
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
16 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/73/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Масюк Г. С.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради ОСОБА_3,
представника відповідачів ГУ ДФС у Волинській області та ДФС України ОСОБА_4,
розглянувши у підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження заяву про зміну позовних вимог та клопотання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради, ОСОБА_5 управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо відсутності належних та своєчасних дій в зв’язку із поданням заяви про призначення субсидії, зобов’язання вчинити належні дії та прийняти відповідні рішення в зв’язку із поданням заяви про призначення субсидії, стягнення моральної шкоди у сумі 1000000,00 грн.
Ухвалою судді від 21.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено у даній справі підготовче засідання на 18.02.2019 року.
11.02.2019 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, а 13.02.2019 року від позивача відповідь на відзив та заява про зміну позовних вимог.
18.02.2019 року у зв’язку із витребуванням додаткових доказів у справі відкладено підготовче засідання на 06.03.2019 року.
04.03.2019 року до суду надійшла заява позивача про зміну позовних вимог та заява про забезпечення доказів.
05.03.2019 року до суду надійшли заперечення представника відповідача на відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 06.03.2019 року у задоволенні заяв позивача про залучення співвідповідача та про забезпечення доказів відмовлено, у зв’язку з необхідністю витребування додаткових доказів оголошено перерву до 15.03.2019 року.
Ухвалою суду від 15.03.2019 року залучено до участі у справі співвідповідача – Головне управління ДФС у Волинській області та відкладено підготовче засідання на 22.03.2019 року.
21.03.2019 року до суду надійшла заява позивача про зміну позовних вимог, в якій останній просить: 1) визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради щодо відсутності своєчасних дій у зв’язку із поданням заяви про призначення субсидії; 2) визнати протиправними дії ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради щодо включення до складу доходу для розрахунку житлової субсидії суми валового доходу 72150,80 грн., отриманого позивачем при здійсненні господарської діяльності як підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування; 3) визнати протиправними дії ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради щодо включення до складу доходу для розрахунку житлової субсидії суми 67594,52 грн. без вирахування податку з доходів фізичних осіб; 4) визнати протиправними дії ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради щодо призначення житлової субсидії для оплати житлово-комунальних послуг у розмірі нуль грн. та встановлення обов’язкового платежу у розмірі 42,32 % від суми доходу як такі, що суперечать ст. 48 Конституції України; 5) визнати протиправними дії ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради щодо здійснення розрахунку розміру субсидії, який суперечить законодавству України, та не ґрунтується на об’єктивний даних; 6) визнати протиправними дії ОСОБА_5 управління ДФС у Волинській області щодо надання ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради з метою включення до складу доходів для призначення житлової субсидії відомостей про отримані позивачем валові доходи при здійсненні ним господарської діяльності як підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування, а також щодо надання недостовірних відомостей та ненадання відомостей про сплачені податки з цих доходів; 7) зобов’язати ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок розміру наданої субсидії; 8) стягнути з ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради та ОСОБА_5 управління ДФС у Волинській області на користь позивача солідарно 1000000,00 грн. моральної шкоди.
Ухвалою суду від 22.03.2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів - до 21.04.2019 року та відкладено підготовче судове засідання на 05.04.2019 року.
28.03.2019 року до суду надійшов відзив представника відповідача ОСОБА_5 управління ДФС у Волинській області на позовну заяву та заяву про зміну позовних вимог, 01.04.2019 року від позивача відповідь на вказаний відзив, а 03.04.2019 року від представника відповідача ОСОБА_5 управління ДФС у Волинській області заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 05.04.2019 року залучено до участі у справі відповідача – Державну фіскальну службу України та відкладено підготовче засідання на 12.04.2019 року.
12.04.2019 року до суду надійшов відзив представника відповідача Державної фіскальної служби України на позовну заяву та заяву про зміну позовних вимог.
У зв’язку з необхідністю надання позивачу часу для підготовки відповіді на відзив, підготовче судове засідання 12.04.2019 року було відкладено на 16.04.2019 року.
15.04.2019 року до суду надійшла заява позивача про зміну позовних вимог та з інших питань, у якій позивач, крім вказаних вище вимог до ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради та ГУ ДФС у Волинській області, просить суд :
- визнати протиправними бездіяльність Кабінету Міністрів України та Міністерства соціальної політики України щодо ненадання відповіді на звернення;
- визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України щодо запровадження по становою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329 норм, які неза конно звужують право позивача на одержання субсидії та порушують конституційний принцип рівності громадян;
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України та Міністерства соціальної політики України щодо відсутності дій для внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, направлених на відновлення порушених прав;
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України |та Державної фіскальної служби України щодо не затвердження форми журналу об ліку запитів та відповідей та протиправними дії щодо затвердження у Протоколі №1 структури та формату відомостей, які суперечать вимогам Порядку надання Державною фіскальною службою України інформації з Державного реєстру фізич них осіб - платників податків про доходи фізичних осіб, які звернулись за призна ченням житлових субсидій, затверджений Наказом Міністерства соціальної політи ки та Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року;
- зобов’язати Кабінет Міністрів України вчинити дії для внесення змін у постанову Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 щодо встановлення складу дохо дів підприємця, який перебуває на загальній системі оподаткування для розрахунку субсидії відповідно до вимог ст. 177 Податкового кодексу України.
У підготовчому засіданні позивач підтримав заяву про зміну позовних вимог та з інших питань, представник відповідача ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради поклалася на розсуд суду, представник відповідачів ГУ ДФС у Волинській області та ДФС України заперечив проти даної заяви.
Заслухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Предметом розгляду спору у даній справі є правовідносини, що склались між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради при призначенні субсидії у період з жовтня 2018 року по січень 2019 року, та дії органів фіскальної служби щодо надання інформації про доходи позивача, яка була використана при прийнятті рішення про надання субсидії.
Водночас, вимоги, які позивач виклав у заяві від 15.04.2019 року до Кабінету Міністрів України та Міністерства соціальної політики України, стосуються розгляду звернення ОСОБА_1 від 11.03.2019 року та відсутності належного, на думку позивача, реагування вказаними суб’єктами владних повноважень на вказане звернення.
Звертаючись із заявою від 15.04.2019 року, позивач змінює одночасно і предмет, і підстави позову, що суперечить вимогам частини 1 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено право позивача змінити предмет або підставу позову. Разом з тим, оскарження дій чи бездіяльності Кабінету Міністрів України та Міністерства соціальної політики України щодо розгляду звернення є окремим предметом спору. Заявлені 15.04.2019 року вимоги стосуються правовідносин, які предметно та в часовому проміжку значно різняться з предметом спору, що розглядається в межах справи № 140/73/19. Зважаючи на викладене, суд вважає, що позивач не позбавлений права звернутися до суду з позовною заявою до вказаних органів державної влади, а заява про зміну позовних вимог є безпідставною.
Відповідно до частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З урахуванням викладеного заяву позивача про зміну позовних вимог та з інших питань необхідно повернути ОСОБА_1 без розгляду.
16.04.2019 року позивачем було подано клопотання про зупинення провадження у справі та з інших питань, в якому позивач просить, зокрема, зупинити провадження у справі до розгляду Восьмим апеляційним адміністративним судом його скарги на ухвалу суду від 06.03.2019 року про відмову у забезпеченні доказів.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Оскільки в ході підготовчого провадження судом було зібрано докази, що дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду, дана обставина унеможливлює зупинення провадження у справі з урахуванням вимог пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також у клопотанні від 16.04.2019 року ОСОБА_1 просить суд видати копію рішення про відмову у задоволенні клопотання про витребування доказів, постановлене 12.04.2019 року. Разом з тим, позивач був присутній у судовому засіданні 12.04.2019 року і йому відомо про постановлення судом протокольної ухвали щодо вказаного питання без виходу до нарадчої кімнати. У протоколі судового засіданні від 12.04.2019 року секретарем судового засідання було внесено дані про винесення судом ухвали про відмову у задоволенні клопотання про витребування доказів.
Суд звертає увагу ОСОБА_1 на те, що частиною 5 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено перелік ухвал, які викладаються окремим документом, ухвала про витребування доказів чи про відмову у витребуванні доказів у цьому переліку відсутня. Водночас позивач відповідно до вимог статті 231 Кодексу адміністративного судочинства України вправі ознайомитися з технічним записом судового засідання та протоколом, у якому відображено результати розгляду клопотання про витребування доказів.
Зважаючи на викладене, заяву позивача про зміну позовних вимог та з інших питань необхідно повернути заявнику без розгляду, а у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі відмовити.
Керуючись статтями 180-181, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 від 15.04.2019 року про зміну позовних вимог та з інших питань повернути заявнику без розгляду.
Роз’яснити ОСОБА_1 право на звернення з позовом до Міністерства соціальної політики України та Кабінету Міністрів України з позовними вимогами, викладеними у заяві від 15.04.2019 року.
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі відмовити.
Роз’яснити ОСОБА_1 право отримати копію технічного запису та протоколу судового засідання від 12.04.2019 року, в якому було розглянуто клопотання про витребування доказів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
ОСОБА_6 Андрусенко
Повний текст ухвали складено 22 квітня 2019 року.