
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 квітня 2019 року № 826/1359/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П. розглянувши, в порядку письмового провадження, адміністративну справу
за позовомОСОБА_1до Служби безпеки Українипровизнання протиправними дій, скасування наказу від 05.08.2015 №83-ос, зобов'язання вчинити дії,
представник позивача: ОСОБА_2 (ордер від 25.05.2017 серії КС № 233986 )
представник відповідача: Лимаренко Сергій Анатолійович (довіреність від 12.07.2016 № 22/1528Д)
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Служби безпеки України про визнання протиправними дій, скасування наказу від 05.08.2015 №83-ос, зобов'язання вчинити дії.
Позивачем через канцелярію суду подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій позовні вимоги викладено в наступній редакції :
"1. Визнати дії посадових осіб Служби безпеки України, пов'язані із накладенням на мене стягнення у вигляді догани 26 липня 2016 року та зменшенням мого грошового забезпечення на підставі наказу ЦСО «А» СБ України від 05.08.2016 року № 83-ос, неправомірними.
2. Скасувати наказ ЦСО «А» СБ України від 26 липня 2016 року про накладення на мене стягнення у виді догани.
3. Скасувати наказ ЦСО «А» СБ України від 05.08.2016 року № 83-ос про зменшення мені премії та зобов'язати Службу безпеки України здійснити перерахунок мого грошового забезпечення і відновити його з 01 серпня 2016 року."
Зазначені уточнення прийнято судом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.04.2019 позовну заяву залишено без розгляду в частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дій посадових осіб Служби безпеки України, пов'язаних із накладенням на нього стягнення у вигляді догани 26.07.2016 та скасування наказу ЦСО «А» СБ України від 26.07.2016 про накладення на нього стягнення у виді догани.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що стягнення на позивача накладено незаконно оскільки він хоча й знаходився на службі, водночас почував себе погано, а саме, мав підвищений тиск, у зв'язку з чим і відмовився виконувати спеціальне завдання за межами підрозділу. Також позивач зазначив про те, що через 20 хвилин після накладення на нього догани він звернувся до начальника Військово - медичної служби управління СБ України в ЦСО "А" СБ України майора медичної служби ОСОБА_4 за скаргою на самопочуття та ним було встановлено, що тиск є дуже високий - 220/150, та в подальшому його було госпіталізовано до Госпіталю СБ України, де він знаходився на лікування майже 2 неділі. Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмовий відзив на позовну заяву в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі з огляду на те, що 26.07.2016 о 22 год 20 хв, позивачу та іншим особам, які перебували на чергуванні було видано наказ про виконання спеціального завдання ДЗНД СБУ, пов'язаного із посиленням охорони та оборони комплексу адміністративних будівель СБУ за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 33, водночас позивач в порушення статей 16, 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV під час проведення службової наради відмовився від виконання завдання та наказу чим поставив під загрозу виконання спеціального завдання, у зв'язку з чим відповідно до статтей 4, 45, 68, 83, 96, 97 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV на нього було накладено дисциплінарне стягнення - оголошено догану. Також відповідач зазначив про те, що позивач звернувся до медичної частини лише після накладення на нього дисциплінарного стягнення. Водночас відповідач вказав про те, що наказ ЦСО "А" СБУ від 05.08.2016 № 83-ос було видано на підставі вмотивованого рапорту генерал - майора ОСОБА_5 від 26.07.2016 та відповідно до Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 23.01.2008 № 35/ДСК. Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
В період з 04.05.2001 по 25.10.2016 ОСОБА_1 проходив військову службу в органах СБ України на посадах офіцерського складу (наказ Голови СБУ № 713-ос від 07.05.2001).
26.07.2016 о 22 год. 20 хв. підполковнику ОСОБА_1 та іншим особам, які перебували на чергуванні (підполковник ОСОБА_6, підполковник ОСОБА_7, майор ОСОБА_8.) генерал-майором ОСОБА_5 (перший заступник начальника ЦСО "А" СБУ) було віддано на підставі статті 35 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV в усній формі наказ про виконання спеціального завдання ДЗНД СБУ, пов'язаного із посиленням охорони та оборони комплексу адміністративних будівель СБУ за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 33.
Під час проведення службової наради щодо виконання завдання ДЗНД СБУ підполковник ОСОБА_1 відмовився від виконання наказу поставленого генерал-майором ОСОБА_5 у зв'язку з чим останнім було оголошено йому догану.
Першим заступником начальника центру - начальником 3 управління ЦСО "А" СБ України генерал - майором ОСОБА_5 складено рапорт про те, що 26.07.2016 ним за неналежне виконання посадових інструкцій, що виразилося в ігноруванні вказівки про залучення до проведення спеціального заходу, накладено дисциплінарне стягнення на консультанта-експерта 2 відділу 3 управління ЦСО "А" СБ України підполковника ОСОБА_1 (А-038267) - оголошено догану та на підставі пункту 2.3.24.9. Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом СБ України від 23.01.2008 № 35/ДСК, виклав прохання щодо зменшення підполковнику ОСОБА_1 розміру премії з 26.07.2016 до 100 %.
Наказом Служби безпеки України від 05.08.2016 № 83-ос "По особовому складу" підполковнику ОСОБА_1 знижено розмір преміювання до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з 26.07.2016.
Наказом Голови Служби безпеки України від 30.09.2016 № 1222-ос підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби за підпунктом "а" пункту 61 та підпунктом "б" пункту 62 (за станом здоров'я - непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час) та підпункту "б" пункту 881 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України затвердженого указом Президента України від 27.12.2007 № 1262/2007 з правом носіння військової форми одягу.
Листом від 01.12.2016 № 28/16046 Центр спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України повідомив ОСОБА_1 у відповідь на його звернення від 21.10.2016 щодо надання інформації стосовно суттєвої зміни грошового забезпечення з серпня 2016 року про те, що розмір грошового забезпечення йому було зменшено на підставі наказу ЦСО "А" СБ України від 05.08.2016 № 83-ос.
Листом від 20.01.2017 № 12/70 Служба мобілізації та територіальної оборони повідомила ОСОБА_1 у відповідь на його звернення щодо надання інформації про оголошену догану про те, що під час проходження військової служби в Службі безпеки України йому оголошено догану за неналежне виконання посадових інструкцій та ігнорування вказівки про залучення до спеціального заходу (наказ ЦСО «А» СБ України № 83-ос від 05.08.2016).
Позивач не погоджуючись з діями щодо накладення на нього догани та з наказом від 05.08.2016 № 83-ос про зменшення йому премії звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду не були порушені з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України "Про Службу безпеки України" умови і порядок виконання своїх обов'язків співробітниками - військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством. Військовослужбовці Служби безпеки України приймають Військову присягу на вірність народу України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 2 вказаної постанови виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відомчим нормативно-правовим актом, що регулює грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України, передбачено, що начальники підрозділів Служби безпеки України мають право щомісяця преміювати військовослужбовців. У випадку порушення вимог військових статутів і внутрішнього розпорядку розмір премії знижується або вона взагалі скасовується (Інструкція про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затверджена наказом Служби безпеки України від 23.08.2008 № 35/ДСК, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2008 за № 71/14762).
Наказом № 83-ос від 05.08.2016 позивачу знижено розмір преміювання згідно з п.2.3.24 Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 23.08.2008 № 35/ДСК, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2008 за № 71/14762 до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з 26.07.2016.
Підставою видання вказаного наказу слугував рапорт першого заступника начальника Центру - начальника Управління від 26.07.2016.
В рапорті від 26.07.2016 перший заступник начальника центру - начальник 3 управління ЦСО "А" СБ України генерал - майор ОСОБА_5 зазначив проте, що 26.07.2016 ним за неналежне виконання посадових інструкцій, що виразилося в ігноруванні вказівки про залучення до проведення спеціального заходу, накладено дисциплінарне стягнення на консультанта-експерта 2 відділу 3 управління ЦСО "А" СБ України підполковника ОСОБА_1 (А-038267) - оголошено догану та на підставі пункту 2.3.24.9. Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом СБ України від 23.01.2008 № 35/ДСК, виклав прохання щодо зменшення підполковнику ОСОБА_1 розміру премії з 26.07.2016 до 100 %.
Позивачем факт накладення на нього дисциплінарного стягнення не заперечується, водночас він зазначає про неправомірність його накладення.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.04.2019 позовну заяву залишено без розгляду в частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дій посадових осіб Служби безпеки України, пов'язаних із накладенням на нього стягнення у вигляді догани 26.07.2016 та скасування наказу ЦСО «А» СБ України від 26.07.2016 про накладення на нього стягнення у виді догани у зв'язку з пропуском позивачем строку на звернення до суду.
Отже, у суду відсутні підстави для надання правової оцінки правомірності накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення догани.
Таким чином, зважаючи на те, що премія є додатковим видом грошового забезпечення військовослужбовця, що фактично є заохочувальним засобом за старанність, розумну ініціативу та сумлінне виконання службових обов'язків, доцільність нарахування та розмір якої визначаються керівником відносно кожного військовослужбовця у конкретному випадку, суд приходить до висновку, що враховуючи накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення ойму догани були наявні правові підстави для зниження розміру преміювання позивача та видання наказу від 05.08.2016 № 83-ос на підставі рапорту першого заступника начальника центру - начальник 3 управління ЦСО "А" СБ України генерал - майор ОСОБА_5 від 26.07.2016
При цьому, ні Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України затвердженим Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, ні іншими актами законодавства та нормативно-правовими актами, що регулюють грошове забезпечення військовослужбовців Служби берзпеки України, обов'язок ознайомлення з наказом про зниження преміювання військовослужбовців не передбачено.
Позивач, як на обґрунтування позовних вимог посилається виключно на неправомірність накладення на нього стягнення у вигляді оголошення догани та на те , що його не було ознайомлено з наказом № 83-ос від 05.08.2016
З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Служби безпеки України (01001, м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) про визнання протиправними дій, скасування наказу від 05.08.2015 №83-ос, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов