Рішення № 81332512, 15.04.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
620/887/19
Номер документу
81332512
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/887/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та просить:

1. Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови йому в перерахунку пенсії згідно довідки №339 від 14.11.2018 про заробітну плату в сумі 661,46 крб. за роботу зоні відчуження в період з 04.06.1986 по 07.06.1986 та її виплати.

2. Зобов'язати Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок його пенсії та її виплату згідно довідки №339 від 14.11.2018 про заробітну плату в сумі 661,46 крб. за роботу зоні відчуження в період з 04.06.1986 по 07.06.1986, починаючи з дати звернення про перерахунок.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмова в перерахунку пенсії згідно довідки №339 від 14.11.2018 про заробітну плату в сумі 661,46 крб. за роботу зоні відчуження в період з 04.06.1986 по 07.06.1986, з підстав наявності розбіжностей у порівнянні з довідкою № 207 від 19.02.2001 є безпідставною та не обгрунтованою і порушує його права та охоронювані законом інтереси.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від відповідача, надійшов відзив, в якому він просить відмовити в задоволенні позову.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України. Є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І) та інвалідом ІІ групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків в/служби по ліквідації аварії на ЧАЕС.

При проведенні розрахунку його заробітної плати за роботу у зоні відчуження, яка була відображена у довідці № 207 від 19.02.2001, і на підставі якої було проведено розрахунок призначеної йому пенсії, не було враховано всі передбачені законом вимоги щодо проведення такого розрахунку.

Так, рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 25 червня 2018 року, у справі № 750/4768/18, було визнано неправомірними дії Приватного акціонерного товариства «Чернігівський річковий порт» щодо відмови позивачу у нарахування премій за період виконання робіт з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 03 травня по 10 червня 1986 року згідно постанови ЦК КПРС, президії Верховної Ради СРСР, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 року № 524-156 та постановою Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207.

Зобов'язано Приватне акціонерне товариство «Чернігівський річковий порт» нарахувати ОСОБА_2 100% тарифної ставки згідно з пунктом 1 постанови ЦК КПРС, президії Верховної Ради СРСР, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», 60% тарифної ставки та 400 крб. згідно постановою Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207 за період виконання робіт з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 03 травня по 10 червня 1986 року.

Зобов'язано Приватне акціонерне товариство «Чернігівський річковий порт» видати довідку встановленого зразка про розмір нарахування заробітної плати з врахуванням премій за дні виконання робіт безпосередньо в зоні відчуження по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в розмірі 661,46 крб. для перерахунку пенсії.

На виконання цього рішення Приватним акціонерним товариством «Чернігівський річковий порт» позивачу було видано довідку № 150 від 19.07.2018 про роботу в населених пунктах зони відчуження з 03 травня 1986 року по 10 червня 1986 року і фактичну заробітну плату за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія.

Дану довідку, разом із заявою про перерахунок призначеної пенсії, позивач подав відповідачу.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 05 листопада 2018 року було виправлено описку в рішенні суду від 25 червня 2018 року вказанням в третьому абзаці резолютивної частини рішення суду «з 04 червня по 07 червня 1986 року», замість «з 03 травня по 10 червня 1986 року», а також доповнено в четвертому абзаці резолютивної частини рішення суду «... за дні виконання робіт з 04 червня по 07 червня 1986 року».

Після виправлення судом описки в рішенні суду Приватним акціонерним товариством «Чернігівський річковий порт» було видано нову довідку № 339 від 14.11.2018 із зазначенням вірного періоду роботи позивача в населених пунктах зони відчуження з 04 червня 1986 року по 07 червня 1986 року і фактичну заробітну плату за роботу в зоні відчуження за даний період, із якої визначається пенсія.

З новою довідкою позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки Приватного товариства «Чернігівський річковий порт» № 339 від 14.11.2018.

13 березня 2019 року позивач отримав від Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду лист-відмову, в якому вказано, що в проведенні перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату від 14.11.2018р. № 339 відмовлено.

Причиною відмови в перерахунку пенсії зазначено, що Деснянським районним судом м. Чернігова від 25 червня 2018 року не приймалось рішення про зобов'язання Чернігівське об'єднань управління Пенсійного фонду України провести перерахунок призначеної пенсії з врахуванням заробітної плати за роботу в населених пунктах зони відчуження з 04 червня по 07 червня 1986 року в сумі саме 661,46 руб.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення, визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Порядок обчислення пенсій зазначеним категоріям осіб визначається Кабінетом Міністрів України.

З 01.01.2012 діє Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМ України від 23.11.2011 № 1210. Порядком передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 №09-3751/1032/Зк/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.

У листі Мінсоцполітики від 09.06.1995 за №224/8.13 зазначено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Орган пенсійного фонду може перевірити лише обгрунтованість видачі довідки, а не її зміст.

Перерахунок заробітної плати позивача та видача, за результатом останнього, довідки № 339 від 14.11.2018 були здійснені на підставі рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 25 червня 2018 року та ухвали Деснянського районного суду м. Чернігова від 05 листопада 2018 року.

Вказана довідка ніким не оскаржувалась, вказані в ній дані не визнавались такими, що не відповідають дійсності.

За таких обставин, у відповідача не було підстав не приймати її до уваги.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії згідно довідки №339 від 14.11.2018 про заробітну плату в сумі 661,46 крб. за роботу зоні відчуження в період з 04.06.1986 по 07.06.1986 та її виплати.

Зобов'язати Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 та її виплату згідно довідки №339 від 14.11.2018 про заробітну плату в сумі 661,46 крб. за роботу зоні відчуження в період з 04.06.1986 по 07.06.1986, починаючи з дати звернення про перерахунок.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 22 квітня 2019 року.

Суддя С.Л. Клопот