
Провадження № 3/537/414/2019
Справа № 537/1106/19
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.04.2019 року суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1 розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з батальйону патрульної поліції в м. Кременчук Управління ПП у Полтавській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (відповідно до довідки № 6574819 реєстраційний номер облікової картки не має можливості надати, оскільки особа з такими реєстраційними даними не зареєстрована), проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
встановив:
До Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Судом встановлено, що 22.02.2019 року о 02 годині 47 хвилин в м. Кременчуці по вул. Правобережна, 46, водій ОСОБА_2, керував автомобілем НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп’яніння (різкий запах з порожнини рота, не чітка млява мова, виражене тремтіння пальців рук, поведінка не відповідала обстановці). Від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння водій відмовився в присутності двох свідків.
В судове засідання 17.04.2019 року правопорушник не з’явився, захисником за угодою - адвокатом ОСОБА_3 заявлено клопотання про виклик в слідуюче судове засідання свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5, а також патрульного поліцейського ОСОБА_6
Про явку в судове засідання правопорушник та захисник - адвокат ОСОБА_3 був повідомлений під розписку, що підтверджується матеріалами справи.
В судовому засіданні 23.04.2019 року правопорушник ОСОБА_2 та його захисник за угодою – адвокат ОСОБА_3 не з’явилися, правопорушником ОСОБА_2 було подано клопотання про відкладення розгляду справи та направлення матеріалів справи для розгляду за місцем його проживання, оскільки розгляд матеріалу за місцем його проживання, в повній мірі відповідатиме завданням забезпечення всебічного, повного і об’єктивного з’ясування обставин по справі.
Дослідивши матеріали клопотання суддя зазначає, що відповідно до ч. 1, 2 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 340536, місцем вчинення адміністративного правопорушення є: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Правобережна, 46 що відноситься за територіальною підсудністю до Крюківського районного суду м. Кременчука.
При цьому, батальйоном патрульної поліції в м. Кременчук Управління ПП у Полтавській області ДПП даний адміністративний матеріал для розгляду по суті направило саме до Крюківського районного суду м. Кременчука, тобто за місцем вчинення правопорушення, що відповідає вимогам статті 276 КУпАП.
Також, суд звертає увагу, що при складанні протоколу правопорушник не заявляв будь-яких клопотань про направлення протоколу за місцем його проживання взагалі та не вказував на наявність поважних причин такого направлення.
Щодо можливості направлення матеріалу про адміністративне правопорушення для розгляду за місцем проживання правопорушника, то суддя зазначає, що громадянин ОСОБА_2 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, тобто на території, яка хоча і обслуговується Автозаводським районним судом м. Кременчука, але який територіально знаходиться віддаленіше розташування Крюківського районного суду м. Кременчука.
При цьому, громадянином ОСОБА_2 належним чином не обґрунтовано на підстав належних та допустимих доказів, яким саме чином розгляд матеріалу за місцем його мешкання буде сприяти всебічному, повному і об’єктивному з’ясуванню обставин по справі.
В ст. 277 КУпАП встановлено, що справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 КУпАП, розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
В ст.38 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення може бути накладено у справах про адміністративні правопорушення, підвідомчіх суду (судді), не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення. Відповідно до ст. 247 КУпАП, по закінченню зазначеного строку провадження у справі про адміністративне правопорушення необхідне закрити.
З огляду на те, що 22.05.2019 року закінчується строк притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності. Тому суд, оцінює таку процесуальну поведінку ОСОБА_2 та його захисника, як направлену на умисне, безпідставне затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст.38 КУпАП.
Суд вважає, що наведена поведінка ОСОБА_2 суперечить загально правовому принципу добросовісності.
Так, принцип добросовісності передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб'єктів при виконанні своїх юридичних обов'язків і здійсненні своїх суб'єктивних прав. У суб'єктивному значенні добросовісність може розглядатися як усвідомлення суб'єктом власної сумлінності та чесності при здійсненні ним прав і виконанні обов'язків.
Категорія «добросовісність» має важливе значення в правовому регулюванні. По-перше, вона є тією загальнолюдською цінністю, без якої право не може ефективно функціонувати. Принцип добросовісності містить вимоги, які допомагають зняти або пом'якшити недоліки абстрактної і формальної природи права, наблизити його до ідеалів справедливості, рівності, свободи й гуманізму. Цей принцип лежить в основі механізмів самозахисту правової системи, які забезпечують повагу до її кінцевих цілей і дозволяють їй коригувати відхилення, що викликані використанням юридичних правил у тих випадках, коли існує порушення духу права при відповідності його букві. Тому добросовісність — це також реалізація прав і дотримання обов'язків не лише відповідно до букви права, але й відповідно до його духу.
Добросовісність при реалізації прав і повноважень, яка втілюється у:
- неприпустимості зловживання правом, яку зазвичай виводять із конституційних положень, згідно з якими здійснення прав та свобод людини не повинне порушувати права та свободи інших осіб. Зловживання правом — це свого роду спотворення права. У цьому випадку особа надає своїм діям повну видимість юридичної правильності, використовуючи насправді свої права в цілях, які є протилежними тим, що переслідує позитивне право;
- заборони обходу закону, тобто ухилення від застосування обов'язкового правила шляхом використання легального засобу, але з негативними намірами. Обхід закону передбачає свідоме створення суб'єктами права певного фактичного складу (чи утримання від його створення) з метою забезпечити щодо себе дію одного правового припису та/чи не допустити дію іншого.
Посилання на принцип добросовісності було використане Конституційним Судом України при винесенні рішення у справі «про охоронюваний законом інтерес» (від 1 грудня 2004 р. № 18-рп/2004), в якому визначено, що добросовісність, як загально правовий принцип, є одним з критеріїв для визначення того, чи є будь-який інтерес «охоронюваним законом», тобто самостійним об'єктом судового захисту.
В Рішенні Конституційного суду України від 02.11.2004 р. № 15-рп-2004 у справі № 1-33/2004 (справа про призначення судом більш м'якого покарання) зазначено, що "справедливість - одна з основних засад права - є вирішальною у визначенні права як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Як правило, справедливість розглядається як властивість права, виражена, зокрема, в однаковому юридичному масштабі поведінки і в пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню".
Відповідно до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи. При розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, Законом не встановлено обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно суду не надано права у разі ухилення від явки на виклик судді цю особу піддати приводу органом внутрішніх справ (Національною поліцією).
З огляду на наведене, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи, що мало місце з боку учасників процесу, нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст.1 КУпАП).
Оцінюючи наявні матеріали справи, дослідивши всебічно і повно всі обставини справи в їх сукупності, суддя приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_2 який порушив п. 2.5 ПДР України у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп’яніння в медичному закладі, що підтверджується наявними матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 22.02.2019 року серії БД № 340536, поясненнями свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5 від 22.02.2019 року висновком щодо результатів медичного огляду № 302 від 22.02.2019 року, в якому зазначено, що винести висновок неможливо, у зв’язку з ухиленням ОСОБА_2 від проходження медичного огляду та відмови від підпису, відео з нагрудної камери поліцейського.
Обираючи вид адміністративного стягнення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя обставин, що пом’якшує чи обтяжує адміністративну відповідальність не вбачає.
Беручи до уваги ступінь вини ОСОБА_2 у вчиненому діянні, його особу та матеріальний стан, суддя вважає за можливе застосувати до останнього адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП України для запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір у розмірі 0,2 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у зв’язку із чим суддя вважає за необхідне стягнути з правопорушника судовий збір в дохід держави в розмірі 384,20 грн.
Керуючись ст. 130 ч. 1, ст. ст. 33, 34, 35, 221, 280, 283, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
постановив:
Визнати винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП та стягнути з ОСОБА_2 штраф в розмірі 10200 грн. на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, а в разі оскарження такої постанови – не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу в розмірі 20400 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 384,20 грн. (Держава в особі Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, Ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001).
Постанова судді може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В.І. Хіневич