
Справа № 560/328/19
РІШЕННЯ
іменем України
22 квітня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу №068532 від 20.09.2018.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу №068533 від 20.09.2018.
3. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу №068534 від 20.09.2018.
4. Вирішити питання щодо розподілу судових витрат.
5. Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 39, 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у жовтні 2018 на його адресу надійшли чотири постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу: №068531, №068532, №068533, №068534.
Позивач стверджує, що його мати ОСОБА_2 отримала лист від Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області з викликом від 10.09.2018 №3234/37-18 та копією акта №073860 від 03.08.2018 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Позивач вказує, що у листі від 10.09.2018 №3234/37-18 його матір ОСОБА_2 повідомлено про розгляд справи про порушення, а саме 20.09.2018 о 11:00 год.
ОСОБА_1 зазначає, що у грудні 2018 на його адресу надійшло чотири постанови про відкриття виконавчого провадження від першого відділу ДВС міста Хмельницького ГТУЮ у Хмельницькій області.
Позивач стверджує, що не погоджується з постановами про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу №068532, №068533, №068534 від 20.09.2018, вважає їх протиправними, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.02.2019 позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача 12.03.2019 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача проти позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заперечує. Зазначає, що 03.08.2018 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області проведено рейдову перевірку транспортного засобу Mersedes-benz 308 CDI, реєстраційний номер НОМЕР_1, який відповідно до свідоцтва про реєстрацію належить позивачу. Під час перевірки виявлено порушення вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за дані порушення передбачена абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". За результатами проведеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №073860 від 03.08.2018.
Щодо повідомлення позивача про розгляд справи, який відбувся 20.09.2018 о 11:00 год, представник відповідача зазначає, що в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 вказано власника транспортного засобу - ОСОБА_2, яка відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань займається господарською діяльністю, на розгляд справи було викликано двох осіб зазначених в акті №073860 від 03.08.2018, а саме ОСОБА_2 та ОСОБА_1, який виконував перевезення пасажирів та являвся автомобільним перевізником.
Представник відповідача у поданому відзиві також стверджує, що за порушення статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" та відповідно до статті 60 цього Закону до позивача правомірно застосовано адміністративно-господарський штраф за вчинене ним порушення.
Тому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на наведені у письмовому відзиві обставини, в яких зазначив, що дії відповідача щодо проведення перевірки відповідають вимогам чинного законодавства.
Серед іншого, представником відповідача 12.03.2019 подано клопотання про заміну в справі №560/328/19 неналежного відповідача яким є Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області на Державну службу України з безпеки на транспорті.
В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача зазначає, що Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області утворено без статусу юридичної особи, є лише структурним підрозділом юридичної особи, не має адміністративної процесуальної дієздатності та не може виступати відповідачем в адміністративній справі.
Відмовляючи в задоволенні вищевказаного клопотання, суд виходить з того, що Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області є структурним підрозділом апарату Державної служби України з безпеки на транспорті, а посадові особи Управління є відповідно посадовими особами Укратрансбезпеки, тобто центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, які серед іншого, наділені повноваженнями щодо розгляду справ про порушення, зазначені у статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Отже, у даних правовідносинах, Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області є суб'єктом владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства, а тому є належним відповідачем в справі.
Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив наступні обставини справи.
На підставі Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III, Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, на підставі направлення на перевірку №026277 від 20.07.2018, відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Одеській області у період з 23.07.2018 по 29.07.2018, затвердженого начальником Управління Укртрансбезпеки у Одеській області 20.07.2018, посадовими особами 03.08.2018 проведено рейдову перевірку транспортного засобу транспортного засобу Mersedes-benz 308 CDI, реєстраційний номер НОМЕР_1.
За результатами перевірки складений акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №073860 від 03.08.2018.
Під час перевірки виявлено порушення вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг без оформлення документів перелік яких визначений ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт": договору із замовником транспортних послуг, квитанції про сплату транспортних послуг, договору обов'язкового особистого страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті, індивідуальної контрольної книжки водія.
Водій транспортного засобу - ОСОБА_3 зі змістом акта перевірки ознайомлений, однак від підпису акта перевірки та надання пояснень по суті виявлених посадовими особами відповідача порушень - відмовився.
На підставі проведеної перевірки начальником Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області винесені постанови від 20.09.2018 №068531, №№068532, №068533, №068534 про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 адміністративно - господарського штрафу в сумі 1700,00 грн за порушення вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницького Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Шиян Олександром Васильовичем, 06.12.2018 винесені постанови про відкриття виконавчого провадження: ВП №57843244, ВП №57843369, ВП №57843475, ВП №57843923 з примусового виконання постанов Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області винесені постанови від 20.09.2018 №068531, №№068532, №068533, №068534.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про автомобільний транспорт" N 2344-III (надалі - Закон N 2344-III) законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Завданнями законодавства з питань перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є: визначення основних правових та організаційних основ державного регулювання у сфері перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом; установлення вимог до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки; визначення системи державного контролю, прав, обов'язків та відповідальності державних органів виконавчої влади та перевізників за порушення міжнародних договорів та законодавства України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про транспорт" нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов'язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно до статті 34 Закону N 2344-III автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України; для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду.
Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для нерегулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України; для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для автомобільного самозайнятого перевізника: ліцензія, посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, сервісна книжка, медична довідка.
Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України; для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для водія юридичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для фізичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що водій транспортного засобу зобов'язаний: мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень; перевіряти надійність пломбування, закріплення, накриття та ув'язування вантажу для його безпечного перевезення; забезпечити збереження вантажу, прийнятого до перевезення, та своєчасно його доставити вантажовласнику (уповноваженій ним особі); дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.
Згідно з абзацом 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд встановив, що постановами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області винесені постанови від 20.09.2018 №068531, №№068532, №068533, №068534 до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф по 1700 грн кожною постановою, за порушення вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Тобто за одне й те ж порушення позивача чотири рази притягнуто до відповідальності.
Відповідно до ст.61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу: №068532, №068533 та №068534 від 20.09.2018 підлягають скасуванню.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.
Звертаючись до суду із даним адміністративним позовом позивачем сплачено 768,40 грн судового збору, що підтверджується квитанцією №0.0.1264490244.1 від 12.02.2019.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З врахуванням положень ст. 139 КАС України, у зв'язку з задоволенням позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в повному обсязі, суд приходить до висновку, що на користь позивача необхідно стягнути судові витрати в розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу: №068532, №068533 та №068534 від 20.09.2018.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя О.О. Михайлов