Рішення № 81350467, 16.04.2019, Запорізький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
16.04.2019
Номер справи
317/1551/18
Номер документу
81350467
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 317/1551/18

№/п 2-а/317/3/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2019 року

Запорізький районний суд Запорізької області у складі :

головуючого судді - Ачкасова О.М.,

при секретарі - Малієнко Д.В.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Запоріжжя у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Головного спеціаліста відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_3, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 03.05.2018 року №96/о/92-18-ДК/0033/По/08/01/-18, посилаючись на те, що 16 травня 2018 позивач отримав вищезазначену постанову про накладання адміністративного стягнення з розрахунком розміру шкоди та реквізитами рахунку поштою. У постанові про накладення адміністративного стягнення вказано, що позивачем порушено вимоги «б» ст. 211 ЗК України, а також ст. 53-1 КУпАП, а саме: на час проведення перевірки земельної ділянки 2322185700:04:002:0050, яка розташована на території Мар’ївської сільської ради Запорізького району Запорізької області надавалась позивачу на праві договору оренди від 11.09.2006 р. строком дії д 01.09.2016 року. Станом на 11.04.2018 року земельна ділянка позивачем продовжується обробляться та засіяна пшеницею (озимою). Позивач не погоджується з діями відповідачів, вважає їх протиправними та просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд його задовольнити та скасувати постанову про накладення на нього адміністративного стягнення.

Представник відповідачів – ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, пояснила суду, що постанова про накладення адміністративного стягнення законна та обґрунтована.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності, вислухавши думку сторін, суд приходить до наступних висновків.

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельної ділянки №98/0/92-18-ДК/469/АП/09/001-18 від 12.04.2018 року, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області – головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_3 було встановлено, що земельна ділянка 2322185700:04:002:0050 на території Мар’ївської сільської ради Запорізького району Запорізької області право на яку надавалось позивачу на праві договору оренди від 11.09.2006 року та строком дії на 10 доків до 01.09.2016 року. Станом на 11.04.2018 р. вищезазначена земельна ділянка обробляється та засіяна пшеницею (озимою), що є порушенням законодавства України.

Згідно акту обстеження земельної ділянки від 12.04.2018 року №96/о/92-18-ДК/319/АО/10/01/-18, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області – головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_3 було встановлено, що земельна ділянка 2322185700:04:002:0050 використовується невстановленою особою за відсутності відповідного рішення про її передачу у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо неї, а також вся площа земельної ділянки засіяна озимою, що є порушенням вимог діючого земельного законодавства.

Перевірки здійснювались на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №105 від 11 квітня 2018 року та №96-ДК від 19.03.2018 року.

23.04.2018 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області – головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_3 стосовно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 53-1 КУпАП №96/0/92-18-ДК/0045П/07/01/- від 23.04.2018. За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення державний інспектор виніс стосовно позивача постанову про накладення адміністративного стягнення за ст. 53-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 170 гривні 00 копійок від 03.05.2018 року №96/0/92-18-ДК/0033/По/08/01/-18. Про розгляд справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 був повідомлений, про що свідчить його підпис у протоколі про адміністративне правопорушення. .

Позивач мав право на використання вищезазначеної земельної ділянки на підставі договору оренди земельної ділянки від 01.09.2006 року посвідченого приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу ОСОБА_4 за реєстровим №4813, строком на 10 років до 01.09.2016 року.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 14.02.2018, вищезазначена земельна ділянка з цільовим призначенням – для ведення фермерського господарства, що розташована на території Мар’ївської сільської ради Запорізького району Запорізької області державної форми власності.

Крім того, рішенням Запорізького районного суду Запорізької області від 22.01.2019 року, позивачу було відмовлено у задоволенні позову про визнання договору оренди поновленим та зобов’язання укласти додаткову угоду, а отже у позивача не було законних підстав для використання вищезазначеної земельної ділянки.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивачем було сплачено штраф за постановою про накладення адміністративного стягнення за ст. 53-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 170 грн. 00 коп. від 03.05.2018 року №96/0/92-18-ДК/0033/По/08/01/-18, що підтверджується квитанцією №753-03-002/С, що свідчить про визнання позивачем вини.

Доводи позивача та його представника також спростовуються дослідженими в суді доказами, поясненнями представника відповідачів.

Порядок перевірки та повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель врегульовано Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Статтею 187 ЗК України визначено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі визначенні статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Згідно статті 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Згідно підпункту 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Крім того, відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій які відповідно до закону є правомірними, заборонене.

Статтею 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, як: самовільне зайняття земельних ділянок.

Статями 125, 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Стаття 53-1 КУпАП регламентує, що самовільне зайняття земельної ділянки, тягне за собою накладення штрафу на громадян і посадових осіб.

Відповідно до ст. 23 КпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими

Суд вважає безпідставним твердження представника позивача про незаконність оскаржуваної постанови з посиланням на процесуальні порушення при її винесенні, оскільки у відповідності до ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.

За таких підстав, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 8-11, 72-77, 205, 211, 241-246, 257, 258, 263, 286, 293 КАС України, ст.ст. 1, 6, 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст. 23, 33, 53-1, 280 КпАП України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Головного спеціаліста відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – відмовити у повному обсязі.

Рішеннясуду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду буде складено через п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Суддя: О.М. Ачкасов