
Справа № 600/190/19
Справа № 2-а/600/27/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2019 року Козівський районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Чорного І.А., при секретарі судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Козова в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Козівського відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУ Національної поліції в Тернопільській області, начальника СРПП №2 Козівського відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУ Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
26 лютого 2019 року ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до начальника СРПП №2 Козівського відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУ Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Позовна заява мотивована тим, що 15.02.2019 року поліцейським Козівського ВП Бережанського ВП ГУ НП в Тернопільській області лейтенантом поліції ОСОБА_3 винесено постанову серії ДПО18 № 086139, згідно якої його було визнано винним у порушенні вимог п. 2.9в Правил дорожнього руху та притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 170 гривень. Вважає дану постанову про накладення адміністративного стягнення необґрунтованою, винесеною з порушенням вимог закону та такою, що підлягає скасуванню, оскільки він не вчиняв даного правопорушення. Зазначив що вказана постанова не відповідає вимогам ст. 283 КУпАП та наголосив, що 15.02.2019 року близько 09:45 год. на автозаправці «Грінвей» смт. Козова автомобілем він не керував.
Посилаючись на викладені обставини, позивач просив постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 № 086139 від 15 лютого 2019 року, винесену відносно нього за частиною 6 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скасувати та закрити провадження по справі.
Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 12 березня 2019 року відкрито провадження у вказаній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 01 квітня 2019 року до участі у справі залучено співвідповідача – Козівське відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУ Національної поліції в Тернопільській області.
У судове засідання ОСОБА_2 не з’явився, подав до суду заяву від 22.04.2019 року, у якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та справу слухати у його відсутності та відсутності його представника.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, про час, дату і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Про причини неявки суд не повідомили. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи від останніх до суду не надходило. Відзиви на адміністративний позов суду не подано.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Згідно з ст. 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Судом встановлено, що 15 лютого 2019 року начальником СРПП №2 Козівського ВП лейтенантом поліції ОСОБА_3 винесено постанову серії ДПО18 № 086139 від 15.02.2019 року, згідно якої ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170,00 грн.
З оскаржуваної постанови вбачається, що 15.02.2019 року о 09:45 год. на автодорозі смт. Козова ОСОБА_4 водій керував автомобілем НОМЕР_1 з неосвітленим номерним знаком у темну пору доби, чим порушив п. 2.9в ПДР, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 121 КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про Національну поліцію", поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв’язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, що визначено ст. 245 КУпАП.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
При вирішенні спору, суд враховує, що згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Натомість, відповідачі в призначене судове засідання не з'явилися, жодних доказів на підтвердження правомірності винесеної постанови суду не надали. Наведені позивачем обставини відповідачами не були спростовані, тобто суду не було представлено жодних доказів в підтвердження обставин, викладених в постанові по справі про адміністративне правопорушення.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що жодних належних та допустимих доказів, передбачених ст. 251 КУпАП, відповідачами на підтвердження існування підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП не надано, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-77, 90, 241-243, 245, 246, 250, 286, 289 КАС України, ст.ст. 121, 247, 251, 280, 283, 284, 288, 293 КУпАП,суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до Козівського відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУ Національної поліції в Тернопільській області, начальника СРПП №2 Козівського відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУ Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення– задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 № 086139 від 15.02.2019 року, про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень, справу про адміністративне правопорушення закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 47600, вул. Шевченка, 70, смт. Козова, Козівського району Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2.
Відповідач: Козівське відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУ Національної поліції в Тернопільській області, 47600, вул. Січових Стрільців, 2, смт. Козова, Козівського району Тернопільської області, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – 40108720.
Відповідач: начальник СРПП №2 лейтенант поліції Козівського відділення поліції Бережанського відділу поліції ГУ Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_3, 47600, вул. Січових Стрільців, 2, смт. Козова, Козівського району Тернопільської області, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – 40108720.
Суддя І.А.Чорний