Рішення № 81332649, 01.04.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.04.2019
Номер справи
826/13885/18
Номер документу
81332649
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 квітня 2019 року 10:37 № 826/13885/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Багрій М.В., за участі представника позивача - Кукоби О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Вест Гейт Логістік"доДепартаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської областіпро визнання протиправними та скасування приписів від 08.08.2018 і постанов від 22.08.2018, -

На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 01 квітня 2019 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Вест Гейт Логістік" (08114, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Стоянка, вул. 21-й км Житомирського шосе, код ЄДРПОУ 34361480) з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області (01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 26), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області №С-0808/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 08.08.2018;

- визнати протиправним та скасувати Припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області №С-0808/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 08.08.2018;

- визнати протиправною та скасувати Постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області №З-2208/1-10/10-35/2208/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22 серпня 2018 року;

- визнати протиправною та скасувати Постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області №З-2208/2-10/10-34/2208/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22 серпня 2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що порушення, які були встановлені відповідачем за результатами проведення планової перевірки є необґрунтованими. Зокрема, роботи із улаштування одноповерхових офісних будівель та холодильної камери, що були фактично виконані на об'єкті, не відносяться до самочинного будівництва, а тому не потребують отримання дозволу на їх виконання. Більше того, після виконання вказаних робіт сам об'єкт не потребує повторного прийняття в експлуатацію. Отже, позивач здійснював та продовжує здійснювати експлуатацію об'єкта у повній відповідності до вимог чинного законодавства.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив підтримавши доводи, викладені у відзиві, через канцелярію суду надав суду відзив, у якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено по справі підготовче судове засідання.

В судовому засіданні 01 квітня 2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не подавав, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

У судовому засіданні 01.04.2019 на підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 27 листопада 2015 року Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТОВ «Вест Гейт Логістик», а саме офісного та складського комплексу (склад № 2), 6 блоків: блок 1, 2, 3, 4, 5, 6, що розташований за адресою: Україна, Київська область, Києво-Святошинський р-н, с. Стоянка, вул. 21-й км Житомирського шосе. Підсилення несучих конструкцій будівлі сталевими елементами.

За результатами проведеної відповідачем складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 27 листопада 2015 року (далі - Акт перевірки).

Перевіркою встановлено, що замовником будівництва ТОВ «Вест Гейт Логістик» на земельній ділянці, в с. Стоянка, Києво-Святошинського району, (держакт серія ЯЕ№593367 від 15 травня 2007, зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів направо власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 020732900122, кадастровий № 3222482000:12:003:0139, загальна площа 15,0000 га, цільове призначення земельної ділянки - розміщення виробничої бази) побудовано склад №2, який складається з 6 блоків. Будівля мас форму близької до прямокутної в плані. Блоки розділені між собою деформаційними швами. Габаритні розміри споруди в осях складають 213,0 х 348,0 м. Будівля складається з одноповерхової частини в осях Б-Х/Г-17 та триповерхової частини в осях А-Б/Г-17, Х-Ц/Г-17. Несучою основою є змішаний каркас з залізобетонними і металевими елементами покриття (балки і ферми). Категорія складності об'єкту - IV.»

Також відповідачем за результатами планової перевірки були виявлені наступні порушення, а саме встановлено, що ТОВ «Вест Гейт Логістик» експлуатує об'єкт будівництва (склад №2) без прийняття в експлуатацію, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Окрім того, встановлено, що ТОВ «Вест Гейт Логістик» в блоках 1(A), 2(B), 3(C), S(E), 6(F) самовільно, без розроблення та затвердження в установленому порядку проектної документації та отримання в установленому порядку дозволу на виконання будівельних робіт влаштовано одноповерхові офісні будівлі в приміщенні складу № 2 та влаштовано холодильну камеру орієнтовною площею 300 кв.м. в блоці 3(C), чим порушено вимоги cт.cт. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Враховуючи встановлені порушення, відповідачем складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.11.2015 № 1-Л-З-2711/1 та № 1-Л-З-2711/2 за абз. 2 п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», винесено приписи від 27.11.2015 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил:

- № С-2711/1, яким позивачу приписано зупинити експлуатацію об'єкту будівництва «Офісний та складський комплекс (склад № 2), що розташований за адресою: Україна, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Стоянка, вул. 21-й км. Житомирського шосе» з 27.11.2015 до усунення виявлених порушень згідно чинного законодавства, та

- № С-2711/2, яким позивачу приписано усунути допущені ТОВ «Вест Гейт Логістик» порушення містобудівного законодавства в термін до 27.01.2016 року.

08 грудня 2015 року відповідачем прийнято постанову № З-0812/1-10/10-135/0812/06/01 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою у зв'язку із виявленням того, що ТОВ «Вест Гейт Логістик» експлуатує об'єкт будівництва (склад № 2) без прийняття в експлуатацію, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в розмірі 509 860,00 грн.

Крім того, 08.12.2015 відповідачем прийнято постанову № З-0812/2-10/10-136/0812/06/01 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою у зв'язку із виявленням того, що ТОВ «Вест Гейт Логістик» в блоках 1 (А), 2(В), 3(С), 5(Е), 6(F) самовільно, без розроблення та затвердження в установленому порядку проектної документації та отримання в установленому порядку дозволу на виконання будівельних робіт влаштовані одноповерхові офісні будівлі в приміщенні складу № 2 та влаштовано холодильну камеру орієнтованою площею 300 кв.м. в блоці 3(С), чим порушено вимоги ст.ст. 34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в розмірі 509 860,00 грн.

Не погодившись з винесеними рішеннями позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом та 14.05.2018 суд виніс рішення, яким визнав протиправними та скасував припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № С-2711/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № С-2711/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № З-0812/1-10/10-135/0812/06/01 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № З-0812/2-10/10-136/0812/06/01 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

На підставі листа Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 11.06.2018 №4926/9/10-3616-02, відповідачем було видано направлення від 09.07.2018 №512.18/01 для проведення позапланової перевірки щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва «Офісний та складський комплекс (склад №2), 6 блоків : 1,2,3,4,5,6, що розташований за адресою : Київська область, Києво-Святошинський район, с. Стоянка, вул. 21 км Житомирського шосе. Підсилення несучих конструкцій будівлі металевими елементами».

Строк проведення перевірки згідно зазначеного направлення складає 10 робочих днів - з 26.07.2018 по 08.08.2018.

За результатами проведеної перевірки, відповідачем було оформлено акт Т-0808/1, протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 08.08.2018, №1-Л-3-0808/1 №1-Л-3-0808/2, окрім того позивачу видано припис №С- 0808/2 від 08.08.2018 про зупинення експлуатацію об'єкта «Офісний та складський комплекс (склад №2), 6 блоків : 1,2,3,4,5,6, що розташований за адресою : Київська область, Києво-Святошинський район, с. Стоянка, вул. 21 км Житомирського шосе. Підсилення несучих конструкцій будівлі металевими елементами» з 09.08.2018 та винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №С-0808/1 від 08.08.2018 (із вимогою усунути порушення вимог містобудівного законодавства шляхом приведення об'єкта будівництва до попереднього стану до 09.10.2018 та повідомлено, що в разі невиконання вимог даного припису, Департаментом буде ініційовано питання про подачу позову до суду щодо знесення самочинно збудованого об'єкта.

Крім того, 22.08.2018 головним інспектором будівельного нагляду Зброцьким О.В. розглянуто матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та винесено постанови по справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності:

- № 3-2208/1-10/10-35/2208/06/02, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке визначена абз. 4 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»;

- №3-2208/2-10/10-34/2208/06/02, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке визначена абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Незгода позивача із даними рішеннями відповідача зумовила його звернення до суду з даним позовом.

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваних рішень, суд виходить із наступного.

Статтею 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» визначено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державним архітектурно-будівельним контролем є сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про порушення у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 «Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області є структурним підрозділом апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України як юридичної особи публічного права. Сам Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області статусу юридичної особи не має.

Таким чином, ДАБІ є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому вказаним Положенням, а також Законом України «Про архітектурну діяльність» та Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Поряд з тим, сама процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил визначається Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі по тексту - Порядок № 553).

Як вбачається з матеріалів справи, перевірку позивача 26.07.2018 відповідачем проведено у зв'язку з необхідністю проведення перевірки виконання вимог приписів про усунення порушення вимог містобудівного законодавства від 27.11.2015 №С-2711/1, та припису від 27.11.2018 №С-2711/2, а також на підставі листа ГУ ДФС у Київський області від 11.06.2018 №4926/9/10-3616-02.

Проте, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, у вищевказаному листі ГУ ДФС у Київський області не було прямої вказівки саме на проведення перевірки позивача стосовно виконання приписів від 27.11.2015, а був лише запит на отримання інформації та підтверджуючих документів за якими встановлені порушення чинного законодавства України ТОВ «Вест Гейт Логістик». Отже, така підстава для проведення позапланової перевірки щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва «Офісний та складський комплекс (склад №2), 6 блоків : 1,2,3,4,5,6, що розташований за адресою : Київська область, Києво-Святошинський район, с. Стоянка, вул. 21 км Житомирського шосе. Підсилення несучих конструкцій будівлі металевими елементами» як лист ГУ ДФС у Київський області від 11.06.2018 №4926/9/10-3616-02, не знайшла свого підтвердження в ході судового розгляду справи. А тому, суд приходить до висновку, що дана позапланова перевірка є такою, що проведена з порушенням норм чинного законодавства України.

Крім того, суд звертає увагу на те, що позапланова перевірка проводилася відповідачем виключно в частині перевірки виконання позивачем вимог припису Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № С-2711/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та припису Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № С-2711/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, та відповідно не перевірялися будь-які інші питання функціонування об'єкта, які б не були охоплені раніше проведеною Плановою перевіркою. На дату проведення позапланової перевірки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2018 року у справі №826/28019/15, яке на момент розгляду даної справи набрало законної сили, визнано протиправними та скасовано припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № С-2711/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № С-2711/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № З-0812/1-10/10-135/0812/06/01 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 27.11.2015 № З-0812/2-10/10-136/0812/06/01 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Отже, зроблені відповідачем за результатами позапланової перевірки, висновки є протиправними, оскільки стосуються перевірки приписів відповідача, які визнані протиправними та скасовані рішенням суду, а тому не повинні виконуватись позивачем.

Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи вищенаведене та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про протиправне застосування до ТОВ «Вест Гейт Логістик» відповідальності у сфері містобудівної діяльності, оскільки в діях позивача відсутній склад протиправного діяння (дії чи бездіяльності), що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

В силу норми ч. 2 ст. 19 Конституції України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Згідно з положеннями статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 77, 139, 143, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Гейт Логістік" (08114, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Стоянка, вул. 21-й км Житомирського шосе, код ЄДРПОУ 34361480) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати Припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області №С-0808/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 08.08.2018.

3. Визнати протиправним та скасувати Припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області №С-0808/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 08.08.2018.

4. Визнати протиправною та скасувати Постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області №З-2208/1-10/10-35/2208/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22 серпня 2018 року.

5. Визнати протиправною та скасувати Постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області №З-2208/2-10/10-34/2208/06/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22 серпня 2018 року.

6. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Гейт Логістік" (08114, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Стоянка, вул. 21-й км Житомирського шосе, код ЄДРПОУ 34361480) судові витрати у розмірі 7 048,00 грн. (сім тисяч сорок вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київської області (01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 26).

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги).

Повний текст рішення виготовлено та підписано 22 квітня 2019 року.

Суддя Н.Г. Вєкуа