
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 березня 2019 року 14 год. 10 хв.Справа № 280/4366/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
третя особа Запорізький обласний військовий комісаріат
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа Запорізький обласний військовий комісаріат, в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого призначається пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії по закінченню бюджетного року, одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
зобов’язати відповідача здійснити з 05.09.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 18.02.2018 № 111/ф про розмір додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.01.2018 з включенням до складу грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії по закінченню бюджетного року, одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 08.02.2018 № 111/ф про розмір додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.01.2018. Вказує, що відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви посилаючись на те, що врахування в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії по закінченню бюджетного року, одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу чинним законодавством не передбачено. Вважає такі дії відповідача неправомірними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 29.10.2018 вх. № 34389. Зокрема, вказав, що офіційне тлумачення з приводу видів грошового забезпечення, які включаються для призначення та перерахунку пенсії, дано рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015, а саме: усі призначені пенсії військовослужбовців підлягають перерахунку лише з таких додаткових видів грошового забезпечення - надбавки, доплати, підвищення, даний перелік є вичерпним. Таким чином, зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія по закінченню бюджетного року та одноразова грошова допомога за безперервну військову службу не входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у позові.
Від третьої особи будь-яких пояснень по суті спору станом на 27.03.2019 до суду не надходило.
Ухвалою суду від 18.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4366/19. Призначено судове засідання на 13.11.2018 без виклику сторін.
Ухвалою суду від 13.11.2018 зупинено провадження в адміністративній справі №280/4366/18 до набрання законної сили судовим рішенням ОСОБА_2 Верховного Суду у справі №522/2738/17.
Ухвалою суду від 27.03.2019 провадження у справі поновлено та призначено розгляд справи на 27.03.2019 без виклику сторін.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, щосправи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
03.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату із заявою про видачу довідки про додаткові види грошового забезпечення.
Запорізьким обласним військовим комісаріатом надано ОСОБА_1 довідку № 111/ф від 08.02.2018 про нараховане грошове забезпечення за період служби з 01.01.2016 по 31.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
05.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок його пенсії за вислугою років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії по закінченню бюджетного року та одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу за 24 місяці перед звільненням.
Листом від 25.09.2018 № 1935/П-9 відповідач повідомив, що врахування в розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії по закінченню бюджетного року та одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу не передбачено.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Вказаний висновок висловлено Верховний Судом у постанові від 06.02.2019 про справі № 522/2738/17, тому суд враховує його при вирішенні даної справи.
Так, позивачем оскаржуються дії щодо невключення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого призначається пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії по закінченню бюджетного року, одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу відповідно до довідки Запорізького обласного військового комісаріату № 111/ф від 18.02.2019 (помилково зазначена дата довідки, замість "08.02.2019").
Разом з тим, з вказаної довідки судом встановлено, що матеріальна допомога на оздоровлення була виплачена ОСОБА_1 у квітні, травні 2016 року та лютому 2017 року, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - лише у квітні 2017 року, одноразова грошова допомога за безперервну військову службу виплачена у серпні 2016 року, у червні, липні, серпні 2018 року, премії по закінченню бюджетного року виплачена у липні 2017 року та у грудні 2017 року.
Таким чином, вказані види грошового забезпечення не були періодичними виплатами, не виплачувались щомісячно, а отже носять одноразовий характер. З огляду на викладене, такі виплати не підлягають включенню до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого призначається пенсія.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України по справі № 4-рп/2015 від 13.05.2015 зробив висновок, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством“, в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області були відсутні підстави для включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого призначається пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії по закінченню бюджетного року, одноразової грошової допомоги за безперервну військову службу, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням того, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, які оскаржуються позивачем, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (69071, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158Б, код ЄДРПОУ 20490012), третя особа Запорізький обласний військовий комісаріат (69063, м. Запоріжжя, пр. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 01.04.2019.
Суддя Л.Я. Максименко