
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 квітня 2019 року Чернігів Справа № 825/1880/13-а
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Федорок К.М.,
за участі представника стягувача Грищенка О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області про видачу дублікату виконавчого листа у справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові до Державного підприємства «Торфодобувне підприємство «Замглай» про стягнення платежів,
В С Т А Н О В И В:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області звернулось до суду з заявою, в якій просило видати дублікат виконавчого листа № 825/1880/13-а про стягнення з державного підприємства «Торфодобувне підприємство «Замглай» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області (процесуальний правонаступник - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області) суму платежів, що підлягають капіталізації, у розмірі 65534,74 грн.
Свою заяву обґрунтовує тим, що вказаний виконавчий лист на підставі постанови від 21.11.2017 було повернуто стягувачу, однак до правонаступника-стягувача, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області, зазначена постанова з оригіналом виконавчого листа не надійшла, що позбавляє стягувача на повторне звернення виконавчого документа до виконання. Також вказує, що строк пред'явлення виконавчого документа до виконання не закінчився та відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII складає три роки, оскільки Фонд соціального страхування України, в тому числі його управління не відносяться до державних органів.
В судове засідання представник боржника та державний виконавець не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, від державного виконавця надійшла заява про розгляд заяви без його участі.
Вислухавши пояснення представника стягувача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.06.2013 позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові до Державного підприємства «Торфодобувне підприємство «Замглай» про стягнення платежів задоволено повністю, стягнуто з державного підприємства «Торфодобувне підприємство «Замглай» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області суму платежів, що підлягають капіталізації, у розмірі 65534,74 грн.
15.07.2013 Чернігівським окружним адміністративним судом видано позивачу виконавчий лист № 825/1880/13-а зі строком пред'явлення виконавчого листа до виконання до 04.07.2014 (а.с. 125).
12.11.2015 державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Ріпкинського районного управління юстиції на підставі вищевказаного виконавчого листа винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 49328776 (а.с. 127).
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.09.2017 замінено сторону виконавчого провадження № 49328776, а саме стягувача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області його процесуальним правонаступником Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області (а.с. 66-68).
Постановою начальника відділу Ріпкинського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Товстого В.В. від 21.11.2017 № 49328776 на підставі пункту 2 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий лист у справі № 825/1880/13-а повернуто стягувачу (а.с. 78).
Відповідно до пункту 18.4 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
Так, вказаний пункт ставить можливість видачі судом дублікату виконавчого листа в залежність від закінчення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Пунктом 5 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII передбачено, що виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Згідно частин першої та п'ятої статті 12 вищевказаного Закону виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Як вбачається із змісту заяви про видачу дублікату виконавчого листа, стягувач стверджує, що Фонд соціального страхування України є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням, не відноситься до держави або державного органу у розумінні статті 12 Закону України «Про виконавче провадження», а отже строк пред'явлення до виконання виконавчих листів, за яким стягувачем є Фонд, складає три роки.
Відповідно до частин першої - шостої статті 4 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (із змінами і доповненнями) Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Фонд, якщо інше не передбачено законами України, не може займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої його створено, та використовувати свої кошти на цілі, не пов'язані з цією діяльністю. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням. До коштів Фонду застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України. Бюджет Фонду затверджує Кабінет Міністрів України. Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, символіку, яка затверджується його правлінням.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 7 цього Закону правління Фонду затверджує, зокрема, статут Фонду; регламент роботи правління Фонду; регламент роботи постійних та тимчасових комісій Фонду.
Відповідно до пункту 1.6 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 08.02.2017 № 12, управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців. Безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду.
Основним завданнями Фонду та його робочих органів є, зокрема, реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування (пункт 2.1 Статуту Фонду соціального страхування України).
З аналізу вищевикладених норм слід дійти висновку, що Фонду соціального страхування України делеговано повноваження діяти в інтересах держави щодо реалізації політики в сфері соціального страхування.
При цьому, представник заявника, посилаючись на пункт 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України стверджує, що не всі суб'єкти владних повноважень, яким делеговані повноваження держави є державними органами, а чинне законодавство не ототожнює суб'єкта владних повноважень тільки з органом державної влади.
Однак, суд зазначає, що абзацом п'ятим частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що державний орган - це орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
Оскільки Законом України «Про виконавче провадження» чітко встановлено строки пред'явлення до примусового виконання виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, Законом України «Про запобігання корупції» визначено поняття державного органу, яким серед інших є суб'єкт публічного права, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, а Фонду соціального страхування України та його робочим органам надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції у сферах соціального страхування, тому суд приходить до висновку, що строк пред'явлення до виконання виконавчого листа, в якому стягувачем визначено Фонд соціального страхування або його робочий орган, складає три місяці.
Так, із заявою про видачу дубліката виконавчого документу можна звернутися лише в межах строків пред'явлення його до виконання, а у разі пропуску такого строку одночасно із заявою про видачу дубліката слід подавати і заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Так, оскільки Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області звернулось до суду з відповідною заявою після закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання, а саме 11.04.2019, суд приходить до висновку про відсутність підстав для видачі дубліката виконавчого листа.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області про видачу дублікату виконавчого листа є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області про видачу дублікату виконавчого листа у справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові до Державного підприємства «Торфодобувне підприємство «Замглай» про стягнення платежів - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22.04.2019.
Суддя Н.М. Баргаміна