
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2019 р. Справа№200/3839/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
секретар судового засідання Галустян Р.Г.,
з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Орлатого В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У березні 2019 року ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, зокрема, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився в Україні і з того часу проживав на території України, в тому числі на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року), є громадянином України. Після досягнення 16-ти річного віку отримав паспорт громадянина СРСР.
27 жовтня 2018 року звернувся до Слов'янського міського відділу Державної міграційної служби України в Донецькій області із заявою про оформлення паспорта громадянина України. Між тим, отримав лист від 12 березня 2019 року №58-3045, яким його повідомлено про відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України у зв'язку з поданням не в повному обсязі документів та інформації.
З рішенням суб'єкта владних повноважень не погоджувався, оскільки відповідачем при прийняті рішення не враховано те, що він є громадянином України; не враховано, що він надав всі необхідні документи, сплатив адміністративний збір, вчинив дії, які вимагали. Крім того, про те, що слід надати додаткові документи, його не повідомляли.
У зв'язку з наведеним позивач з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:
- скасувати рішення Слов'янського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області від 12 березня 2019 року, прийняте щодо ОСОБА_3;
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області прийняти рішення про оформлення йому паспорта громадянина України.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що на виконання Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.
Посадовими особами Слов'янського міського відділу Державної міграційної служби України в Донецькій області на підставі заяви позивача сформовано заяву-анкету, прийнято до розгляду додані до заяви-анкети документи та здійснено заходи з ідентифікації особи із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), а також шляхом надіслання відповідних запитів. Разом з тим, відомостей, які б надавали можливість ідентифікувати особу заявника, а також підтвердити реєстрацію його місця проживання отримано не було.
Що стосується надання позивачем тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, то таке посвідчення не є підтвердженням його особи та громадянства України, оскільки не містить інформації про набуття громадянства та видане на підставі недіючого документа, а саме паспорта колишнього СРСР зразка 1974 року.
Щодо наданої копії домової книги, то цей документ вівся та зберігався власником приватної житлової будівлі та відповідальність щодо внесення до нього відповідних відомостей була на власнику. Натепер ведення домової книги нормативними документами, які регламентують порядок реєстрації фізичних осіб не передбачено. Тому копія домової книги може підтверджувати факт проживання фізичної особи за певною адресою та у певний період виключно у поєднанні її з відомостями, які є у розпорядженні органів реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб.
Враховуючи те, що за результатами перевірок особу позивача не ідентифіковано, з метою встановлення його особи повинно проводитися опитування родичів, сусідів, які були зазначені у письмовому зверненні. Натомість позивачем були зазначені особи, які не є його родичами, сусідами та, відповідно, їх свідчення не можуть бути взяти до уваги при проведенні процедури встановлення особи.
В результаті проведених заходів та на підставі наданих заявником документів не було отримано відомостей, які б дозволяли встановити його особу та його належність до громадянства України відповідно до п. 43 Порядку.
На виконання п.п. 44, 100 Порядку Слов'янським міським відділом Державної міграційної служби України в Донецькій області 12 березня 2019 року щодо позивача прийнято рішення про відмову в оформлені паспорта, яке доведено до його відома відповідно до п.101 Порядку.
Вважав, що не порушив права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач також подав письмові пояснення, в яких зазначав, що з метою отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у жовтні 2018 року звертався до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, однак йому пояснили, що відповідно до п. 4 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, під час подання заяви про взяття на облік заявник пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а паспорт громадянина СРСР, який наявний у позивача, не відноситься до таких документів, у зв'язку із чим, у нього навіть не прийняли заяву про видачу такої довідки, тому він не має довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги. Пояснив, що свідоцтво про народження позивачу видано повторно у зв'язку з втратою оригіналу, що відбулося у серпні 2013 року - до початку проведення антитерористичної операції на території Луганської області. Зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача є адреса, яка зазначена в паспорті громадянина СРСР, що виданий позивачу 16 липня 1991 року, та в його домовій книзі, яка містить таку ж відмітку зі штампом відповідного органу реєстрації як і відмітка у паспорті, а саме: АДРЕСА_3. Натепер це є територією, яка непідконтрольна українській владі. З огляду на це опитування сусідів, які проживають, за цією адресою, є неможливим. Офіційні документи щодо проживання за іншими адресами, ніж ті, які зазначені в паспорті громадянина СРСР, що виданий позивачу 16 липня 1991 року, не укладалися. З 2002 року і натепер позивач проживає у АДРЕСА_4, з власником якої (особа набула право на спадщину і стала власником лише у 2007 році) з 01 вересня 2007 року укладено договір оренди, який у податковому органі не зареєстрований. Вважав, що підстави для відмови в оформленні та видачі йому паспорта громадянина України були відсутні. Просив задовольнити позов.
Представник відповідача підтримав відзив на позовну заяву. Пояснив, що Слов'янський міський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області є територіальним структурним підрозділом відповідача і не є юридичною особою.
Під час вирішення питання про оформлення та видачу позивачу паспорта громадянина України ним були зроблені всі можливі запити та встановлена наявність підстав для відмови в оформленні та видачі позивачу паспорта громадянина України, про що прийнято відповідне рішення. Також встановлено, що інші підстави для відмови в оформлення та видачу позивачу паспорта громадянина України, ніж зазначені в оскарженому рішенні, відсутні.
Паспорт громадянина СРСР, що виданий позивачу, є недійсним і не підтверджує те, що позивач є громадянином України, оскільки на його титульній сторінці міститься штамп із затертим номером державного органу України, який 20 травня 1993 року проставив штамп належності позивача до громадянства України.
Також пояснив, що для цілей абз. 3 п. 43 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302, в якості сусідів можуть бути опитані лише ті особи, які проживають поруч із зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання особи-заявника. Інші особи в якості сусідів братися не можуть.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що 27 жовтня 2018 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, звернувся до Слов'янського міського відділу Державної міграційної служби України в Донецькій області, який є територіальним структурним підрозділом відповідача і не є юридичною особою, із заявою про оформлення паспорта громадянина України замість паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_1, до якої додав:
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- згоду на обробку персональних даних;
- письмові пояснення, в яких зазначав, що народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганську; з народження по 1992 рік постійно проживав за місцем народження; з 16 липня 1991 року по 15 травня 1992 року був зареєстрований у АДРЕСА_5, про що в паспорті проставлена відповідна відмітка; з 26 червня 1992 року зареєстрований у знайомих в АДРЕСА_6; з 1996 року виїхав з м. Дебальцеве до м. Краматорська, де до 1997 року без реєстрації проживав по АДРЕСА_1; у 1997 році без зняття з реєстрації виїхав з м. Дебальцеве до м. Москва Російської Федерації, де проживав до 2002 року; у 2002 році приїхав до України та без реєстрації проживає у АДРЕСА_4; російське громадянство та паспорт громадянина Російської Федерації, закордонний паспорт, ідентифікаційний код не отримував; не одружений, до кримінальної відповідальності не притягався; близьких родичів на території України немає (мати померла, а батька не має з дитинства); його особу можуть підтвердити його знайомі: ОСОБА_5 (який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7) та ОСОБА_6 (який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_8);
- паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_1, виданий Відділом внутрішніх справ Жовтневого райвиконкому міста Луганська 16 липня 1991 року, в якому зроблені відмітки та проставлені штампи, завірені підписами посадових осіб, про те, що позивач постійно проживав на території України: з 16 липня 1991 року по 15 травня 1992 року прописаний у АДРЕСА_5 (штамп відділу внутрішніх справ Жовтневого райвиконкому у м. Ворошиловграді про прописку позивача з 16 липня 1991 року та штамп Жовтневого РВ УМВС України у м. Ворошиловграді про виписку з вказаної адреси з 15 травня 1992 року), а з 26 червня 1992 року і натепер - у АДРЕСА_6;
- свідоцтво про народження серії НОМЕР_2, видане повторно Жовтневим РАЦС м. Луганська 13 серпня 2013 року, актовий запис від 03 липня 1975 року № 741, в якому зазначено, що позивач народився у м. Луганську, батьками зазначені особи, що є росіянами - громадянами України;
- домову книгу, в якій із записом про паспортні дані позивача містяться відмітки зі штампами, які є аналогічними тим, що і в паспорті позивача: штамп відділу внутрішніх справ Жовтневого райвиконкому у м. Ворошиловграді про прописку позивача (натепер - реєстрація) з 16 липня 1991 року у АДРЕСА_5, та штамп Жовтневого РВ УМВС України у м. Ворошиловграді про виписку з вказаної адреси з 15 травня 1992 року; відмітки зі штампами завірені підписами посадових осіб;
- тимчасове посвідчення військовозобов'язаного №4/1163 з фотокарткою особи, що видане Слов'янським ОМВК 26 вересня 2018 року.
В заяві також зазначав, що раніше заяву про отримання паспорта громадянина України не подавав.
За результатом перевірки відповідності поданих документів вимогам Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302, посадовими особами Слов'янського міського відділу Державної міграційної служби України в Донецькій області сформовано заяву-анкету від 06 листопада 2018 року № 2489308, яку підписано позивачем та працівником територіального підрозділу ДМС.
Після цього територіальним підрозділом ДМС проведено заходи з ідентифікації особи із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), в ході чого встановлено, що будь-яка інформація в Реєстрі відсутня, у зв'язку з чим розпочато процедуру встановлення особи позивача шляхом надсилання запитів (листів) до державних установ щодо перевірки документів та інформації, яка зазначена позивачем у заяві про видачу паспорта громадянина України, проведено опитування осіб, які були зазначені у письмових поясненнях позивача.
Так, 27 жовтня 2018 року проведено встановлення особи позивача шляхом опитування ОСОБА_6, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_8, та надав показання, що знає позивача з 1996 року, оскільки він знімав квартиру у його сусіда, і з того часу підтримує з ним дружні стосунки.
В той же день проведено встановлення особи позивача шляхом опитування ОСОБА_5, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7, та надав показання, що знає позивача з 1996 року, у 1997 році він орендував у нього житло за адресою: АДРЕСА_1, після 1997 року вони періодично бачилися з позивачем (у його паспорті з 04 грудня 1996 року до 17 вересня 2010 року міститься відмітка про реєстрацію у АДРЕСА_2).
За результатом вказаних дій складено акти встановлення особи від 27 жовтня 2018 року.
27 жовтня 2018 року Слов'янським міським відділом Державної міграційної служби України в Донецькій області до відділу обліку інформації про реєстрацію місця проживання Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області направлено запит про реєстрацію місця проживання позивача, на що отримано довідку від 06 листопада 2018 року №21906112018/14044 про відсутність таких відомостей.
В той же день зроблено запит щодо надання інформації з Державного реєстру виборців, на що отримано лист відділу ведення Державного реєстру виборців Слов'янської міської ради від 06 листопада 2018 року №18-28.1/1799 про те, що персональні дані реєстру можуть бути використані центральним органом виконавчої влади у випадках, передбачених законом, яким є Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», відповідно до ст. 6 якого інформація з Реєстру може використовуватися для внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування громадян, які проживають на тимчасово окупованій території України, - території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. З огляду на що відділ ведення Реєстру може надати лише персональні дані громадян, виборча адреса яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
В той же день зроблено запит щодо реєстрації та зняття з реєстрації позивача, щодо можливого документування паспортом громадянина України, на що отримано листи Управлінь Державної міграційної служби України в областях (Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Запорізькій, Чернігівській, Черкаській, Чернівецькій, Київській, Львівській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій) та в м. Києві про те, що згідно з відповідними даними така інформація не значиться, паспортом громадянина України позивач не документувався.
27 жовтня 2018 року Слов'янським міським відділом Державної міграційної служби України в Донецькій області до Головного управління Державної міграційної служби в Луганський області направлено запит №58-15407 щодо підтвердження видачі позивачу поданого ним паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року та підтвердження тотожності особи, зображеної на фотокартці, що додавалася до запиту, з фотокарткою наявною в заяві про видачу паспорта.
На запит отримана відповідь від 22 січня 2019 року № 632, в якій повідомлялося, що Жовтневий РВ у м. Луганську УДМС України в Луганській області припинив свою діяльність, печатки та штампи, які використовувались зазначеним підрозділом, визначені недійсними, доступ до картотеки заяв про видачу паспортів відсутній, тому підтвердити видачу паспорта громадянина колишнього СРСР на ім'я ОСОБА_3 немає можливості. Також повідомлено, що наявні облікові дані відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання (відділ адресно-довідкової роботи) УДМС України в Луганській області залишилися на непідконтрольній українській владі території (м. Луганськ), доступ до них відсутній, а в наявних облікових даних, що знаходяться на підконтрольній українській владі території громадянин ОСОБА_3 не значиться.
17 листопада 2018 року отримано лист Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 16 листопада 2018 року №15-10-7947/15.22-25, яким повідомлено, що в результаті розширеного пошуку за відомостями, внесеними до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, відомостей актових записів цивільного стану на ім'я ОСОБА_3 не знайдено.
23 листопада 2018 року Слов'янським міським відділом Державної міграційної служби України в Донецькій області з метою підтвердження законності видачі позивачу свідоцтва про народження надіслано запит до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Луганській області, на який отримано відповідь від 28 грудня 2018 року №7601/14/.1, в якій повідомлено про неможливість перевірки наявності актового запису про народження позивача за паперовим носіями, у зв'язку з тим, що архів Жовтневого району у місті Луганську відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Луганській області знаходиться на тимчасово окупованій території.
27 грудня 2018 року отримано лист від Сєвєродонецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, яким повідомлено, що при перевірці за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо видачі свідоцтва про народження щодо ОСОБА_3, інформації не знайдено (лист від 05 грудня 2018 року № 8941/1710-33).
19 січня 2019 року зроблено запит до Донецького обласного військового комісаріату, на який отримано відповідь від 04 лютого 2019 року № 4/429, в якій повідомлялося, що тимчасове посвідчення військовозобов'язаного позивачу видано на підставі його заяви від 19 вересня 2018 року, до якої був доданий паспорт громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року та довідка з фактичного місця проживання від керівника мікрорайону ж/д №2 м. Слов'янська (довідка від 18 вересня 2018 року №658, в якій зазначено, що позивач дійсно проживає у АДРЕСА_4 без реєстрації в якості тимчасово переміщеної особи).
Рішенням Слов'янського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області 12 березня 2019 року в оформленні та видачі паспорта громадянина України відмовлено на підставі п.п. 1, 3, 5, 6 п. 100 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302.
Вказане рішення відображено у висновку за заявою про встановлення особи, який затверджено начальником Слов'янського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області 12 березня 2019 року.
Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 12 березня 2019 року №58-3045.
Судом також встановлено, що довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач не отримував.
Натепер позивач проживає у АДРЕСА_4, з власником якої з 01 вересня 2007 року укладено договір оренди, який у встановленому порядку у відповідному податковому органі не зареєстрований.
В судовому засіданні судом досліджені оригінали всіх поданих позивачем документів.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
06 грудня 2012 року набув чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 вказаного Закону Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.
Згідно з ч. 4 ст. 4 вказаного Закону порядок здійснення ідентифікації та верифікації встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 та 5 ст. 21 вказаного Закону паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону (тобто, центрами надання адміністративних послуг, державним підприємством, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру).
Частиною 2 ст. 21 вказаного Закону визначено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302.
Відповідно до п. 10 вказаного Порядку оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).
Згідно з п.п. 7, 8 та 9 Порядку оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Паспорт видається: не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання; не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання. Паспорт, який оформлюється вперше, видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.
За оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, установлених законодавством. Адміністративний збір справляється у разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта зразка 1994 року. За оформлення паспорта вперше адміністративний збір не справляється.
Пунктом 16 Порядку визначено, що ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта.
Відповідно до п. 24 Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Згідно з п.п. 25 - 28 Порядку у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).
Заява-анкета роздруковується і підписується заявником та працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Згідно з п. 30, 32 та 33 Порядку прийняті уповноваженим суб'єктом заява-анкета та скановані документи (у тому числі отримані біометричні дані, параметри) із застосуванням засобів Реєстру автоматично розподіляються та надсилаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який обслуговує відповідний уповноважений суб'єкт, що здійснив прийняття документів від заявника.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС не пізніше наступного дня після надходження до розгляду документів перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі прийняття рішення про відмову в розгляді документів, прийнятих уповноваженим суб'єктом, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС не пізніше наступного робочого дня надсилає уповноваженому суб'єкту письмове повідомлення про відмову в їх розгляді із зазначенням підстав відмови з метою подальшого вручення заявнику.
Відповідно до п. 35 Порядку заявник для оформлення паспорта подає такі документи:
1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);
2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).
У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном);
4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
5) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмове звернення в довільній формі, в якому зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи;
11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Вказаний перелік документів є вичерпним.
Пунктом 46 Порядку передбачений перелік документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого.
Відповідно до п. 69 Порядку заявник подає для обміну паспорта такі документи:
1) паспорт, що підлягає обміну;
2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку);
3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року);
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
8) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Вказаний перелік документів є вичерпним.
Згідно з п. 38 Порядку після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт.
Пунктом 39 Порядку визначено, що ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.
Згідно з п.п. 40 Порядку ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Відповідно до п. 81 Порядку у разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку.
Згідно з п. 43 Порядку у разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС, навчальних закладів, військових частин, військових комісаріатів, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.
Одночасно проводиться перевірка за даними обліку територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України проводиться, зокрема, за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних відділів ведення Державного реєстру виборців.
Крім того, у виключних випадках за відсутності фотокартки особи та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, з метою встановлення особи проводиться опитування родичів, сусідів, які були зазначені у письмовому зверненні. За результатами їх свідчень складається акт встановлення особи за формою, встановленою МВС.
Строк проведення процедури встановлення особи не повинен перевищувати двох місяців.
Відповідно до п. 44 Порядку за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі свідоцтва про народження, а також перевірки факту належності особи до громадянства України працівником територіального підрозділу ДМС складається висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС.
Якщо за результатами проведення зазначеної процедури особу не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку, передбаченому пунктами 100 і 101 цього Порядку.
Згідно з п. 45 Порядку матеріали перевірок (у разі надіслання запитів та отримання відповідей на паперових носіях), акт встановлення особи, висновок за результатами встановлення особи скануються та вносяться до відомчої інформаційної системи ДМС.
Після прийняття рішення про оформлення паспорта або відмову в його оформленні матеріали формуються в окрему справу, яка зберігається 75 років.
Підстави для відмови в оформленні та видачі паспорта визначені п. 100 Порядку.
Відповідно до п. 100 Порядку територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Пунктом 101 Порядку визначено, що у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта.
Позивачу відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України на підставі п.п. 1, 3, 5, 6 п. 100 вказаного Порядку, про що прийнято відповідне рішення.
Суд вважає зазначені в оскарженому рішенні підстави неприйнятними з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України.
Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року.
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні.
На час проголошення незалежності України позивач постійно проживав на території України, що підтверджено відповідними доказами - відміткою в паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року про постійну прописку на території України.
На другій та четвертій сторінці паспорта позивача, оригінал якого досліджений в судовому засіданні, проставлений штамп органу внутрішніх справ СРСР, який видав паспорт до проголошення незалежності України, з номером вказаного органу (№309-004).
Доказів того, що паспорт колишнього СРСР зразка 1974 року, що виданий позивачу, у встановленому порядку визнаний недійсним, відповідачем до суду не надано.
Отже, відповідно до вказаних норм Закону з 24 серпня 1991 року позивач є громадянином України та має не право, як помилково вважав відповідач, а обов'язок отримати паспорт громадянина України (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»).
Це спростовує таку підставу для відмови в оформленні позивачу паспорта як те, що він не є громадянином України.
Посилання представника відповідача на те, що паспорт громадянина СРСР, що виданий позивачу, не підтверджує те, що позивач є громадянином України, оскільки на його титульній сторінці міститься штамп із затертим номером державного органу України, який 20 травня 1993 року проставив штамп належності позивача до громадянства України, є неприйнятними, оскільки така відмітка має значення для осіб, які визнаються громадянами України на підставі інших положень Закону України «Про громадянство України», ніж позивач, а саме на підставі п. 3 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, згідно з яким громадянами України є особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України. Особи, зазначені у п. 3 ч. 1 цієї статті, є громадянами України з моменту внесення відмітки про громадянство України (абз. 6 ст. 3 вказаного Закону).
Враховуючи те, що паспорт громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року позивач отримав напередодні проголошення незалежності України, і всі відмітки в ньому зроблені до 06 грудня 2012 року - дня набрання чинності Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», і, відповідно до введення Єдиного державного демографічного реєстру, тому суб'єкт владних повноважень не мав права відмовляти позивачу в оформленні та видачі паспорту через відсутність відомостей в такому Реєстрі.
Суд погоджується з відповідачем, що ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням чи обміном паспорта.
Разом з тим, така інформація має бути оцінена з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Подані заявником паспорт та свідоцтво про народження позивач отримав на території, яка натепер є непідконтрольною українській владі територією (м. Луганськ), що і стало підставою для надання відповідними органами відповідей про неможливість надання на запит відповідача інформації в підтвердження відомостей, що містяться в поданих документах, оскільки архіви та картотеки залишилися саме на тій території, а в нових картотеках така інформація не міститься.
Разом з тим, всі документи, які сформовані до проведення антитерористичної операції, які особа отримала на законних підставах, не можуть піддаватися сумніву, а неможливість проведення перевірки інформації, що внесена до таких документів, не може позбавляти особу можливості виконати свій обов'язок щодо отримання паспорта громадянина України.
Вказані обставини не були враховані при прийняті рішення, що стало помилковою підставою для відмови в оформленні та видачі позивачу паспорту через те, що дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію, і особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Щодо опитування з метою встановлення особи-заявника, про яке йдеться в абз. 3 п. 43 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302, то для цілей застосування вказаного Порядку у вказаних нормах йдеться про родичів, сусідів, тобто осіб, які тривалий час - з дня набуття особою громадянства України відповідно до Закону України «Про громадянство України» знають особу щодо якої вирішується питання про її встановлення для подальшого оформлення та видачі їй паспорта громадянина України.
Адже, якщо би йшлося про інше, то законодавець прописав би можливість опитування будь-якої іншої особи, яка знає особу-заявника, з метою його встановлення (наприклад, приятелів, знайомих, колег по роботі, тощо).
Як зазначав позивач в письмових поясненнях (та підтвердив його представник в судовому засіданні), родичів на території України він не має.
Як пояснив представник відповідача, для цілей абз. 3 п. 43 Порядку в якості сусідів можуть бути опитані лише ті особи, які проживають поруч із зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання особи-заявника. Інші особи в якості сусідів братися не можуть.
Щодо сусідів, то зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача на час видачі позивачу паспорта громадянина СРСР (16 липня 1991 року) та на час набуття ним громадянства України відповідно до Закону України «Про громадянство України» була адреса, яка натепер знаходиться на непідконтрольній українській владі території - у м. Луганську.
З 26 червня 1992 року і натепер зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача є адреса: АДРЕСА_3, яка зазначена в паспорті громадянина СРСР, що виданий позивачу. Ця адреса натепер також знаходиться на непідконтрольній українській владі території.
З огляду на це вимоги про опитування сусідів позивача за вказаними адресами є заздалегідь неможливими до виконання.
Офіційні документи щодо проживання за іншою адресою позивачем не укладалися, з огляду на що з урахуванням наведених судом висновків щодо застосування абз. 3 п. 43 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302, опитування сусідів за такою адресою, не призвело би до бажаного результату.
При цьому відповідачем не враховано, що опитування родичів, сусідів з метою встановлення особи проводиться у виключних випадках - за наявності двох умов разом: відсутності фотокартки особи та відсутності ідентифікації особи за результатами перевірок (абз. 3 п. 43 Порядку). Наявність двох умов разом відповідачем не підтверджено та спростовано доказами, які містяться у справі.
Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302, передбачений вичерпний перелік документів, які подає заявник для оформлення паспорта, його обміну.
Як вже зазначалося, відповідно до п. 24 Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, як єдиний документ, що позивачем не було подано, відповідно до пояснень позивача йому не видавалася.
Порушення позивачем вимог вказаного Порядку у вигляді подання не в повному обсязі документів та інформації, що необхідні для оформлення і видачі паспорта, ні судом, ні відповідачем не встановлено.
Крім того, такі посилання в оскарженому рішенні спростовуються тим, що суб'єкт владних повноважень не відмовляв в прийнятті поданих позивачем документів, а навпаки - перевіривши їх прийняв та сформував заяву-анкету, що відповідно до п. 25 Порядку вчиняється у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку.
Отже, відповідач помилково відмовив позивачу в оформленні та видачі паспорта громадянина України із зазначених ним підстав.
Суб'єктом владних повноважень оскаржене рішення прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального права, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи наведене оскаржене рішення не можна вважати законним і обґрунтованим, у зв'язку з чим воно підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Під час вирішення питання про оформлення та видачу позивачу паспорта громадянина України суб'єктом владних повноважень дотримана встановлена законодавством процедура і, як пояснив представник відповідача, встановлено відсутність інших підстав для відмови в оформленні та видачі позивачу паспорта громадянина України, ніж ті, що зазначені в оскарженому рішенні. Отже, суб'єктом владних повноважень були виконані всі умови, визначені законом, для прийняття рішення. При цьому прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Відсутність у особи, яка є громадянином України, паспорта громадянина України в свою чергу призводить до порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.
З урахуванням тієї обставини, що оскаржене рішення в спірних правовідносинах не ґрунтується на дискреційних повноваженнях суб'єктом владних повноважень (відсутня свобода розсуду), і право та обов'язок позивача отримати паспорт громадянина України підтверджується матеріалами справи, що є безумовною підставою для прийняття позитивного рішення, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, виходячи з наведених вимог законодавства суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти рішення, яке б було спрямоване на реалізацію позивачем вказаного права та обов'язку, - рішення про оформлення позивачу паспорта громадянина України.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_6, паспорт громадянина СРСР серії НОМЕР_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 20, код ЄДРПОУ 37841728) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Скасувати рішення Слов'янського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області від 12 березня 2019 року, прийняте щодо ОСОБА_3.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в особі Слов'янського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області прийняти рішення про оформлення ОСОБА_3 паспорта громадянина України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 20, код ЄДРПОУ 37841728) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_6, паспорт громадянина СРСР серії НОМЕР_1) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 22 квітня 2019 року.
Суддя Логойда Т. В.