
Справа № 2240/2707/18
РІШЕННЯ
іменем України
22 квітня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головно управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (крім грошової допомоги при звільненні), грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби у розмірах, зазначених в довідці в/ч А 0409 від 05.03.2018 № 535;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити мені з 23.06.2018 пенсію, розмір якої обчислити з грошового забезпечення з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (крім грошової допомоги при звільненні), грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії за останні 24 місяці підряд перед місяцем мого звільнення з військової служби у розмірах, зазначених в довідці в/ч А0409 від 05.03.2018 №535, та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.03.2018, враховуючи раніше виплачені суми.
Ухвалою від 08.08.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 05.09.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд зупинив провадження у справі №2240/2707/18 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №522/2738/17.
Ухвалою від 26.03.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд поновив провадження у справі №2240/2250/18.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головного управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років. Звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (крім грошової допомоги при звільненні), грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії за останні 24 місяці підряд перед місяцем мого звільнення з військової служби у розмірах зазначених в довідці в/ч А0409 від 05.03.2018 №535. Пенсійний орган відмовив позивачу у здійснені перерахунку його пенсії. Вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, оскільки щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (крім грошової допомоги при звільненні), грошова допомога на оздоровлення, одноразова премія відповідно до частини 2 статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого має обчислюватись пенсія.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями визначати розміру пенсії, а здійснюються її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення. Для обчислення пенсії позивачу пенсійний орган врахував посадовий оклад, оклад за військове звання та надбавку за вислугу років. Вказав, що у статті 43 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ) серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення. Тому щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (крім грошової допомоги при звільненні), грошова допомога на оздоровлення, одноразова премія не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Пенсія обчислена і виплачується позивачу відповідно до норм чинного законодавства. Також вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) Головне управління здійснило перерахунок пенсії позивача.
У відповіді на відзив позивач не погодився з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, з підстав їх необґрунтованості.
У запереченнях на відповідь на відзив відповідач підтвердив доводи, викладені у відзиві на позов.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
З урахуванням положень частини 9 статті 205 та частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 з 01.03.2018 перебуває на обліку в Головного управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
21.06.2018 та 23.06.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявами про перерахунок пенсії з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (крім грошової допомоги при звільненні), грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби у розмірах, зазначених в довідці в/ч А 0409 від 05.03.2018 № 535.
Листом від 02.07.2018 №1574/З-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії, зазначивши, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, щомісячна додаткова грошова винагорода, одноразова премія, винагорода за АТО не зазначені в статті 43 Закону №2262-XII та у пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.1992 №393 та не можуть бути зараховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною 1 статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Разом з тим, частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.
Таким чином, щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (крім грошової допомоги при звільненні), грошова допомога на оздоровлення, одноразова премія не входять до встановленого частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
До аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06.02.2019 по справі №522/2738/17.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (крім грошової допомоги при звільненні), грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби у розмірах, зазначених в довідці в/ч А 0409 від 05.03.2018 № 535, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Судовий збір у справі відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Г.В. Лабань