Рішення № 81332157, 17.04.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2019
Номер справи
500/521/19
Номер документу
81332157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/521/19

17 квітня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

представника позивача Гураль Р.В.

представника відповідача Васильчук І.Б.

представника відповідача Неділенько В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" до Тернопільської митниці ДФС про визнання дій протиправними та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛАН» з позовною заявою до Тернопільської митниці ДФС про визнання дій протиправними та скасування рішення, а саме просить суд:

визнати протиправними та скасувати Рішення Тернопільської митниці ДФС про визначення коду товару від 23.01.2019 №КТ-ІІА403000-0001-2019;

визнати протиправними дії Тернопільської митниці ДФС про відмову в митному оформленні декларації номер иА403010.2019.001408 від 22.01.2019 та скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №иА403010/2019/00089.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛАН», 22.01.2019 подано для митного оформлення митну декларацію МД-2, у графі 31 якої заявлено опис товару: «№ 93-1. Комплектуючі та запасні частини до с/г техніки: компресор комбайна зернозбирального арт. 0007436452- 2 шт.; Виробник: Claas Service and Parts GmbH; Торговельна марка: Claas; Країна виробництва: JP». Товариством зазначено код товару згідно із УКТ ЗЕД 8414808000 (Насоси повітряні або вакуумні, повітряні або інші газові компресори та вентилятори; вентиляційні або рециркуляційні витяжні ковпаки або шафи з вентилятором, з фільтром або без нього: - інші: - - інші).

Відповідно до протоколу обробки електронного документа Відділом митного оформлення №1 Тернопільської митниці ДФС декларації присвоєно номер ІІА403010120191001408 та відмовлено в митному оформленні. Підставою для відмови є Рішення про визначення коду товару від 23.01.2019 №КТ- ІІА403000-0001-2019, яким визначено код ввезеного товару - 8414308990.

З урахуванням викладеного позивач просить суд спірне рішення визнати протиправним та скасувати.

Ухвалою суду від 04.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 28.03.2019.

На виконання вимог статей 162-164 КАС учасники процесу долучили до матеріалів справи заяви по суті справи: позивач (крім позовної заяви) відповідь на відзив на позовну заяву; відповідач - відзив на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в судовому засіданні 28.03.2019 року у розгляді справи було оголошено перерву до 17.04.2019.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що викладені в позовній заяві та відповіді на відзив та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог товариства та надали пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву та запереченнях. Зокрема, пояснили, що аналізуючи Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, лист Департаменту адміністрування митних платежів від 20.06.2018 №1187/99-99-19-03-01-18, Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів від 23.01.2019 №UA403010/2019/001408 товар «Компресори автокондиціонера» повинен класифікуватись у товарній підпозиції 8414 30 як «компресори, які використовуються у холодильному обладнанні», оскільки вказана товарна підпозиція містить більш точний опис представленого до митного оформлення товару.

Таким чином, Тернопільська митниця ДФС вважає Рішення про визначення коду товару від 23.01.2019 року №КТ- UА403000-0001-2019 таким, що прийняте у відповідності до вимог чинного митного законодавства України, є законними та обґрунтованими, а тому, правових підстав для визнання його протиправним та скасування немає.

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступне.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛАН», 22.01.2019, подано Тернопільській митниці ДФС в електронному вигляді митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA403 010/2019/001408 (далі - МД), у графі 31 якої заявлено наступний опис товару: «№ 93-1. Комплектуючі та запасні частини до с/г техніки: компресор комбайна зернозбирального арт. 0007436452- 2 шт.; Виробник: Claas Service and Parts GmbH; Торговельна марка: Claas; Країна виробництва: JP».

Вказаний товар Позивачем ввезено на митну територію України на виконання зовнішньоекономічного договору № 172/191220 ET від 20.12.2018. укладеного між ТзОВ «Компанія Лан», Україна, та фірмою «CLAAS Service and Parts GmbH», ФРН, згідно товаросупровідних документів: рахунку-фактури (інвойсу) № 6206836083 від 14.01.2019 та CMR (міжнародна товарно-транспортна накладна) від 14.01.2019 № 00122325.

Відповідно до заявленого у гр. 31 МД опису у графі 33 МД Позивачем зазначено код товару згідно із УКТ ЗЕД 8414808000, яка має наступний опис:

8414 Насоси повітряні або вакуумні, повітряні або інші газові компресори та вентилятори; вентиляційні або рециркуляційні витяжні ковпаки або шафи з вентилятором, з фільтром або без нього: 8414 80 - інші: 8414 80 80 00 - - інші.

В ході здійснення посадовими особами митниці митного контролю, в тому числі і в частині правильності класифікації товару згідно з УКТЗЕД, було встановлено, що вищевказаний товар Позивачем класифіковано невірно.

В зв'язку із виникненням спірного питання щодо правильності класифікації та кодування даного товару посадовою особою підрозділу митного оформлення 23.01.2019 сформовано та направлено запит № 1 до спеціалізованого підрозділу - відділу адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання.

23.01.2019 відділом адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання винесено рішення про визначення коду товару № КТ- UA403000-0001-2019.

Так, Митницею товар класифіковано таким чином: «№ 93 - 1. Компресори, які використовуютьчся в холодильному обладнанні: компресор кондеціонера до комбайна зернозбирального ар. 0007436452 - 2 шт.; Виробник: Claas Service and Parts GmbH; Торговельні марка: Claas; Країна виробництва: JP» за кодом 8414308990 згідно із УКТЗЕД.

Товарна підкатегорія УКТ ЗЕД 8414308990 має наступний опис: 8414 Насоси повітряні або вакуумні, повітряні або інші газові компресорі та вентилятори; вентиляційні або рециркуляційні витяжні ковпаки або шафи з вентилятором, з фільтром або без нього:

8414 30 - компресори, які використовуються у холодильному обладнанні:

8414 30 89 - - - інші:

8414 30 89 90 - - - інші.

Не погоджуючись з такими рішеннями суб'єкта владних повноважень Приватне акціонерне товариство звернулось до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відносини, що виникають при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, регулюються нормами Митного кодексу України (надалі - МК України) та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи.

У відповідності до норм частин 1 - 5 статті 69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.

Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.

Як складний випадок класифікації товару розуміють випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Згідно частини 7 статті 69 МК України рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

При цьому, термін «класифікація товару» для цілей розділу ІV МК України міститься в пункті 3 Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №650, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за №1085/21397 (далі - Порядок №650), та розуміється як: визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, передбачених Законом України «Про митний тариф України»(далі - Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД), з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТ ЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи на виконання статті 68 Кодексу, до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення.

Також, в пункті 3 розділу І Порядку №650 визначено, що контроль правильності класифікації товарів - це перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.

Згідно з пунктами 1 та 2 розділу ІІІ зазначеного Порядку №650 декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТ ЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 МК України, а посадові особи митного поста здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів.

Пунктом 4 розділу ІІІ цього Порядку №650 встановлено, що контроль правильності класифікації товарів здійснюється, зокрема, шляхом перевірки відповідності:

- відомостей про товар та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу;

- заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних «Класифікаційні рішення» програми «Інспектор 2006» ЄАІС. При цьому, така відповідність поділяється на три категорії: а) ідентичні товари; б) подібні (аналогічні) товари; в) товари, які не підпадають під вимоги підпунктів «а» та «б» абзацу четвертого цього пункту, але мають схожі: характеристики, які є визначальними для класифікації товару; призначення або принцип дії яких є основним для класифікації товару.

У разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТ ЗЕД. При електронному декларуванні посадова особа ВМП або ПМО чи митного поста за допомогою АСМО створює та передає декларанту або уповноваженій ним особі засвідчене електронним цифровим підписом електронне повідомлення про необхідність подання документів, які підтверджують класифікацію товару (пункт 5 розділу ІІІ Порядку №650).

У разі відмови у наданні декларантом або уповноваженою ним особою додаткових документів чи відомостей посадовою особою митного органу здійснюються митні формальності за наявними документами та відомостями з використанням довідкової інформації. При проведенні цих митних формальностей або підтверджується код товару, або надається відмова в митному оформленні та за наявності достатньої інформації виноситься Рішення (пункт 6 розділу ІІІ Порядку №650).

Відповідно до частин 2-4 статті 67 МК України в УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Для докладнішої товарної класифікації використовуються сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.

Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної під категорії (десять знаків).

В силу норми статті 67 МК України українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

Крім того, з метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД в Україні запроваджено пояснення до УКТ ЗЕД, побудовані на основі Пояснень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2012 і Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, що затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09.06.2015 №401.

Відповідно до пунктів 1-4, 6 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД додатку до Закону України «Про Митний тариф України» класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється за такими правилами:

1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;

(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

3. У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

5. На додаток до наведеного до зазначених нижче товарів застосовуються такі правила:

(а) футляри для фотоапаратів, музичних інструментів, зброї, креслярського приладдя, прикрас та подібні вироби, які мають спеціальну форму і призначені для зберігання відповідних виробів або набору виробів, придатні для тривалого використання разом з виробами, для яких вони призначені, класифікуються разом з упакованими в них виробами. Це правило не поширюється на тару (упаковку), що становить разом з виробом одне ціле і надає останньому істотно іншої властивості;

(b) відповідно до правила 5 (а) тару (упаковку) разом з товарами, які в ній містяться, слід класифікувати разом з цими товарами, якщо вона належить до такого типу тари (упаковки), яка зазвичай використовується для упакування цих товарів. Це положення є необов'язковим, якщо ця тара (упаковка) придатна для повторного використання.

6. Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

Як вже зазначалось, відповідач класифікував ввезені товариством товари "компресори автокондиціонери" наступним чином:

- розділ XVI Закону № 584-VII Машини, обладнання та механізми; електротехнічне обладнання; їх частини; звукозаписувальна та звуковідтворювальна апаратура, апаратура для запису або відтворення телевізійного зображення і звуку, їх частини та приладдя;

- група 84 Реактори ядерні, котли, машини, обладнання і механічні пристрої; їх частини;

- позиція 8414 насоси повітряні або вакуумні, повітряні або інші газові компресори та вентилятори; вентиляційні або рециркуляційні витяжні ковпаки або шафи з вентилятором, з фільтром або без нього;

- підпозиція 841430 компресори, які використовуються у холодильному обладнанні;

- категорія 84143089 інші потужністю понад 0,4 кВТ;

- підкатегорія 8414308990 інші.

До такого висновку відповідач дійшов, зокрема, згідно Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності прийнятої Законом України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 №584-VII; Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджені наказом ДФС України від 09.06.2015 №401 (пояснення до товарної позиції 8414 УКТЗЕД), листа Департаменту адміністрування митних платежів від 20.06.2018 №1187/99-99-19-03-01-18, Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів від 23.01.2019 №UA403010/2019/001408.

Відповідач зазначає, що схема роботи кондиціонера в автомобілі, комбайні, тракторі, принципово не відрізняється від роботи побутового холодильника. Кондиціонер являє собою герметичну систему, в якій відбувається циркуляція фреону. Принцип роботи заснований на законі фізики, який свідчить, що при переході речовини з рідкого стану в газоподібний тепло поглинається, а при переході речовини з газоподібного стану в рідину - тепло віддається. Речовиною, яка циркулює в системі кондиціювання, в даному випадку є фреон, іменований холодагентом. Його завдання поглинати тепло в салоні автомобіля, підтримуючи таким чином комфортну температуру. У газоподібному стані фреон поглинає тепло, а в рідкому виділяє. Так тепло з салону автомобіля переноситься за його межі.

Автомобільна система кондиціонування повітря - різновид системи кондиціонування повітря, що встановлюється в автомобілі і дозволяє охолоджувати повітря в салоні, а також очищати його від вологи і сторонніх запахів. Схема роботи компресора авто кондиціонера не відрізняється від роботи холодильного обладнання.

Компресор кондиціонера - як і будь-який компресор, призначений на нагнітання, створення манометричного тиску. Автомобільний компресор нагнітає холодоагент системи кондиціонування автомобіля. Тиск фреону після компресора піднімається до 15-25 атмосфер, а отже, і температура піднімається з 10-20 до 70-90 градусів. Після компресора рідина слідує до конденсатору, де значно охолоджується і далі на шляху теплообмінник кондиціонера, в якому все той же холодоагент вбирає в себе тепло, що надходить в салон повітря, і цикл повторюється.

Працює компресор кондиціонера за рахунок крутного моменту, що передається від двигуна на його муфту, за допомогою пасової передачі. Електромагнітна муфта компресора - це його вимикач. Тобто, коли кондиціонер вимкнений, електромагнітна муфта компресора кондиціонера обертається в холосту, не знімаючи крутний момент з двигуна, коли цього не потрібно. Коли включається кондиціонер, муфта притискається до шківа компресора і останній починає нагнітати тиск в кліматичній установці.

З огляду на зазначене, відповідач дійшов висновку, що згідно з УКТ ЗЕД компресори кондиціонера не можуть класифікуватися в товарній підкатегорії 841480800, яка є "кошиковою" товарної позиції 8418 УКТ ЗЕД з описом "інші".

Однак, суд не погоджується із такими висновками, з огляду на наступне.

Відповідно до примітки 2 до розділу XVI Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності частини, придатні для використання переважно в конкретних машинах чи апаратах або в групах машин чи апаратів тієї самої товарної позиції, включаються до тієї самої товарної позиції, що і машини чи апарати, крім винятків, зазначених у пункті 1 вище. Зазначені вище правила не стосуються частин, які самі утворюють виріб, охоплений однією з товарних позицій цього розділу (крім товарних позицій 8487 та 8548); вони у всіх випадках включаються до відповідних товарних позицій, навіть якщо вони спеціально призначені для роботи як частина конкретної машини. Зокрема, це стосується таких частин: 1) Насоси і компресори (товарні позиції 8413 та 8414). Таким чином, компресор є самостійним виробом, спеціально призначеним для роботи як частина конкретної машини. Саме від застосування компресора в певній "конкретній машині" залежить правильність його класифікації.

В товарній підпозиції "8414 30" класифікуються компресори, які використовуються конкретно у холодильному обладнанні. Кондиціонери є іншими, відмінними від холодильного обладнання машинами. Незважаючи на те, що функція компресора кондиціонера та компресора, який використовується в холодильному обладнанні одинакова - стиснення газоподібного холодоагента і подання його під високим тиском в конденсатор, де холодоагент охолоджується і переходить в рідкий стан, функції кондиціонера та холодильного обладнання є різними.

Відповідно до пояснень до товарної позиції 8415 до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності кондиціонером є установка, що підтримує температуру та вологість в закритих приміщеннях. Кондиціонери можуть забезпечуватися нагрівальними та охолоджувальними засобами від зовнішнього джерела. Проте, до цієї товарної позиції не входять холодильні установки, розраховані на підтримку температури нижче 0 °С в закритих камерах (наприклад, трейлерів, вантажних машин або контейнерів) і які мають опалювальну систему для підвищення температури в камері у встановлених межах, якщо температура зовнішнього повітря дуже низька. Це обладнання включається до товарної позиції 8418 як рефрижераторне або морозильне обладнання, в якому нагрівальні функції мають другорядне значення стосовно основної функції.

Відповідно до визначення, наведеного в лекції 2 "Класифікація холодильних машин" Таврійського державного агротехнологічного університету" холодильні машини працюють за принципом теплового насоса - віднімають теплоту від охолоджуваного тіла і з витратою енергії (механічної, теплової і т.д.) передають її охолоджуваному середовищу (зазвичай воді або навколишньому повітрю), що має більш високу температуру, ніж охолоджуване тіло. Холодильні машини використовуються для отримання температур від 10 ° С до -150 ° С.

З листа TOB "КЛААС Україна" від 19.10.2018 № 2097 випливає, що компресори зазначених вище кодів CLAAS, які поставляються фірмою CLAAS Service and Parts GmbH призначені для використання в системах кондиціонування кабін сільськогосподарської техніки. Однак компресори, наприклад код 0007969992 виробництва фірми DENS0, згідно сайту виробника можуть використовуватися кліматичних установках автомобілів MERCEDES (коди MERCEDES 9062300311, А9062300311) та MERCEDES BENZ (коди MERCEDES BENZ 9062302011, А9062302011). Про можливість їх використання за іншим призначенням TOB "КЛААС Україна" невідомо. За допомогою кондиціонера, встановленого в кліматичну установку сільськогосподарської техніки CLAAS, до складу якого входять зазначені вище компресори, температуру повітря нижче 10°С встановити неможливо. Робота кондиціонера, до складу якого входять зазначені вище компресори, впливає на температуру, вологість та швидкість руху повітря.

На сайті виробника компресорів Denso (http://www.denso.ua/media/378926/ru brochure ас denso 2014 final hr.pdf) описано принцип роботи системи кондиціонування: "Робота всіх систем кондиціонування, в тому числі автомобільних, заснована на одному і тому ж принципі. Холодоагент при випаровуванні поглинає тепло навколишнього повітря, після чого холодне і сухе повітря надходить в салон автомобіля".

Таким чином, компресори кондиціонера охолоджують (до температури не нижче 10°С) та осушують повітря, в той час як холодильне обладнання охолоджує від 10 ° С до -150 ° С, однак не осушує повітря.

Тернопільською митницею ДФС не наведено жодних доказів на спростування вищевказаних доводів позивача.

Суд встановив, що при розмитненні товарів "компресор кондиціонера" позивач у графах 31 митних декларацій зазначав відповідні їм артикулі.

Кожен із артикулів відповідає конкретним моделям сільськогосподарської техніки та обладнанню, в якому він використовується. Наприклад, відповідно до інформації з програми електронного католога "CLAAS Parts Doc" компресор за номером 0007436452 може бути використаний в 19-и різних моделях с/г техніки. При цьому, у кожній з них він застосовується в кондиціонері, який знаходиться в кабіні (наприклад, в інформації з програми електронного католога "CLAAS Parts Doc" наведено розміщення в моделі комбайнів LEXIОN 600 та моделі тракторів JAGUAR 900-830.

Відповідно до пункту 5.4.4 ДОТУ 3993-2000 "Товарознавство (терміни та визначення)" артикулем товару є умовна познака, яку присвоюють товару для відображення його особливостей та його відмінності від іншого аналогічного виду товару. Таким чином, саме наявний артикул, який у спірних відносинах є також OEM номером комплектного виробництва, визначає можливість або неможливість використання компресора в холодильному обладнанні або в системі кондиціонування.

Таким чином, враховуючи те, що ввезений позивачем товар "компресор кондиціонера" використовується в системах кондиціонування кабін сільськогосподарської техніки, а також те, що в товарній підпозиції "8414 30" класифікуються компресори, які використовуються конкретно у холодильному обладнанні, суд дійшов висновку, що зазначений товар позивач обґрунтовано класифікував у товарній підкатегорії 8414808000.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При цьому в силу положень частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно визначив (прийняв рішення), що товари "компресор кондиціонера", які ввезені позивачем згідно митної декларації №UA403010.2019.001408 від 22.01.2019 класифікуються за кодом 8414308990 згідно УКТЗЕД, як наслідок рішення Тернопільської митниці ДФС про визначення коду товару від 23.01.2019 №КТ-UA403000-0001-2019 суд вважає протиправним та таким, що підлягає до скасування.

Як наслідок, підлягає до задоволення і позовна вимога про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийняті митної декларації, як така що є похідною від позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Тернопільської митниці ДФС про визначення коду товару.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю. Рішення Тернопільської митниці ДФС (вул. Текстильна 38, м. Тернопіль, 46020, код ЄДРПОУ 39420537) про визначення коду товару від 23.01.2019 р. №КТ-UA403000-0001-2019 визнати протиправним та скасувати.

Визнати протиправними дії Тернопільської митниці ДФС (вул. Текстильна 38, м. Тернопіль, 46020, код ЄДРПОУ 39420537) про відмову у митному оформленні декларації №UA403010.2019.001408 від 22.01.2019 р..

Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA403010/2019/00089 - скасувати.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "ЛАН" (вул. С.Будного 4а, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ 32941987) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) гривню за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської митниці ДФС (вул. Текстильна 38, м. Тернопіль, 46020, код ЄДРПОУ 39420537).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22 квітня 2019 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.