
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" квітня 2019 р. справа № 300/102/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
представника відповідача - Павлів В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії при нарахуванні пенсійного забезпечення особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 13, 49, 50, 51 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати довести пенсійне забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із врахуванням правової позиції Верховного Суду у справі №646/62550/17 від 24.04.2018, провести виплату із врахуванням отриманих сум з 25.03.2014 - дня призначення пільгової пенсії по віку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, при наявності у позивача права на два види пенсії, передбачених ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю) здійснено нарахування пенсії за віком з незрозумілим механізмом, включивши до розміру основної (державної) пенсії (675,66 грн.) доплату - пенсію за втрату здоров'я в розмірі 170,82 грн. та, як наслідок, занижено розмір гірської надбавки. Позивач зазначає, що розмір його пенсії має складати після перерахунку 2001,38 грн., а не 1497 грн., як вважає відповідач, оскільки розмір його основної пенсії повинен відповідати розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Недоплата складає 566,38 грн., що порушує його право на гідне пенсійне забезпечення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження. Ухвалою від 04.03.2019 у справі призначено судове засідання.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Зазначив, що розмір пенсії за віком позивача визначено вірно, у відповідності до ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з 01.07.2018 становить 1435 грн., а з 01.12.2018 -1497 грн., при страховому стажу 14 років 2 місяці 23 дні. Вважає, що оскільки на час виникнення спірних правовідносин діє нова редакція ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а позивачу пенсія призначена на умовах ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і в позивача відсутній необхідний страховий стаж 20 років за Законом №796 та 35 років за Законом №1058, тому відсутніми є правові підстави для задоволення позовних вимог. Крім цього, зазначено що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Позивачем подано суду відповідь на відзив, в якому стосовно правової позиції відповідача заперечив. Вказав, що відзив позивача не містить припущення та добровільне трактування норм чинного законодавства.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала з підстав, наведених у відзиві на позов, просила в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на них, заслухавши пояснення представника відповідача, встановив наступне.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, знаходиться на обліку Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, де отримує пенсію за віком зі страховим стажем 14 років 2 місяці 23 дні (а.с.8, 11).
Пенсію за віком позивачу призначено з 25.03.2014 у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із зниженням пенсійного віку (на 10 років) за роботу в зоні відчуження згідно із ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З 01.07.2018 розмір пенсії за віком становить 1435 грн., в тому числі: розмір пенсії за віком - 675,66 грн., підвищення як жителю гірського району -169.30 грн., додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії (ліквідатори) згідно Постанови №112 п.5 - 170,82 грн., доплата до мінімальної пенсійної виплати -419,22 грн., всього :1435 грн.
З 01.12.2018 розмір пенсії за віком становить 1497 грн., в тому числі: розмір пенсії за віком - 675,66 грн., підвищення як жителю гірського району -169.30 грн., додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії (ліквідатори) згідно Постанови №112 п.5 - 170,82 грн., доплата до мінімальної пенсійної виплати - 481,22 грн., всього: 1497 грн.
27.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії, оскільки вважав що його пенсійне забезпечення не відповідає вимогам Конституції України та нормам щодо осіб, які ліквідовували аварію на Чорнобильській АЕС. Зазначив, що його державна пенсія є пільговою і не може бути меншою від прожиткового мінімуму, недоплата у місяць складає 566,38 грн. (а.с.12).
За наслідками звернення позивача відповідачем роз'яснено, що позивачу з 25.03.2014 призначено пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, зокрема, на 10 років за роботу в зоні відчуження у 1986 році не менше 5 календарних днів, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Обчислення розміру та виплата пенсії проведена за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Загальний страховий стаж становить 15 років 05 місяців 18 днів. Страховий стаж для обчислення пенсії становить 14 років 02 місяці 23 дні. У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких, законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії з 01.10.2017 становив 1373,00 грн. З 01.12.2018 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Розмір пенсії склав 1497 грн., а саме: 675,66 грн. - розмір пенсії за віком; 170,82 грн. - пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; 169,30 грн. - підвищення за проживання в гірському населеному пункті відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» (675,66 + 170,82) х 20%); 481,22 грн. - доплата до прожиткового мінімуму, встановлюється коли щомісячний розмір пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Зазначено, що відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 01.01.2004 (надалі також - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі також - Закон України №796-XII від 28.02.1991).
Статтею 49 Закону України №796-XII від 28.02.1991 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4, призначається у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (ст. 51 Закон України №796-XII від 28.02.1991).
Згідно із статтею 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Частиною 2 статті 56 Закону України №796-XII від 28.02.1991 визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Таким чином, з аналізу наведених норм пенсійного законодавства, встановлено, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені пільгові умови та порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії (ст.55, ст.56 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991).
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Як слідує з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, перебуває на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України №796-XII від 28.02.1991. Страховий стаж позивача, відповідно до даних розрахунку страхового стажу, складає 14 років 2 місяці 23 дні, що є значно меншим ніж передбачено як Законом України № 796-ХІІ від 28.02.1991, так і Законом України №1058-ІV.
Таким чином, у позивача недостатньо страхового стажу для виплати пенсії в повному розмірі, тобто в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом (20 років для чоловіків за Законом України № 796-ХІІ від 28.02.1991).
Також суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2018 рік", який вступив в дію з 01.01.2018, встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.7 вказаного Закону такий прожитковий мінімум складає: з 1 січня 2018 року 1373,00 грн., з 1 липня - 1435,00 грн., з 1 грудня - 1497,00 грн.
Із заявою про перерахунок основної пенсії у розмірі, не нижчому, ніж розмір прожиткового мінімуму, позивач звернувся до Калуського об'єднаного управління ПФУ області 27.12.2018.
Отже, станом на час звернення позивача із вказаною заявою, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до статті 7 Закону України „Про Державний бюджет України на 2018 рік" становив 1497,00 грн. Як слідує із рішення Калуського об'єднаного управління ПФУ області від 24.11.2018, яким проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2, загальний розмір пенсії за віком позивача з 01.12.2018 призначено в розмірі 1497,00 грн.
Таким чином, загальний розмір пенсії позивача за віком на час його звернення із відповідною заявою про перерахунок пенсії становить 1497,00 грн., що не є меншим розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого Законом України „Про Державний бюджет України на 2018 рік".
Враховуючи наведене вище, суд погоджується з твердженням відповідача, що правових підстав для задоволення вимог позивача немає.
Разом з цим суд вважає помилковими доводи позивача про пропущення відповідачем строку звернення до суду із позовною заявою, оскільки позов подано позивачем у межах визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячного строку, обчисленого з дня, коли позивач дізнався (повинен був дізнатись) про порушення своїх прав.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1)
Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37824000, вул. Біласа і Данилишина 2, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77304)
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
У зв'язку з перебуванням судді на лікуванні з підстав тимчасової непрацездатності судове рішення в повному обсязі складено 17.04.2019.