
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
22 квітня 2019 рокум. Ужгород№ 260/205/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши клопотання Головного управління ДФС у Закарпатській області про залишення позовної заяви без розгляду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Закарпатській області про скасування вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Закарпатській області про скасування вимоги від 13.11.2018 року № Ф-4554-50.
Ухвалою судді від 04.03.2019 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
18.03.2019 року представником відповідача до суду подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду про оскарження вимоги. В обгрунтування клопотання посилається на положення абз. 9 ч.4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якої, у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафі разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. Отже, чинним законодавством України встановлено, що строк звернення платника до суду про оскарження вимоги становить десять календарних днів який обраховується з дати надходження вимоги платнику, для оскарження її в судовому порядку. ОСОБА_1 отримав оскаржену вимогу 08.12.2018 згідно із повідомленням про вручення поштового відправлення, а позовна заява датована 18.02.2019 та подана до суду 20.02.2019 року, що свідчить про пропуск позивачем 10-денного строку звернення до суду.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.12. 2018 року позивачу вручено за допомогою засобів поштового зв'язку, Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2018 № Ф-4554-50 на суму 15891,54 грн. Позовну заяву про її оскарження було подано до суду 20.02.2019 року.
Відповідно до ч. 2 с. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 наведеної норми встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, заявляючи клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду, представник відповідача виходив із того, що ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлений десятиденний термін для оскарження вимоги про сплату ЄСВ.
Разом з тим, суд не може погодитись з такими доводами з огляду на наступне.
Так, ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску. Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Із системного аналізу наведених норм суд дійшов висновку, що в даному випадку законодавцем визначено порядок узгодження зобов'язань зі сплати ЄСВ з метою впорядкування його адміністрування і стягнення. При цьому, наведені норми не містять приписів, які б встановлювали саме строки звернення до адміністративного суду для оскарження вимоги про сплату ЄСВ. Відтак, в даному випадку має застосовуватись загальний строк звернення до суду, передбачений ч. 2 ст. 122 КАС України.
Відтак, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем не порушено строків звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Керуючись ст. ст. 122, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Закарпатській області про залишення позовної заяви без розгляду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Закарпатській області про скасування вимоги - відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути додано до апеляційної скарги на рішення суду, винесеного за результатами розгляду справи.
Суддя С.І. Рейті