
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
22 квітня 2019 р. Справа № 520/3808/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши питання наявності правових підстав для прийняття до розгляду позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ) до Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) , Головного управління Пенсійного Фонду України в харківській області (61022, м.Харків, Держпром,3 під., 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату, які полягають в порушенні ст. 43 Закону України №2262-Х від 09.04.1992, не включенні надбавок до загального грошового забезпечення для розрахунку пенсії, призначених при первинному розрахунку пенсії: за виконання особливо важливих завдань; за таємність; за особливі умови служби; за кваліфікацію - військовий льотчик 1-го класу; премія;
визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії з 90% грошового забезпечення призначеного при первинному розрахунку пенсії до 70% грошового забезпечення;
зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат надати Довідку до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області з урахуванням надбавок до грошового забезпечення для розрахунку пенсії в повному обсязі; за виконання особливо важливих завдань 50 %; за таємність 15 %; за особливі умови служби 35 %; за кваліфікацію - військовий льотчик 1-го класу 12 %; премія 10 %;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Харківській області перерахувати пенсію з урахуванням надбавок в повному обсязі; за виконання особливо важливих завдань 50 %; за таємність 15 %; за особливі умови служби 35%; за кваліфікацію - військовий льотчик 1-го класу 12 %; премія 10 %;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Харківській області перерахувати пенсію з урахуванням основного розміру пенсії 90% загального грошового забезпечення.
Спір належить до юрисдикції адміністративних судів, має розглядатись в порядку адміністративного судочинства та підсудний Харківському окружному адміністративному суду.
Адміністративний позов відповідає вимогам ст.ст.160,161 КАС України, перешкоди для відкриття провадження в адміністративній справі відсутні, підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі немає.
Позивач у позовній заяві просив звільнити його від сплати судового збору, вирішуючи дане питання суд зазначає наступне.
Підпунктом 1 п.3 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру, який подано фізичною особою - ставка судового збору становить 0,4 відсотка розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року - 1921,00 гривень.
Відповідно ч.3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі фактично є три вимоги немайнового характеру.
Суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, у розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в ухвалах від 28.09.2015 по справі № 21-5496а15 та від 18.02.2016 по справі 826/6756/15.
Крім того, судом враховано практику Європейського Суду з прав людини ( рішення від 19.06.2001 року Справа "Креуз проти Польщі" (CASE OF KREUZ v. POLAND) - заява N 28249/95), де суд дійшов висновку, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Таким чином, враховуючи те, що предметом позову є захист соціальних прав позивача (зменшення розміру пенсії), з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним задовольнити клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Виходячи з положень ст. ст. 171, 263 КАС України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 2,3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Керуючись статтями 160, 161, 168, 171, 173, 174, 175, 241, 243, 257 - 263 КАС України, суддя
ухвалив :
Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене провадження.
Звільнити ОСОБА_2 від сплати судового збору за розгляд адміністративної справи 520/3808/19.
Встановити строк відповідачам для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені, якщо позивачем такі документи не додані до позову, в тому числі зобов'язати другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відомості щодо нарахування та виплати пенсії позивачу; засвідчені належним чином копії пенсійної справи позивача; документи, які були взяті до уваги при здійсненні останнього перерахунку пенсії позивача (в разі неможливості їх подання - зазначити докази, які не можуть бути подані разом з відзивом із зазначенням причин їх неподання); документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу; або заяву про визнання позову протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі.
Копії ухвали направити учасникам справи. Відповідачам надіслати копію адміністративного позову з доданими до нього документами.
Роз'яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст. ст. 44, 47 КАС України.
Інформація по справі може бути отримана на веб-сторінці на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, а саме: http://court.gov.ua/fair/sud2070.
Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню лише в частині застосування правил підсудності шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 15 днів з дати постановляння ухвали. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В.Зоркіна