зазначити ОСОБА_4, на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року.
Листом від 23.11.2018 року № 269/02-5.05.06-85 відповідач повідомив позивача про те, що аналіз актового запису про народження ОСОБА_2 свідчить, що стосовно цієї дитини уже проведена процедура визнання батьківства 28.07.2005 року за спільною заявою жінки та чоловіка ОСОБА_3 та ОСОБА_1, які не перебували у шлюбі між собою. Разом з тим, із змісту рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року про встановлення факту батьківства вбачається, що справжнє прізвище ім'я, по батькові ОСОБА_3 - ОСОБА_4, тобто особа, яка ще у 2005 році визнала своє батьківство щодо дитини ОСОБА_2, однак про це не зазначено у рішенні суду. Роз'яснено те, що звертатися із заявою щодо встановлення факту батьківства однієї і тієї ж особи є помилковим, та те, що ОСОБА_1 необхідно звернутись до суду із заявою про внесення змін у актовий запис про народження дитини щодо прізвища, імені по батькові батька дитини.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо невнесення змін до актового запису про народження її сина протиправною, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію, зокрема, народження фізичної особи та її походження, вносять зміни до актових записів цивільного стану.
Згідно з частинами першою-третьою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
За правилами частин першої - четвертої статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Згідно з частиною п'ятою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).
Згідно із пунктом 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку (пункт 1.15 Правил).
Відповідно до пункту 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа. Реєстрація заяв про внесення змін до актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін (пункт 2.3 Правил).
Як зазначалось вище, позивач звернулася до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 1455 від 28.07.2005 року, зокрема до графи «Батько» замість ОСОБА_3 зазначити ОСОБА_4, на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року.
Відповідно до частини другої до статті 125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Частиною першою статті 130 Сімейного кодексу України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.
Згідно із статтею 134 Сімейного кодексу України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Судом встановлено, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року у справі № 161/11058/17, яке набрало законної сили, встановлено факт батьківства ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, відносно сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Луцька Волинської області. При цьому, зі змісту вказаного рішення слідує, справжнє прізвище ім'я, по батькові ОСОБА_3 - ОСОБА_4.
В силу вимог частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року у справі № 161/11058/17, яке набрало законної сили, при розгляді цієї справи не потребують доказуванню.
Відповідно до підпункту 2.13.1 пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Пунктом 2.16 Правил передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Підпунктом 2.16.4 пункту 2.16 Правил визначено, що на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов'язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Отже, в даному випадку рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року у справі № 161/11058/17, яким встановлено факт батьківства ОСОБА_4 відносно сина ОСОБА_2, є самостійною підставою для внесення змін в актовий запис про народження № 1455 від 28.07.2005 року.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідачем не було внесено зміни до актового запису про народження № 1455 від 28.07.2005 року на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року (зміна відомостей про батька), чим допущену протиправну бездіяльність.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Підпунктом 2.13.2 п. 2.13, підпункту 2.16.7 пункту 2.16 Правил передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення змін до актового запису про народження № 1455 від 28.07.2005 року ОСОБА_2, а саме щодо прізвища, імені по батькові батька дитини, на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року, та зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису № 1455 від 28.07.2005 року про народження ОСОБА_2, а саме: у графі «Відомості про батька» змінити прізвище, ім'я, по батькові батька дитини з ОСОБА_2 на ОСОБА_4.
Відповідно до вимог статей 139, 244, 246 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати складаються із, зокрема, витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, серед інших належать витрати на професійну правничу допомогу (стаття 132 КАС України).
Згідно з частинами першою-п'ятою статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Враховуючи те, що в матеріалах справи наявний лише договір про надання правової допомоги адвокатом від 11.02.2019 року, при цьому відсутні будь-які інші документи, зокрема детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, розрахункові документи, що свідчать про оплату цих послуг, тощо, відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для відшкодування позивачу витрат на правничу допомогу адвоката.
Керуючись статтями 139, 243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області щодо невнесення змін до актового запису про народження № 1455 від 28.07.2005 року ОСОБА_2, а саме щодо прізвища, імені, по батькові батька дитини, на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.05.2018 року.
Зобов'язати Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, проспект Соборності, 18, ідентифікаційний код 26038916) внести зміни до актового запису № 1455 від 28.07.2005 року про народження ОСОБА_2, а саме: у графі «Відомості про батька» змінити прізвище, ім'я, по батькові батька дитини з ОСОБА_2 на ОСОБА_4.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко