Рішення № 81332137, 29.03.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2019
Номер справи
500/321/19
Номер документу
81332137
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/321/19

29 березня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Жука А.В.

за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.В.

представників позивача Серафимова І.М., Лещенко О.В.

представника відповідача - Новаковської І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Почаївської Свято-Успенської Лаври до Почаївської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Почаївської Свято-Успенської Лаври до Почаївської міської ради, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Почаївської міської ради від 20.11.2018 року №1571 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8".

визнати протиправним та скасувати рішення Почаївської міської ради від 20.11.2018 року №1572 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8".

визнати протиправним та скасувати рішення Почаївської міської ради від 20.11.2018 року №1573 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8".

зобов'язати Почаївську міську раду прийняти рішення, яким затвердити Почаївській Свято-Успенській Лаврі проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 1.8040 га для обслуговування братського корпусу № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8 (кадастровий номер 6123410500:02:001:1806), за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, надати Почаївській Свято-Успенській Лаврі вказану земельну ділянку в постійне користування.

зобов'язати Почаївську міську раду прийняти рішення, яким затвердити Почаївській Свято-Успенській Лаврі проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу № 17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8 (кадастровий номер 6123410500:02:001:1808), за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, надати Почаївській Свято-Успенській Лаврі вказану земельну ділянку в постійне користування.

зобов'язати Почаївську міську раду прийняти рішення, яким затвердити Почаївській Свято-Успенській Лаврі проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу № 16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8 (кадастровий номер 6123410500:02:001:1807), за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, надати Почаївській Свято-Успенській Лаврі вказану земельну ділянку в постійне користування.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що представник Почаївської Свято-Успенської Лаври звернувся до Почаївської міської ради з проханням надати дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у постійне користування трьох земельних ділянок для обслуговування лаврських будівель, що розташовані по вул. Возз'єднання, 8 у м. Почаїв Кременецького району Тернопільської області, а саме: земельної ділянки площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу № 17, земельної ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу №16 та земельної ділянки площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу №18.

20 листопада 2018 року сесією Почаївської міської ради дані заяви розглянуто та прийнято рішення №1571, яким відмовлено у затвердженні Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу №18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за кадастровим номером 6123410500:02:001:1806 землі житлової та громадської забудови, рішення № 1572, яким відмовлено у затвердженні Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу №17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за кадастровим номером 6123410500:02:001:1808 землі житлової та громадської забудови та рішення № 1573, яким відмовлено у затвердженні Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу №16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за кадастровим номером 6123410500:02:001:1807 землі житлової та громадської забудови. Представник позивача вважає, що в спірних рішеннях не зазначено жодної невідповідності проекту землеустрою вимогам діючого законодавства, тобто, воно є необґрунтованим. З метою захисту порушеного права представник позивача звернувся з вказаним позовом до суду.

Ухвалою суду від 30.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено у справі підготовче засідання на 25.02.2019 року.

21 лютого 2019 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає, що прийняті рішення міської ради є законними, а позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення. В обґрунтування своїх доводів представник відповідач зазначив, що Почаївською міською радою розглянуто проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Почаївській Свято- Успенській Лаврі площами 0,3269 га, 0,2973 га, 1,8040 га для обслуговування братських корпусів №16,17,18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання,8 Кременецького району, Тернопільської області, однак виявлено невідповідність вказаних проектів землеустрою вимогам законодавства, а саме: не є нотаріально засвідченою письмова згода землекористувача, що суперечить вимогам п.5 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" та терміни дії висновків, які надані Тернопільською обласною комунальною інспекцією охорони пам'яток історії та культури від 03.10.2014 року втратили термін дії, оскільки були видані лише до 03.10.2017 року. Також представник відповідача зазначив, про те, що закінчився термін дії висновків №164,165,166 від 25.11.2014, виданих сектором містобудування та архітектури Кременецької РДА. З огляду на вищевказане підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів. Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання вчинити дії представник відповідача відмітив те, що згідно п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Таким чином, будь-яке питання у сфері земельних відносин вирішується міською радою на пленарному засіданні сесії такої ради.

З урахуванням зазначеного відповідач вважає, що рішення Почаївської міської ради від 20.11.2018 року №1571, №1572, №1573, якими позивачу відмовлено в затверджені проектів землеустрою є правомірними, а тому позов є безпідставним.

В підготовчому засіданні 25 лютого 2019 року оголошено перерву до 18 березня 2019 року.

18 березня 2019 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 29.03.2019. Викликано в судове засідання свідка у даній справі ОСОБА_6

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Почаївською Свято-Успенською Лаврою впродовж серпня - листопада 2014 року виготовлено, проведено експертизу та погоджено у Департаменті культури, релігій та національностей Міністерства культури України проекти землеустрою по відведенню трьох вищезазначених ділянок, про що складені відповідні висновки від 03.10.2014 року. Остаточне погодження земельної ділянки можливе за умови отримання дозволу від Управління охорони нерухомої культурної спадщини Міністерства культури України.

13 листопада 2014 року Міністерством культури України погоджено проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу №18, площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу №17 та площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу №16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8.

27 вересня 2018 року Львівським апеляційним адміністративним судом прийнято постанову у справі №819/179/18 за адміністративним позовом Почаївської Свято-Успенської Лаври до Почаївської міської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання протиправними і скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, якою апеляційну скаргу Почаївської Свято-Успенської Лаври задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення сесії Почаївської міської ради Кременецького району Тернопільської області №2178 від 14 травня 2015 року "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення в постійне користування земельних ділянок Почаївській Свято - Успенській Лаврі для обслуговування братських корпусів №16, №17, №18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, після припинення воєнних дій на сході України"; №706 від 23 січня 2017 року "Про розгляд проектів рішень "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу №16 площею 0,3269 га в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8" та "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу №17 площею 0,2973 га в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8"; №853 від 30 червня 2017 року "Про перенесення затвердження проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято - Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу №16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8"; №854 від 30 червня 2017 року "Про перенесення затвердження проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято - Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу №17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8. Визнав протиправною бездіяльність Почаївської міської ради Кременецького району Тернопільської області, що полягає у неприйнятті рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування земельні ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу №16, площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу №17 та площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу №18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови. Зобов'язав Почаївську міську раду Кременецького району Тернопільської області прийняти рішення щодо затвердження Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування земельної ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу №16, площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу №17 та площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу №18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, та передачі даної земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування відповідно до норм ст. 123 Земельного кодексу України. Постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року по справі №819/179/18 не оскаржувалася відповідачем.

Проте, відповідач не виконав постанову Львівського апеляційного адміністративного суду по справі №819/179/18 не прийняв рішення щодо затвердження проектів землеустрою та передачі земельних ділянок Почаївській Свято - Успенській Лаврі в постійне користування відповідно до норм ст. 123 Земельного кодексу України.

Суд, розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними у матеріалах справи та дослідженими доказами, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Представник Почаївської Свято - Успенської Лаври звернувся до Почаївської міської ради з проханням надати дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у постійне користування трьох земельних ділянок для обслуговування лаврських будівель, що розташовані по вул. Возз'єднання, 8 у м. Почаїв Кременецького району Тернопільської області, а саме: земельної ділянки площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу № 17, земельної ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу №16 та земельної ділянки площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу №18.

20 листопада 2018 року сесією Почаївської міської ради дані заяви розглянуто та прийнято рішення №1571, яким відмовлено у затвердженні Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу №18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за кадастровим номером 6123410500:02:001:1806 землі житлової та громадської забудови, рішення №1572, яким відмовлено у затвердженні Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу №17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за кадастровим номером 6123410500:02:001:1808 землі житлової та громадської забудови та рішення №1573, яким відмовлено у затвердженні Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу №16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за кадастровим номером 6123410500:02:001:1807 землі житлової та громадської забудови.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до положень ч. 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Рішенням першої сесії Почаївської міської ради сьомого скликання №12 від 15.12.2015 «Про затвердження Регламенту Почаївської міської ради VII скликання» затверджено регламент Почаївської міської рад (далі по тексту - Регламент).

Статтею 2 Регламенту визначено, що регламент ради є обов?язковим для виконання всіма депутатами, міським головою та іншими посадовими особами місцевого самоврядування. Регламент встановлює порядок скликання і проведення сесії ради, формування виконавчих органів ради, порядок прийняття рішень та звітів, порядок здійснення контрольної діяльності, прийняття рішень за спеціальними процедурами, процедуру діяльності депутатів, посадових осіб та органів ради.

Відповідно до частини другої статті 20 Регламенту апарат ради за 10 днів до початку сесії повідомляє депутатів про час скликання і місце проведення та перелік питань. які передбачається внести на розгляд чергової сесії ради. Ця інформація публікується на її офіційному сайті, в місцевих засобах масової інформації.

Статтею 22 Регламенту визначено, що пропозиції щодо включення питань до проекту порядку денного сесії можуть вноситись міським головою, секретарем ради, постійними комісіями, депутатськими групами (фракціями), депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян, старостами.

Відповідно до ст. 23 Регламенту всі питання включені до проекту порядку денного, які вносяться на розгляд ради, попередньо повинні обов?язково розглядатись профільною постійною комісією та іншими постійними комісіями, крім випадків, передбачених цим Регламентом.

Порядок включення до порядку денного сесії ради додаткових питань визначено ст. 26 Регламенту, в якій, зокрема, зазначено, що при цьому заслуховується виступ ініціатора додаткового питання до порядку денного з його обгрунтуванням, ступінь підготовленості питання для прийняття рішення, а також заслуховується виступ з цього питання голови відповідної постійної комісії та представника відповідного виконавчого органу ради.

Статтею 30 Регламенту визначено, що підготовлені проекти рішень ради проходять юридичну експертизу в юридичному секторі ради. Підготовлені проекти ради повинні містити: підпис виконавця, який готував проект рішення, підписи осіб, які погоджували дане рішення.

Відповідно до ст. 31 Регламенту не пізніше як за 1 день до розгляду питань на сесії постійні комісії ради проводять їх попереднє обговорення. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які розглядаються і враховуються при прийнятті остаточного рішення сесії ради.

Проекти рішень, інші матеріали, які виносяться на розгляд ради, згідно вимог ст. 32 Регламенту, не пізніше як за 10 днів до відкриття сесії подаються до апарату ради, який не пізніше як за 10 днів до відкриття сесії доводить їх до відома депутатів, а у виняткових випадках - не пізніше, як за день до сесії із зазначенням із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань ,. Які передбачається внести на розгляд сесії.

Статтею 33 Регламенту визначено, що матеріали, підготовлені з відступами від вимог цього Регламенту, приймаються до розгляду на сесії ради, як виняток, лише у випадку, коли вони вимагають термінового вирішення, були розглянуті на профільній комісії і вносяться до порядку денного сесії в порядку їх надходження.

Таким чином Регламентом Почаївської міської ради чітко визначено процедуру включення питань до порядку денного сесії ради та підготовку проектів рішень.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка депутат Почаївської міської ради ОСОБА_6, який очолює постійну комісію Почаївської міської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики, пояснив, що він був автором проектів рішень Почаївської міської ради. правомірність яких є предметом розгляду даної справи. Вказав, що проекти вказаних рішень розглядались на засіданні постійної комісії Почаївської міської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики 20.11.2018 безпосередньо перед сесією Почаївської міської ради. Також вказав, що проекти даних рішень не розглядались профільною постійною комісією Почаївської міської ради. Також свідок пояснив, що терміновість включення даних питань до порядку денного сесії, попри норми регламенту, була зумовлена необхідністю виконати рішення Львівського апеляційного адміністративного суду.

З долученої представником відповідача до матеріалів справи копії протоколу постійної комісії Почаївської міської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики від 20.11.2018 вбачається, що проекти оскаржуваних рішень були розглянуті на засіданні вказаної комісії та за наслідком їх обговорення, комісія вирішила заслухавши дані проекти рішень, враховуючи постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2018 по справі №876/5245/18, рекомендувати розглянути на сесії Почаївської міської ради вказані проекти саме в такій редакції у зв'язку із відсутністю згоди землекористувача (Почаївського комбінату комунальних підприємств) нотаріально засвідченої (суперечність вимогам п.5 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про землеустрій»); термін дії висновків, які надані Тернопільською обласною комунальною інспекцією охорони пам'яток історії та культури від 03.10.2014 втратили термін дії, оскільки були видані лише до 03.10.2017; також закінчився термін дії висновків №164, 165, 166 від 25.11.2014, виданих сектором містобудування та архітектури Кременецької РДА.

Представник відповідача в судовому засіданні також пояснила, що проекти рішень, правомірність яких є предметом даної справи, юридичної експертизи в юридичному секторі Почаївської міської ради не проходили, профільною (земельною) постійною комісією Почаївської міської ради не розглядались, позивача не повідомлялось про необхідність подання додаткових документів, проекти рішень були включені до порядку денного сесії з голосу депутатом Почаївської міської ради ОСОБА_6, проекти рішень до апарату Почаївської міської ради не надходили, депутатам Почаївської міської ради я ознайомлення не надсилались.

Як слідує з протоколу тридцять шостої сесії Почаївської міської ради сьомого скликання від 20.11.2018 (том ІІ а.с. 82-91) із пропозицією включити до порядку денного сесії проекти рішень "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8", "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8", "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8" виступив депутат Почаївської міської ради ОСОБА_6, який запропонував розглянути їх першими. Після цього питання затвердження порядку денного сесії з пропозицією ОСОБА_6 було поставлено на голосування.

З протоколу слідує, що при обговоренні питання щодо включення цих питань до порядку денного сесії Почаївської міської ради не було заслухано представника профільної постійної комісії (із земельних питань) та не наведено необхідності термінового включення даних питань до порядку денного сесії, а також мотивації включення вказаних проектів рішень ради саме в такій редакції.

Не спростовано цю обставину також представником Почаївської міської ради та допитаним в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_6

Відповідно до вимог ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що при підготовці проектів рішень Почаївської міської ради №1571, №1572, №1573 було порушено вимоги Регламенту Почаївської міської ради в частині розгляду проекті даних рішень профільною постійною комісією ради та завчасного надіслання таких проектів для ознайомлення депутатам Почаївської міської ради. Також вимоги регламенту було порушено при включенні даних питань до порядку денного тридцять шостої сесії Почаївської міської ради сьомого скликання. Такі порушення регламенту не спростовано відповідачем, як і не надано жодних обґрунтувань необхідності відступу від норм Регламенту.

На думку суду, підготовка, включення до порядку денного та прийняття оскаржуваних рішень №1571, №1572, №1573 від 20.11.2018 свідчить, що вказані рішення прийнято не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, небезсторонньо, непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; несвоєчасно, тобто не протягом розумного строку, в зв'язку з чим вказані рішення слід визнати протиправними та скасувати, а отже позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.

Крім того, суд вважає за необхідне надати правову оцінку підстав, з яких відповідачем прийнято рішення №1571, №1572, №1573 від 20.11.2018 про відмову в затвердженні проектів землеустрою за зверненням Почаївської Свято-Успенської Лаври.

Згідно частини 13 ст. 123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

В спірних рішеннях не зазначено жодної невідповідності проекту землеустрою вимогам діючого законодавства, тобто, вони є необґрунтованим.

Твердження відповідача щодо невідповідності вказаних проектів землеустрою вимогам законодавства, спростовується тим, що на момент звернення позивача до відповідача з клопотаннями про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою Почаївський комбінат комунальних підприємств не був землекористувачем в розумінні Земельного кодексу України, а, відтак, отримувати від нього нотаріальну згоду на вилучення земельних ділянок було не потрібно.

У зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спірні земельні ділянки нотаріуси не мали жодних правових підстав вчиняти відповідні нотаріальні дії. З метою уникнення будь-яких спорів з цього питання позивач на всяк випадок отримав письмову згоду Почаївського комбінату комунальних підприємств, яка була посвідчена службовою особою відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З огляду на положення ч. 2, 3 ст. 123 ЗК України наявність письмової згоди землекористувача, посвідченої нотаріально, є необхідною умовою на стадії розгляду органом місцевого самоврядування клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у випадку вилучення земельної ділянки.

Наведений відповідачем аргумент щодо необхідності нотаріальної згоди Почаївського комбінату комунальних підприємств мав бути висловлений у відповідному рішенні Почаївської міської ради, прийнятому за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Проте, відповідач не тільки не звернув уваги на відсутність нотаріальної згоди Почаївського комбінату комунальних підприємств, а і надав дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в постійне користування земельних ділянок.

Приймаючи рішення про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою строком дії 1 рік, Почаївська міська рада не висловила зауважень з приводу письмової згоди Почаївського комбінату комунальних підприємств.

Таким чином, у Почаївської Свято-Успенської Лаври виникли відповідні права та законні очікування, які полягали у впевненості щодо наявності законних підстав для розробки проектів землеустрою.

Тому вимога Почаївської міської ради надати нотаріально посвідчену згоду Почаївського комбінату комунальних підприємств на вилучення вказаних земель є безпідставною.

Також суд звертає увагу, що в матеріалах проектів землеустрою міститься згода Почаївського комбінату комунальних підприємств на вилучення вказаних земельних ділянок, на яких справжність підпису керівника Почаївського комбінату комунальних підприємств посвідчена В.О. Почаївського міського голови Заболотного В.І.

Крім того, суд звертає увагу, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду у справі №819/179/18 від 27.09.2018 встановлено, що 24 липня 2014 року сесією Почаївської міської ради дані заяви розглянуто та задоволено, прийнято відповідні рішення, а саме: рішення № 1809, яким надано дозвіл Почаївській Свято-Успенській Лаврі на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу №16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови; рішення №1810, яким надано дозвіл Почаївській Свято-Успенській Лаврі на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу № 17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови; рішення №1811, яким надано дозвіл Почаївській Свято-Успенській Лаврі на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови. Термін дії дозволу у кожному рішенні визначено 1 рік.

На виконання зазначених рішень Почаївська Свято-Успенська Лавра впродовж серпня - листопада 2014 року виготовила, провела експертизу та погодила у Департаменті культури, релігій та національностей Міністерства культури України проекти землеустрою по відведенню трьох вищезазначених ділянок.

Частиною 4 статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким, чином судом у справі №819/179/18 встановлено, що Почаївською Свято-Успенською Лаврою при виготовленні проектів землеустрою було дотримано всіх вимог чинного законодавства.

Щодо тверджень відповідача про закінчення терміну дії висновків, які надані Тернопільською обласною комунальною інспекцією охорони пам'яток історії та культури від 03.10.2014 року, оскільки були видані лише до 03.10.2017 року, суд зазначає наступне:

Як вбачається з обставин, встановлених у справі №819/179/18 Львівським апеляційним адміністративним судом (постанова від 27.09.2018р.), 15 грудня 2014 року Почаївська Свято- Успенська Лавра представила Почаївській міській раді на затвердження виготовлені проекти із землеустрою та витяги із державного земельного кадастру на три земельні ділянки та просила їх затвердити та передати земельні ділянки Лаврі у постійне користування. Відповідні заяви зареєстровані у Почаївській міській раді 15 грудня 2014 року за №№417, 418, 419.

В подальшому Почаївська міська рада своїми рішенням неодноразово безпідставно переносила розгляд питання про затвердження проектів землеустрою, а врешті, відмовила позивачу в затвердженні.

Констатуючи протиправну бездіяльність Почаївської міської ради щодо затвердження проектів землеустрою, яка тривала з 15.12.2014р., Львівський апеляційний адміністративний визнав незаконними та скасував рішення сесії Почаївської міської ради №2178 від 14 травня 2015 року "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення в постійне користування земельних ділянок Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братських корпусів №16, №17, № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, після припинення воєнних дій на сході України", №853 від 30 червня 2017 року "Про перенесення затвердження проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято- Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу №16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8", № 854 від 30 червня 2017 року "Про перенесення затвердження проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу №17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8".

Таким чином, строк дії висновків, виданих Тернопільською обласною комунальною інспекцією охорони пам'яток історії та культури від 03.10.2014р., а також висновків, виданих сектором містобудування та архітектури Кременецької РДА, за №№164, 165, 166 від 25.11,2014 сплинули саме внаслідок тривалої протиправної бездіяльності відповідача.

Почаївська Свято-Успенська Лавра, звертаючись до Почаївської міської ради з клопотаннями про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, дотрималась приписів законодавства, надавши відповідні проекти землеустрою з чинними висновками та погодженнями.

З урахуванням наведеного, доводи Почаївської міської ради про невідповідність вказаних проектів землеустрою вимогам законодавства на думку суду є безпідставними.

За наведених обставин, суд приходить до переконання, що Почаївською Свято-Успенською Лаврою при зверненні до Почаївської міської ради з заявою про затвердження проектів землеустрою було дотримано всіх вимог чинного законодавства щодо складових проектів землеустрою.

Відповідно до ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Принцип юридичної визначеності є одним із суттєвих елементів принципу верховенства права. Цей принцип має різні прояви. Зокрема, він є одним з визначальних принципів «доброго врядування» і «належної адміністрації» (встановлення процедури і її дотримання), частково співпадає з принципом законності (чіткість і передбачуваність закону, вимоги до «якості» закону).

Про це у низці своїх рішень зазначає зокрема Європейський Суд з прав людини. У своїх рішеннях Конституційний Суд України також посилається на принцип правової визначеності, наголошуючи на тому, що він є необхідним компонентом принципу верховенства права.

Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками вказав, що із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини).

Перевіривши оскаржені позивачем рішення, суд вважає, що такі не відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, а представлені позивачем докази у своїй сукупності дають підстави вважати що рішення та дії відповідача є протиправними, прийняті відповідачем необґрунтовано, без дотриманням вимог законів України, що є підставою для визнання їх протиправними та скасування.

Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача затвердити Почаївській Свято-Успенській Лаврі проект землеустрою щодо відведення Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування земельної ділянки площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу № 16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, та передати дану земельну ділянку Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування, затвердити Почаївській Свято-Успенській Лаврі проект землеустрою щодо відведення Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування земельної ділянки площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу №17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, та передати дану земельну ділянку Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування, затвердити Почаївській Свято-Успенській Лаврі проект землеустрою щодо відведення Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування земельної ділянки площею 1,8040 га для обслуговування братського корпусу № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8, за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, та передати дану земельну ділянку Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування, апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу другого частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з врахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень, тобто - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що відповідно до вимог ст. 123 ЗК України, саме до повноважень відповідача у даному випадку належить прийняття рішення щодо затвердження проекту землеустрою або відмови у його затвердженні, враховуючи, що при прийнятті оскаржуваних рішень №1571, №1572, №1573 від 20.11.2018 судом встановлено порушення з боку Почаївської міської ради вимог Регламенту Почаївської міської ради щодо процедури підготовки, внесення до порядку денного та їх прийняття, суд не вправі вручатись у дискреційні повноваження відповідача та зобов'язувати його затвердити проект землеустрою, тому вказані позовні вимоги про зобов'язання відповідача затвердити проекти землеустрою по відведенню в постійне землекористування трьох, вказаних вище земельних ділянок для обслуговування братських корпусів підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо затвердження Почаївській Свято-Успенській Лаврі проектів землеустрою щодо відведення Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування земельних ділянок відповідно до норм ст. 123 Земельного кодексу України, , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні законні підстави для відмови в затвердженні проектів землеустрою, при підготовці проектів рішень Почаївської міської ради №1571, №1572, №1573 було порушено вимоги Регламенту Почаївської міської ради в частині розгляду проекті даних рішень профільною постійною комісією ради та завчасного надіслання таких проектів для ознайомлення депутатам Почаївської міської ради, включенні даних питань до порядку денного сесії 20.11.2018, а тому позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень Почаївської міської ради від 20.11.2018 року №1571 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8", №1572 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8" та №1573 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також з наведених вище міркувань частковому задоволенню підлягають і позовні вимоги про зобов'язання відповідача затвердити проекти землеустрою по відведенню в постійне землекористування трьох, вказаних вище земельних ділянок для обслуговування братських корпусів, а саме шляхом зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо затвердження Почаївській Свято-Успенській Лаврі проектів землеустрою щодо відведення Почаївській Свято-Успенській Лаврі в постійне користування земельних ділянок відповідно до норм ст. 123 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з квитанцій №0.0.1247399063.1, №0.0.1247400061.1, №0.0.1247404819.1, №0.0.1247401157.1, №0.0.1247402909.1, №0.0.1247403448.1 від 22.01.2019 позивачем - Почаївською Свято-Успенською Лаврою під час звернення з даним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 11526,00 грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Почаївської Свято-Успенської Лаври (місцезнаходження вул. Возз'єднання, 8, м. Почаїв, Кременецький район, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14035189) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Почаївської міської ради (місцезнаходження: вул. Воз'єднання, 16, м. Почаїв, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14052785) від 20.11.2018 року №1571 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8».

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Почаївської міської ради (місцезнаходження: вул. Воз'єднання, 16, м. Почаїв, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14052785) від 20.11.2018 року №1572 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8».

4. Визнати протиправним та скасувати рішення Почаївської міської ради (місцезнаходження: вул. Воз'єднання, 16, м. Почаїв, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14052785) від 20.11.2018 року №1573 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі для обслуговування братського корпусу № 16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8».

5. Зобов'язати Почаївську міську раду (місцезнаходження: вул. Воз'єднання, 16, м. Почаїв, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14052785) прийняти рішення щодо затвердження Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі площею 1.8040 га для обслуговування братського корпусу № 18 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8 (кадастровий номер 6123410500:02:001:1806), за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, та передачі Почаївській Свято-Успенській Лаврі вказаної земельної ділянки в постійне користування відповідно до норм ст. 123 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

6. Зобов'язати Почаївську міську раду (місцезнаходження: вул. Воз'єднання, 16, м. Почаїв, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14052785) прийняти рішення щодо затвердження Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі площею 0,2973 га для обслуговування братського корпусу № 17 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8 (кадастровий номер 6123410500:02:001:1808), за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, та передачі Почаївській Свято-Успенській Лаврі вказаної земельної ділянки в постійне користування відповідно до норм ст. 123 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

7. Зобов'язати Почаївську міську раду (місцезнаходження: вул. Воз'єднання, 16, м. Почаїв, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14052785) прийняти рішення щодо затвердження Почаївській Свято-Успенській Лаврі проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки Почаївській Свято-Успенській Лаврі площею 0,3269 га для обслуговування братського корпусу № 16 в м. Почаїв, вул. Возз'єднання, 8 (кадастровий номер 6123410500:02:001:1807), за рахунок земель Почаївського комбінату комунальних підприємств, в тому числі земель житлової та громадської забудови, та передачі Почаївській Свято-Успенській Лаврі вказаної земельної ділянки в постійне користування відповідно до норм ст. 123 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

8. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Почаївської міської ради (місцезнаходження: вул. Воз'єднання, 16, м. Почаїв, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14052785) на користь Почаївської Свято-Успенської Лаври (місцезнаходження вул. Возз'єднання, 8, м. Почаїв, Кременецький район, Тернопільська область, 47025, код ЄДРПОУ: 14035189) 11526,00 гривень (одинадцять тисяч пятсот двадцять шість гривень 00 копійок сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07 квітня 2019 року.

Головуючий суддя Жук А.В.

копія вірна

Суддя Жук А.В.