Рішення № 81331168, 15.04.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
280/677/19
Номер документу
81331168
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 квітня 2019 року Справа № 280/677/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1)

до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Гагаріна, буд. 2-Б, м. Запоріжжя,69057, код ЄДРПОУ 41248629)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжжя, вул. Лермонтова, 14, код ЄДРПОУ 37573822)

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати неправомірними дії відповідача, які полягають у припиненні та невиплаті пенсії за травень, червень, липень, жовтень та грудень 2018 року;

зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу належної їй пенсії за минулий час, а саме, за період: травень, червень, липень, жовтень та грудень місяць 2018 року;

зобов'язати відповідача подати у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання постанови суду в порядку ст.382 КАС України.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що у зв'язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595 звернулась до відповідача з заявою про взяття на облік та нарахування пенсії. Вказує, що до травня 2018 року відповідач нараховував пенсійне забезпечення позивачу та перераховував належні до виплати суми на картковий рахунок відкритий на його ім'я в АТ «Ощадбанк» у розмірі 1816,99 грн., але у травні, червні, липні, жовтні, листопаді, грудні місяці 2018 року на картковий рахунок позивача не була зарахована щомісячна пенсія. Вказує, що за зверненням до відповідача стосовно пенсійних виплат, отримав відповідь, в які відповідач зазначив, що пенсійне забезпечення було припинено на підставі ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підпункту 2 пункту 4 Постанови КМУ «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 №365. Зазначає, що діями, що полягають у невиплаті та не перерахуванні пенсії, відповідач грубо порушив охоронювані Конституцією та Законами України права позивача, тим самим позбавивши єдиного джерела для існування.

Ухвалою судді від 18.03.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 15.04.2019.

Ухвалою суду від 18.03.2019 було виправлено помилку в ухвалі суду від 25.02.2019.

Ухвалою суду від 04.04.2019 відмовлено представнику відповідача у задоволенні клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

04.04.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№13460), в якому просив в задоволенні позову відмовити, обгрунтовуючи тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 01.08.2014 та отримує пенсію за віком. Виплата пенсії відповідачем здійснювалася по 30.04.2018. Позивачу зупинено пенсію з 1 травня 2018 року. Після надходження списків тривало відсутніх за місцем проживання осіб з числа внутрішньо переміщених осіб, виявлених під час верифікації, позивача внесено до списку для перевірки фактичного проживання/перебування органами соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району. Відповідно до наданої позивачем заяви 19.06.2018 про поновлення виплати пенсії, її включено до списку для перевірки фактичного проживання/перебування органами соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району. Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району № 12 від 05.07.2018 було відновлено соціальні виплати відповідно до Порядку призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщених осіб затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 № 365. Позивачу поновлено пенсію з 01.05.2018. Відповідно до підпункту 15 Постанови КМУ від 25.04.2018р №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р № 365» сума пенсії за травень, червень та липень 2018 року буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Виплата пенсії позивачу продовжилась з серпня 2018 року. Зазначає, що відповідно до інформації з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон підсистеми "Аркан" понад 60 днів перебувають на тимчасового непідконтрольній українській владі території. Згідно з наданими списками в електронному вигляді відповідно до інформації з підсистеми "Аркан", виплата пенсії зупинена з 1 жовтня 2018 року. Відповідно до наданої позивачем заяви від 23.10.2018 про поновлення виплати пенсії, її включено до списку для перевірки фактичного проживання/перебування органами соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району. Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району № 29 від 01.11.2018 року було відновлено соціальні виплати відповідно до Порядку призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщених осіб затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 № 365. Позивачу поновлено пенсію з 01.10.2018. Відповідно до підпункту 15 Постанови КМУ від 25.04.2018р №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р № 365» сума пенсії за жовтень, листопад, грудень 2018 року буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Виплата пенсії позивачу продовжилась з січня 2019 року. Крім того, представник відповідача зауважив, що позивачем, в порушення ст. 122 КАС України, пропущено шестимісячний строк звернення до суду.

Третью особою письмових пояснень з приводу заявлених позовних вимог до суду не надано.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

В зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000577675 від 13.07.2018 року.

Згідно з посвідченням НОМЕР_2, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком .

На обліку в Центральному обєднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя позивач перебуває з 01.08.2014 року.

08.01.2019 позивач звернувся із зверненням до Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо не виплати пенсії та просив надати належне обґрунтування причин призупинення пенсійного забезпечення за травень, червень, липень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, надати завірені належним чином копії документів пенсійного фонду (рішень або інше) щодо призупинення пенсійних виплат у травні, червені, липні, жовтні, листопаді, грудні 2018 року.

Листом від 23.01.2019 року №13/с-9, відповідачем на звернення позивача було повідомлено, що відповідно до інформації з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон підсистеми "Аркан" понад 60 днів перебувають на тимчасового непідконтрольній українській владі території. Згідно з наданими списками в електронному вигляді відповідно до інформації з підсистеми "Аркан", виплата пенсії зупинена з 1 травня 2018 року. Відповідно до заяви 19.06.2018 про поновлення виплати пенсії позивача включено до списку № 60 від 20.06.2018 р. для перевірки фактичного проживання/перебування органами соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району. Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району № 12 від 05.07.2018 року було відновлено соціальні виплати відповідно до Порядку призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщених осіб затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 № 365. Відповідно до підпункту 15 Постанови КМУ від 25.04.2018р №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р № 365» сума пенсії за травень, червень та липень 2018 року буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Виплата пенсії нарахована на серпень поточного року. Відповідно до інформації з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон підсистеми "Аркан" понад 60 днів перебувають на тимчасового непідконтрольній українській владі території. Згідно з наданими списками в електронному вигляді відповідно до інформації з підсистеми "Аркан", виплата пенсії зупинена з 1 жовтня 2018 року. Відповідно до наданої заяви від 23.10.2018 про поновлення виплати пенсії, її включено до списку для перевірки фактичного проживання/перебування органами соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району. Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району № 29 від 01.11.2018 року було відновлено соціальні виплати відповідно до Порядку призначення(відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщених осіб затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 № 365. Виплата пенсії нараховано на січень 2019 року. Відповідно до підпункту 15 Постанови КМУ від 25.04.2018р №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р № 365» сума пенсії за жовтень, листопад, грудень 2018 року буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо припинення виплати призначеної пенсії, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає, що у цій справі сам факт існування у позивача права на отримання пенсії не оспорюється сторонами. Суть права позивача є достатньо чіткою і передбачено діючим законодавством. Спірним питання є припинення та невиплата належної пенсії позивачу. Суд враховує, що в силу положень статті 1 Протоколу №1 до Конвенції, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини вимоги щодо пенсії безперечно підпадають під дію цієї статті і вважаються майном, а майно, яке має особа-це конвенційне поняття права власності, та як абсолютне тлумачення, це те на що особа може розраховувати.

Перша і найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що буд-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливо тільки на умовах передбачених законом і повинно переслідувати легітимну мету. Крім того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції, а тому, при будь-якому втручанні державних органів у право на мирне володіння майном повинно бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обовязком захисту основоположних прав конкретної особи.

Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно із ч. 1ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Слід підкреслити пріоритетність застосування положень ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

08 червня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», пунктом 1 якої затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», а саме, пункт 15 доповнено реченням такого змісту: "Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.".

Суд зазначає, що безпідставним є посилання відповідача на норми постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, оскільки встановлення нормативно-правовим актом розширеного кола підстав для припинення виплати пенсії суперечить вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який має вищу юридичну силу.

Порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.

Дана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (Пз/9901/20/18) (яке набрало законної сили 04.09.2018).

Звідси, суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (Пз/9901/20/18).

Щодо вимоги про зобов'язання здійснити нарахування пенсії за травень, червень, липень, жовтень, листопад, грудень 2018 року суд зазначає, що відповідно до протоколів від 19.07.2018 та за період з 01.10.2018 по 31.12.2018, які містяться в матеріалах справи, нарахування пенсії не припинялось, у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне відмовити у задоволені вимоги про зобов'язання здійснити нарахування пенсії за травень, червень, липень, жовтень, листопад, грудень 2018 року.

Щодо пропущеного позивачем строку звернення до суду за захистом свої прав та інтересів, суд зазначає наступне.

Відповідно до норм частин першої та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу наведеної норми вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення та строки перерахунку пенсій є Закон № 1058-IV.

Відповідно до статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої статті 46 Закону № 1058-IV виплата пенсії позивачу підлягає поновленню з моменту її припинення. Таким чином, право позивача щодо виплати раніше призначеної пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Правовий висновок щодо неможливості застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду у справах з вимогами, пов'язаними з виплатою пенсії, яка за своєю правовою природою не є одноразовою виплатою, викладений в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року по справі № 646/6250/17 (адміністративне провадження № К/9901/2128/18).

Відтак суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

Щодо зобов'язання відповідача подати у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання постанови суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позивачем не надано до суду належних доказів можливого невиконання судового рішення.

Оскільки зобов'язання субєкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є правом суду за наявності подачі обґрунтованих доказів та доводів сторони, на користь якої ухвалено судове рішення, суд вважає за необхідне в частині зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду відмовити з підстав недоведеності та безпідставності встановлення судового контролю у даній справі.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Гагаріна, буд. 2-Б, м. Запоріжжя,69057, код ЄДРПОУ 41248629), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжжя, вул. Лермонтова, 14, код ЄДРПОУ 37573822) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Центрального управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо припинення та невиплати ОСОБА_1 пенсії за травень, червень, липень, жовтень та грудень 2018 року.

Зобов'язати Центральне управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за травень, червень, липень, жовтень та грудень 2018 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, буд. 2-Б, код ЄДРПОУ 41248629) витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 22.04.2019.

Суддя А.В. Сіпака